Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Coach 

Wiek: 32
Posty: 33
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-07-25, 15:44    [Pytanie] Początki...

Witam
Wiem ze gra na harmonijce to nie jest prosta rzecz :cool:
Ale czy moglby mi ktos doradzic od czego zaczac czy np. grać jakieś proste melodie czy Improwizować i czy uczyć sie teorii
I jeżeli można wiedzieć to ile Wy graliście żeby to brzmiało jak blues?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pawlikar 


Wiek: 34
Posty: 90
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2007-07-25, 16:12    Odp: [Pytanie] Początki...

na początek naucz się wydobyć w miarę czysty dźwięk, możesz spróbować zagrać gamę. Ja zaczynałem od prostych melodii, takie które znałem i nie wymagały grania na więcej niż trzech kanałach. Ale radzę po prostu byś próbował i grał to co ci się akurat podoba, choćby nie było podobne do czegokolwiek. Poszukaj też na stronach internetowych to znajdziesz coś więcej. Bluesa to może zagrałem po połowie rok- jakoś mnie nie pociągał.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-07-25, 19:51    Odp: [Pytanie] Początki...

Coach napisał/a:
wiem ze gra na harmonijce to nie jest prosta zecz


Ja też wiem że pisanie "rzecz" przez "rz" nie jest prosta rzeczą źąą.
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-07-25, 20:09    Odp: [Pytanie] Początki...

Ja najpierw wydobyłem czysty dźwięk, potem po kanałach skakałem, a potem zagrałem wlazł kotek na płotek i się potoczyło. Nie improwizuje do tej pory, tzn. improwizuję, ale słabo :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-07-25, 20:53    Odp: [Pytanie] Początki...

No ja zaczołem tez od takich melodijek jak wlazł kotek na płotek czy innych, tak żebym umiał czysto i szybko zagrać i teraz ucze sie grać ze słuchu
A ze słuchu to gram z telewizji, albo na kompie mp3 :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wołk 

Posty: 1
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2007-08-21, 12:37    Odp: [Pytanie] Początki...

No dobra, a jak jest z tym graniem ze słuchu?
Można się tego jakoś nauczyć? Bo jak narazie nie wyobrażam sobie, żebym miała rozpisać cokolwiek.
No, a przecież grać z samych tabów trochę głupio... Chyba...
Sieja1234 napisał/a:
Nie improwizuje do tej pory, tzn. improwizuję, ale słabo :D

Przynajmniej nie jestem sama. :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-21, 13:12    Odp: [Pytanie] Początki...

Teoretycznie taby jakkolwiek przeczą istocie harmonijki, ale myślę, że to idealne na początek. Po 1- bardzo mobilizuje, przynajmniej ze mną tak było/jest. Dużo gram z tabów, kilka melodii już sama rozszyfrowałam, czasem jakaś improwizacja lepsza, gorsza też się trafi. W gruncie rzeczy, to chyba z czasem przychodzi.
Co do prostych melodii... To, właśnie, najpierw dźwięki, gamy jakieś, potem melodyjki łatwe. A imrowizacji chyba nie da się nauczyć. To po prostu przychodzi. Grasz coś i nagle... Zaczynasz sama tworzyć.
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-08-21, 15:00    Odp: [Pytanie] Początki...

Ja to mam o tyle problem, że np. czasami zaczynam grać 'nie w tym miejscu co trzeba' - na początku półtony się zgadzają, a później coś się miesza (mówię o grze ze słuchu). Niestety, mam też problemy z zagraniem jakichś melodii na instrumentach wyposażonych w skalę chromatyczną :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Coach 

Wiek: 32
Posty: 33
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-08-22, 16:59    Odp: [Pytanie] Początki...

heh wiem że założyłem ten temat ale to aż 1 miesiac i 7 dni temu :D a moze przez pierwsze 7 dni gralem siedmiu wspaniałych :) a potem tylko improwizacje i nie zapisuje nigdzie tabów wiekszość "fajnych" zagrywek które udało mi sie wypocić umiem zagrać z głowy :)
_________________
Czas nie czeka na nas wiec zaśpiewaj jeszcze raz....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marek Lewiński 

Wiek: 32
Posty: 2
Skąd: Reda
Wysłany: 2009-03-24, 12:40    Moje początki

Witam Szanownych Forumowiczów!

Na początek wypada się przedstawić. Nazywam się Marek Lewiński i jestem uczniem wejherowskiego LO. Od niedawna postanowiłem się w ogólny sposób "umuzycznić". Zawsze lubiłem śpiewać (choć nie zawsze mi to wychodziło) i bawiłem się z różnymi zespołami. Nigdy jednak nie próbowałem na grać na jakimś instrumencie. Od trzech miesięcy jestem posiadaczem prymitywnej gitary (ważne, że gra i stroi!), a tydzień temu pożyczyłem harmonijkę ustną - prostego, taniego "Parrota" (wiem już też, że nie jest to harmonijka nawet przeciętna).

W związku z tym, że jestem żółtodziobem, mam do Was ogromną prośbę. Mimo, że czytałem forum przez kilka dni, nie zauważyłem tematów z konkretnymi poradami na początek (jedynie serię tabulatur z prostymi melodyjkami - co już przeczytałem). Jeśli możecie umieścić w tym temacie jakieś linki odnośnie porad dla początkujących - byłbym bardzo, bardzo wdzięczny.

W linku - przedstawienie moich bardzo skromnych umiejętności, ale cóż. Od czegoś trzeba zacząć. Harmonijka jest tu improwizacją, graną ze słuchu. Sami oceńcie, krytykujcie, poradźcie - o to proszę.

http://www.visius.republika.pl/Knockin' On Heavens Door.mp3

(Proszę o zaznaczenie całego adresu i wklejenie do przeglądarki. Działa na 100%) :D

PS. Jakość jest oczywiście beznadziejna, ale wszystko powinno być słyszalne. Z góry przepraszam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kaamil 

Wiek: 31
Posty: 14
Skąd: Opole
Wysłany: 2009-03-24, 15:16    Odp: [Pytanie] Początki...

po wklejeniu do przeglądarki tez nie działa :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-24, 15:21    Odp: [Pytanie] Początki...

http://www.visius.republika.pl/Knockin' On Heavens Door.mp3

Całą tę linię trzeba skopiować. Będzie działać, u mnie chodzi :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kaamil 

Wiek: 31
Posty: 14
Skąd: Opole
Wysłany: 2009-03-24, 15:27    Odp: [Pytanie] Początki...

ok działa w mozilli - korzystam z Avant Browser a ta przeglądarka ma swoje kaprysy :) tylko jestem jakoś już do nie przywiązany heh..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-03-24, 22:36    Odp: [Pytanie] Początki...

Widzę gitara jak i harp na takim samym poziomie. Ale przy takiej grze to już coś dobrego stara się wyłuskać, jeszcze trochę i będzie extra. A tak poza tym podoba mi się Twój śpiew, coś czego mi brak.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-03-24, 23:19    Odp: [Pytanie] Początki...

Fakt, śpiew jest najmocniejszą stroną tej próbki - a to świadczy o dobrym słuchu i dużej muzykalności. Z harmoszką to oczywiście początki, ale jak na tydzień - to i tak dobrze Ci idzie. Moja rada jest jedna: słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać! A w wolnych chwilach grać. Najpierw proste melodyjki, potem te bardziej rozbudowane. Reszta przyjdzie z czasem. Tabów nie polecam.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marek Lewiński 

Wiek: 32
Posty: 2
Skąd: Reda
Wysłany: 2009-03-27, 16:36    Odp: [Pytanie] Początki...

Co mi pozostaje. Biorę rady do serca i ćwiczę. Swoją drogą, z gitarą nie jest tak źle. Jakoś tutaj wyszła faktycznie prostacko. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-27, 17:26    Odp: [Pytanie] Początki...

Ja też gram na gitarze i na harmonijce tylko na gitarze ucze się już z jakieś kilka lat ale za to jestem samoukiem :D inaczej z harmonijką , bo ucze się dobiero (może aż) rok ale biore lekcje prywatne:P
P.S [color=#0012ff]rz[/color]eczywiście ładnie grasz i śpiewasz :P a ile uczysz się grać tylko te pare miesięcy czy miałeś już kontakt z gitarą już wcześniej? a jak ja skołuje sobie dobry mikrofon do kompa to też sprubuje coś swojego nagrać i wrzucić tylko żebyście się wtedy nie przestraszyli :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adanio

Posty: 3
Wysłany: 2009-05-24, 20:16    początkujący

Mam pewiem problem. posiadam harmonijkę blues band w tonacji c i czasami podczas grania wychodza mi jakieś dziwy . Po prostu nie mogę złapać melodii. Np. Przy domku babci czy innych piosenkach w których są szybkie przeskoki między kanałami . Czy początkujący ma zawsze takie problemy czy ja jestem niedorobiony ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-05-24, 21:03    Odp: [Pytanie] Początki...

Ma zawsze takie problemy. Jeszcze nie jesteś przyzwyczajony do odległości między kanałami. Z tego powodu, nie zawsze udaje Ci się trafić, bo przecież wargami numerków nie widzisz, więc dopóki nie dmuchniesz, nie jesteś pewien czy masz dobry dźwięk. Ale z czasem pamięć motoryczna się wyrobi i będziesz trafiał w odpowiednią dziurkę za każdym razem. Chcesz zacząć od (2), proszę bardzo, bierzesz harmonijkę w ogóle na nią nie patrząc i po chwili odzywa się ten dźwięk, którego potrzebujesz. Wszystko przyjdzie z czasem, a raczej godzinami spędzonymi na treningu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adanio

Posty: 3
Wysłany: 2009-05-25, 07:31    Odp: [Pytanie] Początki...

I jest jeszcze jeszcze jedna sprawa : czasem jak jest dużo Wdechów naraz brakuje mi tchu . Jak sobie z tym poradzić ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2009-05-25, 08:24    Odp: [Pytanie] Początki...

[b]Adanio[/b], po pierwsze po pewnym czasie zwiększysz możliwości swoich płuc - po drugie: wielu ludzi w takim wypadku gra akord na wydechu :) i git ^^
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-05-25, 10:03    Odp: [Pytanie] Początki...

Spokojnie Adriano miałem takie same problemy i myslę że każdy je miał. teraz po blisko 5 miesiącach nauki potrafię trafić w dany dźwięk bez patrzenia jak napisał Maciek, a z brakiem tchu radzę sobie akordem tak jak Landerw, ewentualnie przy jakimś dźwięku na wydechu dodatkowo wypuszczam powietrze nosem. Nie przejmuj się przyjdzie z czasem ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adanio

Posty: 3
Wysłany: 2009-05-25, 16:17    Odp: [Pytanie] Początki...

To Można zamiast Wdechu na jakimś kanale zagrać akord z danym kanale po środku ? Niezły trik :) Chyba muszę trochę więcej teorii poczytać i jak co to prośba do admina : nie zamykaj tego tematu może mi się jeszcze przydać w razie wątpliwości

[ Dodano: 2009-06-02, 12:59 ]
Witojcie znuff!!
tym razem mam do was pytanie, a mianowicie:
Podciągi. Czyli jak toto wykonać . Najlepiej poprosiłbym o jakąś w miarę zrozumiałą wskazówkę. Jakie ruchy harmonijką się robi ? No i co z jamą ustną? Bo kumpel gra, jedfnak nie potrafi mi tego wytłumaczyć :(
Uczyłbym się na razie na czwórce podciąg o pół tonu, cały ton i półtora tonu. Tylko jak rozpaznać różnicę w tonacjach ?? Help!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bona 


Wiek: 36
Posty: 12
Skąd: Reda
Wysłany: 2009-06-11, 01:07    Odp: [Pytanie] Początki...

Witam, witam, sami swoi co Marek?
Fajnie było Cię usłyszeć.
Do zobaczenia, pewnie na peronie.
:D
_________________
Śpiesz się powoli, a na pewno zdążysz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-12, 10:35    Odp: [Pytanie] Początki...

Michu, u Romka Badeńskiego zapewne się uczysz ? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-18, 10:24    Odp: [Pytanie] Początki...

[quote="Szczotker"]Michu, u Romka Badeńskiego zapewne się uczysz ? :) [/quote]
Tak a skąd wiesz??
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-06-18, 11:01    Odp: [Pytanie] Początki...

bo z gdyni , trudno si enie domyslic :P
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mrugaczek 


Wiek: 31
Posty: 10
Skąd: Kraków Nowa Huta
Wysłany: 2009-07-15, 15:49    [Pytanie] Od czego zacząć ?

Witam !!

Z góry przepraszam jeśli piszę w złym miejscu albo powtarzam temat w innej postaci, ale chciałbym się dowiedzieć od czego mam właściwie zacząć grać na harmonijce ustnej. Jakie polecacie na początek utwory i takie tam ćwiczenia.
Posiadam Hohnera Special 20 Tonacja G i zaznaczam, że jako gitarzysta gram w szczególności Metal, Rock, Blues i Jazz, ale żeby jakoś przeżyć w tym kraju gram też Pop, Punk, Country, Reggae, Klasykę i różne dziwne Jamm Sesison...

Z góry Dziękuję za pomoc =]
_________________
[b][center]Metal
Rock
Blues
Jazz
Pop
Punk[/b]
[u][i]Gram muzykę w każdym kolorze =][/i][/u][/center]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
brus217 

Posty: 11
Skąd: N-c
Wysłany: 2009-07-18, 20:29    Początkujący

witam jestem początkujący poradźcie mi jaką wybrać harmonijkę tonację do melodii wolnych i hm "smutnych" taką do 100 zł i w miarę łatwo dostępną w sklepach (Szukałem info na forach i GOOGLE ale wszyscy mają inna opinie i nie wiem co wybrać z góry dzięki jeśli istanieje podobny temat prosze o przeniesienie mnie)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-07-19, 08:39    Odp: [Pytanie] Początki...

ej bez kitu nudne to juz jest...

:/ ///////////////////////
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu