Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-27, 19:13    [gitara] chwyty barowe

Od razu przepraszam wszystkich harmonijkarzy nie związanych z gitarą, i mam pytanie do gitarzystów.
- Jak najszybciej nauczyć się chwytów barowych bo ja już ucze się i ucze i nadal raczej mi nie wychodzą :/
-I jeszcze tak przy okazji znacie może jakieś fajne efekty gitarowe i jakieś "uleprzacze" gry ?
z góry wielkie dzięki za odpowiedz :pada:
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kafar 


Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-04-27, 19:30    Odp: [gitara] chwyty barowe

Najszybciej się ich nauczysz jak będziesz dużo czasu poświęcał na naukę. Przede wszystkim na początku łap powoli, ale dokładnie, dźwięk musi być czysty, nic nie może trzeszczeć. Jeżeli palec wskazujący odmawia Ci posłuszeństwa, to znaczy nie chce łapać strun tak, aby nie brzęczały to spróbuj je łapać po kolei. najpierw łapiesz E1 i H2, tak, aby nie brzęczały, potem dokładasz G3... musisz znaleźć odpowiednie ustawienie poprzeczki.

Znamy fajne efekty i to cała masę. Ale to, co dla Ciebie jest fajne, dla kogoś innego może być do chrzanu. Polecam Guitar Rig, podpiąć gitarę pod kompa i poszukać brzmienia, potem kupować.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba1808 

Wiek: 31
Posty: 18
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-27, 19:51    Odp: [gitara] chwyty barowe

Spróbuj trzymać palec wskazujący pod lekkim kątem tzn. nie na płask, ale jakby położony lewą krawędzią (będąc praworęcznym). I to, co napisał [b]Kafar[/b] - spokojnie i dokładnie, a prędzej czy później samo wyjdzie. I pamiętaj, żeby nie wkładać w to zbyt dużo siły.

A co do efektów, to polecam distortion - lepszego nie wymyślono :D (no, może jeszcze wah-wah)
_________________
She don't do nothin' but kiss and hug me
My babe, true little baby, my babe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-04-27, 21:29    Odp: [gitara] chwyty barowe

..i pod żadnym pozorem nie 'pomagać' sobie pociskając palec wskazujący palcem środkowym - wielu początkujących gitarzystów tak robi i wyrabia sobie złe nawyki.
co do efektów, myślę że fajnie jest mieć jakiś przyzwoity multiefekt, i po paru latach (!) grania zdecydować, z których tak naprawdę korzystamy i nam się podobają. i zainwestować w kostki, co będzie dużo kosztowniejsze. bo efekty efektami, ale i tak podstawą będzie equalizer, kompresor i bramka szumów.
_________________
nie chodzi o to by czuć smutek, tylko o to, by inni go poczuli, a tobie rzucali drobne na piwo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cowboy 

Wiek: 33
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-28, 13:35    Odp: [gitara] chwyty barowe

Dodam 3 grosze od siebie- odnośnie chwytów postaraj się, aby palec wskazujący był leciutko zgięty, i powoli cwicz, cwicz i jeszcze raz cwicz a efekty przyjdą na pewno. Możesz również pokombinowac np. najpierw kładąc akord a następnie poprzeczkę, lub odwrotnie w zależności jak będzie Ci wygodniej.
Co do efektów polecam pocket poda od Line6 - multiefekt o niezwykle potężnej jak na swój rozmiar palecie brzmień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-29, 20:23    Odp: [gitara] chwyty barowe

a ja dorzucę się jeśli chodzi o efekty - strony tonepad.com i generalguitargadgets.com mają bazy schematów i gotowych do przeniesienia na płytkę bitmap ścieżek dzięki którym można bezproblemu zrobić efekt gitarowy nie mając żadnej wiedzy;-)
Jak coś to pw:)
PS. Wychodzi to o WIEEEELE TANIEJ. A są to IDEALNE kopie efektów Ibaneza, Marshalla, MXR itd.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cowboy 

Wiek: 33
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-30, 13:37    Odp: [gitara] chwyty barowe

@Harry: A te płytki można gdzieś dostac czy trzeba je zamówic u nich na stronie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba1808 

Wiek: 31
Posty: 18
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-30, 13:48    Odp: [gitara] chwyty barowe

A'propos samoróbek - polecam zrobienie przesteru (distortion) z walkmana. Koszty praktycznie żadne (wtyki Jack), wystarczy się poslugiwać lutownicą i umiejętnie ciąć kabelki, a efekty są naprawdę niezłe. Zamiast wydawać 250 zł na DS-1 można za 10 zł mieć podobnej klasy przester (oczywiście bez możliwości regulacji brzmienia). Grałem na czymś takim u kolegi i byłem mile zaskoczony.
_________________
She don't do nothin' but kiss and hug me
My babe, true little baby, my babe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-04-30, 15:29    Odp: [gitara] chwyty barowe

cowboy - płytki można zrobić samemu, ewentualnie przerobić schemat na płytkę uniwersalną. ze schematami, szczególnie tymi z USA, jest jeden mały problem - z rynkiem tranzystorów :) często te, które w usa można kupić za parę centów, u nas chodzą tylko w hurtowych ilościach. oczywiście, są zamienniki, ale te mają już troszkę inną charakterystykę, co można usłyszeć. poza tym jak się zrozumie podstawy elektroniki to można zacząć się bawić brzmieniem i uzyskać coś, co dużo bardziej nam odpowiada niż orginał.
_________________
nie chodzi o to by czuć smutek, tylko o to, by inni go poczuli, a tobie rzucali drobne na piwo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
cowboy
cowboy 

Wiek: 33
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-30, 19:28    Odp: [gitara] chwyty barowe

No ot ja jestem chyba za bardzo zielony żeby póki co się za to zabierac :) ale dzięki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-05, 22:40    Odp: [gitara] chwyty barowe

Do zrobienia płytki wystarczy żelazko, drukarka laserowa, papier kredowy, laminat(takie płytka cała pokryta miedzią), b327(wytrawiacz - z 6 zł), naczynko, gorąca woda ;-) A proces całkiem prosty ;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kafar 


Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-05-05, 22:46    Odp: [gitara] chwyty barowe

na pewno nie będzie Ci się chciało go opisywać, ale może jakiś link?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-05-06, 09:46    Odp: [gitara] chwyty barowe

http://radio.elektroda.net/pdf/pcb.pdf
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Kafar, cowboy
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-06, 21:37    Odp: [gitara] chwyty barowe

ważna rzecz - naczynko najlepiej żeby z tworzywa sztucznego było :) Ewentualnie, co mnie zdziwiło, aluminium daje radę - garczki emaliowane się "przepalają" :D dziurawią się :D AA i kiedy b327 się zużywa można dodać do niego wody utlenionej ;)
Aha, i jak już zabierzemy się do lutowania, no to dobrze wiedzieć co potrzebne, tj. jakie narzędzia. Otóż przydadzą się:
-Lutownica precyzyjna, oporowa
-Cyna
-Kalafonia - 8 cud świata! :D
-Odsysacz
-gąbka do wycierania grotu - chociaż jakaś szmatka baaaardzo dużo razy złożona też da radę tylko szybko trzeba bo się spali :D
-krótkie obcążki do przycinania nóżek elementów :)
-miniwiertarka - około 30zł ;)
-wiertło - 0,8mm do 1,2 mm - jak kto woli ;)
-Koszulki termokurczliwe
-taśma izolacyjna
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
cowboy
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-05-07, 09:33    Odp: [gitara] chwyty barowe

apropo barów ja mam taki problem że chociaż juz nie mam zadnych problemow z chwytaniem(mam dobry gryf ) to jesnak mam problem ze zmienianiem chwytów ze zwyklego na barowy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba1808 

Wiek: 31
Posty: 18
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-07, 15:08    Odp: [gitara] chwyty barowe

recepta jest jedna - ćwiczyć.
staraj się grać jakieś kombinacje akordowe np.: z F i dodawaj do tego sobie a, e, C, D czy cokolwiek innego. Na początku staraj się, aby zmiana akordu była w tempie (możesz (część osób powie, że musisz :D ) ćwiczyć z metronomem) jakkolwiek wolne by ono nie było. Uderz 2 razy w F, płynnie, ale wolno przejdź do następnego akordu i tak w kółko. Nim się obejrzysz, a "Obława" będzie Twoja :)
_________________
She don't do nothin' but kiss and hug me
My babe, true little baby, my babe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
michu
cowboy 

Wiek: 33
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-05-08, 15:36    Odp: [gitara] chwyty barowe

Dzięki panowie za te tutoriale. Spróbuję niedługo sklecic jakiś efekt jak kupię materiały ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Anyzratak 


Wiek: 29
Posty: 74
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: z piekła rodem ;]
Wysłany: 2009-05-10, 18:19    Odp: [gitara] chwyty barowe

"Obława" nie ma trudnych akordów, gorzej z biciem jak w oryginale :D Ale potwierdzam, trzeba po prostu ćwiczyć. Jak już się złapie F i B to potem się ma już tyle akordów do zagrania, że ciężko zliczyć, wystarczy przesuwać rękę wzdłuż gryfu, wniosek: warto się uczyć barowych (trzeba wręcz :P ).
_________________
Zarejestruj się, przydatna stronka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-10, 19:34    Odp: [gitara] chwyty barowe

[quote="Anyzratak"]Obława" nie ma trudnych akordów, gorzej z biciem jak w oryginale [/quote]
a ja myślę że bicie jest proste (fajne przedstawione na filmiku z YT http://www.youtube.com/watch?v=1dK3lRNufYE) a ja mam problem ze zmianami chwytów bo cały czas te chwyty barowe mi nie wychodzą :/
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Anyzratak 


Wiek: 29
Posty: 74
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: z piekła rodem ;]
Wysłany: 2009-05-15, 11:26    Odp: [gitara] chwyty barowe

Zależy ile się gra (od jakiego czasu i jak długo się ćwiczy dziennie) :D Ja np mogę szybko zmieniać akordy i nie mam z tym problemu, a bicie... no cóż, nie mam takiej potrzeby, ale owszem, jakbym chciała/musiała się nauczyć obławy to chwilę by się posiedziało nad tym nawet ze słuchu i po kilkunastu minutach mogłabym utwór zagrać...
_________________
Zarejestruj się, przydatna stronka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu