Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Roscoe

Posty: 16
Wysłany: 2009-08-08, 13:28    Oktany na harmonijce

Otóż zaczełem ostatnio swoją zabawę z harmonijką. Miałem zrobić to już dawno, ale lepiej póżno niż wcale. No cóż, technicznie to trudniejsze niż myślałem jednak jakoś powoli sobie radzę.
Mam natomiast kilka pytań teoretyczno - technicznych
1) gdy pierwszy raz wzięłem ten instrument do rąk, zdziwiło mnie rozmieszczenie dźwięków - mianowicie mam Hohnera Bluesband (budżetowo! :D ) w tonacji C, i zdziwiło mnie to że gamę C dur można wydobyć tylko w jednym miejscu - od 4 do 7 kanału reszta dźwięków nie jest nawet chromatycznie ułożona, czemu? Zawsze myślałem że harmonijka ma ułożone dźwięki oktawami.
2) moglibyście polecić jakiś (najlepiej darmowy) kurs? chodzi mi głównie o aspekty techniczne i kilka zagrywek
3) zamierzam niedługo kupić zestaw do nauki firmy Seydel - http://www.harmonijka.com/?zestaw-do-nauki,43 czy poradnik tam załączony jest rzetelny, czy lepiej kupić sobie harmonijkę bez tych papierków?

Z góry dzięki za odpowiedź :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-08-08, 13:48    Odp: Oktany na harmonijce

1) są 4 oktawy, zobacz tutaj:
http://www.minigunmen.net/images/454569/kanaly.jpg
2) poszukaj na youtube Adam Gussow, Indiana Phoenix albo Derick Bigwalker :)
3) lepiej kup harmonijkę i grzeb na harmoszka.com :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Roscoe

Posty: 16
Wysłany: 2009-08-08, 14:13    Odp: Oktany na harmonijce

ok, dzięki.
Ten Gussow do mnie nie przemawia, raczej nie mój poziom :D Resztę przejrzę.

Ale dalej nie rozumiem rozłożenia dźwięków. Źle się wyraziłem z tymi oktawami, może wyjaśnię inaczej: wydawało mi się że skoro harmonijka jest w C dur to dźwięki są tak ułożone aby swobodnie wydobyć gamę na kolejnych otworach w conajmniej 2-3 oktawach - dmuchając w 1 miałbym C, zasysając D, w drugim odpowiednio E i F, a tu natomiast mam odpowiednio C D E G dalej drugie G i H? 8/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-08-08, 14:20    Odp: Oktany na harmonijce

Tak już musi być, z tego względu, żeby nie było nieistniejących dźwięków a do 6 było odpowiednio wydech-niżej, wdech-wyżej. Wiesz, jest na to sposób - staraj się już od początku grać ze słuchu. Poza tym to nie będzie dla Ciebie problem za jakiś czas, zupełnie. To nawet nie jest wada harmonijki, ja z tego często korzystam.

To zacznij od bigwalkera :) Pokazuje po kolei wszystko. Gussow z resztą też, tylko trzeba zacząć od pierwszych lekcji. Powodzenia.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-08-08, 15:07    Odp: Oktany na harmonijce

No więc:
1) 10-kanałowa harmonijka diatoniczna obejmuje zakres 3 oktaw. Ale, tak jak słusznie zauważyłeś, tylko w środkowym rejestrze można zagrać gamę durową (czyli skalę jońską C-dur na harmonijce C ;) ) bez użycia podciągów. A takie, a nie inne ułożenie dźwięków wynika z przystosowania instrumentu do improwizacji i gry bluesowej - możliwości wydobycia poszczególnych akordów i zagrania czegoś pasującego bez szerszej znajomości teorii.
2) Kolega [b]minigunmen[/b] dobrze radzi :)
3) Patrz punkt 2 :) Napisaliśmy już na tym forum naprawdę bardzo dużo na różne związane z początkami tematy.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu