Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2008-03-21, 10:21    Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Hej mam problem chcialbym nauczyc sie technik vibrata gradlowego jezykowego i przeponowego ale na stronach o harmonijce nigdzie nie ma dokladnego opisu jak to robic pomozecie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-21, 10:46    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Już pisałem niemal taki sam post, ale co tam, napiszę ponownie.

-językowe, czyli machanie językiem w górę i w dół, albo w przód i w tył, jak przy wymawianiu "ju ju ju",

-gardłowe - seria szybkich ruchów gardła i krtani w górę i w dół, jak przy serii szybkich podciągów. Przy tym rodzaju faluje wysokość dźwięku, obniża się i wraca do wartości początkowej. Najlepiej wychodzi na dźwięku obniżonym, czyli granym na podciągu.

-przeponowe - tu sprawa jest trudna, bo ciężko opisać taki ruch przeponą. Spróbuj podzielić jeden wydech na regularne, mocniejsze przypływy powietrza (ma ono wylatywać cały czas, lecz w rytmicznych odstępach z większą intensywnością). Jak Ci się uda, poczujesz, że brzuch Ci "skacze". Teraz trzeba powtórzyć to na wdechu, robiąc serię krótkich zassań z przepony.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
despero
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2009-10-19, 15:55    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Jak śpiewamy wysoko to zazwyczaj napinamy gardło. Czy vibrato gardłowe to właśnie takie napinanie i luzowanie?
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2009-10-22, 00:01    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Pozwolci ze sie przylacze do tematu. Z technik vibrato (nie liczac recznego) mysle ze najlepiej mi wychodzi...bodajze gardlowe (Throat Vibrato-jest filmik na youtube z dobrym opisem). Z tym ze problem mam tej natury, ze po pierwsze - na wdechu trudniej idzie, a po drugie - jest ono nie rowne. Vibrato mi sie "zacina" jest problemz panowaniem nad jego szybkoscia itp.
Adam Gussow w swoich cennych poradach mowi jedynie o "zlym" i "dobrym" vibrato - ale tu chodzi mu o jakosc dzwieku - brak przerw w dzwieku jakby, a ja mam problem z nazwijmy to rownoscia. Cos tu nie tak, czy wystarczy zlota rada: cwiczyc cwiczyc i cwiczyc? Nawet sobie mikrofon kupilem, wiec jakby ktos chcial moge nagrac nieudolne vibrato :) Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-22, 18:05    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Co tu dużo gadać, ćwiczyć ćwiczyć i ćwiczyć ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2009-10-22, 19:18    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Vibrato gardłowe polega na obniżaniu i podwyższaniu krtani, językowe na dynamicznym, albo wolnym poruszaniu językiem po wewnętrznych stronach policzków, przeponowe na napinaniu i odpinaniu mięśnia przeponowego , ciężka robota, mi nie wychodzi.
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2009-10-23, 19:06    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Skoro gardlowe polega na obnizaniu i podwyzszaniu krtani, to "Throat Vibrato" jakie jest?:) bo krtania sie tam nie "rusza":). W ogole tyle tego ze czlowiek sie gubi :) Albo tak w ramach dygresji - wczesniej dzwiek mogl byc cichy, glosny, wysoki lub niski.. to wszystko. A teraz co? cieply, miesisty, gardlowy... i tyle okreslen ze czlowiek sam nie wie o co czasem chodzi :D . Ale to tylko taka mala dygresja :) przezyjemy ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-23, 19:16    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Throat Vibrato to po angielsku wibrato gardłowe.

W tym cała magia, że tyle tego jest ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-23, 19:18    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

A poza tym, nie ważne jak się nazywa, ważne jak "gada".
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2009-10-24, 01:26    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

czyli moznaby przyjac ze mamy krtaniowe?:D. W sumie nie jest wazna nazwa - to racja :) ale jak sie dogadac trzeba to juz problem jest zeby nazwac ;)
Dzis poszlifowalem to na wydechu mysle ze juz jakos wychodzi :) z wdechem problem, ale juz i tak lepiej :) czyli sie wycwiczy ;) a i na 3cim kanale nie daje rady "najglebszego" podcigu zrobic (w harpie C do dzwieku Ab - wedle rozpiski:) ) to bodajze byloby poltora tonu. I na 9 10 NIC nie idzie :) Ale to tez kolejna dygresja :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-24, 10:42    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Na 9 i 10 odłóż sobie na potem :) a na 3 nie musisz robić najgłębszego, przyda Ci się to kiedyś kiedyś dopiero. Nic na siłę :)
No i Gussow mówił, żeby siadać i grać cały czas wibrato klepiąc w kolano ale tak też nie musisz, w zasadzie najlepiej uczyć się tego w graniu, bo do grania to ma służyć. Po prostu wciskaj wibrato wszędzie gdzie tylko możesz grając, nawet z tabów. Potem będziesz mógł go użyć w każdej sytuacji, albo nie użyć i powibrować tylko momentami. Przyzwyczajaj od początku krtań do reakcji w różnych momentach grania.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2009-10-24, 14:12    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

W sumie to ja sie vibrata ucze na zmiane - raz ze tylko gram vibrato i nic wiecej, albo w graniu :) z tym ze improwizacja w moim wykonaniu to troche tragedia, wiec czesciej wybieram samo wibrato :D I wlasnie teraz naprawde zaczynaja sie schody w nauce:)
Ej wlasnie sobie uswiadomilem ze gram jakies 4 i pol miecha.... jak na tyle czasu to wstyd ze tak malo umiem ;) ogrania niema nawet. Z tym ze w sumie nie cwicze duzo - wiadomo jak jest, paca , szola...
I wybaczcie offtopa, ale wygadac sie niemam do kogo, a glupio w dziale "wolne rozmowy o harmonijkach" zakladac temat w stylu O JEJKU 4,5 MIECHA SIE UCZE :D
Pozdrawiam:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2010-04-26, 14:46    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Mam pytanie do vibrata gardłowego - wydajecie przy nim taki krótki dźwięk, jakby stukot?
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-26, 15:32    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

[quote="DavidS"]Mam pytanie do vibrata gardłowego - wydajecie przy nim taki krótki dźwięk, jakby stukot?[/quote]

To jest właśnie nieprawidłowo wykonywane wibratto. Obejrzyj sobie jedną z lekcji Adama Gussow'a (chyba 4 albo 5).
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2010-04-27, 20:18    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Co masz na myśli? Nie bardzo łapie po angielsku...
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-04-27, 20:27    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Jak domykasz nagłośnię do końca to słychać stukot, trzeba wypracować to, żeby domykała się częściowo.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2010-04-27, 20:54    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

dobra dzięki patrzyłem na złą lekcję więc jasne że nie widziałem:)
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
BigLeo 

Wiek: 48
Posty: 8
Wysłany: 2010-08-08, 17:03    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

A co powiecie odnośnie właśnie wibrato językowego ? Ja tak majtam językiem, brzmi fajnie, wibrato jest ale od początku nie wiedząc nawet nic o technikach miałem uczucie jakby to było trochę oszukane. Czy tak jest ?
Czy to całkiem normalna, poprostu inna technika vibrato. Gussow w sumie chyba nic to tym nie wspominał, wnioskuje więc, że to być może droga na skróty, iście na łatwiznę nie warte komentarza.
Jak to jest z tym wibrato językowym ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MilKam88 

Wiek: 36
Posty: 39
Otrzymał 9 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-09, 10:45    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Istnieje kilka form wibrata. Jedną z nich jest właśnie wibrato językowe i nic tu nie jest oszukane. Jak sama nazwa wskazuje uzyskujemy je przy pomocy języka. Poprostu brzmi inaczej od gardłowego czy przeponowego, ale jest to również ciekawa technika warta opanowania. Najlepiej brzmi na obniżonych dzwiękach. Można je łączyć z wibratem ręcznym co daje fajny efekt.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Molsz
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-08-09, 16:48    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Najwyraźniej wibrato językowe brzmi chyba właśnie w połączeniu z wibratem ręcznym, w dodatku na podciągniętych dźwiękach (zwłaszcza na (2)'', równie ciekawie brzmi to elektrycznie). Nic oszukanego tutaj nie ma, wszystko, co daje jakiś nowy, ciekawy efekt, jest dobre, o ile oczywiście nie utrudnia przy tym gry ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-09-02, 17:39    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Witajcie:) Miałem sporą przerwę w grze, ale znowu wróciłem do gry i intensywnie ćwiczę. Chciałem zapytać o zdanie, czy vibratto zaprezentowane niżej jest mniej-więcej tym do czego należy dążyć?

http://w884.wrzuta.pl/audio/8MsCqpaKH3j/vibratto

Wiem, że trochę nierówno, ale mam już zmęczoną krtań po dzisiejszym ćwiczeniu. No i muszę to jeszcze doszlifować. Co myślicie?

Pozdrawiam :)
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-01-07, 12:37    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Mam pytanko to tych, którzy potrafią wibrato gardłowe. Czy jak robicie wibrato to pracuje wam trochę język :/ ? Szczękę mam opuszczoną nisko, język na 'dnie', krtań pracuje w górę i w dół, dźwięk mniej więcej jest OK tylko niepokoją mnie te mimowolne, drobne ruchy językiem, tak jakbym 'wspomagał' językiem ruchy krtani :/ . Czy jest to błąd i muszę go poprawić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-07, 16:45    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

moim zdaniem nie, ale mogę się mylić. Szczerze nie dzieliłbym wibrato na przeponowe, gardłowe, czy językowe. Nawet jak robisz wibrato przeponowe, to pracuje Ci gardło jak i język (czasami nawet szczęka). Po prostu jak bardziej angażujesz krtań to jest gardłowe itd.

Osobiście preferuje łączenie wibrato gardłowego z przeponowy (też dopiero się tego uczę,ale powoli zaczyna wychodzić)

Pozdawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-01-10, 22:02    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Chyba nikt więcej nie ma zamiaru się wypowiedzieć, więc dziękuję Zamieszkalemu za pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-02-03, 10:22    Odp: Vibrato gardłowe przeponowe językowe

Jak do tej pory,po kilkunastu latach gry nie wypracowałem sobie satysfakcjonującego mnie wibrata.Może to przez to że gram na standardowych modelach Hohnera.
Najbardziej odpowiada mi wibrato jakie ma Stewie Wonder. Mam wrażenie jakby on robił to delikatnym,rytmicznym podciąganiem.
Drugie moje ulubione wibrato to wibrato Tootsa Thiellemansa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu