Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
karred 

Wiek: 37
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-02, 14:42    Odp: Początki - porady

Dziękuje Bugaj! :) czytam już 5 godzinę forum i muszę przyznać że to kopalnia wiedzy...
gram sobie juz Włóczykija, sto Lat , Panie Janie i Wlazł kotek :)
oczywiście z Tabulatorami (nie wyobrażam sobie na razie gry bez nich)
ale... jak melodii nie znam piosenek, to tylko jakiś smętny kwęk mi wychodzi ;/
a jak tu grac ze słuchu...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-06-02, 15:08    Odp: Początki - porady

No to przesuwacz też doda coś od siebie :P
Nie przyzwyczajaj się zanadto do tabulatur - używaj ich z rozsądkiem. Zapoznaj się z rozkładem dźwięków ma harmonijce - jeżeli masz Silver Stara, to w pudełku powinieneś mieć taką ulotkę, w której znajdziesz m.in. rozkład dźwięków. Poza tym, dużo słuchaj, i , jak już opanujesz pojedyncze dźwięki, staraj się naśladować proste zagrywki Mistrzów.
Ale najpierw, przede wszystkim oswój się z instrumentem ;)

PS. Przesunąłem temat, bo gdyby każdy zechciał mieć "swój", forum byłoby zupełnie nieczytelne...
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karred 

Wiek: 37
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-02, 15:18    Odp: Początki - porady

rozumiem przesunięcie :)
ale... naprawdę mam się do tabulatur nie przyzwyczajać??? :/
no to czuję że nie podołam...
o ile jestem w stanie odtworzyć to co widze na tabulatorach to sam jak probowałem wlazł kotek na płotek zagrać to pierwszych trzech dźwięków nie byłem w stanie zagrać...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-06-02, 16:10    Odp: Początki - porady

Nie mówię, żebyś całkiem ich zrezygnował (chociaż i tak można :) ), doradzam tylko ostrożność. Nie spoufalaj się z nimi za bardzo, bo potem ciężko się będzie się z nimi rozstać. A prawdziwa gra to nie taby :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2009-06-02, 17:55    Odp: Początki - porady

[quote="karred"]no to czuję że nie podołam...
o ile jestem w stanie odtworzyć to co widze na tabulatorach to sam jak probowałem wlazł kotek na płotek zagrać to pierwszych trzech dźwięków nie byłem w stanie zagrać...[/quote]

Wszystko przyjdzie z czasem. Jeśli jesteś wytrwały i bedziesz ćwiczył to bedą efekty. Osłuchasz się, ograsz trochę, nabierzesz doświadczenia i za jakiś czas "kotek" nie będzie problemem:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bugaj 

Wiek: 50
Posty: 70
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: 100lica
Wysłany: 2009-06-02, 23:49    Odp: Początki - porady

Kamilteau ma rację. Do tabów się nie można przyzwyczajać za mocno - są dobre przy początku bo wiem jak trudno na początek odszukać dźwięki. Potem jak wejdą w ucho to będziesz w stanie grać ze słuchu. Ale aby to się stało trzeba ćwiczyć i słuchać jak najwięcej.
_________________
Och, gdyby tak wszyscy ludzie Mogli przeżyć taki jeden dzień. Gdy wolność wszystkich ludzi zbudzi I powie: "Idźcie tańczyć, to nie sen"...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karred 

Wiek: 37
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-03, 14:11    Odp: Początki - porady

!! Panowie!!
wasze rady są jak widzę SZCZEROZŁOTE!
jestem w absolutnym szoku, ponieważ robiąc jak radziliście, zacząłem słuchać...
słuchałem już ze trzeci raz pod rząd, "Wehikuł Czasu"... i próbowałem robić sobie przygrywki... i więcej słuchałem i zwyczajnie poczułem klimat, zauważyłem, że robię przygryweczki (po 3 ostatnie dźwięki) które pasują! :D
i tak będąc w szoku zdarzyło się i po 5 i 6 dźwięków zagrać!
jestem oczarowany i radosny!
jeszcze wczoraj pisałem że bez tych Tabów to się NIC nie da!
harmonijkę mam niespełna 48h...

NIEBO!!

dziękuję za rady i proszę o JESZCZEE! ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bugaj 

Wiek: 50
Posty: 70
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: 100lica
Wysłany: 2009-06-04, 22:33    Odp: Początki - porady

No to teraz jako początkujący do początkującego - idż na lekcje Adama Gussowa na Youtube - od pierwszej i jedź dalej. Lekcje pokażą jak trzymać harmonijkę w "ryju", jak ułożyć w rękach, jak wydobyć czyste dźwięki, itp... naprawdę polecam!!!!
_________________
Och, gdyby tak wszyscy ludzie Mogli przeżyć taki jeden dzień. Gdy wolność wszystkich ludzi zbudzi I powie: "Idźcie tańczyć, to nie sen"...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Struś 

Wiek: 33
Posty: 8
Wysłany: 2009-06-06, 17:45    Odp: Początki - porady

Witam.

Harmonijkę mam od dwóch dni i mam pewien problem. Otóż jak się domyśliłem układam usta niepoprawnie, przez co może i wydobywam czyste dźwięki, ale...
a) przy przesuwaniu harmonijki górna waga mi "zostaje"
b) dolna warga ucieka z harmonijki
I teraz pytanie - wszyscy piszecie, żeby układać usta jak do gwizdania i jednocześnie wkładać harmonijkę głęboko w usta - z moich doświadczeń wynika, że "układanie jak do gwizdania" to albo złe określenie, albo coś źle robię, bo ni cholery nie mogę harmoszki głębiej wsadzić, bo mi się od razu usta rozchylają (co jest raczej oczywiste) i łapię po 2-3 kanały.

Ma ktoś gdzieś jakieś zdjęcia/filmik na YT jak ułożyć usta? Bo np. jak oglądam Gussowa to nie jetem w stanie pojąc, jakim cudem on tak rozdziawiając wargi (jak w tym filmiku o graniu czysto na 2 kanale) nie obejmuje kanałów sąsiednich ustami...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-06, 18:01    Odp: Początki - porady

To przyjdzie wraz z godzinami spędzonymi na próbach. Gdy się gra przez jeden kanał, to odgradzasz pozostałe jakby tylną częścią warg. Na samym początku Twoje usta nie są tego świadome, ale po dłuugiech ćwiczeniach (i np. pomaganiu sobie palcami) nauczą się.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MessiHarp 

Wiek: 30
Posty: 15
Wysłany: 2009-06-07, 11:19    Odp: Początki - porady

Możesz także językiem torować sobie strumień powietrza
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
miki

Posty: 1
Wysłany: 2009-06-08, 22:04    Odp: Początki - porady

Siema.
Mam zamiar kupić sobie moją 1 harmonijkę, żeby zobaczyć czy dam sobie z tym radę. Przeglądając forum doszedłem do wniosku, że najlepsza na moim etapie jest Hering Free Blues C, czy może coś innego :? . Ta harmonijka jest stosunkowo tania, więc nie będzie problemu jak się nie nauczę grać...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-06-09, 07:17    Odp: Początki - porady

nie znam heringów, ale z czystym sumieniem polecam, jak wielu graczy Hohner Special 20
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bugaj 

Wiek: 50
Posty: 70
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: 100lica
Wysłany: 2009-06-09, 09:42    Odp: Początki - porady

Dołożę też swój głos na Specjala. Do nauki idealna - koszt jakieś 80 PLN.
_________________
Och, gdyby tak wszyscy ludzie Mogli przeżyć taki jeden dzień. Gdy wolność wszystkich ludzi zbudzi I powie: "Idźcie tańczyć, to nie sen"...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marian 


Wiek: 34
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-09, 12:09    Odp: Początki - porady

Jestem świeżakiem w całym temacie i mam takie pytanie, prośbę, mały teścik.
Czytając forum spotkałem się z dyskusją o tabach i doszedłem do wniosku, że wypada się pomęczyć i zacząć śmigać różne motywy ze słuchu. zacząłem od zagrywki z tej strony: http://harp.muse.pl/ W dziale podstawy troszkę zjeżdżając w dół można się natknąć na proste zagrywki z harmonijki w tonacji C. Jeżeli chcecie, możecie to ściągnijcie tą pierwszą i sprawdźcie jakich kanałów używacie żeby to zagrać. TYLKO NIE PATRZCIE NA TABY KTÓRE SĄ TAM PODANE W PLIKU ZARAZ OBOK, bo w tym jest problem. Jak zagrałem ten motyw ze słuchu i wydawało mi się że jest dobrze, już zapuściłem cieszynke, jednak teraz zobaczyłem, że jest tam(na tych podanych tabach) inaczej niż ja to zagrałem, powiem nawet, że jest zgoła inaczej.
W związku z tym jestem ciekaw jak wam to wyjdzie ze słuchu. Jeżeli możecie to po prostu rozpiszcie własne taby, nie sprawdzając ich na stronie, króciutkie, ale dla mnie na początek ważne w rozeznaniu czy czuje co zagrałem.
zaraz jeszcze sam sobie nagram to jak to gram i porównam z oryginałem, nevertheless check it.
dzięki wielkie pozdro pozdro;))
_________________
"Wherever I go, with whomever I go may I see myself as less than all others, and from the depth of my heart may I consider them supremely precious"
Tenzin Gyatso, 14th Dalai Lama
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-09, 21:00    Odp: Początki - porady

A mi się wsio zgadza. W tabie są dwie 6, ale on gra jedną przez dłuższy czas wspomagając się wibratem ręcznym. Jednak zagrywka leci tak, jak w tabie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 16:13    Odp: Początki - porady

Mam pytanie, jestem nowy tutaj i chce sie nauczyć grać na harmonijce, a jestem już gitarzystą i z tego co czytam tabulatury to są rozpisane, ale nie ma podanych tonacji więc zakładam, ze trzeba grać w takich tonacjach w jakiej jest piosenka, zgadza się ?
W ogóle od czego mam zacząć ?
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-07-15, 19:49    Odp: Początki - porady

W sumie tabulatury są rozpisane na każdą tonację harmonijki, po prostu melodia będzie brzmiała wyżej albo niżej. A co do nauki to jak się już zaopatrzyłeś w jakiś przyzwoity instrument zacznij grę czystym dźwiękiem z odpowiednim układem ust, potem melodyjki, podciągi itd. Wszystko masz opisane w dziale "Technika".
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 20:49    Odp: Początki - porady

Chodzi mi o to, że chce grać te melodię wraz z zespołem i np. mam tego Hohnera Special 20 w G, a piosenka jest np. w cis, albo A to wiadome, że nie będzie to w tonacji więc chciałbym się dowiedzieć czy jest opcja przetransportowania tego do harmonijki jakiej posiadam czy słabo...
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-07-15, 20:53    Odp: Początki - porady

Na harmonijce G zagrasz tylko w jednej tonacji dla każdego taba. Jak chcesz na jednej harmonijce grać w różnych tonacjach to musisz grać w różnych pozycjach (I, II, III, IV itd. aż do XII, najogólniej mówiąc granie w danej pozycji to obranie sobie określonego dźwięku na harmonijce jako podstawowy dźwięk tonacji), tabulatura się oczywiście wówczas zmienia i często konieczne jest użycie dodatkowych technik żeby w ogóle można było zagrać kawałek w danej pozycji.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 20:57    Odp: Początki - porady

Rozumiem, albo żeby reszta instrumentów grała w tej samej tonacji co jest harmonijka... Zastanawia mnie tylko jedno... W jakich gatunkach po za Bluesem można fajnie wykorzystać harmonijkę...
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-15, 21:07    Odp: Początki - porady

Najprościej, żeby zgrać się z kapelą grając taba, to wziąć harmoszkę w odpowiedniej tonacji. Jeżeli zespół zaczyna od dźwięku G, to sprawdź, na jakiej harmoszce wg danego taba też zaczyna się od tego dźwięku i już wiesz co i jak :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 21:14    Odp: Początki - porady

Harmonijkę kupiłem specjalnie w Gdurowej bo w tej tonacji często gramy, a jak będzie C durowa to nie będzie problemu bo różnica jest tego półtonu gdzie Fis brzmi naturalnie w Cdurze, ale puki co nie zagłębiajmy się w teorię muzyki... Swoją drogą znacie jakieś utwory w Gdurze z prostą melodią na Harmonijkę, ale efektywne na resztę instrumentów...
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-15, 21:24    Odp: Początki - porady

Whisky się gra w tonacji G, ale grając w drugiej pozycji używa się harmoszki w C... Trochę mamy pomieszane z tymi tonacjami na harpie :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 21:28    Odp: Początki - porady

Właśnie zauważyłem, a Whisky chciałbym zagrać, ale Rysiek grał w C, a ja mam w G i chciałbym się dowiedzieć czy da się jakoś to przetransportować ?
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-15, 21:31    Odp: Początki - porady

Grać w I pozycji :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 21:32    Odp: Początki - porady

OK, ale jak będę chciał to zagrać przy ognisku, albo w ogóle z całym zespołem to jak ?
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-07-15, 22:06    Odp: Początki - porady

Teoretycznie możesz zagrać "Whisky" w pierwszej pozycji na harpie w G, ale to nie będzie to samo. Nie zrobisz np. zagrywek akordowych, których czasem w oryginale używał Riedel. No ale jak się uprzesz, to znajdziesz odpowiednie dźwięki na harpie w G i dasz radę. Np. w tabie zamiast (3) będzie 5 czy zamiast (2) będzie 4.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-16, 08:13    Odp: Początki - porady

Rozumiem najwyżej będę kombinował =]
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
beneg 

Wiek: 43
Posty: 7
Skąd: Rzeszów mniej więcej
Wysłany: 2009-07-26, 18:28    Odp: Początki - porady

witam ....kupilem na Allegro HOHNER MARINE BAND tonacja G(dopiero przyjdzie na tygodniu)

to dobry zakup?dalem 88zl!

od czego powinienem zaczac nauke , bo jak juz pisalem to jestem calkowicie zielony :) ? (wiem ,ze musze przeszukac forum, ale jakbyscie mogli cos w skrocie napisac:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu