Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-08-15, 22:38    Dlaczego "Marine Band"?

Witam.
Ostatnio zaciekawiła mnie pewna rzecz w mojej MB. A mianowicie na pudełku jest narysowany obrazek żołnierskiej orkiestry. I tak się zastanawiam skąd wogóle ta nazwa - "Marine Band". Gdzieś obiło mi się o uszy, że faktycznie harmonijka diatoniczna (!) była stosowana w takich orkiestrach wojskowych (niemieckich bodajże..?). Czy to właśnie dlatego tak nazwali ten model? Czy faktycznie żołnierze grali na Marynkach? (i wogóle na harpach)
Może ktoś się zainteresował wcześniej historią tego zacnego harpa, wypowiadajcie się! :D
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-08-16, 21:34    Odp: Dlaczego "Marine Band"?

Harmonijkę nazwano na część Orkiestr Marynarki. A i na takich zapewne grano. Harmonijki były niezwykle popularne w czasie wojny, często były na wyposażeniu podstawowym żołnierzy, jako narzędzie do podnoszenia morale. Dzięki wojnie Hohner całkiem nieźle zarobił i wypromował się, dostarczał nawet harpy aliantom, ale pod innymi markami. W muzeum w Trossingen (przy fabryce Hohnera) są harmonijki przebite kulami z pistoletów i karabinów, albo takie, w których pocisk utknął i w ten sposób harp uratował życie żołnierza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-09-04, 11:36    Odp: Dlaczego "Marine Band"?

[quote="Maciekdraheim"]takie, w których pocisk utknął i w ten sposób harp uratował życie żołnierza.[/quote] ... to zależy kto był pierwszy na trajktorii: żołnierz czy marinka.. :roll:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-04, 19:54    Odp: Dlaczego "Marine Band"?

Lepiej dla wojaka, żeby to Maryna przyjęła pocisk...
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
colt92 

Posty: 41
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-09-04, 22:31    Odp: Dlaczego "Marine Band"?

A może to nie Marynki chroniły wojaków tylko wojacy Marynki :/
_________________
uwaga teren prywatny
zła harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-09-05, 18:06    Odp: Dlaczego "Marine Band"?

W każdym razie i w jednym i drugim przypadku musieli bardzo kochać swoje instrumenty :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu