Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-06-07, 12:43    [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

Drodzy forumowicze,

temat zapewne dziwny, ale u mnie to już norma jak już zapewne się przekonaliście :D Od dawna zastanawia mnie pewna kwesia. Mianowicie, jak podałem w temacie - różnica w budowie anatomicznej między kobietami a mężczyznami w grze na harmonijce. Pozwólcie, że nakreślę temat. Różnica w budowie polega na sposobie oddychania. Nie wiem czy wszyscy to wiedzą, że męszczyźni oddychają przeponą a kobiety klatką piersiową. Skąd ta różnica? Gdyby kobiety oddychały przponowo, miałyby problemy z oddychaniem podczasz ciąży i dodatkowo mogłyby przy każdym wdechu uciskać płód. Na rysunku poniżej jest przykład oddychania przeponowego, którym my faceci się posługujemya nie ma co ukrywać jesteśmy znaczną większością wśród harmonijkarzy.

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Diaphragmatic_breathing.gif[/img]
I tutaj właśnie uważam, że kobiety mogą mieć poważne problemy z nauką tachniki wibrata przeponowego, gdyż specjalnie tego mięśnia nie używają a już zwłaszcza przy oddychaniu. Ale w praktyce nie umiem sprawdzić, więc byłoby miło jakby żeńska część użytkowników się wypowiedziała. W liceum nauczycielka biologii prowadziła eksperyment, gdzie faceci mieli oddychać klatką piersiową a kobiety przeponą. Wszyscy mieli problemy. Nie jest to niemożliwe ale na pewno nienaturalne . A jak wy uważacie? Biorąc pod uwagę własną wiedzę czy też doświadczenia.. Może prowadziliście podobne eksperymenty na swoich dziewczynach? ;)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Trojden 2009-06-07, 21:34, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kafar 


Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-06-07, 13:00    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

Ja za dziewczynkę się nie uważam, ale kiedyś bawiłem się w śpiewanie i chyba w obu przypadkach jest podobnie.

Zagadnienie śpiewania z przepony jest dość istotnym elementem nauki śpiewu.
Nawet mężczyźni zazwyczaj nie śpiewają z przepony bez przygotowania, bynajmniej nie w 100%. Aby nauczyć się śpiewu z przepony potrzeba ćwiczeń. Faceci maja tu łatwiej, właśnie ze względu na anatomię, ale kobiety z przepony też mogą śpiewać. Jeżeli jest analogia w śpiewaniu z przepony, a vibrato przeponowym to kobiety również są do tego zdolne.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ATP

Posty: 6
Wysłany: 2009-06-07, 13:57    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

No to kobieta się wypowie.
Trojden - nie jest to różnica anatomiczna, lecz fizjologiczna. Przepony i inne mięśnie oddechowe mamy bardzo podobne, zapewniam Cię :)
Różnica tkwi w torach oddychania.
Mężczyźni - [b]tor przeponowy[/b] (70% zmiany objętości płuc wywołane skurczem przepony, 30% z ruchów żeber). Lepiej rozwijają się przypodstawne (dolne :D ) części płuc.
Kobiety - [b]tor górnożebrowy[/b] - występuje głównie u kobiet w późnym okresie ciąży. Płuca rozwijają się równomiernie. Co ciekawe, ten tor oddychania występuje też u osób otyłych, tak więc pan z piwnym brzuszkiem oddycha jak baba ;)
Jeszcze jedna ciekawa rzecz - gdyby tak wyłączyć całkiem przeponę, jak zmieniłoby się nasze oddychanie? Po przecięciu jednego nerwu przeponowego wydolność spada o 20% (niezależnie od toru oddychania), a już jak przetnie się dwa, to wydolność spada tak bardzo, że jest niesamowite upośledzenie oddychania, podobnie jak przy ciężkiej rozedmie płuc...

Inną sprawą jest to, że kobiety mają ogólnie mniejszą pojemność życiową płuc :(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-06-07, 20:26    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

Próbowałem właśnie oddychać samą klatką piersiową.. mam wrażenie że nie ma ruchu powietrza i zaczynam się dusić xD Coś w tym jest...
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-06-07, 21:21    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

[quote="ATP"]nie jest to różnica anatomiczna, lecz fizjologiczna[/quote]

Dziękuję, że mnie wyprowadziłaś z błędu :) Zawsze mi się mylą te dwa terminy :D I ponadto dziękuję ze ujęcie tego w bardziej naukowy sposób i dodanie większej ilości szczegółów. Moja wiedza wywodzi się ze szczątkowej pamięci z liceum :D Teraz, na studiach, nie zajmuję się ludźmi a roślinami i mikroorganizmami a to z przeponą i klatką piersiową nie ma nic wspólnego ;)

Gwoli ścisłości [b]Kafar[/b], nie twierdziłem, że jest to niemożliwe - naturalnie jest, z tym, że wydaje mi się to nienaturalne i z pewnością powoduje duże trudności w wykonywaniu i nauce tej techniki. Powiedz [b]ATP[/b], grałaś wibratem przeponowym?
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-07, 23:38    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

Tak, jest możliwe dla kobiety oddychanie przeponowe. Mężczyźni nie oddychają dobrze przeponą, choć w większym stopniu niż kobiety. Mężczyzna jak i kobieta mogą się jednak nauczyć prawidłowo oddychać przeponą, czy to na potrzeby do śpiewania, czy też do kung fu, gdzie od początku uczy się prawidłowego oddychania przeponowego, a po kilku latach trenujący kung-fu oddycha właśnie prawidłowo przeponą, równomiernie i zatrzymując dłużej powietrze w płucach, niż jak to się robi oddychając jak normalni ludzie. Ja bez problemu potrafię oddychać kiedy chcę górnym i dolnym torem, ale gdy o tym nie myślę, oddycham jak zwykły śmiertelnik :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ATP

Posty: 6
Wysłany: 2009-06-08, 07:57    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

[quote="Trojden"]Powiedz [b]ATP[/b], grałaś wibratem przeponowym?[/quote]

Gram dopiero parę dni i jestem jeszcze na etapie uczenia się kontroli podciągów... Ale jak już zacznę się tego wibrata uczyć to zdam relację jak przeciętnej kobiecie to wychodzi ;) Samo oddychanie przeponą wychodzi mi póki co średnio, jest męczące po jakimś czasie - chyba analogicznie jak próby oddychania Minigunmana klatką...

Jeszcze jedna fizjologiczna nierówność. Faceci mają większą maksymalną prędkość wypływu powietrza :( (o większych dłoniach i zapewne wygodniejszym trzymaniu harmoszki nie wspomnę! :P )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-06-08, 08:42    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

[b]Trojden[/b], Może się powtórzę, nie mam czasu na czytanie odpowiedzi :P
To nie jest tak, że kobiety nie potrafią... Nie używają w znacznym stopniu przepony, ale to kwestia godziny ćwiczeń i się mogą przestawić na oddychanie przeponowe. Tu nie widzę żadnego problemu w graniu na harpie.

Pozdrawiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-06-08, 09:15    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

[b]Over[/b], chyba nie masz też czasu na czytanie tematu :) Nie pisałem, że jest to niemożliwe czy też tego nie potrafią ... Dyskusja dotyczy tego w jakim stopniu, fizjologia jest utrudnieniem w grze na harmonijce. [b]ATP[/b] - jesteś bezcennym źródłem informacji w tym temacie :D i z tego co mówisz, może wynikać, że mężczyźni mają łatwiej na wstępie jeśli chodzi o grę na tym zacnym instrumencie i może to poniekąd tłumaczy dlaczego więcej mamy męskich grajków na harpie ;)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Trojden 2009-06-08, 10:15, w całości zmieniany 4 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kafar 


Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-06-08, 09:43    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

To ja przeproszę, bo chyba mój post wprowadził to nieporozumienie. Tak to jest jak na siłę się chce wyciągnąć jakąś konkluzję. Oczywiście chodziło o to, czy płeć piękna ma większy problem z pracą przeponą, a nie czy w ogóle jest zdolna do vibrata przeponowego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-06-08, 10:16    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

[b]Kafar[/b] - nie musisz przepraszać... Jesteś wśród samych swoich i nie ma potrzeby aby wygłaszać takie oficjalne sprostowania. Nie jesteśmy w sejmie ;)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-06-08, 15:56    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

hmmm ja do szczuplych nie naleze ale nie mam z wibratem problemu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zuźka 


Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-06-08, 16:09    Odp: [Ciekawostka] Czy wibrato przeponowe u kobiet jest wykonalne

Jeśli ktoś się kiedyś uczył śpiewać, to zaczynał od nauki oddychania. To podstawa, że kobiety muzą umieć oddychać przeponą, nawet jeżeli nauka ma być żmudna - myślę, że podobnie jest z nauką gry na harpie, bo nawet jeśli nie brać pod uwagę wibrata przeponowego, bo to zdecydowanie pomaga w normalnym "brzdęgoleniu" ;)
_________________
"...w życiu piękne są tylko chwile..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu