Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-27, 13:52    [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Ciekawi mnie jak z własnego doświadczenia wskażecie różnicę grania na harmonijkach o stroju równo temperowanym i nierówno temperowanym. Chętnie przeczytam wasze osobiste odczucia.
Pochwalicie:
-się w jakim stroju jest wasza ulubiona harmoszka/którego stroju najczęściej używacie
-jak zauważacie różnicę między strojami
-czy wg was znośne są akordy na równo temperowanych harmoszkach
-itd.

Ogólnie rzecz biorąc akordy na stroju równo temperowanym gorzej brzmią: dźwięk jest brzydko wirujący i zgrzytliwy.
Strój nierównomiernie temperowany ma bardzo poważną wadę. Półtony cis i des nie są tymi samymi dźwiękami. Mało tego! Odległości pomiędzy całymi tonami też nie są równe. W związku z tym instrument nastrojony w taki sposób nadaje się raczej do grania w jednej tonacji. Ale akordy brzmią znacznie lepiej.

Sam w AP Tunerze sprawdzałem moją S20 i widać od razu że strój nierówno temperowany. Jednak niedługo dostanę Bushmana, która ma podobno strój równo temperowany. Sam się tylko zastanawiam, jak nastroić gitarę by akordy na niej brzmiały najlepiej?

Ogólnie bluesman'i używali raczej i używają harmonijek ze strojem nierówno temperowanym.

Hmm... A czy w stroju równo temperowanym akordy brzmią aż tak tragicznie nie do słuchania? ....


P.S. Przed chwilą wpadłem jak sprawdzić szybko jaki strój ma harmonijka: Gramy interwał (np. 1 i 4, 2 i 5 itd. na wydechu oczywiście środkowe dwa kanały językiem zatykamy). W stroju równo temperowanym usłyszymy jednostajny głos, natomiast w stroju nierówno temperowanym od razu wychwycimy wibracje dźwięków (oznacza to, że dźwięki nie są od siebie oddalone o całą oktawę lecz trochę mniej/więcej). No i już umiemy w 10sek. sami sprawdzić jaki strój ma harmonijka. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-06-27, 15:01    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Mnie akordy w harmonijce strojonej równomiernie drażnią, mam wrażenie że nie stroi, przez to że gram głównie na nastrojonych "bluesowo" ale to kwestia przyzwyczajenia. Podobnie nie tylko w przypadku akordów ale jak gram cokolwiek - spodziewam się trochę innego dźwięku niż słyszę, co mnie drażni. To już tylko przez to że odkąd gram to cały czas na bluesowych...
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-06-27, 15:21    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

trzeba także zauważyć, że obecnie większość harmonijek jest strojonych w stroju kompromisowym, czymi między 12ET a JJ. z tego co wiem wszystkie hohnery oprócz goldenki są w tym stroju tak jak i seydele. jedynie z harpów które znam hering vintage jest w stroju Just Intonation.
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-06-27, 19:01    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Jak harp jest nastrojony na 12ET to akordy są takie "szklane", brzmią jakby harp się rozstroił (BTW kiedyś mnie to intrygowało dlaczego jak nastroiłem harpa idealnie do poszczególnych dźwięków akordy tak rzężą a jak nastroiłem do dobrego brzmienia akordów to mi melodyjki fałszowały :P ), efekt ten słychać głównie w wyższym rejestrze, na kanałach 123 zwłaszcza w niższych tonacjach tak źle nie jest. Kiedyś harpy były strojone głęboko w stronę JI pod akord gdyż zazwyczaj grało się na nich a capella, często akomponiament, natomiast z czasem kiedy harpiarze zaczęłi współgrać z innymi instrumentami okazało się że trzeba trochę się do nich dostroić przez co pogorszyło się brzmienie akordów. W sumie strój równomierny jest najbardziej przydatny gdy gramy np. w III albo IV pozycji albo coś bardziej rozbudowanego w I, klasyczny blues też raczej spoko zabrzmi o ile nie używa się za bardzo wielodźwięków i obniżamy (5) o ćwierć tonu :D .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-27, 21:51    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Nie wiem jak wygląda taki bluesowy strój w harpach ale w innych instrumentach żeby dobrze brzmiały np w takiej gitarze basowej (mówię bo gram) stroi się często wyższe struny minimalnie wyżej a niższe minimalnie niżej i wtedy dźwięk jest taki "mięsisty" :D Być może tak samo jest w harmonijkach. po takim przestrojeniu dźwięk wydaje się "pełniejszy".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-06-27, 22:05    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Nie za bardzo rozumiem określenie, strój NIErówno temperowany, ale pomine to, zasada jest generalnie bardzo prosta, grając bluesa najlepiej nastroić sobie harmonijke, tak jak jest strojony marine band(tabele strojenia dostępne na przykład na www.gaszewski.pl) ani just intonation, ani równomiernie temperowany nie sprawdzi się w blusie.... do jazzu i melodyjek używa się natiomiast równomiernie temperowanego, z tym, że, żeby określić strój harmonijki jest bardzo ciężko, bo nawet jeśli się kupi nówkę golden melody - producent twierdzi że jest strojona w równomiernie temperowanym, kiedy się spojrzy na stroik, to odchylenia wachają się od 5 do 20 centów, tam samo jest z marine bandami i special 20 , strojonymi identycznie - w stroju kompromisowym (-oktawy są nastrjone idealnie tak samo, ale inne dźwięki tak dobrane, żeby akordy też znośnie brzmiały) ale fabrycznie nowy instrument, nie jest nastrojony tak jak podają tabele odchyleń wydane przez prodeucenta, dlatego Ja jestem zwolennikiem kupowania takich harmonijek, jak nam wygodnie, i przestrajania ich dowolni czy to do kompromisowego czy do równomiernie temperowanego
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-27, 22:58    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Ja raczej nie używam akordów, a jak już to rzadko.

Czy słyszycie różnicę, że [b]dużo lepiej brzmią[/b] pojedyncze dźwięki/melodie w stroju równo temperowanym od kompromisowego? Czy jest to raczej mało zauważalne?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-06-28, 09:51    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Może nie brzmią dużo lepiej ale odrobinkę bardziej pasują jak gra się z innymi instrumentami.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-28, 10:07    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

[quote="minigunmen"]Może nie brzmią dużo lepiej ale odrobinkę bardziej pasują jak gra się z innymi instrumentami.[/quote]
Właśnie. Z innymi instrumentami dźwięki powinny być jak najczystsze moim skromnym zdaniem. Za to jak się gra na harpie solo, to wtedy ten charakterystyczny strój nierówno temperowany jest jak najbardziej wskazany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-06-28, 12:34    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Tak czy inaczej, rzadko się zdarza, żeby nawet w kapeli i gitara i harmonijka jednocześnie dawały solówę :) więc strój "bluesowy" to nie problem.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-28, 14:26    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

W sumie [b]minigunmen[/b] masz rację - solówka gitary i harmonijki jednocześnie praktycznie nie występuje w jednym momencie. Aha, a gdy mówiłem solo, miałem na myśli harmonijkę a capella akurat, czyli bez towarzyszenia instrumentów. Choć racja, że gdy gra się na harmonijce solówkę w zespole to strój bluesowy również nie razi, aczkolwiek mślę, iż to też zależy jeszcze od gatunku muzyki jaką się wykonuje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-28, 20:15    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Przy graniu [i]unisono[/i] (czyli 2 lub więcej instrumentów grają dokładnie to samo w tym samym momencie) instrumenty mogą być nastrojone do siebie idealnie, ale jednak wtedy dana fraza traci trochę głębi. Jeżeli są minimalne różnice w stroju, albo w timingu (naprawdę drobne), to wtedy całość nabiera przestrzeni, głębi, mogą się pojawić ciekawe wibracje. W bluesie problem związany ze strojem nie wydaje się aż tak ważny. Bo czy Sonny Boy Williamson np. przejmował się, że mu trochę harp nie stroi? Nie sądze. A takie delikatne "niedopasowanie" dostarcza nieco bluesowego brudu, który może pomóc przekazać silne i surowe nieraz emocje. Dokładny strój ważny jest np. w klasyce, czy jazzie, tam większa uwaga zwracana jest na ogólną czystość.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
robal 


Wiek: 30
Posty: 77
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2009-06-28, 21:07    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Na YT jest filmik p. Kamińskiego z zespołem The Hardworkers, na którym gra z gitarzystą identyczną solówkę. Dokładnej nazwy piosenki już nie pamiętam. Takie wtrącenie do dyskusji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-06-29, 09:25    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

możecie w końcu napisać czym dla was jest strój NIErównomiernie temperowany? nie ma takigo czegoś!
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-29, 10:45    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Masz rację nie ma takiego.
Ale i tak każdy wie co autor postu miał na myśli. :x
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-06-29, 15:47    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Oczywiście, nie, bo nie wiadomo czy chodzi o JI czy może o kompromisowy, bądźmy precyzyjni, bo inaczej w tej kwestii, dojdziemy do nikąd
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-29, 18:42    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Z tematu wynika że strój nierównomiernie temperowany to właśnie JI.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-29, 22:14    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Mój błąd, po prostu nie każdy mógł wiedzieć co to JI.

Tworząc ten temat miałem na myśli strój równo temperowany vs. cały zbiór w którym znajdują się (JI, kompromisowy, pitagorejski - czy jaki tam jeszcze może być)

Sry, bo faktycznie trochę namieszałem z terminami niepotrzebnie. :sad:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cichy2

Posty: 3
Otrzymał 4 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-29, 20:39    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Przypadek sprawił, że trafiłem na Wasze forum. Chciałbym wyjaśnić, że[b] jest[/b] strój nierównomiernie temperowany, a nawet jest ich wiele odmian. Strój równomiernie temperowany charakteryzuje się matematycznym podziałem oktawy na 12 równych półtonów. Jeśli jednak oktawę podzielimy na 12 kawałków, ale nie matematycznie, tylko niektóre kwinty zawęzimy więcej, a inne mniej, lub wcale, a przy tym zmieścimy się w oktawie, to właśnie będzie nierównomierna temperacja.
Cieszę się,że doceniacie strój JI.
pozdrawiam harmonijkarzy
cichy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-29, 20:41    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

A czy przypadkiem te różne stroje nierównomierne, to nie są poszczególne odmiany JI?
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-29, 23:37    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Jest Macku :)
Generalnie kolega powiedzial nam to, co w sumie juz wiedzielismy.
Chyba, ze nie wiedzielismy.
Generalnie jak namieszamy to albo robi sie odmiana stroju kompromisowego albo JI :)
a jak mamy stroj "w punkt" to mamy rownomiernie temperowany :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cichy2

Posty: 3
Otrzymał 4 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-30, 16:44    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Just Intonation objawia się czystymi interwałami i każdy akord brzmi bez dudnień. Niestety tak zestrojonych tonów nie da się upchać w koło kiwntowe. Wychodzi zbyt szeroka oktawa i tu jest pole do popisu dla temperowania.
Pięknie zostało to pokazane tu:http://www.youtube.com/watch?v=BhZpvGSPx6w
pozdrawiam
cichy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Bluesmaster
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-30, 18:23    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Dobra, ale o co generalnie chodzi?
Bo rozumiem, ze JI brzmi fajnie na akordach, a ET dudni, w praktyce. Wobec tego, dlaczego ET brzmi lepiej w grze solowej?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cichy2

Posty: 3
Otrzymał 4 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-30, 20:19    Odp: [Ciekawostka] Strój równomiernie temperowany a Just Intonati

Jeśli w jednej chwili brzmi kilka tonów to tworzą akord. wówczas nasze ucho odbiera to nie jako pojedyncze tony, tylko jako całość. Jeśli niektóre składowe harmoniczne poszczególnych tonów są takie same odbieramy to jako konsonans i nam się podoba. Każdy zestaw tonów można porozkładać na harmoniczne. Najlepiej, aby te składowe idealnie się nałożyły - wówczas mamy strój JI- bez dudnień. Gdy gramy te same tony po kolei jako melodię, to ucho nie musi dostawać idealnie ustawionych interwałów, bo te harmoniczne nie istnieją w tym samym czasie, możemy pozwolić sobie na lekkie odstępstwa aby "domykać" oktawy. Gdyby podzielić oktawę na więcej kawałków (np. 19 ) to bardziej zbliżylibyśmy się do ideału, ale pokomplikowałoby to zapis i technikę gry. I znów potrzebujemy temperacji. Troszeczkę oszukamy tu, troszkę tam i mieścimy się w 12 półtonach w oktawie....
cichy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 3 punkt(ów):
#Maciekdraheim, aansaa, Harry
  
Odpowiedz do tematu