Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-04-06, 20:15    Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Korpus... jedna z podstawowych części harmonijki. Niczym szkielet trzymający wszystko razem. Znamy wszyscy podstawowe trzy materiały z których wykonuje się korpusy. Wyraźcie swoje opinie o nich. Oto moje:

DREWNO - piękna barwa i brzmienie. Niestety z moich doświadczeń wynika, że taka harmonijka traci na szczelności z czasem. Test na HOHNER Marine Band

PLASTIK - zależnie od wykonania reszty może być bardzo przyjazny dla gracza. Brzmienie porządne, ponadto są w miarę trwałe i szczelne. Test na TOMBO Lee Oscar

ALUMINIUM - Rewelacja. Twarde, zdecydowane, metaliczne brzemienie. Harmonijka jest głośna, szczelna i bardzo czuła. Test na SUZUKI Hammond HA-20

Dodatkowo widziałem harmonijkę HOHNER'a w wydaniu specjalnym wykonaną ze szkła, ale nie mam żadnych szczegółowych informacji poza tym, że została wydana na 150-cio lecie istnienia firmy HOHNER.



Może forumowicze coś wiedzą? Zapraszam do wypowiedzi...

Trzymajmy się zasad. Czerwony kolor jest przydzielony moderatorom. Pozdrawiam, kamilteau

Za czerwony kolor przepraszam - nie wiedziałem :)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-06, 21:15    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

to nie szkło;-) Tylko plexiglass z tego co mi wiadomo;-) "acrylic glass" w oryginale:P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
laik 

Posty: 203
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-06, 21:49    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Jakob Schmitz "Oldbones" ze Sinsheim jako dostawca firmy HOHNER, produkuje szklane korpusy dla MBDLx.

-moja z avataru Classic ma akrylowy korpus.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-07, 10:57    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Drogi Trojdenie!
Rozpocząłeś bardzo ciekawy temat elementów harmonijki wpływających na jej brzmienie.
Od razu zaznaczam, że będę unikać pojęć "piękne" czy "brzydkie" brzmienie ponieważ są to pojęcia skrajnie subiektywne. Zajmijmy się faktami.

Przeczytałem wiele artykułów na temat korpusów i ich wpływu na na brzmienie harmonijki.
Twierdzę, że informacje o istotnych różnicach w brzmieniu między metalowym, plastykowym a drewnianym korpusem są nieco przesadzone!

Na ostateczne, finalne brzmienie wypływa wiele elementów:
- materiał stroików
- ustawienie stroików
- płytka stroikowa (grubość i materiał)
- kształt i materiał pokryw
- korpus (kształt i materiał)
- sposób trzymania harmonijki
- warunki anatomiczne osoby grającej
- a przede wszystkim umiejętności oraz ideał brzmienia grającego

Tak więc mamy wiele elementów, których wypadkowa daje nam ostateczne brzmienie harmonijki.

Moim zdaniem materiał korpusu wpływa znikomo na brzmienie harmonijki.
Gdybym miał procentowo określić wpływ na brzmienie to:
- korpus 10%
- stroiki 20%
- pokrywy 30%
- osoba grająca 40%

Tak to mniej więcej wygląda wg mojego doświadczenia.
Polecam Wam bardzo ciekawy artykuł oraz pliki audio
http://www.patmissin.com/ffaq/q6.html

"Pokaż mi swoją harmonijkę a powiem Ci kim jesteś (i kogo lubisz słuchać)" :)
Zdaje mi się, że często nasz wybór harmonijki jest pod wpływem muzyka którego lubimy np tradycjonaliści wybiorą Marine Band, overblowowcy - Golden Melody itd.

Przez wiele lat grałem na Golden Melody i nadal cenię jej dźwięk który moim zdaniem jest znacznie bardziej okrągły, mięsisty i tłusty niż Marine Band Classic/Deluxe.
Nie piszę tu który jest "piękniejszy" - to już kwestia naszej estetyki.

Aktualnie gram na harmonijka Seydel 1847 Classic z drewnianym korpusem i stalowymi stroikami.
Korpus oczywiście doskonale impregnowany, otwory kanałów poszerzone i zaokrąglone (co też ma wpływ na brzmienie). Mniejsza o korpus - pokrywy są znakomicie wyprofilowane tzn mają większą kubaturę (czyli objętość co zwiększa mięsistość brzmienia) oraz mają szeroki roztrąb tj tam gdzie dźwięk "wylatuje" - dzięki temu naprawdę bardzo głośno gra! Tutaj jest fotka http://www.seydel1847.de/...ObjectID=288131

Podsumowując mój ciut przydługi wywód: sam materiał korpusu ma niewielki wpływ na brzmienie harmonijki, za to jego kształt i konstrukcja też może mieć wpływ na dźwięk
Polecam eksperymenty i tzw "ślepy test", nie dajmy się efektowi placebo :)

Pozdrawiam i życzę miłej degustacji dźwięków różnych harmonijek!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
MBoX
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-07, 11:30    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Więc mam małę pytanie:
Mam pokrywy chromowane i jeśli je zmienię na typu "vintage", to jaki będzie efekt??
Jak zmieni się brzmienie harpa??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2009-04-07, 12:12    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Pokrywy nic nie wniosą do brzmienia. Zmieni się wygląd, brzmienie pozostanie te same, na brzmienie wpływa sam harmonijkarz, korpus i stroiki.
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-07, 12:25    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

P. Łęczycki napisał:
Cytat:
Moim zdaniem materiał korpusu wpływa znikomo na brzmienie harmonijki.
Gdybym miał procentowo określić wpływ na brzmienie to:
- korpus 10%
- stroiki 20%
- pokrywy 30%
- osoba grająca 40%


HarpPatryk, więc chyba jednak coś wniosą do brzmienia... ;p
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-04-07, 12:27    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Na brzmienie wpływa najbardziej KSZTAŁT pokryw. Tak jak wspominał Bartek, ich kubatura, profil, etc. A w chromowanym Seydelu i Seydelu postarzanym kształt pokryw są identyczne. Nie sądze zaś, żeby same zabiegi postarzające dały jakąś słyszalną różnicę.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-07, 12:33    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Eeee... to sam nie wiem... Wyżej P. Łęczycki pisze również

Cytat:
Na ostateczne, finalne brzmienie wypływa wiele elementów:
- materiał stroików
(...)
- kształt i materiał pokryw...


Przepraszam za dociekliwość, ale właśnie chcę te pokrywy zamówić, a nie wiem, czy to coś polepszy.
"Kto pyta, nie błądzi' ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-07, 12:41    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Witam ponownie!
Faktycznie nie tylko sam kształt ale i materiał ma znaczenie.
W tym przypadku chodziło mi raczej o różnicę między metalowymi i drewnianymi pokrywami niż między metalowymi A i metalowymi B.

Różnice brzmieniowe o których tu piszemy są dostrzegalne tylko przy czystym brzmieniu w warunkach studyjnych (profesjonalny sprzęt nagrywająco-odtwarzający).
Zapewniam Was że przy graniu koncertu, na jamie, czy po kompresji na mp3 tych różnic nie dosłyszymy.

Moja sugestia jest taka, by nie skupiać się nadmiernie na sprzęcie ale na pięknych dźwiękach :)
Pozdrawiam wszystkich na Forum!!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-04-07, 12:44    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Thx za informację. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-04-07, 13:43    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Chciałbym zaznaczyć jedną rzecz. Mogę się mylić ale czy różne materiały różnie nie reagują na fale dźwiękowe? Zdaje mi się, że drewno cześciowo je "pochłania" a od metalu odbijają się jak gocarty od band wzmacniając je. Biorąc na przykład konstrukcje obudowy głośnika. Ogólnie znany fakt jest taki, iż najlepsze są głośniki wykonane z drewna a najgorsze z plastiku gdyż plastik wpada w wibracje zniekształcając dźwięk. Dobrą reputacją chwalą się też obudowy aluminiowe. Nie wiem czy podobne zasady mogą być stosowane w przypadku korpusów harmonijek. Z drugiej strony korpus harmonijki raczej reguluje przepływ powietrza i jego równomierne "dostarczenie" do stroików a w obudowie głośnika mamy do czynienia z przekazem fali dźwiękowych.
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-04-07, 14:44    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Witam ! Nie mogłem sie nie odezwać ,w tak pasjonującym temacie , zwłaszcza ,że ostatnio masę czasu spędziłem na testowaniu zagadnienia. To że jest różnica w brzmieniu tej samej harmonijki z różnymi korpusami to nie ma kwestii. Niestety nie jest ona jakaś powalająca i tak jak Bartek pisał na jamie nikt tego nie usłyszy ,ale usłyszy właśnie TO brzmienie, Grający , wie o tym wcześniej i dokonuje wyboru.
drewno ,plastik, metal , różnica jest wyraźnie słyszalna ,ale różne gatunki drewna w korpusach ,również różne sposoby impregnacji , dają inne brzmienie ,bo im drewno gęściejsze ,twardsze ,bardziej żywiczne brzmienie jest czystsze i klarowniejsze - /bambus, Grenadilla,śliwa/ Bardzo miękkie i ciepłe brzmienie ma .-/czereśnia,jawor,lipa/ . Grusza - ma nieco głębsze i cieplejsze brzmienie.
Temat rzeka ,-same korpusy , a jeszcze pozostałe składowe? Pokrywy ,stroiki ,blaszki no i na końcu ,a właściwie to na początku i końcu HARMONIJKARZ
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-04-07, 14:50    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

aeroarte, Ty zdaje się zrobiłeś model HOHNER'a golden melody w całości z drewna. Czy drewniane pokrywy dużo zmieniły w brzmieniu harmonijki w połączeniu z drewnianym koprusem?

[ Dodano: 2009-04-07, 14:52 ]
Ponadto, wszyscy się zgadzamy, że głównie harmonijkarz ma wpływ na brzmienie harmonijki, ale w tym temacie chciałem się skupić na czysto technicznych aspektach wpływu budowy harmonijki na brzmienie.
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-04-07, 14:59    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Kompletu nie testowałem , robiłem to dla Bartka ,więc może On się wypowie ,ale z tego co pisze ,mogę wnioskować ,że bardziej/zauważalniej/ pokrywy zmieniają dźwięk.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-04-07, 15:06    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Właśnie w tym temacie przydadzą się wypowiedzi forumowiczów, którzy konstruowali własne harmonijki bądź przerabiali już istniejące modele. Dla przykładu odwołuję się do tematu założonego przez Totalnego Amatora odnośnie przeróbki modelu Marine Band. http://www.harmoszka.com/...nd-vt682,30.htm

Są tam zamieszczone próbki dźwiękowe MB na korpusie aluminiowym i drewnianym. Niestety nie wszystkie działają więc jeśli mógłbym prosić tego forumowicza o ich ponowne umieszczenie aby każdy mógł porównać owe brzmienia i wyciągnąć własne opinie.
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-07, 15:48    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Witam!
Drewniane korpusy do Golden Melody które wykonał aeroarte faktycznie brzmiały nieco ciemniej, na pewno obcinały wysokie piskliwe częstotliwości. Minimalnie różniły się też wymiarami co mogło wpływać na brzmienie i szczelność. Te harmonijki grają nieco ciszej niż standardowe goldenki i nie są takie "ostre" a przy tym wymagają nieco więcej powietrza czyli są mniej szczelne co paradoksalnie pozytywnie wpływa na ich saksofonowe brzmienie.

Aeroarte zrobił dla mnie prześliczne pokrywy z drewna palisandru, tutaj różnica w brzmieniu jest naprawdę słyszalna, więcej niskich częstotliwości oraz znacznie mniej tych górnych.
Myślę że gdyby inaczej wyprofilować pokrywy brzmienie zmieniło by się jeszcze bardziej, tylko pytanie po co? :)

Pamiętajmy że grając na wzmocnieniu też można zmieniać (podbijać czy wycinać) częstotliwości harmonijki bez ingerencji w jej konstrukcję.

Pozdrawiam swingująco
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-04-07, 16:07    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Robiłem również eksperyment z aluminiowym korpusem od Aeroreed Tombo.
Korpus fabrycznie jest aluminiowy ,ale miedziowany i elektrolitycznie powlekany ,chyba niklem. Wewnątrz kanałów też jest gładź i błysk. Więc zmatowiłem tą powierzchnie /wewnątrz kanałów/ ostrym papierkiem na 60 ,aż do aluminium Efekt był zaskakujący ,bo brzmienie nie było już takie klarowne i czyste ,tylko mocne i ochrypłe. Ale te wszystkie próby i efekty zmian brzmienia jak pisałem nie są takie ,że jest to inna harmonijka , to niuanse, które nie każdy wychwyci.,ale są bo każdy zauważy różnicę skrajną drewno - metal
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kkrukk 


Wiek: 39
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Wrocław
Wysłany: 2009-04-07, 18:14    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Nie gram zbyt długo ale podczas mojego baaaaardzo krótkiego doświadczenia z harpem i jeszcze skromniejszych refleksji oraz spostrzeżeń - gra mi się chyba przyjemniej na platiku (Special 20) niż na drewienku (Marine Band Deluxe).... :( (
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-04-07, 20:51    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Mam prośbę... Mógłby ktoś sprecyzować, co oznaczają takie terminy, jak brzmienie "ciepłe", "mięsiste", "tłuste" czy "jasne"? :) Niby intuicyjnie się domyślam... Ale nie wiem, czy dobrze.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-04-07, 21:03    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

[b]Rolf[/b], to tak jakbyś chciał opisać kolory ,nie da się dokładnie ,polegaj na intuicji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-08, 09:35    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

...rozmawiać o dźwiękach to tak jak tańczyć architekturę :)
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-04-13, 20:15    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

[quote="Bart Łęczycki"]...rozmawiać o dźwiękach to tak jak tańczyć architekturę :) [/quote]

To chyba zamyka temat :D co mogło być powiedziane chyba zostało powiedziane...
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-26, 21:46    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Ja mam bzika na punkcie drewnianych korpusów, może i są nie praktyczne ze wzglądu na występujące pęcznienie, może i nie ma wielkich różnic w brzmieniu, ale drewno dodaje moim zdaniem harmonijce piękny wygląd, taki klasyczny i stylowy. Za wyjątkiem początków na Silver Star nie zamieram grać na plastikach. Plastiki nie są złe ale ja z drewnem przy gębie czuje się dobrze, a to jest najważniejsze by lubić swój instrument.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2009-06-27, 08:06    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Masz racje. Ja grałem na plastikach do tej pory jakoś tak bałęm się pęcznienia i wogóle.. Ale Wczoraj sobie kupiłem pierwszą marynę i mimo tego że lekko spęczniała i wydaje mi się że mocniej trzeba w nią dmuchać, to brzmienie ma super :D I póki co również będę inwestował w drewniane harmonijki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-06-27, 09:15    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Skoro zaczynamy o osobistych "wolę", to ja osobiście nie wyobrażam sobie grać na innym korpusie niż aluminiowy :) Suzuki Promaster to mój główny model harmonijki, który od jakiegoś czasu kupuję. Drewno ma naprawdę ładne brzmienie ale zdecydowanie wolę aluminium. Znacznie większa szczelność i trwałość. Poza tym instrument jest cięższy i lepiej leży w dłoni moim zdaniem. Plastik nie jest najgorszy jeśli jest dobrze wykonany instrument. Nie ma co porównywać SS albo BB od Hohnera z Tombo Lee Oscar, które też mam szczęście posiadać. Brzmią naprawdę czysto, są szczelne i naprawdę solidne. Jednak nie to co urok 100% metalu w dłoni ;) Takie jest moje zdanie :P

[ Dodano: 2009-06-27, 09:20 ]
Aha jeszcze co do tej specjalnej edycji Hohner'a, to owszem jest z korpusem z pleksiglasu, ale tania, na bierząco dostępna wersja za jakieś 109 PLN. Wersja już za jakieś 800 PLN ma korpus szklany i jest wykonana srebra. Wykonana ze złota kosztuje chyba w granicach 1500 PLN. Złotych wyprodukowano tylko 150 a srebrnych trochę więcej ale nie wiem dokładnie ile. Nie wiem na ile to się sprawdza jako instrument ale dla sympatyków Hohner'a to miła pamiątka ... o ile mają kasę na zbyciu :D


_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-27, 20:38    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Warto dodać, że najtańszy z urodzinowych Hohnerów ma bardzo ładne drewniane pudełko, ciut jedynie większe od normalnego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-12-11, 23:09    Odp: Jaki korpus? Drewno, plastik czy aluminium?

Każdy temat można po czasie przestoju uzupełnić czymś nowym. W tym przypadku jest to produkcja korpusów.
Jako, że ukazał się na YouTube taki oto filmik, dodam, że produkcja 4 korpusów trwała na obrabiarce CNC ok. 7 minut.
Nie liczę czasu poświęconego na przygotowanie produkcji.

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu