Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-04-07, 21:09    Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Witajcie!
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad dwiema rzeczami, mianowicie: czym jest tonacja i jak ją ustalić, znając budowę utworu.
Definicja tonacji napisana na Wikipedii to:
"Tonacja – konkretna gama durowa lub molowa, na której materiale dźwiękowym oparty jest utwór muzyczny. Tonację utworu (lub jego fragmentu) określa się, biorąc pod uwagę znaki przykluczowe oraz akordy lub dźwięki zaczynające i kończące utwór."
I szczerze mówiąc, nie bardzo jest to dla mnie zrozumiałe :) Tutaj pisze, że tonacja JEST gamą, a w definicji gamy:
"Gama różni się tym od tonacji, że mówiąc o niej ma się na myśli kolejne dźwięki (np. dla C-dur: c1, d1, e1, f1, g1, a1, h1, c2). Tonacja zaś określa podstawowy materiał dźwiękowy dla utworu."
Czyli tonacja nie jest gamą , a konkretnym materiałem dźwiękowym (?).

Logicznie rzecz biorąc, te dwie definicje się wykluczają... Ale mniejsza z tym - jeśli ktoś zna jakąś jaśniejszą definicję, to będę bardzo wdzięczny :)

Druga sprawa - jak rozróżnić tonację.... Uchu nie ufam :) Ale jak gram sobie z jakimś gitarzystą, to denerwuje mnie fakt, że znam akordy, ale nie umie ustalić tonacji... Zazwyczaj, jak piosenka zaczyna się jakimś akordem i nim kończy, np akordem A dur, to utwór jest w tonacji A.... Jak mamy bluesa opartego na akordach G, C, D, to zazwyczaj jest to blues w G... Ale da się jakoś ustalić tonację utworu, w którym na przemian występują rozmaite akordy? I kolejna sprawa - jak występują zarówno akordy durowe i molowe... To jak wtedy sprawdzić, czy tonacja utworu jest durowa, czy też molowa?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-04-07, 21:27    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Rolf napisał/a:
I kolejna sprawa - jak występują zarówno akordy durowe i molowe... To jak wtedy sprawdzić, czy tonacja utworu jest durowa, czy też molowa?


W takiej sytuacji bierz molową. Prosta przyczyna. Grając nawet molowo do durowego podkładu wszystko będzie się ładnie zgrywało. Natomiast jak zaczniesz grać durowo pod mola, to nic Ci nie będzie pasować. Mam nadzieję, że resztę opiszą osoby bardziej kompetentne ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-04-07, 22:33    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Najczęściej jest tak, że tonację określamy na podstawie akordu, od którego zaczynamy utwór, chociaż chyba i to nie jest reguła bez wyjątków.

Maciekdraheim napisał/a:
W takiej sytuacji bierz molową. Prosta przyczyna. Grając nawet molowo do durowego podkładu wszystko będzie się ładnie zgrywało. Natomiast jak zaczniesz grać durowo pod mola, to nic Ci nie będzie pasować. Mam nadzieję, że resztę opiszą osoby bardziej kompetentne ;) .


To chyba lepiej wziąć durową. Wtedy, jak coś nie będzie grało, to będzie jasne, że tonacja utworu jest mollowa. Grając w molu tego nie sprawdzimy :)

Co do definicji - ja, upraszczając, zakładam, że tonacja opiera się na danej gamie, jest zatem materiałem powstałym na bazie gamy.

Pozdrawiam :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
Stifan

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-13, 14:08    Re: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Rolf napisał/a:
Witajcie!
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad dwiema rzeczami, mianowicie: czym jest tonacja i jak ją ustalić, znając budowę utworu.
Definicja tonacji napisana na Wikipedii to:
"Tonacja – konkretna gama durowa lub molowa, na której materiale dźwiękowym oparty jest utwór muzyczny. Tonację utworu (lub jego fragmentu) określa się, biorąc pod uwagę znaki przykluczowe oraz akordy lub dźwięki zaczynające i kończące utwór."
I szczerze mówiąc, nie bardzo jest to dla mnie zrozumiałe :) Tutaj pisze, że tonacja JEST gamą, a w definicji gamy:
"Gama różni się tym od tonacji, że mówiąc o niej ma się na myśli kolejne dźwięki (np. dla C-dur: c1, d1, e1, f1, g1, a1, h1, c2). Tonacja zaś określa podstawowy materiał dźwiękowy dla utworu."
Czyli tonacja nie jest gamą , a konkretnym materiałem dźwiękowym (?).

Logicznie rzecz biorąc, te dwie definicje się wykluczają... Ale mniejsza z tym - jeśli ktoś zna jakąś jaśniejszą definicję, to będę bardzo wdzięczny :)

To jest dobrze napisane, tylko nie bardzo to rozumiesz. Chodzi o to, że do jednej tonacji może pasować wiele gam (skal).

Rolf napisał/a:

Druga sprawa - jak rozróżnić tonację.... Uchu nie ufam :) Ale jak gram sobie z jakimś gitarzystą, to denerwuje mnie fakt, że znam akordy, ale nie umie ustalić tonacji... Zazwyczaj, jak piosenka zaczyna się jakimś akordem i nim kończy, np akordem A dur, to utwór jest w tonacji A.... Jak mamy bluesa opartego na akordach G, C, D, to zazwyczaj jest to blues w G... Ale da się jakoś ustalić tonację utworu, w którym na przemian występują rozmaite akordy? I kolejna sprawa - jak występują zarówno akordy durowe i molowe... To jak wtedy sprawdzić, czy tonacja utworu jest durowa, czy też molowa?

Rozkładasz akordy na poszczególne dźwięki. Następnie porównujesz dźwięki ze skali z dźwiękami z Twoich akordów. Skala, której dźwięki pokrywają się z Twoimi z akordów, wyznacza Ci tonacje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-04-18, 12:39    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Stifan - strzał w 10. Trzeba jeszcze pamiętać, że w ramach utworu tonacja może się zmienić.
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Anyzratak 


Wiek: 29
Posty: 74
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: z piekła rodem ;]
Wysłany: 2009-05-13, 19:41    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Ustalając tonację patrzysz na ostatni akord, np w nutach. Jeśli ostatni grany tam akord to A, tonacja jest w A, jeśli G - G itd...
_________________
Zarejestruj się, przydatna stronka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kafar 


Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-05-13, 20:01    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Hmmm.... a jak jest jakaś rozbudowana kadencja? W ten sposób raczej tonacji nie ustalisz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-05-13, 23:36    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote]Najczęściej jest tak, że tonację określamy na podstawie akordu, od którego zaczynamy utwór, chociaż chyba i to nie jest reguła bez wyjątków. [/quote]

[quote]Ustalając tonację patrzysz na ostatni akord[/quote]

No to pierwszy czy ostatni akord bierzemy pod uwagę?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kafar 


Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-05-14, 09:34    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Ja bym obstawiał za pierwszym, ale jak wyżej wspomniano to nie reguła.

jeżeli nie na słuch, to tak jak Stifan napisał, rozkładasz sobie poszczególne akordy na dźwięki. Sprawdzasz różne skale i dopasowujesz dźwięki do skali
(tu masz spis skal http://gitarzysci.pl/forum/viewtopic.php?t=4627).

Może się zdarzyć, że dźwięki pasują do kilku, w tym wypadku musisz określić centrum tonalne, na który akord jest największy nacisk.

Przy standardowym bluesie, na 3 akordach zazwyczaj możesz wyznaczyc tonację patrząc na tonikę, dominantę i subdominantę, czyli I, IV i V stopień skali. Masz akordy H,E,A to Jest to skala E.

Mam nadzieje, że czegoś nie poknociłem :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-14, 14:52    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Witam!
Poruszyliście bardzo skomplikowany do wytłumaczenia temat "co to jest tonacja utworu".
Nie chce was zanudzać czym jest tzw ciążenie toniczne czy dominantowe.
W większości przypadków zwykłych piosenek ostatni akord w utworze wyznacza tonacje utworu. W melodii jest to zwykle pryma tego akordu.
Np utwór Pieski Małe Dwa :)
/C / am / dm/ G7/ i tak co najmniej kilka razy.
Ale cała piosenka tj jej melodia kończy się na dźwięku C, podobnie jak ostatnim akordem piosenki jest C (a nie G7).
Składniki akordu C to : C (pryma) E (tercja wielka) G (kwinta).

Trzeba pamiętać o równoległości (czy też paraleliczności za przeproszeniem :) ) tonacji molowej (smutnej) i durowej (wesołej). Tzn Każda tonacja durowa ma swoją tonację równoległą - molową np Cd-am , Gd-em, Fd-dm itd.

Szkoda że nie byliście na moich warsztatach w Otwocku, tam omówiliśmy dokładnie ten temat i wszyscy po kolei przećwiczyli tę ważną umiejętność szukania tonacji...
Niestety nie wszystko da się w skrócie opisać, dlatego jak się kiedyś spotkamy to w ciągu 30min wyjaśnię wszystko wraz z przykładami :)

Pozdrawiam!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-05-14, 19:27    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

ale to też nie dokońca wyjaśnia sprawę. Wprawny muzyk może przecież stosować wiele skal (tonacji) w ramach jednego utworu. Na przykład we wspomnianych pieskach można użyć skal C, Am, Dm oraz G7. Choć de facto składają się one z tych samych dźwięków (w sensie D dorycka i A aeolska) ale mody mogą być różne. Popraw mnie proszę jeśli jestem w błędzie.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-15, 09:39    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Cześć Kuba!
Racja, że do każdego akordu można dobrać kilka czy kilkanaście skal, ale wszystkie muszą być oparte na dźwiękach tego akordu, chyba że celowo chcemy wprowadzić jakiś awangardowy dysonans.
Moglibyśmy teoretycznie dobrać do akordu:
C - C jońska
am - A eolska
dm- D dorycka
G7 - G miksolidyjska

ale w wersji bardziej złożonej możemy zagrać:
C- C lidyjska
am - A melodic minor
dm - D harmonic minor
G7 - G alterowana

Oczywiście wszystkie te akordy można również zagrać korzystając wyłącznie z gamy jońskiej C.
Zaznaczam że to co napisałem wcześniej i pisze teraz jest mocno uproszczone ze względów czasowych i ze względu na osoby które będą to czytały.

Aha, jeszcze dla wyjaśnienia: nie utożsamiajmy skali z tonacją, to dwie zupełnie inne sprawy!

Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-05-15, 09:54    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

oczywiście, że nie utożsamiamy.
Celowo nie wymieniłem skal, o których wspomniałeś bo zawierają dźwięki niewystępujące w gamie jońskiej c, a to mogłoby się wydawać błędne.

Swoją drogą dzięki, że się wypowiedziałeś. Brakuje tu muzyków twojego pokroju, kogoś, kto przybliży problemy teoretyczne. "Dłubek" jak ja to w końcu tylko dłubek.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
robal 


Wiek: 30
Posty: 77
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2009-05-16, 19:03    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Mam pytanie dot. skal. Jest duże prawdopodobieństwo, że na moje pytanie padła już odpowiedź w tym temacie, ale z teorii jestem ciemna masa, więc proszę o wyrozumiałość.
Załóżmy taką sytuację: gitarzysta akompaniamentujący gra akordy E A E H. Drugi gitarzysta gra solo. Czy gitarzysta 2gi musi zmieniać skalę/tonację przy każdej zmianie akordu?
Z góry dziękuję za odpowiedź;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-05-16, 19:06    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Jeżeli chce, może cały czas grać solo w E, opierając właśnie na tym akordzie. Będzie pasować. Ale jeżeli chce, żeby ta solówka była lepsza, warto zaakcentować zmianę akordów. Tak samo z solo na harpie. Możesz cały czas wsysać dwójkę (harp A, tonacja E) i będzie pasowało. Ale jak w swojej grze uwidoczni zmiany akordów podkładu, to będzie jeszcze lepiej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
robal
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2009-05-16, 19:44    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Hmm proszę wyprowadźcie mnie z błędu jeśli moje rozumowanie nie jest prawdziwe:

Czy jesli mamy standardowy 12bar blues z akordami np. E D C, to mając harp w tonacji C do pierwszego akordu gramy w E czyli piąta pozycja, później odpowiednio trzecia i pierwsza? Czy to nie tak działa?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-05-16, 19:56    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Trochę niestandardowy ten Twój 12 bar. Ale co do reszty, to tak. Granie na innym akordzie, to tak naprawdę granie w innej pozycji. Np. standardowo w E mamy akordy: E, A i B (H). E to druga pozycja, A pierwsza, a B to trzecia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-06-04, 10:34    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Co do ustalania tonacji - wczoraj grałem bluesa z portugalczykami z wymiany studenckiej. Podałem, że mam harmonijkę w D więc niech gra w A.. A ten powiedział, że nie zna nut, żebym zaczął grać a on ze słuchu spróbuje... no i rewelacyjnie, po paru szarpnięciach wiedział co grać. Graliśmy przez 10 minut, zeszło się idealnie w każdym calu. Niektórzy mają niesamowity talent do tego.... i nie znał nut... 0_0
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-04, 11:48    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Jeśli chodzi o bluesa i znajdowanie jego tonacji to nie jest problem, albo trzeba mieć dobry słuch albo wiedzę teoretyczną (najlepiej jedno i drugie).

Zagadnieniem szukania tonacji w utworach nie do końca bluesowych zajmiemy się w tym roku w Bolesławcu na warsztatach Blues Nad Bobrem.
http://www.bluesnadbobrem.eu

Poza tym zrobimy kilka utworów zespołu Dżem które bluesem nie są np Wehikuł Czasu lub Sen O Victorii, byc może Whisky.
Najpierw nauczymy się melodii, potem poznamy akordy no i będziemy improwizować.

Zobaczymy jaki będzie poziom grupy bardziej zaawansowanej ale myślę że uda się przerobić coś Claptona i Charlesa. Czekam na propozycje na priva: bleczycki małpa gmail.com Pozdrawiam i zapraszam na moje warsztaty
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-12-13, 13:08    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Pytanie, które nasuneło mi się z dniem wczorajszym.

Dziwne, że gitarzyści często nie wiedzą czym jest tonacja (tacy ogniskowi) podsuwają mi swoje chwyty i...

Jak na podstawie tego określić tonację? Wziąć pod uwagę akord, który najcześciej się powtarza czy jakieś inne skomplikowane metody?
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-13, 13:36    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

W sumie to nie Ty powinieneś się uczyć tylko oni. Gitarzysta, który nie zna skal jest mooocno do tyłu i śmiało można go nazwać niedouczonym, do grania bluesa trzeba znać takie rzeczy.

Wiesz, jak gitarzysta gra chwyty na przykład:
AEH - grasz na harmonijce w A
CGD - grasz na harmonijce w C
DAE - grasz na harmonijce w D

Nie patrz na pierwsze chwyty z tych kombinacji tylko raczej na taką prawidłowość, że grasz na harmonijce, na której jeden z podanych przez nich chwytów odpowiada pierwszej pozycji, inny drugiej pozycji, jeszcze inny trzeciej pozycji harmonijki. Jeśli kombinacja się zgadza z którymś harpem to grasz na nim.

To z czasem i tak będziesz znał bo będzie to dla Ciebie przydatne ale nie powinieneś się tego uczyć dla gitarzystów, którzy są niedouczeni, tylko dla siebie.

Jeśli podadzą Ci chwyty, które nie są "zwykłą literą" tylko mają "jakiś znaczek" obok siebie, to już na harmonijce do tego ciężko pograć ale da się. Lepiej powiedz znajomym z którymi grasz, żeby nauczyli się pentatoniki, skal blablabla itp. Ich to przerazi, bo to będzie dla nich drugie tyle nauki co włożyli w granie wcześniej, marnując czas na naukę bez uczenia się skal.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Papuga
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-12-13, 15:02    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Dzięki, że przejrzyście to wyjaśniłeś. Zawsze dobrze wiedzieć.
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-13, 20:57    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="minigunmen"]Wiesz, jak gitarzysta gra chwyty na przykład:
AEH - grasz na harmonijce w A
CGD - grasz na harmonijce w C
DAE - grasz na harmonijce w D[/quote]

Poza bluesem 12taktowym niewiele utworów składa się tylko z triady harmonicznej ;)

Generalnie, 90% utworów kończy się (lub zaczyna) na akordzie tonicznym, z 5% na dominancie (5tym stopniu), a reszta, czyli jakieś numery jazzowe z kosmiczną harmonią na jakimś innym akordzie ;)

No i pamiętaj o tonacjach paralelnych, czyli G-dur - E-moll itp ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-13, 21:02    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Tak jest. Dlatego niestety nie jest to takie proste. Choć z drugiej strony jest to rzecz bardzo podstawowa i do dziś nie rozumiem jak gitarzyści mogą tego nie znać. Niemniej mam nadzieję, że się przynajmniej troche przejaśniło jak to napisałem. Nie ma za co.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-23, 09:39    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

"pytanie typu przykład ;) " czyli od teorii do praktyki:

mamy zwrotkę:
[i]d
Mój dom murem podzielony
a
Podzielone murem schody
E
Po lewej stronie łazienka
a A7
Po prawej stronie kuchenka [/i]

W jakiej tonacji jest utwór i [b]dlaczego[/b]?
Mój typ I: tonacja A, bo wtedy mamy triadę (?) D A E jak w bluesie w A, poza tym ostatni akord to A7.
Dobrze kombinuję?

kolejny:
[i]e
Tę burzę włosów każdy zna
Przy ustach dłoni chwiejny gest
Tak to Celina, Celina, Celina jest
a
Jak hejnał brzmi jej śmiech, gdy całe miasto śpi
e
Nie wytrzeźwiała od soboty
Balet trwa już cztery dni
H
I w twiście wozi się
e
W piorunach klipsów, na potłuczonym szkle. [/i]
Mój typ: analogicznie czyli e?

ale:
znalazłem i bardziej rozbudowaną wersję chwytów gitarowych:
[i]Tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest e a
To Celina, to Celina, to Celina jest e a
Jak hejnał brzmi jej śmiech, choć całe miasto śpi e a a d
Nie wytrzeźwiała od soboty, balet trwa już cztery dni a e d a
I w twiście wozi się e H a E
W piorunach klipsów i na potłuczonym szkle H e E a [/i]

Występujące chwyty: d a e E H, ostatni a
jak na tej podstawie obstawić tonację i która to będzie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-23, 12:20    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Co do pierwszych dwóch się zgadza, natomiast mam wątpliwości, bo tam są małe literki.. czyli chwyty molowe... ale nie jestem gitarzystą, więc nie wiem, poczekamy może na speców w tej dziedzinie.
Prawdopodobnie się zgadza ale co do ostatniego - nie wiem.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-23, 12:45    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

W pierwszym kawałku jest to a moll a w drugim e moll, ale nie potrafię wyjaśnić "muzykologicznie" dlaczego tak jest. Ja tonację utworu ustalam intuicyjnie wg akordu niekoniecznie zaczynającego albo występującego najczęściej, tylko akordu będącego jakby "korzeniem" w nagraniu, do którego wraca się w pewnych charakterystycznych momentach (ponownie nie wiem jak nazwać te momenty :P ).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-23, 15:36    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="Drui"]"
[i]d
Mój dom murem podzielony
a
Podzielone murem schody
E
Po lewej stronie łazienka
a A7
Po prawej stronie kuchenka [/i]
[/quote]

Pierwsze dwa wersy to d-moll naturalny, a potem dominanta wtrącona do A-moll czyli akord E i przejście na dominantę d-moll harmonicznego czyli A7. Proste ;)

[quote]kolejny:
[i]e
Tę burzę włosów każdy zna
Przy ustach dłoni chwiejny gest
Tak to Celina, Celina, Celina jest
a
Jak hejnał brzmi jej śmiech, gdy całe miasto śpi
e
Nie wytrzeźwiała od soboty
Balet trwa już cztery dni
H
I w twiście wozi się
e
W piorunach klipsów, na potłuczonym szkle. [/i]
Mój typ: analogicznie czyli e?[/quote]

E-moll harmoniczny.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-23, 20:08    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="Boodzik"]Proste[/quote] taaaa.... :roll:
a co z ostatnim przykładem?

/generalnie, jeśli niezbyt jasno sformułowałem swój poprzedni post, nie chodzi mi o to by dowiedzieć się w jakiej tonacji są te akurat zwrtoki tylko, żeby na przykładzie ich ktoś wytłumaczył teorię z wyższych postów.
Zwłaszcza ten trzeci przykład, gdzie jest więcej akordów niż trzy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-23, 23:37    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

No to szybka analiza harmoniczna tego przykładu ;)

Pierwsze 2 wersy to akordy E-moll i A-moll, czyli tonika i subdominanta tonacji E-moll (kadencja I-IV)
Podobnie ma się z pierwszą połową trzeciego wersu.
W drugiej połowie wersu trzeciego mamy przejście na tonację A-moll, znów tonikę i subdominantę tej tonacji. W tonacji E-moll zamiast akordu D-moll byłby D-dur, ew. D7.
Podobnie ma się sprawa z wersem czwartym. Dalej tonacja A-moll i akordy triady harmonicznej (tonika, subdominanta i dominanta). Mamy tu kadencję I-V-IV-I.
W wersie piątym pojawiają się 4 tonacje. Akord E-moll to tonika tonacji E-moll naturalnej, który następnie przechodzi w dominantę (5ty stopień) tonacji E-moll harmonicznej, czyli akord H-dur (gdyby trzymać się tonacji E-moll naturalnej dominanta byłaby akordem molowym). Podobnie ma się sprawa z akordami A-moll i E-dur.
Wers szósty analogicznie jak piąty ;)

Podsumowując, podesłałeś numery, które grane są w więcej niż w jednej tonacji :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu