Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-27, 20:36    Witam

Witam, od niedawna zainteresowałem się grą na tym jak bardzo interesującym instrumencie dającym tyle radości i relaksu :harp: Mam pytanie odnośnie nauki gry na harpie.
Jestem szczęśliwym posiadaczem harmonijki Hohner Golden Melody w tonacji C, a moje pytanie mianowicie jest takie- jakie utwory mógłbym na początku grać, ze słuchu jak i z tabulat[color=#001bff]ur[/color]. Ze słuchu póki co nie za ciekawie mi idzie, chociaż staram się jak mogę. Jak mógłbym to poprawić. I czy granie z tabulat[color=#001bff]ur[/color] jest dobrym rozwiązaniem kiedy z tym drugim sposobem idzie mi trudniej. Myślę że nie warto się poddawać, i jestem człowiekiem raczej upartym ;) Ale byłbym prze szczęśliwy jeśli uzyskałbym pomocną dłoń z waszej strony:D

Pozdrawiam:
Shean
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-03-27, 20:49    Odp: Witam

Jak poprawić słuch? Przede Wszystkim dużo SŁUCHAĆ!!! A z tabami radzę ostrożnie, bo mogą zabić Twoją inwencję. Ale skoro jesteś człowiekiem upartym, to i słuch jakoś wyćwiczysz ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-27, 21:37    Odp: Witam

ja polecam na początek jakiś filmik na youtub-ie np JJ Milteau i wsłuchać się w gre i próbować :P
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-03-27, 22:25    Odp: Witam

Czy warto z tabów, tyle zdań ile użytkowników. Ale dobre jest granie z tabów, dopóki tych najprostszych w miarę nie opanujesz szybko i dopóki nie zaczną Ci wychodzić dobrze dźwięki z pojedynczych kanałów. Gdy tylko to opanujesz czyli podstawy z podstaw to rzuć tabulatury!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-27, 22:32    Odp: Witam

zgadzam się z przedmówcą w 99 % bo później można jeszcze czasami się wspierać tabami :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-03-28, 09:03    Odp: Witam

A ja się zgadzam z przedmówcą w 100%. :)
Proste melodie z tabów, aby opanować wydobywanie czystych dźwięków.
Po jakimś czasie mózg sobie "zakoduje" sam, gdzie i jaki dźwięk jest, więc z czasem samo ze słuchu będzie szło. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-03-28, 09:21    Odp: Witam

a Ja się nie zgadzam w ogóle, melodyjki na początku ze słuchu, żeby wyrabiać dobre nawyki, grając z tabów dźwięków harmoszki sie nie nauczysz, bo pprostu kujesz co keidy zagrać, bez sensu, zależy tak kto Jak traktuje harmoszke, jak się chce przez cale zycie grać ogniskowe piosenki w 1 pozycji, to spoko, Ja wziąłem harmonijke na poważnie
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-28, 10:40    Odp: Witam

A na początek jakie utwory polecacie, oczywiście ze słuchu ;) Moim marzeniem są tak utwory Pana Williamsona "Bye Bye Bird" oraz "I`m lonely man" więc z tabulatorów nici ;) Ogólnie chciałbym grać Bluesa i Jazz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-28, 10:48    Odp: Witam

ja polecam JJ Milteau Star of the county down masz tu link

http://www.youtube.com/wa...re=channel_page

jak chcesz moge ci przesłać taby :oops:
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-03-28, 10:55    Odp: Witam

[b]SZCZYPIOR[/b], to My nie wzieliśmy na poważnie?? Czegoś tu nie czaję...
jeden ma takie metody nauki, drugi ma takie. Dziwne?? Jakby nie patrzeć każdy jest inny... Robisz z siebie nie wiadomo kogo, ponieważ potrafisz zagrać coś w drugiej pozycji... Pierwszy raz spotykam sięna tym forum z takim wywyższaniem... Cóż, być może to tylko moje odczucie... Nie sztuką jest się chwalić, sztuką jest pomóć.

Mała anegdota:
Kiedyś w starożytnej Grecji były igrzyska.
Oczywiście maraton, zwycięzca już na mecie, podchodzi Arystoteles i pyta:
- Więc wygrałeś?
- Tak. - odpowiada maratończyk
- A czy ten, któego pokonałeś był od Ciebie słabszy? - pyta znowu
- Naturalnie! Przecież go pokonałem. - odpowiada ebz zastanowienia sportowiec.
- W takim razie, z czego się cieszysz?? Przecież pokonałeś słabszego...

[ Dodano: 2009-03-28, 08:57 ]
I przepraszam za offtop.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-28, 11:13    Odp: Witam

mądrze mówisz [b]aansaa[/b],
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-28, 11:24    Odp: Witam

Spokojnie bez kłótni, przecież prosiłem o rade i pomoc. Każdy ma własne zdanie :) a kłótnia nie jest żadnym rozwiązaniem. Swoją drogą dzięki tabom można zapamiętać gdzie i jaki dźwięk jest, jak już się zapamięta to przecież zawsze można taby odrzucić i słuch ćwiczyć. Taka moja teoria.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-28, 11:28    Odp: Witam

też się zgadzam :P
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MBoX 


Wiek: 36
Posty: 158
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-28, 11:41    Odp: Witam

Nie rozumiem podejscia, że gdy sie uczymy nie możemy korzystać z tabów, bo wtedy sie w nas cos psuje, że "dźwięków harmoszki się z tabów nie nauczymy" ... Na jakiej podstawie te przypuszczenia? Gdy zaczynałem, chciałem zagrać Blowin' In The Wind Dylana... co wtedy zrobiłem? znalazłem tab, przyczaiłem sekwencję, zagrałem ją i... i grałem bez tekstu przed oczami, wymyślałem inne wstawki i zagrywki do danej sekwensji.. grałem i uczyłem sie tych dźwięków "na przykładzie" melodii zwanej Blowin' In The Wind !
Rzecz o tym, że taby nie mają nas uczyć słuchu muzycznego, kreatywności. One mają nam pomagać [u]wystartować[/u].. Aby przy ich minimalnej pomocy ćwiczyć słuch i grę za pomocą naszej wyobraźni..
Zgadzam się ze stanowiskiem, że nie należy grać dużo z tabów, że należy ich unikać w miare możliwości. Że gdy już umiemy dmuchać w jedną dziurkę, zacząć rozgrywać melodie koniecznie ze słuchu... Ale twierdzenie, że ktoś kto korzysta z tabów nie podchodzi do harmonijki poważnie jest brakiem otwartości umysłu :]
_________________
Listen To The LION... Inside Of You
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
michu
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-03-28, 12:22    Odp: Witam

Nie twierdzę, że nie można korzystać z tabów, zalecam tylko ostrożność. Poza tym, granie ze słuchu daje potem dużo większą satysfakcję, więc ono powinno być naszym celem. Jeżeli nie unikamy całkowicie grania z tabów, to wiedzmy, że jest to tylko tymczasowy środek i że naszym celem jest jak najszybsze zaniechanie używania tabulatur :harp: A co do poważnego podejścia - wszyscy czasem błądzimy, ale to jeszcze nie powód, żeby wzajemnie oskarżać się o bycie niepoważnym czy nieczyste intencje :)
Pozdrawiam.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
michu, Sheanheavel
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-28, 22:47    Odp: Witam

Tak, póki co jesteście moimi mentorami:P A mentorzy się nie kłócą. A jak idzie sprawa z wibrato, bo i z tym za bardzo sobie nie radzę...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-28, 23:44    Odp: Witam

A co dokładnie z tym vibrato nie jasnego, bo tego mnóstwo rodzajów jest?
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Sheanheavel
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-29, 08:09    Odp: Witam

A widzisz, i tego nie wiedziałem. Boże dzięki ci za to forum :P Więc jakie wibrato wyróżniamy???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-29, 08:49    Odp: Witam

Ręczne, gardłowe, językowe, przeponowe. W dziale "Technika" o każdym z nich jest coś mądrego napisane :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-03-29, 09:32    Odp: Witam

[b]aansaa[/b] Taby, jakby nie patrzeć to jest pójście na łatwizne! Dużo lepiej jest poszukać w necie z jakich dzwięków składają się skale, przykładowo miksolidyjska, czy bluesowa- by grać w 2. pozycji. Rozpisać sobie do tych skal SAMEMU tabulaturę, i znając te dźwięki metodą przewijania utworu miliardy razy nauczyć się go - to rozwinie. Nauczyłem się grać pewien utwór, zainspirował mnie totalnie, The Sailor and The Maid - Milteau, Przewijałem go jakieś dobre pół dnia i dźwięk po dźwięku rozpisywałem tabulaturę, bo moim zdaniem [b]akurat tego[/b] utworu nie da się przesłuchać kilka razy, potem wziąć harmonijkę i od razu zagrać. I powiem szczerze, że już nigdy tego nie zrobie, nie będę rozpisywał tabulatur, ani z nich korzystał to był pierwszy i ostatni raz. Ta tabulatura gdzieś jest na harmoszce.com ale z mojego komputera ją wyrzuciłem. Bo oprócz tego, że potrafie zagrać "coś fajnego" od początku do końca, granie tego jakoś mnie nie bawi, bo zero tam mojej inwencji i ten utwór nie przybliżył mojej znajomości dźwięków.
[b]aansaa[/b] nie napisałem że potrafię zagrać coś w drugiej pozycji, więc nie wkładaj mi tego do ust, natomiast jeśli chodzi o przechwalanie i o pomoc, to pomagam - nie graj z tabów bo one nic nie dają, a co zrobić zamiast tego opisalem na początku postu.
[b]MBoX[/b]Chyba lepszą pomocą w starcie, będzie wyrobienie dobrych nawyków
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-29, 10:42    Odp: Witam

[b]Maciekdraheim[/b], na pewno sprawdzę, dzięki :)
[b]SZCZYPIOR[/b], Dzięki z radę, postaram się jej posłuchać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
laik 

Posty: 203
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2009-03-29, 13:16    Odp: Witam

moim zdaniem,Szczypior sie nie wywyzsza...i nikogo nie obrazil.
Musze przyznac , stoje rowniez na poczatku mojej wielkiej przygody i pasji.
Twierdze,ze nie ma nic lepszego jak ciagle trenowanie wlasnego sluchu-nic samo nie przyjdzie!Tylko mozolne i dlugotrwale cwiczenia doprowadza powoli do upragnionego celu!
Siedzac przy Laptopie i czytajac-uczac sie z roznych zrodel i forum - trzymam zawsze jedna z moich harmoszek...i piskam...pojedyncze tony.
Najlepszym cwiczeniem dla mnie to "Hejnal Mariacki" oczywiscie na wydechu , "Wlazl kotek..."Samo z siebie wchodzi sie na melodie,ktorych przedtem nie uwazales przez siebie mozliwe do grania!To fascynujace!
Przez takie experymentowanie doszedlem do gry np."LADY IN RED", "EL CONDOR PASSA", "BESAME MUCHO" oraz jedna trudniejsza z repertuaru B.Streisand.Gdybym tego sprubowal nauczyc sie z tabow - nie-nie ma szans.Jak mowi Szczypior technicznie jest mozliwe...ale "ducha" brakuje.
To prawda,ze kazdy powinien pracowac nad soba,swoim wlasnym niepowtarzalnym stylem........
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MBoX 


Wiek: 36
Posty: 158
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-29, 19:51    Odp: Witam

[quote="SZCZYPIOR"]MBoXChyba lepszą pomocą w starcie, będzie wyrobienie dobrych nawyków[/quote]

Piszesz, jakby tabulatury były jednym z tych nałogów, w które się wpada i przez lata nie można z nich wydostać. Wg mnie w tym przypadku jest wręcz odwrotnie ;> Ale racją jest, że dobry nawyk to dobry nawyk i trzeba go pielęgnować! :)
_________________
Listen To The LION... Inside Of You
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sheanheavel 


Wiek: 33
Posty: 19
Skąd: RDM
Wysłany: 2009-03-29, 21:37    Odp: Witam

Sugerujesz coś:P Może skończmy offtopa:P

[ Dodano: 2009-03-31, 19:46 ]
No jak już robię ten krok do przodu to może ktoś powiedzieć o co chodzi z tym graniu w 1,2, czy np w 3 pozycji. Jest na forum wiem tylko że nie potrafię tego zrozumieć, mógłby ktoś w nieskomplikowany sposób wytłumaczyć???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu