Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-05-14, 18:46    [Teoria] Granie bluesa

Na harmonijce już trochę grać umiem. Ale to co gram w ogóle nie przypomina bluesa :(
Poradźcie co zrobić ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-14, 19:21    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Słuchaj bluesowych kawałków.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-05-14, 20:46    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Słucham i to bardzo dużo :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-14, 20:50    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Wsłuchuj się w solówki, spróbuj je powtarzać, a przede wszystkim, dobierz odpowiednią tonację, graj najlepiej w drugiej pozycji i trzymaj się progresji akordowej. Powinno pomóc brzmieć bardziej bluesowo.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-05-16, 21:08    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Najlepiej według mnie to grać na emocje. Jak jesteś smutny to graj smutno, a jak wesoły to oczywiście poszalej na hamoszce. Ale powiedzcie prosze co to wogóle według was jest grać bluesa? Znaczy jak co musi tam być? W załączniku jest moja gra. (błagam nie zmieszajcie mnie z błotem, wiem że jestem tragiczny) Improwizowałem. Powiedzcie jak daleko temu do bluesa?! Ale tak delikatnie prosze...

[ Dodano: 2007-05-16, 22:17 ]
a jednak bez załącznika bo nie chce wejść. MP3 nie idzie dodawać? :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-16, 21:39    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Musisz spakować plik, wtedy pójdzie. Możesz też zamieścić go na jakimś serwisie, np.

www.patrz.pl

Ja z niego korzystam i nie narzekam. Blues właśnie jest grany na emocje, jednak warto zachowywać jakieś ogólne zarysy związane z budową, stylistyką brzmieniową, etc.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-05-17, 10:00    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Nie chce mi sie zakładać konta na tym patrz.pl więc wolałem dać skompresowane. ( jeszcze raz prosze nie zmieszajcie mnie z błotem ) powiedzcie jak temu daleko do bluesa
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-05-17, 14:13    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Chociaż bluesem się nie interesuję, to powiem że według mnie troche za mało podciągów. Te dzwieki sa krótkie. W blusie lubię gdy dźwięk jest mocny i długi, ot co.
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2007-05-25, 13:48    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Hej drodzy moi!! ;)

Ze wszystkim jest tak, nawet z najbardziej nieujażmioną sztuką, że obowiązują ryzy pewnych zasad. Podobnie jest z bluesem! są dźwięki na które MOŻEMY sobie pozwolić, a z pewnością zabrzmią bardzo bluesowo, a są takie, których nalezy unikać! I tak na przykład, grajc w niskim rejestrze charmonijki w tonacji C (II pozycja) mile widziane są dźwięki grane na wdechu i obniżenia. A tym czego nie chcielibyśmy słyszeć to obniżana 3 na wdechu (mam nadzieję, ze sie tu nie pomyliłam). Dodatkowo, z całą pewnością tym na czym MUSIMY się skupić jest RYTM (i tu uwaga min do Ciebie Osaosowski). RYTM JEST NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ W MUZYCE. Jeśli mamy z tym problem - multimedia są wszechmocne! Ściągnijmy sobie jakąś klasykę bluesa i używajmy dla podkładu. (podkłady znajdziemy też na stronie Bartka Łęczyckiego: http://harmonijka.mud.pl/ )

narazie tyle..
powodzenia! :D

pozdrawiam
oleq
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-05-25, 15:58    Odp: [Teoria] Granie bluesa

o kurde... :D czyli ja sie rytmu nie trzymam ??? A jak sie można trzymać jakiegokolwiek rytmu w improwizacji?:D (pytam z ciekwaości :D )

http://www.harmoszka.com/viewtopic.php?t=76 <-- w tym temacie są chyba 3 moje nagrania (linki do tych nagrań). Bardzo prosze wejdź jeśli możesz posłuchaj i oceń (przedewszystkim ten rytm :) i krytykuj w tamtym temacie :D

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-25, 17:03    Odp: [Teoria] Granie bluesa

no właśnie w improwizacji rytm musi być zachowany, bo wychodzi zwykłe "trutututu". Poza tym skale! W szczególności bluesowa. Bez tego nie ma bluesa.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-25, 18:12    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Właśnie dzięlo rytmowi można najlepiej poimprowizować. Zabiegi rytmiczne dają najwięcej życia temu co grasz. Musi być słychać pulsację. Synkopować proszę :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-05-26, 09:49    Odp: [Teoria] Granie bluesa

aha... ale to jak ja sie tego rytmu mam trzymać ???(sory za głupie pytania ale jestem bardzo tępy z zakresu wiedzy muzycznej... hmm... bywa)

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-05-26, 10:44    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Kup sobie metronom.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-05-26, 11:06    Odp: [Teoria] Granie bluesa

W takim razie pytanie z mojej strony - jaki mogli byście metronom polecić w miarę tani, ale żeby robił swoje?
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-26, 11:17    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Taki, co równo cyka ;) . Powinien być również dość głośny. Niestety z takimi urządzeniami dośiadczenie nie mam. bo metronomu tradycyjnego nie posiadam, ale czasami korzystam z tego z Guitar Pro. Jedna ważna uwaga! Nie można zapętlić jednego taktu, tylko stworzyć ich sporo więcej. Jeżeli zapętlimy tylko jeden, to nici z równego cykania.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-05-26, 12:52    Odp: [Teoria] Granie bluesa

ściągnij sobie metronom na kopma :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-26, 14:01    Odp: [Teoria] Granie bluesa

A nie można po prostu liczyć do czterech? i tak przez 12 taktów? a jak nie liczyć, to tupać sobie raz dwa trzy cztery, dwa dwa trzy cztery etc.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-26, 14:56    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Pomysł bardzo dobry, ale trzeba tupać równo. Nie wszystkim udaje się to bez wspomagania, przynajmniej na początku. Ważne dla wyćwiczenia rytmu jest słuchanie jak największej ilości różnych nagrań i tupanie w trakcie słuchania. Ja ćwiczyłem już od ok. 6,30 rano jadąc autobusem do szkoły, potem ok. 15,30. Potem w domu. Kiedy tylko słuchałem muzyki tupałem i dodatkowo uderzałem rękoma o uda i klatę. To bardzo dobry trening rytmiczny. Do tego rzecz, o której napisał Rzeszot. Walić stopą o podłogę jak się gra. Bez rytmu, ani rusz, choć pamiętam jak mi z nim było ciężko na początku. Teraz też czasem zdarzą się wpadki, ale kto czasami ich nie ma?
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-26, 15:15    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Tylko nie tupać po 22;-) (czasami 23 zależy gdzie kto mieszka....)


Jak się gra to nie należy zmieniać rytmu (przyśpieszać, zwalniać)? Czy jest to "dopuszczalne"?;-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-26, 15:18    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Należy się trzymać stałego tempa, ale wartości nut można zmieniać, a nawet powinno się, to robić, żeby gra nie była zbyt monotonna. Grajmy nutki krótsze, dłuższe, zamieszczajmy je gęściej lub rzadziej, ale niech to się trzyma stałego rytmu. Grać trzeba tak, żeby ta tupająca do godziny 22 stopa cały czas tupała tak samo, a wszelkie zmiany w wartościach nut mają być zgodne z tym co się wytupuje.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-05-26, 20:19    Odp: [Teoria] Granie bluesa

http://www.daktik.rubikon.pl/programy.htm jest tam metronom do ściągnięcia (który ja ściągłem). Włączyłem sobie i ćwicze ten rytm. I chyba nieźle idzie... :) dzięki za zwrócenie uwagi i pomoc :)



dzisiaj pobiłem rekord. Grałem z tym metronomem 40 minut nie odrywając praktycznie harmonijki od ust :)

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2007-07-24, 18:22    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Witam, gram jakieś 3 miesiące ale problem mam podobny co włóczykij nagrałem z kolegą jeden utwór co o tym myślicie oprócz tego że słaba jakość??
{kolega gra na elektryku ja na harmonijce, w tle leci podkład (rockabilly) ze strony barta}

http://www.wrzuta.pl/audi.../nasze_nagranie
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-07-24, 19:27    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Ała, moje uszy... ćwicz, ćwicz, ćwicz... Po tym co przesłuchałem nie jestem w stanie powiedzieć niczego więcej.

Acha, pamiętaj, że wiele jest osób, które potrafią wydobyć dźwięk z instrumentu.. Chodzi jednak o to by wydobywane dźwięki były spójne i cieszyły ucho.


Pozdrawiam.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-25, 13:05    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Ja przyznam, że nie potrafię odróżnić co jest gitarą, co harpem a co podkładem. Niewiem czy to wina moich uszu czy kiepskiej jakości. Ja stawiam na kiepską jakość. Trudno mi coś więcej powiedzieć. Chyba po cichu podpiszę się pod opinią Conexa.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2007-07-25, 13:48    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Jakość tragiczna... nic nie słychać.... nie no w sumie to może i słychać tylko nie wiadomo do końca co to jest....
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Durek 


Posty: 38
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2007-08-07, 13:09    Odp: [Teoria] Granie bluesa

Nagrywane na mikrofon do Skype?:D
Harp brzmi jak flet ( plastykowy z kiosku "wszystko po 3 zł.")
grałeś chyba tylko na kanałach 8-10...
Więcej podciągów, lepszy mikrofon, praktyka i will be oł rajt :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-08-07, 15:00    Odp: [Teoria] Granie bluesa

W pewnym momencie stwierdziłem, że grasz super, ale się później skumałem, że to podkład nie Ty :P Durek ma raje, ten Twoj harp to chyba nie jest blues harp a chicago blues(ten z allegro za 7 ziko :P ) I nic poza tym, o gitarze się nie wypowiem bo jej po prostu nie słyszałem :o
No i powtarzam Conex'a: Ćwicz...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2007-08-08, 22:34    Odp: [Teoria] Granie bluesa

to było nagrywane na kasetowy dyktafon stąd ten flet i gitara skrzypce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Durek 


Posty: 38
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2007-08-15, 19:03    Odp: [Teoria] Granie bluesa

ja twierdze, że Twój harp brzmi jak flet :)
_________________
Cześć Gość!

http://images26.fotosik.pl/59/500f02122c8d46b7.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu