Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Shalak

Posty: 2
Wysłany: 2009-06-22, 17:51    Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

To moj pierwszy post tutaj, wiec na poczatek: witam serdecznie dzien dobry bardzo.

Dopiero zaczynam przygode z harmonijka, wiec prosze o wyrozumialosc. Zainwestowalem w Marine Band w tonacji A i mam dziwne wrazenie, ze jest cos nie-tak z 3 kanalem na zassaniu. Mianowicie im mocniej zasysam, tym nizsze dzwieki na tym kanale uzyskuje. Pytanie brzmi: Tak ma byc? Na innych kanalach nic takiego sie nie dzieje, no moze za wyjatkiem 2 na zassaniu, tez jakos ten dzwiek mi nie odpowiada, ale tego juz nie potrafie opisac - przypomina mi szorowanie krawedzia ekierki po tablicy szkolnej...

Druga rzecz: nie wiem jak to nazwac, ale powiedzmy ze sa to zęby. Zatem zęby korpusu, te ktore rozdzielaja poszczegolne kanaly wystaja poza ta metalowa czesc. Najbardziej ten miedzy 4, a 5 kanalem, a im dalej od niego polozony ząb, tym mniej wystaje. Czy to jest normalne? (np zeby bylo latwiej wyczuc pod ustami polozenie?) Troche mnie to meczy, bo boje sie, ze w koncu je polamie, w koncu to drewno...

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-06-22, 18:15    Odp: Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

Witaj Shalak!

[quote]Mianowicie im mocniej zasysam, tym nizsze dzwieki na tym kanale uzyskuje. Pytanie brzmi: Tak ma byc? Na innych kanalach nic takiego sie nie dzieje, no moze za wyjatkiem 2 na zassaniu, tez jakos ten dzwiek mi nie odpowiada, ale tego juz nie potrafie opisac - przypomina mi szorowanie krawedzia ekierki po tablicy szkolnej... [/quote]

Jest to normalna rzecz na tych kanałch, przez nieodpowiednie do nich podejście robisz taki pseudo podciąg. Żeby mieć czysty dźwięk musisz robić spokojny wdech a nie ssać i odpowiednio ułożyć wargi, wymaga to trochę ćwiczeń zanim będzie dobrze.

[quote]Zatem zęby korpusu, te ktore rozdzielaja poszczegolne kanaly wystaja poza ta metalowa czesc.[/quote]

Marinki mają niestety to do siebie że ich drewniany korpus pod wpływem wilgoci pęcznieje i się wysuwa, jest to negatywne zjawisko bo można pokaleczyć sobie wargi. U niektórych pęcznieje bardziej u niektórych mniej. Jedyną metodą żeby mieć pewnośc że nie spęcznieje jest niestety zaimpregnowanie korpusu po uprzednim zdarciu lakieru.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pabl02 

Wiek: 30
Posty: 31
Wysłany: 2009-06-22, 19:03    Odp: Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

Witaj. Też jestem nowy, harmonijkę mam od paru dni i czasami mam z tym problem, jednak gdzieś na forum wyczytałem, aby przy wdechu próbować wymawiać literę "i". Mi to pomaga ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-22, 20:55    Odp: Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

Tak jak Tomasz napisał odnośnie tych obniżeń, wina leży nie w sprzęcie a w technice. Przykładasz do wdechu za dużo siły, przeciążasz stroiki i one obniżają swój dźwięk. Opiera się na tym jedna z najbardziej istotnych technik - bending, czyli podciąg - ale trzea to wykonywać świadomie i umiejętnie. A tak wychodzi nie wiadomo co. Czyli postawa wyprostowana, oddech spokojny, z głębi i szeroko otwarte gardło, krtań i co tam tylko jest. Staraj się uczynić z układu oddechowego jeden, prosty i szeroki kanał, w którym dźwięk może swobodnie rezonować. I przy okazji, wsuń harmonijkę jak najgłębiej do ust.

Z żeberkami, tak jak tez Tomasz napisał, drewno gruszy pęcznieje od wilgoci. Jeżeli odstawisz harmonijkę na jakiś czas powinien wymiar znormalnieć. Jak nie pomoże, to warto zaimpregnować, np. pszczelim woskiem wytopionym z naturalnej świeczki. Jeżeli ząbki naprawdę daleko wyszły, to można je ciut skrócić scyzorykiem, jak Adam Gussow.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Shalak

Posty: 2
Wysłany: 2009-06-23, 18:05    Odp: Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

Dzieki za odpowiedz ;) Doradzcie mi jeszcze jakas dobra ksiazke do nauki gry na harmoszce... W sieci jest pelno kursow, ale zaden z tych, ktore znalazlem nie opisuje np jak trzymac ja w ustach, z rysunkami itd...

No i jeszcze w kwestii impregnacji: rozumiem, ze mam rozkrecic korpus i wykrecic stroiki, czy jest to bezpieczne? Instrument sie nie rozstroi?

Pozdrawiam,
Shalak.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-23, 20:36    Odp: Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

Jeżeli będziesz robił wszystko delikatnie (nie wygniesz stroików) i potem zmontujesz w odpowiedniej kolejności, to harmonijka po zmontowaniu będzie działać. Tylko z Marine Bandem może być problem taki, że jest ona montowana na gwoździe, a nie na śrubki. Z tego powodu przy próbie ponownego złożenia mogą być problemy ze szczelnością przy połączeniach...
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-06-23, 20:41    Odp: Dziwna sprawa z3 kanalem i wystajace krawedzie w Marine Band

http://www.youtube.com/watch?v=SDKbqacmPyw

jedz po kolei lekcje tego goscia, byle nie za szybko i starac sie! sam gram od ledwo dwoch miechow i te lekcje mi duzo daly. Mam tez ksiazke Wierzcholskiego - niby dobra na poczatek, fajnie prowadzona ( plyta CD ), podklady i zagrywki niezle. Ale w sieci w sumie znajdziesz tez to wszystko :P Wiec zostaje Gussow.

Pozdro :D
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu