Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
emyll 

Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-08-12, 12:21    Odp: Czysty dźwięk

[quote="colt92"]Jeżeli nie możesz z tzw.dziubkiem to sprubuj objąć ze trzy kanały naraz i przechylaj harmonijkę w górę aż usłyszysz jeden dźwięk.

Ta technika zwie się lip blocking albo lipblocking :? [/quote]

Muszę przyznać, że sporo mi to pomogło :) pod hasłem lipblocking jest sporo lekcji na youtubie na ten temat. Mam tylko pytanie czy w przyszłości jak będę dokładał jakieś efekty do gry czy to przechylenie harmonijki nie będzie mi przeszkadzało ? Żeby się nie okazało, że będę musiał się uczyć wszystkiego od nowa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Roscoe

Posty: 16
Wysłany: 2009-08-12, 18:42    Odp: Czysty dźwięk

To jest tylko technika, więc nie wszytkiego się będziesz musiał uczyć ale innych technik :P Wiedzy muzycznej nikt Ci nie zabierze przecież ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2009-08-28, 10:37    Odp: Czysty dźwięk

Cześć, ja mam pytanko, czy robić dziubek jak do gwizdania, czy od razu obejmować harmonijkę jak kanapkę (tak jakby na gryza :) ) i odpowiednio potem dopasować ( po "gryzie")? Na razie muszę trzymać sztywno, aby utrzymać układ ust, powoli będę mógł rozluźnić "paszczę"?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-08-28, 14:19    Odp: Czysty dźwięk

wpisz sobie w YouTube "Gussow" i ogladnij pierwsze 4 lekcje i bedziesz wszystko wiedzial, powodzenia zycze :)
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-08-29, 19:55    Odp: Czysty dźwięk

Ja jestem za metodą kanapkową :) . Dziubek przyniesie szybciej efekty, ale jednak brzmienie będzie pozostawiało wiele do życzenia, a i na głębsze trzymanie gorzej się przerzucić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2009-08-30, 11:55    Odp: Czysty dźwięk

Przesuwam i czuję suchość, ciężej się sunie, mocno nie dociskam, ale wystarczająco, żeby był dobry dźwięk

[ Dodano: 2009-08-30, 13:08 ]
Oglądałem Gussowa, chyba załapałem, głębiej obejmuję ustami i powoli wychodzi, na 2 kanale bez problemów, ale na 6 jużtrudniej jest, jak dla mnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-09-09, 23:26    Odp: Czysty dźwięk

A mi ta metoda dalej nie wychodzi jak powinna :/ Nie rozumiem w jaki sposób włożenie harmonijki głębiej ma mi pomóc w lepszym wydobywaniu pojedynczego dźwięku. Przecież jeśli włożę ją głębiej obejmę więcej kanałów i nie będę mógł aż tak zwężać ust, żeby zagrać pojedynczy dźwięk. Po za tym nawet jakbym się starał, to pisaliście tutaj, że mięśnie ust nie mają być napięte tylko rozluźnione. To jak to w takim razie zrobić, skoro trzeba je napiąć, żeby zakryć inne kanały ??
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-10, 20:53    Odp: Czysty dźwięk

Jeżeli włożysz harmonijkę wystarczająco głęboko, to nie będziesz musiał blokować innych kanałów całymi wargami, a kącikami ust. I brzmienie się poprawi, i selektywność, i "czucie instrumentu".
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-09-11, 19:03    Odp: Czysty dźwięk

Czyli składając wszystkie rady (Twoje, Gussowa i paru innych osób) mam zrobić coś w stylu dzióbka z wywalonymi na wierzch wewnętrznymi stronami warg, po czym wsadzić harmoszkę do ust i spróbować objąć kanał kącikami ust
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-11, 20:13    Odp: Czysty dźwięk

Jak znajdę trochę czasu, to porobię fotki, na których będzie dokładnie widać co i jak. Ale to co mówisz, to też prawda :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-09-11, 21:56    Odp: Czysty dźwięk

Dzix za miłe słowo :D A z tymi fotkami to fajny pomysł jest :D
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wandeczka

Posty: 12
Wysłany: 2010-02-13, 16:42    Odp: Czysty dźwięk

po przeczytaniu wszystkich postów dochodze do wniosku, że nie mabrdziej seksownego instrumentu niz harmonijka ;D jak to pieknie brzmi: objąć kanał dziubkiem z ust :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-19, 11:49    Odp: Czysty dźwięk

No cóż, okazało się że też mam problem, ale raczej z czystością dźwięku niż jednym kanałem. Doszedłem do wniosku, ze nie wiem jak oddychać - a raczej jak działa jama ustna (i nosowa) podczas oddychania. Do rzeczy - Blues Harp G, kanały 2-3 - zasysając i wypychając powietrze ustami, nie brzmią. Używając równocześnie nosa, brzmią. Z zatkanym nosem, ale świadomością próby oddychania nosem i ustami brzmią jak poniżej.
http://w685.wrzuta.pl/audio/2xvOc9BjjWF/4-1wdwy (Kanały od 4 do 1, wydech - wdech)
Ktoś się z tym spotkał? Ew. czy moje pytanie jest tak banalne, ze wywołuje śmiech u większości z was :) Zapewne pomogło by mi zagłębienie się w podręczniki od biologii, ale nie odsyłajcie mnie tam :) (Czy czytałem inne tematy? O tak...)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-19, 14:52    Odp: Czysty dźwięk

To czy przy graniu wydychasz/wciągasz powietrze nosem ma duże znaczenie dla brzmienia, tak samo jak mamy do czynienia z innym dźwiękiem podczas wdychania jeśli robimy to tak jakbyśmy oddychali naturalnie lub wdychali powietrze zasysając je (głupio brzmi i ciężko to opisać, ale myślę, że wiecie o co chodzi.)

Prawie do każdego kanału(nawet harmonijki) trzeba odpowiednio podejść i popróbować kiedy brzmienie jest najlepsze.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-08-17, 16:45    Odp: Czysty dźwięk

proszę o wyjaśnienie pewnej wątpliwości:

Jak dotąd używałem popularnego bendometera, który jako tako pokazuje dźwięk który się gra. Ostatnio jednak zainstalowałem AP Tuner 3 i w związku z nim mam pytanie dotyczące tego programiku i jego wskaźników:
NOTE - czyli nuta, którą się gra - to jasne
wskazówka pokazująca odchylenie i wskaźnik CENTS - przy graniu konkretnej nutki musi wynosić 0? Jeśli prawie cały czas pokazuje mniejsze lub większe odchylenia to znaczy że dźwięk jest niezbyt czysty prawda? I wreszcie czego efektem są te odchylenia - mojego aparatu czy może bardziej faktu że zajechałem już mojego Hohnera s20 żmudną nauką?

PS: czy w samym programie konieczne są jakieś ustawienia specjalne? Z tego co widze cały ten tuner tyczy się bardziej gitary i pod gitarę czy inne strunowce są te ustawienia. Wpływają one na "odczyt" harmonijki?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-17, 20:12    Odp: Czysty dźwięk

Te centy to wartość odchylenia dźwięku rejestrowanego od "wzorcowego". W przypadku stroju Equal Tempered wskazania czystych dźwięków winny wynosić odchylenie właśnie na poziomie 0 centów. W innych strojach, np. różnych odmianach JI, czy kompromisowych, odchylenia są fabryczne. Najczęściej jednak jest to widoczne (a raczej słyszalne) przy podciągach). Trudno jest trafić idealnie w pożądaną nutkę, do tego język i gardło prawie nigdy nie pozostają w bezruchu, zmienia się strumień powietrza. To sprawia, że wysokość dźwięku zmienia się minimalnie, trudno uzyskać bardzo równe obniżenie. Co do ustawienia programu. Pewnie ustalony jest pod dźwięk referencyjny A=440Hz, podczas gdy harmonijki Hohnera są np. strojone pod 443Hz. Może to powodować małe odchyły.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
dragon
Kasztan

Posty: 2
Wysłany: 2010-11-29, 20:34    Odp: Czysty dźwięk

Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj. Dzisiaj kupiłem sobie harmonijkę, nie jakąs super ale Hohnera BluesBanda, próbuje wydobyć czysty dźwięk normalnie tak jak radzicie, czasem wychodzi czasem nie. Ale jak się zmęcze to harmonijkę trzymam pionowo i wtedy gram bez problemu czyste dźwięki, nawet nieźle mi niektóre melodie wychodzą, czy to nie patologia? Proszę o odpowiedź, jak robię jakiś poważny błąd to zbesztać mnie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-29, 20:59    Odp: Czysty dźwięk

No, na pewno ciekawostka, bo pionowo chyba każdy próbował ale to do poważnego grania bynajmniej nie prowadzi. Graj normalnie :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Kasztan
Kasztan

Posty: 2
Wysłany: 2010-11-29, 21:11    Odp: Czysty dźwięk

To mogę się czuć jak anomalia forumowa? :D A już myślałem że będzie tak łatwo, a tu trzeba nad jęzorem popracować :P Dzięki wielkie za odpowiedź!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-29, 21:24    Odp: Czysty dźwięk

No, tak chwilowo, pod warunkiem, że będziesz tak grał już zawsze ale odradzam :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Thomsky

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-07, 12:27    Odp: Czysty dźwięk

Bardzo prosiłbym was o opinię "wlazl kotek na plotek "

http://speedy.sh/2GhSa/Plik-audio-23.wav

Czy idę w dobrym kierunku grając ? jak z czystością dźwięków daję radę według was ?
to dopiero pierwszy dzień uczę się z moją harmonijką special 20 c .Oczywiście wiem że przede mną masa nauki od podstaw ale chcę się nauczyć priorytetu Prawidłowego brzemienia dźwięków na wdechu i wydechu oraz zagrania najprostszych utworów

dzięki z góry za pomoc ,nie chciałem mieszać i nowego tematu zakładać
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-07, 12:55    Odp: Czysty dźwięk

Melodia jest rozpoznawalna, niemniej są sąsiady. Grając trafiasz oprócz kanału, który należy zaatakować także sąsiedni. To dopiero pierwszy dzień, więc się nie łam. Umysł i mięśnie muszą "wpaść" na to, czego od nich wymagasz, więc próbuj i próbuj, a będzie dobrze :) . Powodzenia i do ćwiczeń :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Thomsky

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-07, 17:07    Odp: Czysty dźwięk

no tak ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :) to mój pierwszy instrument ,zawsze podobało mi się jak ktoś grał na harmonijce jednak nigdy nie brałem pod uwagę ze To było by dla mnie .myślałem to ponad moje siły ale trafiając na to forum czytając jak wielu z was też zaczyna pomyślałem dlaczego nie a może warto i tak o to sobie pogrywa .

Teorii sporo przerobiłem .tak w skrócie bo jest już temat o układzie ust . trzymanie ust w literę O wargi w miarę luźne dobrze ? Teraz kwestia praktyki . :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-07, 19:50    Odp: Czysty dźwięk

Jak nie przestaniesz trenować, nie znudzi Ci się ta zabawa, to nauczysz się nie tylko "Wlazł kotka". Nawet najwięksi spece kiedyś zaczynali, wystarczy obejrzeć na youtube jeden z pierwszych klipów Jasona Ricci. A piszesz dobrze, spore kółko z warg, luźno oparte na harmonijce i mocno zakrywające instrument. Nie ma innej możliwości, jak tylko trenować :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jack0

Posty: 1
Wysłany: 2013-05-15, 20:23    Odp: Czysty dźwięk

Dokładnie. A i pamiętaj, aby się nie zniechęcać jak Ci coś nie wyjdzie :)
_________________
Serdecznie Was zapraszam - pozycjonowanie warszawa oferowane przez BusinessWeb.pl jest najlepsze :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu