Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Jarun 


Wiek: 41
Posty: 118
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-08-16, 21:17    [Harmonijkarz] Little Walter

Legenda harmonijki ustnej , był jednym z bluesmanów ktorzy zapoczątkowali bluesa chicagowskiego . Razem z Muddym Watersem nagrywał dla wytwórni płytowej Chess , a jego utwory takie jak : "Juke" czy "My Babe" do dziś grane są przez wielu muzyków na całym świecie . Nie wiem zbyt wiele o życiu Little Waltera , ale zainteresowanym poleciłbym film "Cadillac Records" oraz filmy na YouTube : Tu urywek z fimu Cadillac Records (Walter i Muddy) - http://www.youtube.com/watch?v=Un0d4g9pqAw
Tu filmik z wywiadami muzyków http://www.youtube.com/watch?v=UUwfrj9aMNA ,
Cały utwór "My Babe "- http://www.youtube.com/watch?v=YpMkfU39ROE
Tu razem z Koko Taylor http://www.youtube.com/watch?v=oxCa16-nxtM
Znalazłem informacje że wydana została książka biograficzna Waltera , można ją nabyć w empiku przez internet , obcojęzyczną :( .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
szurszur
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-08-16, 21:54    Odp: [Harmonijkarz] Little Walter

to moj debesciak : )

w Cadillac Records fajnie byl przestawiony : ) a "My Babe" juz raz takiej Pannie zaspiewalem hahaha :D dobre nie :D :D

Jarun ja tam do Ciebie do Gdyni na te warsztaty pewnie wpadne , wiec jak do tego czasu bedziesz mial ta ksiazke to chetnie rzuce okiem : ) pozdrooo, trzym sie !
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jarun 


Wiek: 41
Posty: 118
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-08-16, 22:00    Odp: [Harmonijkarz] Little Walter

hoOn warsztaty już tuż tuż , no i Białystok też zaprasza na jesień :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szurszur 

Wiek: 39
Posty: 64
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2011-05-29, 21:19    Odp: [Harmonijkarz] Little Walter

Nie wiem dlaczego tak mało postów znajduje się pod tą zakładką? Być może mało osób docenia największego wirtuoza harmonijki bluesowej jakim był Little Walter?
:)
Właść. Marion Walter Jacobs, ur 1.05.1930r. w Marksville w stanie Louizjana(USA), zm. 15.02.1968r. w Chicago w stanie Illinois.
W wieku ośmiu lat rozpoczął grę na harmonijce a w wieku 12 lat rozpoczął swoją karierę muzyczną porzucając dom rodzinny i wyjeżdżając do Nowego Orleanu w stanie Luizjana gdzie grywał na ulicach oraz w klubach. Przez krótki czas występował w miejscowości Monroe w stanie Luizjana(północna część tego stanu).

Trzy lata grał w Helenie w stanie Arkansas wraz z Robertem Juniorem Lockwoodem i Houstonem Stackhouse’em, oraz z pianistą Dudleyem Taylorem brał udział w audycjach miejscowej rozgłośni KFFA.

W 1947r. przybył do Chicago po czym rozpoczął występy na słynnej Maxwell Street. W rok później (1948r), po sesji nagraniowej w wytwórni Ora Nelle dołączył do zespołu Muddy Watersa. Była to pierwsza grupa muzyków grająca elektrycznego Chicagowskiego bluesa. W roku 1952 Walter rozpoczął karierę solową. Pod koniec sesji z Watersem nagrał swój instrumentalny utwór pt. „Juke”, który wspiął się na szczyt listy przebojów „Billboardu” i pozostał tam przez osiem tygodni.

Kolejne sukcesy osiągnął grając w zespole pozbawionym Juniora Wellsa „The Aces”, nazwa zespołu została zmieniona kolejno na „Little Walter And The Night Cats” a później na „Little Walter And The Jukes”. Z tego okresu utwory: „Sad Hours” i „Mean Old World” znalazły się w pierwszej dziesiątce listy przebojów „Billboardu”. Walter pozostawał we współpracy z Watersem pomimo własnej solowej kariery.

Kolejne nagrania pochodzące z lat 60 już nie zdobyły tak dużego uznania jak wcześniejsze choć ich kunszt był nie mniejszy od poprzednich. Jacobs był uczestnikiem kilku tras koncertowych, np. w 1964r. po wielkiej Brytanii; w 1967r. w europie z American Folk Blues Festiwal. Niestety często nadużywał alkoholu i przez to stawał się człowiekiem kłótliwym popadającym łatwo w gniew. Podobno zmarł w wyniku obrażeń będących konsekwencją ulicznej bójki. Zmarł więc w kwiecie wieku mając zaledwie 38 lat.

Przez te dwadzieścia lat licząc od 1948 roku stworzył ogromną ilość utworów pozostających do dziś klasykami wśród harmonijkarzy i bluesmanów. Jako pierwszy harmonijkarz rozpoczął grę z mikrofonem (kontaktowo) wspomaganym przez wzmacniacz. Również jako jeden z pierwszych grał na harmonijce chromatycznej(16 kanałowej typu jak np. Chromonica 64 w t. C). Dzięki temu niektóre utwory nabrały odmiennego charakteru nigdy wcześniej niespotykanego w bluesie. Do gry używał najpowszechniejszych tonacji harmonijek takich jak C, D, A, G, Bb, E. Grał na modelu Marine Band Hohnera. Na modelu Slide harp zagrał tylko raz po czym więcej go nie użył.

Little Walter grał niesamowicie ekspresyjnie i melodyjnie. Jego gra była podparta świetną techniką oraz niesamowitą perfekcją. Słuchając jego utworów zauważycie, że jak nikt inny potrafił wyrazić ból, smutek lub radość. Nawet dzisiejsi najwięksi mistrzowie harmonijki nie potrafiliby powtórzyć niektórych jego utworów. Pewnego razu usłyszałem od pewnego mistrza harmonijki, że Little Walter pozostanie nieuchwytny. I to jest prawda. Jeżeli ktokolwiek przestudiował jego utwory to okaże się, że tak właśnie jest. Wielu harmonijkarzy wzorowało się, lub nadal wzoruje na jego stylu gry. Można przypuszczać, że już nigdy nie będzie większego harmonijkarza od Little Waltera, który został bezwarunkowo uznany za najwybitniejszego i najlepszego harmonijkarza bluesowego wszechczasów.

:cool:

[ Dodano: 2011-05-29, 22:23 ]
:) W filmie "Cadilac Records" niektóre fakty nie zgadzają się z rzeczywistą historią. To tylko film gdzie reżyser według siebie poukładał fabułę. aczkolwiek jest to świetny film pokazujący tamte czasy i klimat w którym żyli nasi bohaterowie bluesa... :cool:

[ Dodano: 2011-05-31, 10:30 ]
Zapomniałem dopisać, że L. Walter posiadał bardzo charyzmatyczny wokal, o czym raczej się nigdy nie pisze i pomija ten fakt. Miał bardzo charyzmatyczny wokal który nadawał jego twórczości smaku i niespotykanego stylu w jakim potrafił łączyć jedno z drugim, czyli grę wraz ze śpiewem. :cool:

[ Dodano: 2011-06-07, 21:06 ]
W artykule Macieja Zapałowskiego z kwartalnika Twój Blues przeczytałem, że L. Walter po raz pierwszy znalazł się w Chicago w 1945r. co świadczy o tym że w różnych źródłach pewne informacje mogą się nieco różnić.
Przeczytałęm również, że nie grał na modelu "Slide Harp" tylko na modelu "Koch".
Po raz pierwszy użył harmonijki "Chromonica 64" podczas nagrywania utworu "That's It" w 1953r. A z Muddym Watersem dopiero rok później(1954) w utworze pt."Just Make Love To Me".
11 lipca 1951r- po raz pierwszy użył wzmacniacza do harmonijki.

Informacje na jego temat napisałem w dużym skrócie. Można by było opisać je dokładniej. Ograniczyłem się do najważniejszych faktów.

[ Dodano: 2013-05-07, 22:56 ]
Odnośnik do filmu dokumentalnego o Little Walterze:
http://www.youtube.com/watch?v=vT0Ku-gzHS8

http://www.youtube.com/watch?v=UUwfrj9aMNA

i nie tylko:
http://www.youtube.com/watch?v=HZoFy1CCgAY
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
#Maciekdraheim, FuFulu
  
Odpowiedz do tematu