Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
jacaldo 

Posty: 20
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-02, 18:32    [Technika] Przeciek powietrza

Mam pytanie na temat szczelnosci ust podczas grania na harmonijce.(Jezeli post w złym miejscu to przepraszam). Gram rok, robie podciągi na 12346 i kiedy gram z cicho to słyszę jak mi powietrze ucieka(przy podciągach.Proszę o pomoc i wasze zdanie, czy też to niektórym się przytrafiło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-06-02, 21:45    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Jaką masz harmonijkę? być może powietrze ucieka właśnie z instrumentu? to częsta rzecz w tanich harmonijkach;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-02, 21:50    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Nie tylko w tanich... Pisałem już posta wcześniej, ale jakieś czary techniczne się działy i forum zdechło na jakiś czas. Ale konkret. Usta w tym wypadku są chyba dobrze ustawione, problemem jest tak jak mówi [b]Harry[/b], instrument. Przerwa między stroikiem a blaszką jest zbyt duża i jak grasz delikatnie, to nie ma dość powietrza, żeby poruszyć stroikiem. W takim wypadku harpa warto rozmontować i wyregulować. Mam podobnie w swoim Marine Bandzie w C. Niestety, składany na gwoździe, więc z rozbieraniem i regulacją jest ciężko.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jacaldo 

Posty: 20
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-02, 22:03    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Mam Hohner special 20 "c" i seydel solist pro "d" i przecieka. Moze w czymś innym problem?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-06-02, 22:13    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

j.w. Maciek napisał - przy słabym dmuchnięciu powietrze ma zbyt mało siły żeby poruszyć stroikiem więc w większości ucieka;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-03, 20:58    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Za duża odległość stroika od blachy. Dogiąć leciuteńko i powinno pomóc.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-06-04, 11:05    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Ja uważam, że są dwie opcje:

1) Najłatwiejsza - maksymalnie docisnąć harmonijkę do ust. Gussow mówił o tym, że ludzie boją się docisnąć harmonijkę. Oddalają ją przez co traci się szczelność i dźwięk nie jest czysty.

2) Łatwa - odkręcić pokrywy i dokręcić maksymalnie pokrywy ze stroikami do korpusu.

Najlepiej wykonać obie czynności ;) Pozdrawiam harmonicznie. (Kurcze złapałem to od Barta :D )
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kkrukk 


Wiek: 39
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Wrocław
Wysłany: 2009-06-18, 21:36    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Przeciek powietrza zależy też od techniki jaką grasz (tongue blocking lub pucker). U mnie np przy blockingu zauważam dużo większe przecieki niż przy tzw "dziubku'', chociaż najprawdopodobniej jest to wina tego iż dopiero zaczynam grać tą techniką :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-18, 21:38    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

Technika tu jest winna. Przy dobrym Tongue Blockingu jesteś w stanie więcej powietrza wtłoczyć do harmonijki. Przykładowo mi czasem Seydel się zatyka z nadmiaru powietrza, gdy dobrze uszczelnie dłońmi i policzkiem a dźwięk wydobywam TB.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kkrukk 


Wiek: 39
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Wrocław
Wysłany: 2009-06-18, 21:59    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

To coś w takim razie robie źle, bo ciągle mam wrażenie że braknie mi ''mocy" (przy wdechu, czy też wydechu) zwłaszcza przy próbie wykonywania bedndingów....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-18, 22:03    Odp: [Technika] Przeciek powietrza

A z podciągami jeszcze inna historia, tu czasami rzeczywiście nic nie idzie. Od pewnego czasu próbuję, ale ciężko idzie ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu