Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Raff

Posty: 3
Wysłany: 2009-04-09, 10:17    Pytanie od laika

Witam.
W temacie Harmonijka jestem zupełnie nowy. Kupiłem sobie harmonijkę Folk Master firmy Suzuki z oznaczeniem "G". Chcąc zagrać bluesowe riffy za żadne skarby nie mogę wydobyć ich bluesowego brzmienia. Brzmi to jak takie buczenie albo jak dzwięk z takim pogłosem.

Zastanawia mnie to oznaczenie "G"

Może coś robię nie tak?

Proszę o pomoc :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-04-09, 10:36    Odp: Pytanie od laika

G oznacza tonacje, czyli to jakie wysokie lub niskie dzwieki bedzie wydawac harp

te rifyy moga Ci nie wychodzic, bo nie masz jeszcze wyrobionej geby(doswiadczenia) lub w tej tonacji dany riff nie wychodzi ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-04-09, 11:40    Odp: Pytanie od laika

No i podstawą grania riffów bluesowych jest "wyczucie" II pozycji, czyli branie za akord podstawowy akordu na kanałach 123 na wdechu a nie na wydechu (no i oczywiście czyste dźwięki oraz podciągi).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-04-09, 12:58    Odp: Pytanie od laika

nom i jak jesteś początkujący to G jest ciężką przeprawą o to bardzo niska tonacja i jak nie masz gęby wyrobionej to faktycznie buczenie Ci wychodzić może
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-04-09, 14:07    Odp: Pytanie od laika

Szczególnie, że to harmonijka nie najwyższej klasy... Ja mam identyczną i też ciężko mi na niej porządnie zabrzmieć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kkrukk 


Wiek: 39
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Wrocław
Wysłany: 2009-04-09, 14:26    Odp: Pytanie od laika

Kup harpa w tonacji C. To podstawa na początek ;-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Raff

Posty: 3
Wysłany: 2009-04-09, 14:41    Odp: Pytanie od laika

Harp w tonacji C
Ok, mogę prosić o jakiegoś linka do niej? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-04-09, 14:54    Odp: Pytanie od laika

Na przykład:
http://www.allegro.pl/ite..._tonacja_c.html
Każdy model dostępny jest w różnych tonacjach - Ty pierw wybierz sobie konkretny model, a potem kup tą harmonijkę w tonacji C :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Raff

Posty: 3
Wysłany: 2009-04-09, 16:20    Odp: Pytanie od laika

Dzięki :)
A tak jeszcze z ciekawości ... czym dokładnie różni się G od C (wiem ,że wydobywanym dzwiekiem :P )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-04-09, 23:03    Odp: Pytanie od laika

G jest tonacją sporo niższą, dokładnie o 5 półtonów. W związku z tym, że dźwięk niższy, to aby taki uzyskać stroiki (czyli te drgające blaszki w środku) muszą być większe i cięższe. Z kolei aby je poruszyć potrzeba więcej powietrza. I dlatego G na początek może być trudne w graniu. Co ciekawe, zależności pomiędzy poszczególnymi dźwiękami na harmoszce w G i C są takie same (np. odległość między dmuchnięciem w 1 kanał a wdechem na tym kanale i tu, i tu wynosi jeden ton), ale wszystkie dźwięki są przesunięte o te 5 półtonów w dół. A z Folk Mastera w G da się bluesa wykrzesać, naprawdę :) . Tak jak Panowie pisali, więcej na wdechu, porządnie oddech wyrobić, z czasem nauczyć się obniżeń i będzie grało jak należy. Sam taką harmoszkę miałem i umiałem ją zmusić do gadania :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu