Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-30, 20:08    Odp: [Technika] Podciągi

[b]highlander[/b], te przesunięcia mogą być związane i z programem, i mikrofonem, i kartą, ale także z lekkim rozstrojeniem harmonijki. Np. harmoszki w stroju kompromisowym odchylają się od dźwięków "wzorcowych". Co więcej, oprócz celowych odchyleń zdarza się, że fabryczne harpy są po prostu licho nastrojone... Najlepiej porównywać dźwięk do innego instrumentu, np. pianina, które jest dobrze nastrojone.

Z Twoim problemem odnośnie F#, to tylko na słuch można coś stwierdzić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pendzel 


Wiek: 27
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-07-01, 12:15    Odp: [Technika] Podciągi

Witam!
Nie wtrącam się ale uważam że temat podciągów powinien być zorganizowany NA ŻYWO, myślę, że nauka podciągów na forum to nie za dobry pomysł.
Podaję stronkę gdzie można sprawdzić te dźwięki.
Popróbujcie wydać ten sam dźwięk, ponieważ każdy ma inną technikę do podciągów.

http://harmopoint.com/index.php/harmonica-virtuel

Pozdrawiam
_________________
"Co byś zrobił, jakbyś miał jeszcze jedno życie?"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-07-05, 09:55    Odp: [Technika] Podciągi

Od tygodni gram na MBD i jeszcze nawet namiastki pociągu nie zrobiłem. Czy Może się zdarzyć taka sytuacje, że ktoś niegdy się nie nauczy podciągu? np. z powodu anatomii jamy ustnaj.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2009-07-05, 13:05    Odp: [Technika] Podciągi

Jeżeli masz rozszczep podniebienia to możesz mieć problemy.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-07-05, 14:07    Odp: [Technika] Podciągi

uzywasz bendometra ?
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
guzik_007

Posty: 6
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2009-09-06, 09:53    Odp: [Technika] Podciągi

Nie wiem czy ja dobrze robie ten podciąg. Lecz czytałem na piczątku że trzeba na wdechu prubować powiecieć "iiiijjjjuuu ". Lecz wydaje mi się że znalazłem lepszy sposób. Wystarczy środek języka przytknąć do podniebienia, lub jak kto woli przzytknąć go do górnych szystek (zębów ) po obu stronach xD

Wdedy ten dźwięk jest inny niż zwykle. Mam nadzieje że to jest podciąg xD
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-06, 19:53    Odp: [Technika] Podciągi

Praktycznie każda zmiana przestrzeni w gardle spowoduje zmianę barwy dźwieku. Żeby stwierdzić, że to podciąg musisz obniżyć częstotliwość dźwięku.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
serdujah 

Wiek: 38
Posty: 11
Skąd: Węgorzewo
Wysłany: 2009-09-12, 19:23    Odp: [Technika] Podciągi

witajcie
proszę wytłumaczcie mi jak zrobić podciąg na 3 kanale aż o trzy pół tony? mi nawet o jeden nie wychodzi. na pierwszym kanale elegancko, dwójka podobnie jak trójka nie idzie. wiem że już były przez wielu podawane wskazówki jak dobrze wykonać bending, ale mi jakoś nadal nie wychodzi. proszę o pomoc
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-13, 20:31    Odp: [Technika] Podciągi

Najprościej. Spróbuj ustawić gardziel, jakbyś wypowiadał po kolei sylaby: TI, TU, TO. Tutaj zaś próbka, jakie dźwięki powinieneś uzyskać. Po kolei naturalny dźwięk, podciąg o pół tonu, o cały i 1,5 tonu:

http://odsiebie.com/pokaz/5493591---ecff.html

Nagrane na kanale trzecim na harmonijce Marine Band w C.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
colt92 

Posty: 41
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-09-13, 22:33    Odp: [Technika] Podciągi

Spróbuj z jakby wciąganiem gardła tak jakbyś chciał się udusić zaciskając gardło(oczywiście bez urzycia rąk :P )przy jednoczesnym obniżaniu szczęki, lekkim zaciskaniu warg, cofaniu i obniżaniu języka .


ps.Idealny podciąg na 3 kanale jest bardzo trudny i trzeba go ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć aż będzie wychodzić,a jeśli dopiero zaczynasz to się tymi problemami nie przejmuj bo harmonijkarze obniżanie i podwyższnie dźwięku aby było idealne ćwiczą przez wiele lat. :cool:
_________________
uwaga teren prywatny
zła harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-09-13, 23:16    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="Maciekdraheim"]Najprościej. Spróbuj ustawić gardziel, jakbyś wypowiadał po kolei sylaby: TI, TU, TO. Tutaj zaś próbka, jakie dźwięki powinieneś uzyskać. Po kolei naturalny dźwięk, podciąg o pół tonu, o cały i 1,5 tonu:

http://odsiebie.com/pokaz/5493591---ecff.html

Nagrane na kanale trzecim na harmonijce Marine Band w C.[/quote]

a ja polecam wirtualną harmonijkę, chociaż oczywiście to nagranie też będzie pewnie OK :)
http://harmopoint.com/index.php/harmonica-virtuel
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-03, 12:51    Odp: [Technika] Podciągi

Ostatnio kumplowi powiedziałem
"robisz gardłem i językiem taki układ przy wdechu na (2) albo (3) zbliżony do odruchu wymiotnego xD"

i od razu mu wyszło. Może się to Wam przyda :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
golliwog

Posty: 4
Wysłany: 2009-10-10, 10:46    Odp: [Technika] Podciągi

ha, właśnie udało mi się po raz pierwszy zagrać gamę C-dur i D-dur w pierwszej oktawie harmonijki (BRH tonacja C). :D co prawda muszę to jeszcze wyćwiczyć bo zdarza mi się zagrać fis zamiast f i na odwrót, również wcelowanie dokładnie w a nie jest łatwe. czasem wychodzi gis a czasem ais.
Usiadłem sobie przed tunerem do gitary i zasysałem powietrze na 3 kanale do póki nie wyszedł podciąg o pół tonu. Trwało to parę dni ale się udało. Wtedy zacząłem wciągać powietrze aż wyjdzie podciąg o cały ton i tak dalej. A kiedy doszedłem do gis okazało się że na drugim kanale same mi wychodzą. Innymi słowy, tak jak już pewnie wiele osób zauważyło - ćwiczyć, ćwiczyć podciąg na 3 kanale a reszta będzie tylko łatwiejsza :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Krasnal 

Posty: 16
Wysłany: 2009-10-18, 16:50    Odp: [Technika] Podciągi

A ja mam takie pytanie: Skąd mam wiedzieć czy podciąg został poprawnie wykonany :roll: ? Nigdy nie słyszałam podciągu na Silver Starze w tonacji C więc nie wiem czy to co ja wykonuję jest podciągiem czy może zwykłym fałszem :sad:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-10-18, 17:38    Odp: [Technika] Podciągi

Zobacz wirtualną harmonijkę na stronie http://harmopoint.com/index.php/harmonica-virtuel, było już zresztą o niej 3 posty wyżej ;) .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Krasnal 

Posty: 16
Wysłany: 2009-10-19, 16:52    Odp: [Technika] Podciągi

Dzięki :) Widziałam już tą harmonijkę wirtualną, troszkę inaczej brzmi, ale myślę, że mogę się już pochwalić że umiem wykonać podciąg na 4 kanale ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
golliwog

Posty: 4
Wysłany: 2010-01-11, 22:59    Odp: [Technika] Podciągi

mam takie pytanie. Wykonuje wszystkie możliwe podciągi na 2 i 3 kanale (przynajmniej według stroika częstotliwość się zgadza) ale podciąg o cały ton na 2 i o półtora na 3 nie brzmią zbyt fajnie. Są takie brzęczące i matowe. Nie pasują zupełnie do pozostałych miękkich dźwięków harpa. Co mogę robić nie tak? (harmoszka to BRH w C)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-11, 23:17    Odp: [Technika] Podciągi

[b]golliwog[/b], z dolnym rejestrem to jest problem niestety - odpowiedź brzmi - ćwicz :P I tylko tyle można powiedzieć, niestety. Jako ćwiczenie można grać znane melodie w dolnym rejestrze (dzięki temu, że melodia jest łatwo rozpoznawalna odrazu słyszysz, że coś brzmi kiepsko i to poprawiasz). Hmm albo jeszcze coś mi na myśl przyszło :P Bartek Łęczycki jakiś czas temu pisał o swoim nowym projekcie pt. all inclusive duo. Na myspace (www.myspace.com/allinclusiveduo) mają tam kilka kolęd i pierwszy utwór (bodajże to 'pójdźmy wszyscy do stajenki') zawiera troche dołu (a w szczególności ten głowny - znany ci napewno riff zawiera trójkę obniżoną o cały ton i dwórkę o pół). Spróbuj ogarnąć sobie tą melodię (a przynajmniej część dolnego rejestru) i graj razem z tym nagraniem - powinieneś skumać o co chodzi :) Powodzenia!
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
glazo

Wiek: 32
Posty: 51
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-01-12, 21:22    Odp: [Technika] Podciągi

Niestety mam ten sam problem ogólnie z podciągiem na 2 i 3 kanale. Wychodzą mi one, ale mają taki dudniący dźwięk.
Dla mnie dobrą nowiną jest obecność warsztatów w Lublinie za tydzień, o ile wszystko wypali.
I oczywiści ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-12, 22:01    Odp: [Technika] Podciągi

Taki dudniący i nieprzyjemny dźwięk powstaje, gdy obniżamy zbyt mocno! Mówi się, że dźwięk na wdechu na drugim kanale można obniżyć o cały ton, ale to jest nieścisłe, gdyż można obniżyć go jeszcze trochę, nawet tuż ponad wysokość dźwięku na zadęciu. I przy takich "ekstremalnych bendach" powstały ton wychodzi poza jakąkolwiek tonacje, stroiki wpadają w nadnaturalne wibracje i dźwięk nie jest taki, jaki być powinien. Jeżeli jednak nie będziemy obniżać tonu aż tak bardzo, to i brzmienie powinno się poprawić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
glazo

Wiek: 32
Posty: 51
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-01-13, 13:11    Odp: [Technika] Podciągi

Mi osobiście to nawet przy obniżaniu o pół tonu gra dziwniej niż normalne dźwięki, bez podciągów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-02-01, 15:11    Odp: [Technika] Podciągi

dawno nikt tu nie marudził że mu nie wychodzą podciągi więc kolej na mnie;)

po długich mękach udało się wypracować technikę podciągu na 4 kanale (przynajmniej bendometer tak twierdzi;), przeniosłem się więc na szósty i też idzie;) i tu zaczynają się schody...

próbując robić to samo nijak nie wychodzi na 2 i 3 kanale:( kwestia treningu czy trzeba coś robić inaczej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-02-01, 22:57    Odp: [Technika] Podciągi

Na niskich kanałach trzeba bardziej pracować gardłem i ogólnie "tyłem" jamy ustnej, poza tym tam możesz obniżyć ponad pół tonu, czyli musisz wyrobić sobie pamięć motoryczną (jak ustawić jamę ustną do każdego półtonu, najgorzej to idzie na (3) ).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-02-02, 08:00    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="dragon"]dawno nikt tu nie marudził że mu nie wychodzą podciągi[/quote]
a ja dawno się tu nie wypowiadałem....

Pierwszą i najważniejszą sprawą jeśli idzie o podciągi jest właściwe oddychanie. Trzeba pracować nad pracą przepony. Mówię to na podstawie własnego doświadczenia. Nie potrafiłem kontrolować podciągów dopóki nie zacząłem używać tłoczni brzusznej.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
boney 

Posty: 5
Skąd: ruda slaska
Wysłany: 2010-02-12, 22:55    Odp: [Technika] Podciągi

siemano moj 1 post wiec witam serdecznie :) )

chcialem zapytac czy to jest to - wydaje sie ze tak :D
http://w241.wrzuta.pl/audio/62Be5PiiTs9/podciag

4 prog i 2 prog :)

mocowalem sie 4h dzis
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-02-12, 23:47    Odp: [Technika] Podciągi

Na drugim kanale jest jak najbardziej(o pół tonu i ile mnie słuch nie myli), na czwartym jeszcze trochę brakuje ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-02-13, 01:29    Odp: [Technika] Podciągi

dla rozwiania wątpliwości zgadzam się z przedmówcą
2 kanał dobrze podciągnięty (teraz tylko jeszcze o cały ton spróbuj)
4 nie jest do końca podciągnięta
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
boney 

Posty: 5
Skąd: ruda slaska
Wysłany: 2010-02-13, 11:06    Odp: [Technika] Podciągi

no dzieki cholernie ciezko sie to robi :)
bawie sie dopiero z tym instrumentem od wczoraj (marine band classic). :)
mysle ze bedzie dobrze :D D

aha i napisalem z przyzwyczajenia progi zamiast kanaly ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-02-13, 11:37    Odp: [Technika] Podciągi

Chłopaki zauważyłem pewną rzecz, wg mnie która jest [b]kluczem do podciągu[/b]. Może było to już tutaj na łamach przedstawione, niestety nie czytałem całego tematu, bo jakoś mi te podciągi wychodzą. Mianowicie [b]podczas robienia podciągu trzeba zablokować górne drogi oddechowe tak aby nie dało się oddychać nosem lecz nie ma być to blokowanie od strony nozdrzy lecz gardła(nie marszczenie nosa ;P), inaczej podciąg (przynajmniej mi) nie wychodzi.[/b] Zauważyłem to dzisiaj dopiero, mimo tego, że podciągi robię już ze 2 lata. Proszę "podciągaczy" o zweryfikowanie mojej teorii (mianowicie próbę wzięcia nieznacznego oddechu nosem podczas wykonywania podciągu). Mam nadzieję ze ta uwaga komuś się przyda.

Miłego harpienia aż do płuc zmęczenia życzy
KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#minigunmen
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-02-13, 11:44    Odp: [Technika] Podciągi

Chopie, chyba trafiłeś w dziesiątkę. Wygląda na to, że nikt nie jest do końca świadom zjawisk jakie zachodzą odruchowo w okolicach krtani itp, bo są one prawie automatyczne. Cenna uwaga :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu