Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Wojharp 

Wiek: 29
Posty: 1
Skąd: Zalesie
Wysłany: 2009-04-08, 22:16    Znów w akcji

Witam,

Chciałbym poprosić was o rade. Przez rok uczyłem się grać na Harmonijce diaonicznej. Niestety musiałem zaprzestać nauki, od niedawna pod wpływem ludzi przychylnych temu pięknemu instrumentowi znów zacząłęm sie uczyć, w związku z tym mam pytanie. Uczę sie z ksiażki Sławka Wierzcholskiego "Harmonijka i blues" i jako że też gram na gitarze zuważyłem ze Sławek uczy tam nie używając żadnych "Pentatonik" czy też "Skal" no i jestem zagubiony bo robi to ogólną nieprawidłowość w mojej nauce ;) Mam też pytani (znam podstawy gry i opanowałem podciągi) Czego ja mam sie uczyć? Mam też problem z improwizacjami bo od niedawna ktoś mi powiedział, że granie od "serca" Jest nie prawidłowe. (Tu też mam pytanie czy improwizuje sie w pozycjach i trzeba trzymać się ich kurczowo, czy raczej można popuscić pasa?) No i ogólnie bardzo chętnie przyjme wszelakie porady (Byle by tylko Dobrze grać!) :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-04-08, 23:54    Odp: Znów w akcji

Pentatonikę molową, czy także skalę bluesową lajtowo zagrasz na harpie diatonicznym i warto się jej IMO nauczyć; można ją całą zagrać, używając podciągów, w pozycji II i III. Improwizując, należy się trzymać pozycji... Jednak grając w II pozycji, nie licząc 2 dzwięków, to gdzie byś nie dmuchnął, to będzie pasować - albo do skali bluesowej, albo do jońskiej. Improwizować od serca zdecydowanie należy :) Jednak nie wolno również zapominać o technice.
Porady? Słuchaj mistrzów harmonijki i staraj się ich naśladować :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu