Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Duo

Posty: 2
Wysłany: 2009-06-06, 19:22    Co można grać na harmonijce w tonacji E?

Dostałem harmonijke w tonacji E i mam problem bo nie moge nic znalesc co by na niej jakos w miare ładnie brzmiało, czy harmonijka w tej tonacji jest do jakich specjalnych technik?. Bo zauwazyłem ze wydaje bardzo wysokie dzwieki. W sklepie mojej rodzicielce powiedzieli ze to jest najbardziej bluesowa tonacja...
Co można grać na harmonijce w tonacji E?
Przejrzałem chyba całe to forum (opcje szukaj tez) i nieznalazłem chocby jednej piosenki przy ktorej byłoby napisane ze mozna grac to w tonacji E. Więc mam pytanie czy harmonijka w takiej tonacji to koniec swiata? :P Mam Hohnera Blues Harp'a w drewnie i metalu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-06, 19:27    Odp: Co można grać na harmonijce w tonacji E?

Nie słuchać ludzi w sklepach muzycznych... Podstawowa rzecz :P . Tonacja E, to rzeczywiście najbardziej podstawowa tonacja do bluesa, ale grając w tej tonacji używa się najczęściej harmonijki w A. Jest to tzw. gra w drugiej pozycji (w innych częściach forum więcej o tym). Harmonijki w E jako takiej rzadko się używa, częściej Eb (gra się wtedy w Bb) - przy graniu z dęciakami, bo one lubią w takich dzikich tonacjach. E jest jedną z wyższych tonacji (standardowo wyżej są od niej tylko F i F#, bo G, które powinno być następne w kolejce jest strojone o oktawę niżej). Co do grania na niej. Każdy tab na forum może być zagrany na harmonijce w dowolnej tonacji. Zależności między dźwiękami w poszczególnych kanałach są takie same, więc nie ważne czy zagrasz na harmoszce w G, czy C, czy E, to i tak melodia będzie rozpoznawalna, całość jedynie przesunięta odpowiednio wyżej lub niżej. Do grania bluesowego przydaje się wyżej wspomniana druga pozycja, czyli w tym przypadku granie w B. Chociaż niedużo jest podkładów w B...
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duo

Posty: 2
Wysłany: 2009-06-06, 20:10    Odp: Co można grać na harmonijce w tonacji E?

Dzięki za pomoc
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-06-06, 20:25    Odp: Co można grać na harmonijce w tonacji E?

Tylko dla wyjaśnienia: Maciej używa nomenklatury amerykańskiej (bo według niej są oznaczane harpy), według której Bb oznacza nasze B, a z kolei amerykańskie B to nasze H. Rzeczywiście, nieczęsto się spotyka blusa w H-dur - ale zdarzają się. Np. "Blues o zużytych butach" na pierwszej płycie Martyny Jakubowicz. Ja w swojej stajni mam i czasem używam, choć rzadko.

I potwierdzam: absolutnie nie słuchać ludzi w sklepach muzycznych. Po prostu się na tym nie znają, ale za nic się do tego nie chcą przyznać. Jedyny wyjątek stanowią wyspecjalizowane sklepy - na forum znajdziesz adresy internetowe.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-06, 20:32    Odp: Co można grać na harmonijce w tonacji E?

Dzięki Wojtku, przyzwyczajenie drugą naturą. Co do sprzedawców, zazwyczaj są to muzycy, ale najczęściej gitarzyści. Więc jeżeli będziemy pytać o wiosła, struny i inne rzeczy z wiosłami związane, to mogą się okazać pomocni. Ale na harmonijkach się naprawdę nie znają. Jeden z wielkim przekonaniem utrzymywał, że grzebień w Cross Harpie jest metalowy, albo i pozłacany, czy jeszcze co innego. Ale w końcu przyznał, że to plastik złotą farbką maźnięty...
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu