Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2009-08-27, 18:47    "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Cześć wszystkim, nowy jestem. Zabawę z harmonijką zacząłem niedawno, podkreślam, że jestem lamą, jeśli chodzi o muzykę, nie grałem na niczym (tylko na nerwach) jak dotąd, zainteresowałem się grą na harmonijce, no i mam speciala 20. Na razie oprócz problemu z czystymi dźwiękami z kanałów zastanawia mnie także, jak, czy co robicie grając: przesuwacie usta po harmonijce, przesuwacie samą harmoszkę, czy odrywacie z kanału usta i na następny? : :) Zabawne no, ale nie wiem co wygodniejsze
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-08-27, 19:03    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Witamy :)
Na to nie ma zasady, to robisz tak jak Ci wygodnie. Czasem odrywanie ust to dodatkowa technika, dość fajnie to brzmi jak świadomie się tego używa. Zwykle porusza się i harmonijka i głowa, więc trudno powiedzieć co bardziej. Można też trzymać harmonijkę w miejscu w stosunku do ust a jedynie przesuwać język. Tak jak się nauczysz, tak to robisz :) to zależy tego co grasz, więc tak jak mówiłem, nie ma zasady :)
Powodzenia :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-08-27, 22:35    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Najczęsciej jest stosowana metoda na "maszynę do pisania". Głowa jest mniej-więcej nieruchoma, przesuwa się za to harmonijkę. Choć przy drobniejszych przemieszczeniach mogą same wargi działać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-08-27, 23:44    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Na diatoniku nie robi się takich wielkich ' zjazdów' więc gram nie odrywając ust raczej.
Ale już chromatyk ma trochę dłuższą tą ' drogę ' więc odrywam usta ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2009-08-28, 09:44    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Czy to normalne, że na razie przy przesuwaniu psuje mi się trochę "układ" ust i boli troche morda?

[ Dodano: 2009-08-28, 11:51 ]
Aj przepraszam jeszcze jedno mnie nurtuje :) Czy wargi mają być nawilżone, mokre trochę, żeby lepiej przesuwać??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-08-28, 14:48    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Jak boli to znaczy, że za mocno i za sztywno trzymasz wargi, staraj się raczej, żeby usta były luźne i harmonijka głębiej.
Tak jest, na sucho się zatrzesz :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2009-08-28, 16:46    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Jak biorę głebiej (prawie d końca kącików ust) to nie trafiam w jeden kanał, ale więcej. A usta mają przy przesuwaniu być wilgotne czy jak?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-08-28, 19:02    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

To znaczy, że wkładasz harmonijkę za głęboko...
Hmm.. po prostu trzymasz harmonijkę w ustach, to chyba wystarczające, żeby się przesuwała, harmonijka zwyczajnie ślizga się po wargach kiedy nawilża się od oddechu i... tego że jest w ustach. (Boże, to brzmi jak opowiadanie erotyczne xD)
Nie zastanawiaj się nad tym głębiej, skup się na technice grania :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-08-29, 21:51    Odp: "Przemieszczanie" się po harmonijce podczas grania

Co do przesuwania, to na warsztatach spotkałem się z opinią, że lepiej jest przesuwać głowę niż harmonijkę, zwłaszcza przy szybszym graniu. Przesuwanie harmonijki jest zwykle mniej dokładne, do tego dochodzą jeszcze efekty uboczne, takie jak dodatkowy - niepotrzebny - ruch harmonijki w pionie. Najwygodniejszy jest chyba ruch kombinowany ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu