Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-25, 19:07    Harmonijka, a akordy gitary?

O tonacjach jest dużo tematów na tym forum, niemiej dalej czegoś nie rozumiem i trzeba mi to wytłumaczyć jak dziecku. Do tej pory grałem zawsze sam lecz ostatnio pojawiła się okazja gry w duecie z gitarą.
Proszę by ktoś z bardziej doświadczonych harmonijkarzy wyjaśnił mi jak określać tonacje utworu na podstawie akordów granych przez gitarę. Przykładowo: „Kołysanka dla nieznajomej” Perfectu to akordy – [color=blue]C Am F[/color] i inne wobec tego jaką tonacje ma utwór i jaką dobrać tonację harmonijki. Inny przykład „Ona jest ze snu” Iry to akordy gitarowe [color=blue]D A G[/color] to znaczy że co to za tonacja i jakiego harpa dobrać.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie mi tej zawiłej sprawy w możliwie najprostszy sposób i z góry dziękuje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-06-25, 19:36    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

W pierwszym przypadku wydaje mi się, że to tonacja C (w wymienionych akordach występują dźwięki z tej gamy), w drugim natomiast chyba będzie G (w akordzie D występuje dźwięk F#). I tyle.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-25, 22:45    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Zazwyczaj utwór jest w takiej tonacji jak pierwszy chwyt, ale nie zawsze, a wtedy sprawdza się czy o triadę harmoniczną jest utwór oparty i o jaką, a jeśli to dużo nie da, to sprawdzamy dźwięki z jakiej gamy są w piosence.

Bierzemy podst. tonacje harmonijki lub 2poz. i już wiemy do jakiego utworku możemy grać (o ile znamy jego tonację). I grając używamy dźwięków z tej gamy.

Np. mając harmoszkę w C, możemy grać do utworów w tonacji C lub G.
Choć zdecydowanie lepiej gra się w 2poz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-26, 08:06    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

No dobrze, a jak utwór rozpoczyna się od tonacji molowej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-06-26, 08:48    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

to ło ja cie!
Zależy: jak mamy harmonijkę w stroju molowym to na niej gramy, a jak nie to dobieramy durową tak by grać w III pozycji.
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-26, 11:03    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Powoli zaczyna mi się to układać w gowie. Chyba najwyższy czas nauczyć się na pamięć wszystkich skal. Jeżeli dobrze rozumiem to harmonijki w tonacji C uzyje do takich akordów jakie występują w skali C-dur, harmonijki A użyje do akordów ze skali A-dur.
Racja jeżeli utwór jest w a-moll to mogę użyć harpa w C bo to te same dzwięki.
Dużo nauki mnie czeka :? .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-26, 19:58    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

[quote="shusty"]Zazwyczaj utwór jest w takiej tonacji jak pierwszy chwyt[/quote]

Ja bym powiedział że utwór jest w tonacji w jakiej jest ostatni akord (chwyt). W 95% to się sprawdza. (oczywiście shuty również ma rację, w części przypadków tak jest jak On mówi).


[quote="2xmarcin"]jeżeli utwór jest w a-moll to mogę użyć harpa w C bo to te same dzwięki.[/quote]
Jeżeli utwór jest w a-moll to możesz użyć harpa C, ale przeważnie stosuje się harmonijkę G w III poz.

Taka mała rozpiska:
harp G - w III poz tonacja a
A - h
Bb - c
C - d
D - e

i tak dalej i tak dalej... :D

Kumasz niej więcej??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-27, 09:55    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Jesteś pewnien, że ostatni chwyt to najczęściej to samo co tonacja utworu? Hmmm, zobacze jak to w praktyce będzie wychodzić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-27, 14:08    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Ja zawsze patrzę na pierwszy. A na harmonijce C nie osiągniesz ładnie całej a-moll.

Zazwyczaj po chwytach widać jaka to tonacja. Jeżeli np. widzisz że piosenka ma chwyty G C D - jasne że to tonacja G
D G A e - od razu widać że tonacja D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-27, 20:34    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Przeważnie ostatni chwyt to tonacja. No bo jeśli w utworze jest układ G C D to po parokrotnym powtórzeniu tych akordów rozwiąże się na G tak że w sumie ten akord powinien być ostatni.
(np w tym prostym przykładzie będzie tak: GCD GCD GCD GCD G)

No bo z pierwszym to nie zawsze tak jest (choć też dość często i tu nie przecze). Bo utwór w tonacji dajmy na ten przykład G może mieć chwyty C D G i co wtedy? W takim wypadku nadal pozostaje tonacja G-dur mimo że zaczyna się utwór od C, lecz kończy na G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-06-29, 08:42    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

ja bym powiedział, że w pierwszym przykładzie akord G nie daje odpowiedzi na pytanie co to za tonacja. Kluczem w tym przypadku jest akord D. W drugim przykładzie odpowiedź dają A i D.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-29, 18:39    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Rozumiem, że kluczem dla Ciebie jest przeważnie dominanta (akord budowany na 5 stopniu gamy).. ?
Ale rozważmy ten pierwszy przykład. G C D. Dlaczego kluczem dla Ciebie jest akurat akord D-dur?? A jeżeli by było np G C B? To jak najbardziej pasuje i jest to tonacja G. Co więc tu będzie dla Ciebie kluczem? Chyba nie B?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-29, 19:00    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Widzę, że bez dogłębnej znajomości teorii muzyki sobie nie poradzę :( :(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-29, 19:12    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Wiesz to nie do końcca tak jest, Marcin. Z graniem na harmonijce nie ma problemu bo harmoszka jest wyjątkowo intuicyjnym instrumentem jak dla mnie. Chodzę już jakiś czas do szkoły muzycznej, i znam sporo teorii,jednak przy graniu na harpie wogóle o tym nie myślę.
Choć rozumiem, że Ci ciężko grać z gitarą jeśli nie znasz tonacji. Ale uwierz, że jeśli grasz z gitarą, to akord, który jest ostatni stanowi tonację. Jest tak i w graniu klasyki, muzyki rozrywkowej i wielu innych praktycznie we wszystkim. Nawet w bluesie. Po zagraniu kilkakrotnie 12taktowego schematu na końcu prawie zawsze jest zagrany akord taki w jakiej tonacji jest blues.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-06-30, 10:08    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

[quote="djszopen"]Rozumiem, że kluczem dla Ciebie jest przeważnie dominanta (akord budowany na 5 stopniu gamy).. ?
Ale rozważmy ten pierwszy przykład. G C D. Dlaczego kluczem dla Ciebie jest akurat akord D-dur?? A jeżeli by było np G C B? To jak najbardziej pasuje i jest to tonacja G. Co więc tu będzie dla Ciebie kluczem? Chyba nie B?[/quote]
a dlatego, że w akordach C i G występują dźwięki C, D, E, G, B - a ten zestaw nie pozwala jednoznacznie zidentyfikować tonacji. Natomiast akord D dodaje jeszcze dźwięki A i F# - przez co zestaw wygląda tak: C, D, E, F#, G, A, B czyli zapisując inaczej: G, A, B, C, D, E, F# - i masz skalę G-dur.

A na drugie pytanie odpowiedź brzmi: a właśnie, że tak.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-30, 11:08    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Ale słuchaj w gamie G-dur nie ma dźwięku B. Znaczy się mówiąc B chodziło mi o obniżone H, czyli niech będzie tak zwane Bb. Mój błąd bo faktycznie w harmonijkowym języku stosuje się nazewnictwo Bb. (ja mówię B z przyzwyczajenia -fortepian..) No i Bb nie jest Akordem gamowłaściwym do G-dur, prawda? Więc Jeśli mamy układ G C Bb no to w tym 3 akordzie są dźwięki Bb, D, F. A przecież w gamie G-dur nie ma dźwięku Bb czy F. Jest B (lub jak kto woli H :D ) i F#. A akord ten pięęęknie wprost pasuje do reszty! No więc po czym w tym wypadku poznasz że jest to tonacja G jeśli wszystkie dźwięki użyte w tych akordach to G, Bb, B, C, D, E, F (nie F#), G? No napewno nie jest to gama G-dur :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-06-30, 16:11    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

szczerze mówiąc to nie wiem co odpowiedzieć.
Myślę jednak, że nie do końca dobry przykład podałeś. Schemat G C Bb można ogrywać używając tonacji G (na akordzie Bb może to być skala G natural minor, a na pozostałych G-dur). Równie dobrze można go ogrywać w tonacji C a nawet F.
i co Ty na to didżejuszopenie?
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-30, 16:53    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Z całym szacunkiem mój drogi Kubo, ale podałem moim zdaniem świetny przykład. :) Właśnie o taki przykład mi chodziło, w którym tonacji nie można jednoznacznie określić. I w takim wypadku o tonacji będzie świadczył akord na jaki się ten układ rozwiąże. Jeśli będzie to G-dur to tonacja utworu jest G. Ale jeśli będzie to np C-dur, wtedy tonacja to będzie C która jak słusznie zauważyłeś również pasuje. I do tego cały czas dążę.

Lubię się opierać na przykładach więc jasno podam dwa powyższe:
- Jeśli utwór będzie wyglądał tak: GCBb GCBb GCBb [b]G[/b] - tonacją jednoznacznie jest G.
- Natomiast jeśli utwór będzie wyglądał tak: GCBb GCBb GCBb [b]C[/b] - tonacja C i jest to pewne :)

Czy nie mam racji?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-30, 17:21    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Szczerze, to pokręciło mi się od tego w głowie :?
Drodzy djszopenie i Kubo podsumowywując - złota zasada doboru tonacji harmonijki do utworu to....?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-07-01, 09:29    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

otóż to. Tylko jak sam zauważyłeś w tym przykładzie tonację da się ustalić z pewnym "przybliżeniem".

Upieram się przy zdaniu, że od wykonawcy zależy jaką tonację "zwiąże" z tymi akordami. W dodatku moje zdanie jest takie, że nie ma znaczenia, który akord będzie pierwszy, a który ostatni.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-07-01, 09:47    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Nie dziwie się marcin, że pokręciło Ci sie troche w głowie od tego :D Troszkę się te dyskusja rozwinęła i to bardzo... No ale cóż.
Złotą zasadą jak dla mnie kształcącego się muzycznie jest sugerowanie się ostatnim akordem. Choć przyznam, że nie zawsze tak jest, ale w 95%. Więc do tego również trzeba dodać to o czym mówił Kuba czyli sprawdzanie składników akordów i wtedy masz niemal pewność tonacji (tak oto doszliśmy do kompromisu :D )
Chyba Marcin, będziesz musiał z czasem dojść jak odkrywać tonacje, być może na swój sposób. Ale narazie jeśli grasz z gitarzystą w duecie to przecież on Ci może mówić narazie jaka to tonacja, a po jakimś czasie sam będziesz potrafił tonację rozpoznać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-07-01, 10:14    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Oki, myśle, że to mi wystarczy. Wielkie dzięki za pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-01, 22:31    Odp: Harmonijka, a akordy gitary?

Zawsze można przetasowywyać harmonijki przy zmianie akordu :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu