Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Jim 

Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2009-08-22, 14:07    [Pytanie] Podciąg a model harmonijki

Jeśli pytanie, które zadam było już zadane to przepraszam, proszę o linka i usunięcie tematu.
Gram(no a przynajmniej próbuję, uczę się :P ) na Golden Melody w D, pożyczonej od kumpla, i na mojej własnej Marine Band w C. Czytałem, że na Goldence podciągi wykonuje się dużo łatwiej, jednak to się u mnie nie sprawdza. Pracuje nad podciągami od paru dni, i niedawno nauczyłem się raczej czysto obniżac na drugim kanale o pół i cały ton, ale na Marince, na Goldence na tym kanale nie daje rady za cholere. I teraz moje pytanie: czy dla różnych harpów musimy się uczyc róznych technik podciągu? Nie jest tak, że jak się nauczymy podciągów na jednym harpie to umiemy na wszystkich?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-08-22, 16:15    Odp: [Pytanie] Podciąg a model harmonijki

Z podciągami sprawa wygląda tak, że przede wszystkim inaczej wykonuje się je w różnych tonacjach. Przykładowo w tonacji G trzeba większego i bardziej zdecydowanego ruchu gardła i języka żeby obniżyć dźwięk, zwłaszcza na niskich kanałach, a w tonacji D trzeba to robić delikatniej ale precyzyjniej (zwłaszcza wyciąganie odpowiednich półtonów na (2) i (3) ). Przy przerzuceniu się z tonacji skrajnie niskiej na skrajnie wysoką albo vice versa zazwyczaj trzeba chwili żeby się dostosować, ale po nabraniu praktyki to nie problem. Łatwość podciągów zależy też oczywiście od klasy harpa, im niższa tym trudniej się obniża, chociaż dobry harpiarz i z Blues Banda wydobędzie dobrze brzmiący bend, oczywiście przy pewnym wysiłku :> .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jim 

Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2009-08-22, 19:38    Odp: [Pytanie] Podciąg a model harmonijki

Ok, piękne dzięki ;) No cóż, zabieram się do cwiczen, może i na tej Goldence w D w końcu się nauczę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-08-22, 22:33    Odp: [Pytanie] Podciąg a model harmonijki

Poza tym z moich doświadczeń wynika, że tonacja D bywa ogólnie "wredna" przy podciągach, nie wiem konkretnie dlaczego. Może dlatego, że leży pomiędzy C, na której podciągi wykonuje się standardowo, a F, na której technikę trzeba nieco zmienić (podciągać mniej "gardłowo").
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-08-23, 19:52    Odp: [Pytanie] Podciąg a model harmonijki

Różnica może wynikać z tego, że harmoszki powyżej C mają krótsze nacięcia w grzebieniu i płytkach, a zatem i krótsze stroiki, które nieco inaczej reagują. Na harpie w D dźwięk jest jeszcze zbliżony to harmonijki C, ale wymiary w środku inne, co zmusza to innej techniki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu