Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-08-19, 10:55    [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

Mam pytanie (głównie do zawodowców) pogrywam sobie na chromatyku juz dosc dlugo ale nie potrafie z tego nic konkretnego wyciagnac.
Mam problem z graniem na nim w zespole(w zasadzie potrafie tylko samemu sobie podmuchac czasem motyw z mario bros i pare innych)
Bardzo bym chciał zacząc na nim grac "na serio" ale nie mam pojecia jak sie za to zabrac.
Z tego co wiem to mój idol jeśli o ten typ harmonijki chodzi-William Clarke nie bawił sie raczej w teorię a i tak wiedzial dokladnie co gdzie i jak grac .
Bardzo mnie tez ciagnie w strone jazzu.
Mógłby mnie ktoś jakoś nakierowac na właściwą drogę? pokaza to i owo?(mieszkam na podkarpaciu wiec warsztaty odpadają)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-08-19, 13:10    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

niezły problem, umiesz mario bros a jazz z zespołem Ci nie idzie... zastanawiające...

może gorąca modlitwa by pomogła?

albo mozolna nauka... kto wie. Osobiście postawiłbym na to drugie.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-08-19, 13:38    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

koles przeczytaj uwaznie post
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-08-19, 16:15    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

No właśnie. [b]Chainsaw[/b] chciałby się uczyć, ale nie wie co i jak - tak wynika z jego postu. Ja osobiście gdy sobie kiedyś chromatyka kupie (a myśle że kupie) to będę grał z nut jakąś klasykę na początek, potem jazz. Hehe, baaa - nawet na diatoniku kiedyś kanon Pachelbela liznąłem :P Ale jeśli nie potrafisz grać z nut to gorsza sprawa. Myślę, że dobrze by było gdybyś się nauczył grać w różnych jazzowych skalach. Jednak za dużo na ten temat Ci nie powiem, bo nie mam z jazzem za dużo do czynienia póki co.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-08-19, 16:47    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

http://www.overblow.com/?menuid=26&type=chrom

Tu masz skale z chromatyka, może się przydadzą.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-08-19, 18:09    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

Ja zacząłem trochę inaczej. Jak na pianinie, czyli mozolne ćwiczenia gam i pasaży.
Pomaga osłuchać się no i zorientować co gdzie i jak.
Nut nie umiem, ale się nauczę ( od września muzyk mnie czeka:D)
Trochę teorii o budowaniu akordów i skal (jeśli chodzi o jazz)
No jadę tak po kolei , ale przy okazji ze słuchu dużo gram, jazzowe kawałki polecam na później ale np takiego Grega Zlapa polecam. Gra niby na diatoniku ale i na chromatycznej brzmi świetnie. :)
nie wiem czy moje podejście jest poprawne, ale zanim coś z nut zagram to trochę czasu minie...
A że teorię trochę łapię to się biorę za harmonie najpierw bluesa, następnie jazz-bluesa no i jazz ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-08-19, 21:52    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

hmm jakbym chociaz mial pentatonike w jednej pozycji ograną tobym mogl juz nawet grac w kapeli ale to nie tak jak w gitarze tu trzeba kazdej tonacji od nowa sie uczyc rozkladu .
Czy moze jest jakis "system"dzieki ktoremu mozna wiedziec co zmienic gdzie dmuchnac i gdzie ruszyc registrem??
Ps a juz sie balem ze wszyscy beda tacy nierozumiejacy jak[b]kuba[/b], cale szczescie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-08-19, 22:30    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

Dopóki nie opanujesz na pamięć skal ,nie zapamiętasz dźwięków ,bo nauki nut rozumie nie bierzesz pod uwagę,to pozostaje trening z tabów Jest wiele melodii rozpisanych na chromatyka. Bardzo fajne lekcje ma na YT ten gość http://www.youtube.com/user/jharmonyx , ten ma stronke http://www.coursdharmonica.fr/ ,gdzie można się coś nauczyć ,ale obaj francuzi i te ich Do,Re Mi , mnie denerwują i jakoś trudno mi się przestawić ,ale....?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-08-20, 10:32    Odp: [Pytanie] Chromatyk patenty rozwinięcie techniki

jeśli chodzi o czytanie/nauke skal z nut to jest banał... Wystarczy znać rozkład dźwięków na pięciolinii jak i harmonijce. Wszystko w równym miarowym tempie, lada chwila zapamiętasz.
Pamiętaj o metronomie !
Inna sprawa to umieć wykorzystać poznane skale.
To już wymaga znajomości harmonii jazzowej ( II V I ) oraz znajomości budowy akordów. Ale nie przejmuj się - nie jest to takie trudne na jakie wygląda :)

Jeśli chodzi o skale:
http://www.topguitar.pl/f...81-0-asc-0.html
może się komuś przyda.
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu