Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-09-10, 13:31    Przestrojenie

Wpadłem dzisiaj na pomysł, że możnaby przestroić kilka kanałów harmonijki w ten sposób, żeby grając w 3 pozycji, czyli (4)(5)6(6)7(8) (w uproszczeniu) można było grać w ten sam sposób, co w 2 pozycji.

Czyli 5 (wydech) nastroiłbym tak samo jak (4) a 7 i (8) przestroił tak, żeby mieć ten sam dźwięk ale grając (7)8 - czyli taka sama byłaby koordynacja wdech z wydechem jak w przypadku grania w 2 pozycji (5)6. Żeby posiadając te same przyzwyczajenia co w graniu w 2 pozycji, jadąc od dołu harmonijki móc grać od (4) nie zastanawiając się nad tym szczególnie.

Jeśli ktoś nie całkiem zrozumiał to skale wyglądałyby tak (w uproszczeniu):
(2)3(3)4(4)(5)6 - 2 pozycja (standardowo, (2) i 3 to ten sam dźwięk)
(4) (5)6(6)7(8) - to jest zwykła skala w 3 pozycji
(4)5(5)6(6)(7)8 - 3 pozycja po przeróbce ((4) i 5 to ten sam dźwięk)

Fakt, że po jakimś czasie praktyki w 3 pozycji gra się już tak samo sprawnie jak w 2 pozycji.. no ale może byłoby to niezłe ułatwienie?

Co o tym myślicie?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-09-10, 19:40    Odp: Przestrojenie

Sądzę że jest to ciekawy pomysł, aczkolwiek po przyzwyczajeniu się do takiego stroju musiałbyć właśnie tak przestrajać wszystkie harmoszki żeby swobodnie grać..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-10, 20:42    Odp: Przestrojenie

Firma Seydel może taki strój zamontować. Na stronie jest narzędzie pozwalające utworzyć swój własny schemat strojenia, który oni umieszczą w harmoszce. Na www.harponline.de też dało by się kupić harpa tak przestrojonego (choć zawsze podniesie to cenę o kilka ładnych euro). Można też najpierw spróbować na jakimś starym harpie. Pomysł dobry, ale praktyka pokaże na ile.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-09-11, 13:55    Odp: Przestrojenie

O, o takiej możliwości nie słyszałem. Przestroję taką harmonijkę za 10zł i będę testował czy to ułatwia, czy nie. Zdumiewających rewelacji nie będzie na pewno ale napiszę co mi z tego wyszło :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-09-15, 17:53    Odp: Przestrojenie

Jakby Cię to interesowało [b]minigunmen[/b], to Brendan Power wspominał na warsztatach o ciekawym strojeniu do muzyki folkowej. Z racji tego, że w muzyce irlandzkiej grają często 3 z podciągiem o cały ton to, żeby sobie ułatwić przestrajają 3 na wydechu aby odpowiadała temu właśnie dźwiękowi. Przez co mogą grać szybciej i dokładniej, a że 3 na wydechu i 2 na wdechu to przektycznie to samo więc nie ma strat :)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-15, 21:04    Odp: Przestrojenie

No ale akord jeden nam się zmienia. Choć przy takiej muzyce to duży problem nie jest. Strój nazywa się Paddy Richter, jeżeli ktoś chce o nim więcej poszukać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-01, 19:49    Odp: Przestrojenie

Opracowałem strojenie w którym można grać na harmonijce w C w tonacji G, w 2 oktawach oraz w 3 pozycji.

Jak widać można zagrać:
1) skalę bluesową od (2)
2) w trzeciej pozycji z małym ułatwieniem - grając jak w 2 pozycji (powtarza się dźwięk (4) i 5)
3) skalę bluesową na wyższej oktawie (z tym że zaczynając od 7-wydech >>i można overblowem zrobić podciąg jak na (2)<<)
4) kilka standardowych akordów z bluesa (1234) 1234 234 (234) itepe

Fakt, że jest troszkę strat w rzeczach, które można było robić w zwykłym stroju np. nieszczelne (4) z dodaniem troche (5) ale... wydaje mi się, że ten strój jest w stanie umożliwić nieco łatwiejszą improwizację przy znajomości zaledwie skali bluesowej, przy niewielkiej stracie bogactwa brzmienia. No i tongue blocking na takim cudactwie jest do przemyślenia, bo mogą wychodzić dziwne oktawy ale nie jest to technika od której używania zależy być albo nie być :)

Mam nadzieję, że Wam się strój spodobał. Wiadomo, że standardowy, wypracowany przez lata jest najlepszy, ale to moja eksperymentalna propozycja.

Prosze obrazek:
[img]http://www.minigunmen.net/images/454569/2_oktawowy_g_na_c.jpg[/img]
i proszę o uwagi, do ewentualnego poprawienia bo mam wrażenie, że coś porąbałem z oktawami.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-10-03, 11:55    Odp: Przestrojenie

Ciekawie to wygląda - chciałbym mie harpa w tym stroju aby przetestować. ;)

[ Dodano: 2009-10-03, 10:56 ]
Choć pewnie większość to tradycjonaliści, więc... ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-03, 12:22    Odp: Przestrojenie

Może kiedyś tak przestroje jakąś tanioche albo zamówie harmonijkę z takim strojem, jak będę miał za dużo kasy :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-10-03, 17:53    Odp: Przestrojenie

Hmm... szczerze mówiąc, nie widzę jakiegoś szczególnego ułatwienia do grania w 3. pozycji, może poza tym zdublowaniem (4) i 5, które pewnie pozwoliłoby wyrównać oddech. Z tongue blockingiem trzeba by było tylko uważać na 5 i 6, bo ten dźwięk D na 5 może powodować bałagan. Wyższy rejestr bym chyba zostawił taki, jak jest w standardowym diatoniku ;) A gdyby tak w (7) i 7 dać C, w (8) E, w 8 D, w 9 F, w (9) G, a 10 pozostawić jak w standardowym? Tylko pewnie wtedy ucierpi nieco gra w 2. pozycji w górze...
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-03, 18:15    Odp: Przestrojenie

No właśnie, tylko wtedy też nie byłoby w strojeniu za dużych zmian :) 3 pozycję ułatwia tylko troszkę, przy czym takie było moje założenie, żeby zbliżyć ją do koordynacji grania z 2 pozycji. Natomiast najwyższa partia jest żywcem przeniesiona z 2 pozycji, o to chodziło, żeby oddech z wydechem był bardziej prosty jak na początku harpa. Trzeba to kiedyś sprawdzić :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu