Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-09, 18:18    Silver Star

Zapraszam do ankiety i liczę na wypowiedź wszystkich używających Silverka.
Przy okazji wypowiem się na temat Silver Stara:
To była moja pierwsza harmonijka i dość dobrze wprowadziła mnie (początkującego :razz: ) w świat harmonijek. Potem wyrzuciła na spotkanie z czymś lepszym.
Sądzę, że jest co coś przez co początkujący harmonijkarz powinien przejść.

Korzystając z sytuacji chciałbym zakomunikować wszystkim, którzy przeszli już przez rozdział "silver" i przeszli na głębsze wody czyli "lepsze harmonijki", aby ktoś z was drodzy harmonijkarze, stworzył króciutki artykuł na temat harmonijek dla początkujących (uwzględniając przy tym silvera) - i nie chodzi tu o reklamę dla Hohnera, bo takiej nie prowadzę - tylko o szczerą wypowiedź.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-09, 20:30    Odp: Silver Star

Harmonijka jak harmonijka, jeśli się je kocha to nie robi różnicy czy Hohner XB-40 czy Parrot. Więcej zależy od harmonijkarza niż harmonijki.
Ps. Powiedzieć że Silver Star jest zły to podobnie jak powiedzieć : Kocham kobiety, ale tylko ładne (albo do 30tki) ;)
Pozdrawiam :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-10, 11:37    Odp: Silver Star

Odradzam, można się łatwo zniechęcić grą na SS, szczególnie ze podciągi albo nie wychodzą (jak na mojej SS w D), albo wychodzą mizernie (jak na mojej pierwszej, utopionej SS w C)
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-10, 11:40    Odp: Silver Star

No fakt... podciągi na SS jakby nie istnieją.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-04-10, 11:44    Odp: Silver Star

A ja nie mam problemów z podciągami na moich SS (w C i w D)
_________________
There is no such thing as a wrong note. Just poor choices.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-10, 11:54    Odp: Silver Star

Podciągami się przejmować na początek... Mi na mojej Marine band wychodzą, ale nie wiem czy jeszcze jestem początkujący. Początkujący lepiej żeby nauczył się najpierw grać czysto bez podciągów. Jeśli nie wychodzą to nawet lepiej na początek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-04-11, 19:35    Odp: Silver Star

Mi na SS(C) łatwiej wychodzą podciągi niz na Blues Harpie(A), ale wszystkie pozostałe aspekty wygody, brzmienie itp. przrechylają szalę na strone Blues harpa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-04-17, 16:27    Odp: Silver Star

Ja myślę że na początek dobra jest nawet harmonijka-zabawka. Silver Star sprawdza się nieźle, ale ma oprócz niemożności robienia podciągów jeszcze jedną wadę, a mianowicie nie można grać na drugim kanale głośniej.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-04-18, 08:48    Odp: Silver Star

A ja będę dalej bronił Silver Stara. Wady, o których mówicie, tj. niemożność robienia podciągów i drugi kanał to raczej standardowe problemy początkującego harmonijkarza - a że większość zaczynała z Silver Starem, są z nim kojarzone, co jest krzywdzące :)

Sam zaczynałem na SS i miałem problemy z podciągami oraz drugim kanałem, ale z czasem problemy znikły. Niedawno kupiłem nowiutkiego SilverStara w D i też nie zauważyłem żadnej z tych wad. Jedynie brzmienie jest znacznie słabsze niż w moim Tombo FolkBlues.
_________________
There is no such thing as a wrong note. Just poor choices.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-18, 17:41    Odp: Silver Star

Ja nie zaczynalem od Silver Stara, tylko od Blues Banda. Na Silvera przezucilem sie jak juz podciagi mi wychodzily bez wiekszego problemu. Nawet obecnie, kiedy podciag mam juz niemal zupelnie opanowany, dosyc ciezkie jest kontrolowanie tej techniki (plynne obnizenie lub trafianie dokladnie w odpowiednia czestotliwosc), a brzmienie obnizonego dzwieku nie jest zbyt przyjemne.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-04-19, 00:29    Odp: Silver Star

Jeśli takie są Twoje doświadczenia, to OK:) Ja miałem nieco inne, a mówienie, że podciągi na SS "jakby nie istnieją" etc. to, moim zdaniem, lekka przesada. Twierdzę również, że często (nie zawsze, np. nie w Twoim przypadku) problemy z Silver Starem to po prostu problemy początkującego harmonijkarza.

Tyle :)
_________________
There is no such thing as a wrong note. Just poor choices.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-19, 15:29    Odp: Silver Star

Wedlug mnie, kazdy ma swoja ulubiona harmonijke, a dla niektorych to jest wlasnie Silver Star. Ja jednak do grona zwolennikow Silvera nie naleze, choc jak nie mam nic innego pod reka, to i Silverka w zupelnosci wystarczy. Podciagi istnieja (mozna wydobyc wszystkie dostepne za pomoca bendigu poltony), jednak wymaga to wiecej wysilku, a i brzmienie nie zachwyca. Ale zgodnie z tym co napisalem, to kwestia gustu. Na Silverce tez mozna z powodzeniem nauczyc sie grac (ja zaczynalem od podobnego jakoscia Blues Banda), ale warto rowniez sprobowac lepszych harmoszek, by znalezc te jedyna, specjalnei dla nas.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-19, 17:48    Odp: Silver Star

Silver Star jest o niebo lepszy od Blues Banda ale są o niebo lepsze harmonijki od Silver Stara, wiec jak masz trochę więcej kasy to zainwestuj w lepsza harmonijkę. Naprawdę sie opłaca.
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blues2506 

Wiek: 68
Posty: 8
Skąd: ksb
Wysłany: 2007-04-27, 14:56    Odp: Silver Star

Jaka harmonijka na początek? Wiadomo ,że początkujący nie ma żadnego doświadczenia.Zdać się na doświadczonego w tym temacie .Polecono mi Hohnera Special 20 i nie narzekam mimo ,że po 1,5 miesiąca intensywnej gry ułamał się stroik na III kanale podczas obniżania dźwięku.Teraz mam Suzuki Pro Master MR 350(aluminiowy korpus) i muszę przyznać, że jest bardzo wytrzymała lecz nadal mam sentyment do Hohnera( pozostałe tonacje mam właśnie tej firmy).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-30, 16:54    Odp: Silver Star

Sprawdziłem praktycznie, faktycznie na SS podciągi nie wychodzą. Gra się ciężko i harmonijka reaguje z opóźnieniem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tomek 


Wiek: 42
Posty: 15
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-02, 22:05    Odp: Silver Star

No to ja się wpasuję w temat: jestem jak najbardziej początkującym harmonijkarzem i posiadaczem SilverStara. Generalnie jestem z niego zadowolony, bo na sam początek był dla mnie olśnieniem i rewelacją (dało się w ogóle zrobić podciąg! I jaki dźwięk!). Gwoli wyjaśnienia, poprzednia harmonijka była zabawką za 10pln, nawet nie żaden Parrot, zupełnie bez nazwy. Miała takie poprzeczne płytki w kanałach, które uniemożliwiały zrobienie jakiegokolwiek podciągu, więc Silverek tu był świetny. Ale - okazało się, jak już chciałem się bawić poważniej, że podciągi wychodzą na max. 1/2 tonu... potem już dźwięk zanika i pojawia się gwizd/pisk. Czyszczenie nie pomaga, stroiki są na nitach więc poprawki też raczej nie wchodzą w grę. Pewnie wada egzemplarza, której należy się spodziewać za taką cenę....

Ogólnie - ja tam zadowolony jestem/byłem, jak na początek. Czy się nadaję do poważniejszego grania to powiem jak będę poważniej grał ;)

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-05-02, 22:37    Odp: Silver Star

Tomek napisał/a:
Ale - okazało się, jak już chciałem się bawić poważniej, że podciągi wychodzą na max. 1/2 tonu... potem już dźwięk zanika i pojawia się gwizd/pisk.


A na których kanałach? Pamiętaj, że na wdechu podciąg o więcej niż pół tonu ma sens tylko na kanałach 2 i 3 :)

Obstawiam, że harmonijka jest sprawna. Ja też miałem kiedyś podobne objawy - gwizdy i piski przy podciągach, ale po pewnym czasie okazało się, że nie była winna harmonijka, a harmonijkarz :)

Spróbuj wykonywać podciągi nieco wolniej i delikatniej. Nie dmuchaj w harmonijkę, ani nie zasysaj powietrza - staraj się oddychać przez harmonijkę.

Wciągając powietrze spróbuj powiedzieć "iiii-uuuu", albo "iiii-huuuu" :) Zwróć uwagę na kreskę: "-". W tym momencie język zmienia swój układ co powoduje zmianę kierunku wpływającego powietrza i w efekcie podciąg. Postaraj się skupić na tej fazie, wykonać ją wolniej, delikatniej. Nic na siłę :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tomek 


Wiek: 42
Posty: 15
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-03, 07:20    Odp: Silver Star

Heh, no pamiętam, pamiętam.... :D Chodziło właśnie o kanał 3, gdzie powinienem teoretycznie wyciągnąć 3/2 tonu a tu ni chu chu.

Wina harmonijkarza, hmm... Mam nadzieję że tak będzie, bo przyzwyczaiłem się już do mojej harmonijki. :) Powiedz, co było błedem/problemem w Twoim przypadku? Podane przez Ciebie porady (iiii-uuuu itd.) już wprowadzałem w życie i skutek jak narazie mizerny. Nie robię nic na siłę, staram się delikatnie - nic. Być może błąd leży jeszcze w czymś innym.... No ale cóż, będę próbował...

Pytanie przy okazji: czy w sprawnej harmonijce próba wykonania "zbyt dużego" podciągu (tzn. tak jakbyśmy chcieli o cały ton na kanale gdzie można tylko o max 1/2 tonu) może skutkować właśnie gwizdami/piskami czy jakimkolwiek innym niewłaściwym zachowaniem? Czy po prostu harmonijka powinna nie pozwolić zejść niżej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-05-03, 10:32    Odp: Silver Star

Tomek napisał/a:

Powiedz, co było błedem/problemem w Twoim przypadku?


Złe ułożenie ust, języka, żuchwy. Próbowałem "dmuchać" w harmonijkę, zamiast oddychać przez nią i pozwolić strumieniowi powietrza swobodnie płynąć. Żuchwa powinna być obniżona, język rozluźniony:)

Przy podciągu powinna pracować tylna część języka - ta która "działa" przy wymawianiu głoski "h".

Cytat:

Podane przez Ciebie porady (iiii-uuuu itd.) już wprowadzałem w życie i skutek jak narazie mizerny. Nie robię nic na siłę, staram się delikatnie - nic. Być może błąd leży jeszcze w czymś innym.... No ale cóż, będę próbował...


Powodzenia :)

Cytat:

Pytanie przy okazji: czy w sprawnej harmonijce próba wykonania "zbyt dużego" podciągu (tzn. tak jakbyśmy chcieli o cały ton na kanale gdzie można tylko o max 1/2 tonu) może skutkować właśnie gwizdami/piskami czy jakimkolwiek innym niewłaściwym zachowaniem?


Może.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-04, 10:17    Odp: Silver Star

Jeszcze dopisze troche moich doświadczeń z moim (nowym) SilverStarem w ton.D. Podciągi wychodzą (na niektórych kanałach są łatwiejsze do kontrolowania niż na Marine Band) ale jeśli staramy się za mocno podciągnąć dzwięk to pojawia się pisk (podobny jest jak się przyłoży mikrofon do głośnika, na różnych uroczystościach się zdarza). Zupełnie nie zauważyłem tego w Marine Band, tam dźwięk poprostu zanika. SilverStar jest ponadto bardziej szczelny niż Marinka. Ogólnie rzecz biorąc Silver Star jest moim zdaniem jednak bardzo dobrą harmonijką, dla (nie tylko) początkujących.

Ps. w poprzednim poście napisałem że podciągi na SS nie wychodzą. Usunąłbym ten post, bo jest moją pomyłką.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Frodo 

Wiek: 32
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2007-08-09, 12:45    Odp: Silver Star

Nie polecam SS na poczatek. Ciezko z niego wydobyc jakis konkretny dzwiek co moze zniechecic poczatkujacego harmonijkarza. Ja zaczynalem od Blues Harpa i sam sobie dziekuje, ze wybralem wlasnie ta harmonijke. Nie mialem z niczym problemow. Juz 3 dnia gralem czyste dzwieki i podciagi bez najmniejszych problemow.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kubux 

Wiek: 30
Posty: 43
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-09, 19:34    Odp: Silver Star

Frodo ja mam SS i grałem podciągi (a raczej podciąg) już pierwszego dnia co z tego że tylko na pierwszym i drugim kanale i że nieświadomie. Teraz już to kontroluje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Coach 

Wiek: 32
Posty: 33
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-08-11, 19:10    Odp: Silver Star

ja powiem tak mi na moim silverze dobrze sie improwizuje ale nieumiem grac z nut ;]
_________________
Czas nie czeka na nas wiec zaśpiewaj jeszcze raz....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-08-12, 00:43    Odp: Silver Star

NO ja wręcz przeciwnie:) improwizować za chiny nie umiem, a z nut to ja potrafie grać...glównie jak sie "nauczy" bo inprowizacji tak o nie da sie nauczyć mi sie zdaje.
Ja głównie gram tylko ze słuchu i z nut...nic więcej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-08-12, 02:38    Odp: Silver Star

Improwizacji jak najbardziej DA SIĘ nauczyć... Nie jest to jednak nauka polegająca jak w większości przypadków na wykuciu teoretyki.. tu trzeba próbować, próbować i jeszcze raz ćwiczyć ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Coach 

Wiek: 32
Posty: 33
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-08-12, 09:23    Odp: Silver Star

ja sobie poprostu wymyślam jakiąś melodie i ją gram
_________________
Czas nie czeka na nas wiec zaśpiewaj jeszcze raz....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-08-31, 17:22    Odp: Silver Star

Może i ta harmonijka wprowadza w świat harmonijki, ale ja uważam, że to beznadziejna harmonijka.

Polskie znakii, pałl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Olga 

Wiek: 31
Posty: 2
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-08-24, 08:55    Odp: Silver Star

Cześć :D Mam na imię Olga, skończyłam 3 lata temu szkołę muzyczną w klasie gitary i starsznie chciałabym zacząć grac na harmonijce. Nie wiem jednak jaką kupić na początek. Czy ważne jest z czego wykonany jest korpus? W jakiej tonacji kupić harmonijkę? Czy tonacja ma duże znaczenie jeśli chciałąbym grać z gitarą? Czy na początek dobry jest Hohner MarineBand Classic, Hohner 532/20 MS C BLUES HARP, Hohner Big River?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-08-24, 21:39    Odp: Silver Star

przepraszam ale muszę zapytać - czego uczą w tej szkole np. :x w kwestii tonacji ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-24, 22:04    Odp: Silver Star

Cześć Olga! Na początku weź coś z plastikowym korpusem, albo drewnianym zaimpregnowanym, np. Hohner Special 20, czy Marine Band Deluxe. Te spisują się znakomicie. Materiał grzebienia wpływa na brzmienie i komfort gry, ale na początku lepiej jest wziąć coś, co nie będzie pęczniało od wilgoci jak nieimpregnowane drewno. A na początku weź w tonacji C. Będziesz nią grała do gitary grającej w G (tematy o pozycjach i tonacjach), czyli dość częstej bluesowej tonacji, poza tym większość szkółek jest pod C właśnie. Z czasem rozbudujesz swoją stajnię.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu