Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-31, 17:12    [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Nie wiem jak dużo osób na tym forum gra na gitarze mam nadzieje że trochę :D
mam mały problem wyrobiłęm sobie nawyk taki ze trzymam kciuk na górze gryfu, że wręcz wystaje ponad gryf (nie wiem jak to inaczej opisać) ale niedawno się dowiedziałęm że trzeba trzymać kciuk po środku gryfu :razz: , więc próbowałem trzymać kciuk trochę niżej ale było to dla mnie średnio wygodne a teraz to już nie wiem jak chwycić bo zawsze jest nie wygodnie POMOŻECIE??

P.S. wiem że to jest forum dla harmonijkaży i prosze nie bijcie mnie :pada:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sataniszcze 


Wiek: 33
Posty: 28
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-03-31, 17:51    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

w prawdzie nie jestem ekspertem od gitary ale trochę czasem gram jak mi wpadnie w łapy. Co do kciuka to mnie mówili że jak komu wygodniej,chociaż tak umieszczony kciuk( znaczy nad gryfem} może utrudniać łapanie niektórych chwytów. Moja rada: postaraj się rozluźnić tę część dłoni, która odpowiada za podnoszenie kciuka do środka ręki. innymi słowy wyciągnij przed siebie dłoń, rozluźnij ją, następnie połóż na środku dłoni gry i złap jakiś chwyt. Z resztą jak gram to mi kciuk się różnie układa, w zależności od chwytu :)
_________________
Brak sensu nie jest przeszkodą dla życia. Jest raczej motorem napędowym do działania...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-03-31, 18:17    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Trzymanie kciuka żeby wystawał ponad podstrunnicę nie jest niczym złym a nawet czasem pomaga bo można docisnąć nim strunę e6 np. przy akordzie Fdur (nie musimy wtedy łapać akordu barré), niektórzy potrafią nim dosięgnąć nawet dalszych strun.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-03-31, 19:17    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Wszystko jest według mnie kwestią wygimnastykowania kciuka. Trzeba umieć grać zarówno z kciukiem wystającym ponad podstrunnicę (tak jak koledzy napisali), jak i trzymając go na środku (głównie przy grze solowej). Po jakimś czasie palec sam dostanie tyle energii, że będzie znosił takie granie :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cowboy 

Wiek: 33
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-03-31, 19:39    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Graj tak jak Ci wygodnie, ważne żeby dobrze brzmiało. Poza tym taka pozycja kciuka jest przydatna przy vibrato i bendach, bo wtedy właśnie kciuk stanowi oś obrotu dłoni.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-31, 21:06    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

DZIĘKI WSZYSTKIM za odpowiedzi Jesteście wielcy :pada:
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-01, 06:06    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Ja gram na gitce więc może się wypowiem;-) więc - kciuk,dokładnie, trzymaj jak Ci wygodnie - bendy, vibrato łatwiej robić kiedy kciuk wystaje podnad gryf, natomiast szybkie przebieżki po strunach najlepiej z kciukiem po środku gryfu;-) Zakładam, że niewygoda pochodzi stąd, że kciuk po prostu boli po pewnym czasie - nic nadzwyczajnego, każdy musi się przyzwyczaić;-)najlepiej żeby był mobilny;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-01, 10:27    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

a jak robić vibrato na gitarce i wogóle co to jest to "bendy"?
bo jestem troszkę zielony z tym więc wybaczcie pytanie :D
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-04-01, 10:47    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Bend na gitarze to przesunięcie struny w bok na progu żeby ją naciągnąć i podwyższyć dźwięk (odwrotnie niż w harmonijce, przy gitarze określenie "bend" jest chyba bardziej prawidłowe ;) ). Jeśli robisz to cyklicznie to masz wibrato.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2009-04-01, 14:29    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Temat, nad którym przez długi czas debatowałem z pewnym gitarzystą :D
Moje zdanie: ćwicz z palcem pośrodku. Tak sie DA zagrać WSZYSTKO. Wiem, palec się męczy. Cwicz. Cwicz. A pozniej pocwicz jeszcze troche. Bedzie lepiej. To sie da wycwiczyc. Gdy grasz z palcem nad gryfem, paru rzeczy nie da się zrobic - np. barowych akordow, ale generalnie gra się wygodniej.
Grajac z kims, czy przed ludzmi, graj jak chcesz - ale cwicz z palcem posrodku.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-01, 16:50    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

ok dzieki za odpowiedzi

ale jak ktoś chce coś dopowiedzieć to bardzo proszę i czekam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Anyzratak 


Wiek: 29
Posty: 74
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: z piekła rodem ;]
Wysłany: 2009-04-02, 17:38    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Jeśli grasz na elektrycznej, to trzymanie kciuka "poza" gryfem nie jest uznawane za błąd (często tłumi się bądź po prostu naciska grubsze struny), grając na gitarze klasycznej i ogólnie stylem klasycznym prawidłowa pozycja kciuka jest mniej więcej w połowie gryfu. Chociaż są takie utwory, gdy trzeba na chwilę kciuk unieść by nacisnąć strunę E (najgrubszą), ale w klasyce prawidłowo trzyma się kciuk po środku gryfu.
_________________
Zarejestruj się, przydatna stronka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-02, 20:36    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

ja uważam, że trzymanie kciuka ZAWSZE na środku gryfu to przerost formy nad treścią, przepływnie rzeki zamiast przejść mostem.;-) Oczywiście - czasem się to przydaje, ale wiele technik (bendy, tłumienie) jest trudne bez objęcia całego gryfu i nie ma większego sensu robienie ich z palcem po środku;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-04-02, 22:26    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Szczerze mówiąc, zaskakuje mnie powszechność idei tłumienia kciukiem lewej dłoni. Przecież struny tłumić można (i jest najwygodniej imho) kantem prawej dłoni. Ćwicząc taką 'technikę' de facto ogranicza się zasięg lewej dłoni (spróbujcie zagrać jakiś pasażyk na strunach E i A, używając wszystkich czterech palców, nie mając kciuka na środku gryfu.
W gitarach elektrycznych też jest istotne dodatkowe kryterium grubości i kształtu gryfu. Na fenderowskim "C" trudno jest panować nad dźwiękami bez właściwego ułożenia kciuka, natomiast na "zapałkach" ibanezów jest dużo łatwiej. Ale trzymając na cienkim gryfię rękę właściwie, bez wystającego kciuka, mamy jeszcze większe możiwości.
Podsumowując, po co się ograniczać wyrabiając w sobie złe przyzwyczajenia?
_________________
nie chodzi o to by czuć smutek, tylko o to, by inni go poczuli, a tobie rzucali drobne na piwo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-02, 22:55    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

ograniczać? generalnie, dobrze jest umieć i tak i tak, mieć mobilny kciuk. A po co tłumić lewą ręką? Po to że nie wytłumisz prawą ręką dwuch strun grając akord który potrzebuje brzmiących strun 2,3,4,5 ;-) a 1 i 6 wytłumione;-) blues bracie.
Kantem dłoni się tłumi, fakt, ale pełne uderzenia, solówki itd.
Widzieliście może grających Bonamasse, Claptona, Mayer'a, Timmonsa? każdy z nich ma kciuk raz tak a raz tak.
A pasażyk trzymając kciuk? Obróć dłoń, ustaw kciuk na środku gryfu i zagrasz. Ręka to przecież nie klocek z drewna -jest ruchoma i ma stawy więc problemem nie jest obrócenie dłoni;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
michu
Anyzratak 


Wiek: 29
Posty: 74
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: z piekła rodem ;]
Wysłany: 2009-04-03, 19:09    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Jak już mówiłam zależy co, na czym i gdzie grasz :D A klasyce kciuk powinien być po środku gryfu mniej więcej, co wbija mi do głowy wujek-muzyk i jednocześnie mój nauczyciel :D
_________________
Zarejestruj się, przydatna stronka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-03, 19:34    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

No gram na klasyku :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Anyzratak 


Wiek: 29
Posty: 74
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: z piekła rodem ;]
Wysłany: 2009-04-04, 12:55    Odp: [Gitara] Jak trzymać kciuk na gryfie?

Cytując: "W szkole muzycznej [u]musiałabyś[/u] trzymać kciuk pośrodku gryfu". Więc tak gram :P
_________________
Zarejestruj się, przydatna stronka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu