Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
beneg 

Wiek: 43
Posty: 7
Skąd: Rzeszów mniej więcej
Wysłany: 2009-07-28, 17:37    Didgeridoo a harmonijka

Czy ktos z was gral lub gra na didgeridoo oprocz harmonijki?
Ja troche gralem wczesniej ,mam opanowany oddech kolowy i granie troche(ale jestem chyba zbyt spiety na didgeridoo:)

Czy granie na tym intrumencie ulatwi mi granie na harmonijce ?

Jak sie ma didgeridoo do harmonijki?- tak ogolnie...granie ,zgranie tych dwoch instrumentow...
Pisze o tym , bo oprocz "lizniecia" trabki, djembe i berimbau to tylko na tym instrumencie gralem :-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-07-28, 19:19    Odp: Didgeridoo a harmonijka

lepiej powiedz jak robic oddech kołowy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
beneg 

Wiek: 43
Posty: 7
Skąd: Rzeszów mniej więcej
Wysłany: 2009-07-28, 19:34    Odp: Didgeridoo a harmonijka

trzeba tak wciagac powietrze nosem ,zeby nie przerwac gry nawet na moment,dzwiek musi byc wydobywany przez caly czas gry...

a wytlumaczyc to nie latwo :) ja sie uczylem na "wyczucie"..a wedlug mnie wyglada to tak:
wydmuchujesz powietrze prosto z pluc i jak sie konczy to zostawiasz w jamie ustnej powietrze(np. nadete policzki) zamykasz jak najbardziej gardlo i szybkim ruchem przepony zasysasz powietrze,rownoczesnie wydmuchujac resztki z policzkow do rury , wtedy otwierasz z powrotem gardlo ....no i od poczatku
najwieksza sztuka oddechu kolowego polega na jak najmniejszej zmianie cisnienia w ustach pomiedzy fazami zamykania i otwierania gardla

a gra polega na ruszaniu najrozniejszymi miesniami policzkow ,jezyka i wszystkiego co wplywa na ksztalt przekroju przewodow , ktorymi plynie powietrze...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-28, 20:09    Odp: Didgeridoo a harmonijka

Ja kiedyś dmuchnąłem w taką rurę i naprawdę mi sie podobało. No ale to magiczne "circular breathing" to wydaje mi się nie do opanowania. Jednak jak masz takie opanowanie aparatu oddechowego, to oddychanie harmoszkowe opanujesz bardzo szybko a i brzmienie będziesz miał potężne!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-07-28, 20:20    Odp: Didgeridoo a harmonijka

No to oddychanie kołowe do dla mnie tez jakaś magia... Tomek Kamiński na warsztatach pokazywał nam to i zastosowanie tego w grze na harpie, brzmi to obłędnie... :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
beneg 

Wiek: 43
Posty: 7
Skąd: Rzeszów mniej więcej
Wysłany: 2009-07-28, 20:32    Odp: Didgeridoo a harmonijka

jak sie naucze grac na harmonijce to poprobuje na niej o wam wysle probki :)

a jezeli sie chcecie nauczyc to sprobujcie np. wziac slomke i probowac robic caly czas babelki w szklance wody,albo dmuchac tak w policzki ,zeby caly czas byly nadete ...ogolnie to podciagajcie jezyk do podniebienia (w czasie wdechu),zeby zatkac gardlo i stworzyc "jame" z policzkow i ust....
ja jak juz szlifowalem odeech kolowy to przytykalem do poduszki usta i dmuchalem w nia nadymajac policzki,poduszka sluzyla do nauki utrzymania odpowiedniago cisnienia, bo zamyka usta ,ale nie calkowicie , bo pozwala na wypuszczenie nadmiaru powietrza i przyzwyczaja policzki..


p.s. Na harmonijce gra sie z dolnej czy gornej czesci pluc?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-28, 20:34    Odp: Didgeridoo a harmonijka

Na harmonijce gra się bardziej dolną częścią, angażując przeponę. Kiedy robisz wdech, to barki nie mają prawa się podnieść nawet na milimetr, natomiast brzuch widocznie się rozszerza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
beneg 

Wiek: 43
Posty: 7
Skąd: Rzeszów mniej więcej
Wysłany: 2009-07-30, 18:04    Odp: Didgeridoo a harmonijka

hurrrra :) przyszla moja harmonijka :) Marine Band "G" ...
ciesze sie jak male dziecko :D
dzwiek harmonijki jest piekniejszy niz myslalem :) choc jak sie naucze to pewnie bedzie jescze lepszy....no i widze ,ze bedzie mi duzo latwiej po grze na didgeridoo :)

[ Dodano: 2010-02-01, 18:39 ]
i od tej pory nie moge sie wziac za gre:(a ten poprzedni post jest z przed pol roku.....
ehhhh.....mieszkam w nowym miejscu i nie moge sie przyzwyczaic
przydaloby sie wygluszone pomieszczenie z dostepem do kompa i neta.....nie mozna sie wyluzowac wiedzac ze wszyscy slysza poczatkowe rzępolenia:)

napiszcie cos prosze co nie da mi sie powstrzymac przed siegnieciem po hormonijke:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu