Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
pat049b

Posty: 2
Wysłany: 2009-07-05, 21:48    Parę podstwowych pytań

Przepraszam bardzo bo może te pytania były już zadawane ale chciałbym mieć wszystko w jednym temacie. Mam parę podstawowych i może bezsensownych pytań, jeśli w temacie jest coś nie tak proszę o przeniesienie/usunięcie.
Przede wszystkim najpierw chciałbym się przywitać bo jest to mój pierwszy post na tym forum.
Otóż chciałbym zapytać o:
1.Mój dziadek który podobno gra bardzo dobrze na harmonijce na pytanie swojego wnuka: Co to jest podciąg i jak się go wykonuje?? Odpowiedział o czym mi ty tu w ogóle mówisz. I jeszcze mi mówi że jak ktoś nie ma dobrego słuchu to z harmonijki wiele nie wyciśnie, a jeszcze mówi że pownieniem grać ze słuchu melodie a nie brać taby z neta. I to moje pytanie czy to prawda że aby grać dobrze na harmonijce trzeba grać ze słuchu??
2.Czysty dźwięk...nie jestem pewny czy umiem zrobić czysty dzwięk umiem zagrać wlazł kotek na płotek i wydaje mi się że poprawnie to brzmi ale i tak nie jestem do końca pewny czy moje dzwięki są do końca czyste po za tym mam problem z szybką zmianą kanałów jak np. z 2 na 6, wtedy pierwszy wychodzi mi poprawnie(tak mi się wydaje) a drugi jest lekko zskiśnięty albo w ogóle nie trafiam w ten kanał co trzeba. Z wydobyciem pojedynczego czystego dźwięku chyba dobrze mi idzie bo przesłuchałem nagranie znalezione na tym forum i brzmią niemal że identycznie ta mała różnica to chyba kwestia firmy bo mam Hering VINTAGE HARP tonacji C. Ale jednak mam problem z wplątaniem czystego dzwięku w melodie i czasami jak melodia jest za długa to po prostu nie brzmi. A moje pytanie jest takie jak najlepiej ułożyć usta język itd. aby dobrze zagrać piosenkę???

Jak gram pojedynczy dźwięk to układam jak do gwizdania. A jak gram melodie to tak samo tylko wkładam ją głębiej w paszcze i przez to czasami trafiam w 2 kanały.

3.Czy rzeczywiście każdy może grać na tym wspaniałym instrumencie??

Kocham blues'a słucham go od małego ogólnie to wychowałem się na nim. Zakupiłem harmonijke ale ostatnio przechodzi mi napał na granie, najbardziej mam chętke na granie kiedy jestem sam w domu wieczorami.

4.Chciałbym wiedzieć jakich melodii mam się uczyć na początku bo na razie potrafie
Wlazł kotek na płotek
o my darling
wsród nocnej ciszy
i przybyli ułani -ale to trochę kaleczę.

Prosiłbym o proste melodie z tabami.

A i jeszcze jedno pytanie
5. Jak w melodyjce The Beatles-Get Back jest dużo wdechów pod rząd czyli takie coś
(4) (4) (4) (4) (4) 5 - do tąd jakoś idzie
(5) (5) [tu mam już za dużo powietrza w sobie i ciężko jest mi grać dalej] ....

Jest jakiś sposób aby tak się nie działo że mam zbyt wiele powietrza w sobie??


Z góry dzięki i Pozdrawiam :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-05, 22:20    Odp: Parę podstwowych pytań

No to odpowiadamy, choć praktycznie na wszystko już odpowiedziano.

1. Dziadek może faktycznie grać bardzo dobrze, ale zapewne gra folk i inne podobne rzeczy. Tam podciągi raczej nie są wykorzystywane, a jeżeli są, to "folkowcy" nie nazywają tego, co robią. Po prostu grają. Tak samo nasz bluesowy tongue-blocking (zakrywanie nie grających kanałów językiem, a później rytmiczne jego unoszenie) to dla muzyków ludowych i pokrewnych basowanie. Co do tabów. Pomagają poczynić pierwsze kroki, rozeznać się w układzie dźwięków, łatwiej tak zapisać ćwiczenia. Jak już coś wychodzi, to ucho powinno być na pierwszym miejscu. Feeling i słuch pomagają w nauce. Ale nie ma tego złego, słuch muzyczny można wyćwiczyć. Ja jestem żywym dowodem. Jak zaczynałem grać nie słyszałem nic, a teraz jak włączam płytę, to wiem co harpiarz tam czyni. Także wrzucić płytkę w odtwarzacz i katować. Po godzinach ćwiczeń przyjdą efekty. Co do wykonywania podciągów, w dziale "Technika" jest wszystko.

2. Przy nauce czystych dźwięków zatkaj sobie kanały sąsiednie palcami. Będziesz miał dźwięk wzorcowy, do którego będziesz się odwoływał przy dalszych próbach. Co do szybkiej zmiany kanałów rada jedna. Grać rzeczy, gdzie takie coś jest potrzebne i próbować trafić czysto. I znowu mnóstwo ćwiczeń, aż powstanie pamięć motoryczna i będziesz instynktownie trafiać tam, gdzie chcesz. Układanie usta do gwizdania to dopiero początek. Staraj się już od początku nauki wsuwać harmoszkę dosyć daleko, a odgrodzenie niepotrzebnych kanałów powinno się odbyć za pomocą tej jakby tylnej części warg. Wtedy brzmienie będzie najlepsze. No i podczas ćwiczeń nie staraj się zagrać melodyjki jak najszybciej, etc., tylko jak najdokładniej, powoli z jak najlepszym brzmieniem.

3. Ostatnio tak sobie myślałem i doszedłem do wniosku, że jeżeli nie ma się jakiejś cechy fizycznej czy mentalnej, która bezwzględnie uniemożliwia naukę jakiejś czynności (brak skrzydeł uniemożliwia latanie :D ), to przy odpowiedniej dozie pracy i samozaparcia można opanować niemal każdą umiejętność w stopniu przyzwoitym. Przykładowo ja przez jakiś czas w swoim życiu potrafiłem szydełkować, a predyspozycji do tego nie mam. Jeżeli zaś do OGROMU pracy dołoży się talent, to można wybić się ponad. Ja mam tylko setki oddechów przepuszczone przez harmonijkę :) . Jeżeli lubisz bluesa i jesteś gotów poświęcać czas i siły, to możesz nauczyć się grać bluesowo na harmonijce. Jeżeli masz dobre osłuchanie, to po tym jak opanujesz podstawy techniczne zaczniesz zgrywać się z podkładem, podkradać co prostsze zagrywki, w krew wejdzie Ci groove i zaczniesz brzmieć. Po prostu nic nie ma od razu.

4. Spróbuj ze słuchu rozwalić "Panie Janie". Podpowiem, że zaczyna się od 4 na wydechu.

5. Co do nadmiaru powietrza. Niezbędna jest odpowiednia "gospodarka tlenowa". Podczas grania staraj się nie zasysać dodatkowego powietrza nosem, a także staraj się nie robić wdechów zbyt mocno. Potem, kiedy w końcu masz nutę gdzie powinieneś zagrać wydech, staraj się pozbyć maksymalnej ilości powietrza w najkrótszym czasie. Wypuść część nosem, lub odegnij wargi i puść je ponad lub pod harmonijką, zagraj akord na wydechu. Z czasem, jeżeli będziesz ćwiczył na dłuuuugich wdechach poprawi Ci się pojemność płuc i będziesz już wiedział jak zarządzać powietrzem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
pat049b
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 11:36    Odp: Parę podstwowych pytań

Ehh Maciek, prawie wyczerpałeś temat i powiedziałeś wszystko co chciałem :D

Mam jednak parę osobistych rad do nowicjusza. Zwłaszcza do punktu 5). Owszem gospodarka tlenowa jest bardzo istotna ale nie sądzę aby dodatkowe zasysanie nosem było właściwe. Uważam, że wręcz NIEWSKAZANE. Kiedy zasysamy nosem podczas grania tworzy się dziwne harczenie, które psuje efekt grania. To był powód mojej rocznej przerwy w grze, bo nie wiedziałem co się dzieje, że brzmię do kitu po roku ciężkiej pracy. Moja rada jest następująca. Kiedy już się opanuje czyste dźwięki, przyciskaj harmonijkę tak abyś miał maksymalną szczelność między ustami a instrumentem i kolejna ważna rzecz, używaj tylko tyle powietrza ile potrzebujesz. Znaczy zassać tylko tyle aby wydobyć wyraźny dźwięk i nic poza tym. Z czasem zwiększy Ci się pojemność płuc a jeśli jesteś niecierpliwy to polecam codzienne bieganie :) Baaardzo pomaga harmonijkarzowi. Sam sprawdziłem. Z kolei co do Twojego dziadka to Maciek ma trochę racji, ale niekoniecznie musi grać folk. Po prostu jest człowiekiem starej daty i w jego czasach taka terminologia nie funkcjonowała powszechnie. Teraz słowo "podcią" możesz wstuknąć w Google i masz milion odpowiedzi. A poza tym wszystkim to tylko praktyka, zwłaszcza przy trafianiu w czyste dźwięki czy przeskakiwanie po kanałach. Maciek dał Ci dobre rady z zatykaniem palcami. Masz się do czego odnieść. A co do słuchu to Ci się wyrobi ;)

Pamiętaj, że dopiero zaczynasz a jeszcze długa droga przed Tobą. Jeśli masz napał do grania to forumowicze będą Cię w nim wspierać. Trzymaj ducha i się nie poddawaj. Choćbyś rzępolił gorzej jak na pile a sprawia Ci to przyjemność i sprawia, że Twoja dusza przenosi się na tę chwilę do nieba i tańczy koło Michała Archanioła, to graj dalej choćby świat zakrywał uszy (to moja najważniejsza rada).

Pozdrawiam harmonicznie

Trojden
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
pat049b
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-07-07, 14:17    Odp: Parę podstwowych pytań

[quote="Maciek"] Podczas grania staraj się [color=#ff003f]nie[/color] zasysać dodatkowego powietrza nosem, a także staraj się nie robić wdechów zbyt mocno.[/quote]

[quote="Trojden"]Owszem gospodarka tlenowa jest bardzo istotna ale nie sądzę aby dodatkowe zasysanie nosem było właściwe. Uważam, że wręcz NIEWSKAZANE.[/quote]

dziekuje za uwage :P
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 14:21    Odp: Parę podstwowych pytań

O kurcze niedoczytałem :D Zwracam honor Maćku :D Nie starczy mi życia aby odpokutować ;(
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-07-07, 16:27    Odp: Parę podstwowych pytań

Ale ale.. [b]wydychanie[/b] nosem nadmiaru powietrza jest nawet przydatne :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 16:30    Odp: Parę podstwowych pytań

[b]minigunmen[/b], ani zasysanie ani wydalanie :/ robi się efekt harczenia o którym pisałem. Sam zobacz na harpie. Psuje całe brzmienie jakie wydobywasz z instrumentu. Czasem powodem jest nieszczelność instrumentu a jeśli jeszcze oddychamy przez nos podczas grania to ... makagula (gówno, pieprz i cebula) :D
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-07-07, 16:31    Odp: Parę podstwowych pytań

[quote="minigunmen"]Ale ale.. [/quote]

ale ale nie przejmuje sie tym wcale,
zabawa trwa ! caly rok , jak w karnawale,
siemasz liroy, jak jest ? jest dobrze!
no bo to impreza a nie pogrzeb!,
tak tak to impreza a nie pogrzeb!
wiec ja bawie sie dobrze!
BEZ KITU! swinie kwicza z zachytu!

sry ale sie nie moglem opanowac , ostatnio z kumplem mamy fazke na Liroy - Impreza , choc ja w ogole hip hopu nie slucham :P
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-07-07, 16:50    Odp: Parę podstwowych pytań

No ale nie w czasie grania panie majster :) Tylko czasem można zrobić takie "BUH" nosem jak człowiek już więcej wdechnąć nie umie. To często słychać nawet w znanych kawałkach.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 16:54    Odp: Parę podstwowych pytań

A w przerwach między graniem możesz robić co chcesz. Jeśli uważasz, że np. beknięcie urozmaici solówkę to proszę bardzo :D
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-07-07, 17:04    Odp: Parę podstwowych pytań

Trojden: Przez Ciebie mi maślanka nosem poleciała :D teraz piecze...

Na przykład.. Lester Butler z Red Devils jak grał długie powtarzające się elementy... to nadmiar powietrza wyrzucał nosem, słychać takie charakterystyczne "UGH".
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 17:12    Odp: Parę podstwowych pytań

To teraz [b]minigunmen[/b], wciągnij tę maślankę nosem i tak jak na tych filmikach, puść strumień spod oka :D Starczy tego dobrego, bo się off top zrobił. Wątpię aby naszemu nowicjuszowi przydał się instruktarz jak wymiotować maślanką z oka. Chyba, że chce ulepszyć występy LIVE :D
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-07-07, 19:12    Odp: Parę podstwowych pytań

Adam Gussow też pomaga sobie nosem, przy nadmiernie zgromadzonym powietrzu w płucach, i także to słychać :)
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
pat049b

Posty: 2
Wysłany: 2009-07-07, 22:49    Odp: Parę podstwowych pytań

Wielkie dzięki chłopaki :] Przydadzą mi się te porady...
Z tym Panie Jezu to już mi wychodzi słychać prawie jak w orginale jeszcze trochę nad tym popracuje i będzie nieźle :)


Jeszcze raz wielkie dzięki
Pozdrawiam :papa:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 23:01    Odp: Parę podstwowych pytań

Jeszcze jedno, Jak się wprawisz w podstawowych technikach, zajrzyj na nasz kanał YouTube gdzie tłumaczymy na polski lekcje Adama Gussowa. Ostatnio razem z Pulatomem uruchomiliśmy program tłumaczeń. Przyda Ci się harmonijka w kluczu Bb, gdyż głównie takiej używa Gussow. Poniżej podaję link do kanału.

http://www.youtube.com/user/harmoszkacom

Więcej informacji znajdziesz też w tym temacie:

http://www.harmoszka.com/...45,90.htm#23763

Powodzonka Pat ;)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
pat049b
  
Odpowiedz do tematu