Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ziemek13

Posty: 2
Wysłany: 2009-10-30, 19:28    Jaka tonacja pierwszej harmonijki?

Zamierzam kupić harmonijkę special 20. Wiekszość ludzi na początek poleca tonację C - dur. Jednak mi bardziej do gustu przypadła harmonijka z tonacją G. Czy jet jakaś różnica w trudności nauki itp?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-30, 19:37    Odp: Jaka tonacja pierwszej harmonijki?

G z uwagi na cięższe stroiki wymaga nieco więcej powietrza. Podciąg na niej przez to trudniej uzyskać, ale ze względu na większe różnice częstotliwości między kolejnymi stopniami obniżeń (np. różne półtony na kanale 3) łatwiej je kontrolować. Większość szkółek i materiałów przygotowanych jest na harpa C i ten chyba będzie najlepszy na początek, jednak w G też się zaopatrzysz. Prędzej czy później, ale warto mieć także te tonacje.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-10-30, 19:42    Odp: Jaka tonacja pierwszej harmonijki?

Nom jak by nie patrzeć lepiej rozpocząć naukę na harmoszce w tonacji C, ponieważ znajduje się ona pośrodku tonacji i potem łatwiej Ci będzie się przerzucić na coś o niższej bądź wyższej tonacji. Po prostu nie poczujesz aż tak dużej różnicy. Jak zaczniesz od G to jak potem spróbujesz się pobawić na A zauważysz większą różnicę pomiędzy tymi harmoszkami, niż jakbyś startował od C :D
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-30, 19:51    Odp: Jaka tonacja pierwszej harmonijki?

[quote="Blake"]Jak zaczniesz od G to jak potem spróbujesz się pobawić na A zauważysz większą różnicę pomiędzy tymi harmoszkami, niż jakbyś startował od C :D [/quote]

Tu się nie zgodzę. Pomiędzy tonacją G i A są tylko 2 półtony różnicy. Pomiędzy G i C jest ich już 5. Niemniej C zawsze się przyda ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-30, 19:57    Odp: Jaka tonacja pierwszej harmonijki?

EDIT: Blake, właśnie napisałem dokładnie to samo o położeniu po środku skali itp xD nie pierwszy raz z resztą :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-10-30, 21:13    Odp: Jaka tonacja pierwszej harmonijki?

Maciek sorki za błąd :D

Początki trudne są ;)
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu