Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ma-rucha 

Wiek: 44
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-03-03, 09:00    [Pytanie] Na jaką tonację harmoszki MOLOWEJ się zdecydować??

Witam, mam takie może trochę banalne pytanie, mógłbym dojść do odpowiedzi sam, ale niech tam, zadam je :)
A więc:
Planuję zakup harmoszki w tonacji moll, bo kręcą mnie straszliwie bluesy molowe (zresztą generalnie preferuję "smutne" tonacje. Biorąc pod uwagę że najczęściej grywam bluesidła w c lub g (na klawiszach) lub a (na gitarce i ukuleli), to jaka tonacja będzie dla mnie najodpowiedniejsza. Z góry dzięki za odpowiedź. :harp:
_________________
Nie ma że się nie da!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-03, 10:45    Odp: [Pytanie] Na jaką tonację harmoszki MOLOWEJ się zdecydować??

Nie jestem ekspertem w tych sprawach, ale wydaje mi się, że najprościej będzie jak opanujesz tzw. trzecią pozycję na harmonijce diatonicznej. Wtedy możesz grać bluesa bardziej nastrojowego do podkładów w tonacjach molowych. Najczęściej gramy w trzeciej pozycji do podkładów w: D-mol - harm. C-dur, E-mol - harm. D-dur, H-mol - harm. A-dur.
Ja też preferuję molowe nastroje i dlatego najbardziej lubię grać w trzeciej pozycji. :)
Jak poszperasz na forum, to znajdziesz wiele informacji o tym sposobie grania.
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-03, 19:11    Odp: [Pytanie] Na jaką tonację harmoszki MOLOWEJ się zdecydować??

Lee Oskar robi tonację mollowe w dwóch wersjach, Natural Minor i Harmonic Minor. Co ciekawe, oznacza w nich tonacje już w drugiej pozycji. Dlatego chcąc zagrać bluesiora w c-moll, kupujesz harmonijke w c-natural minor, albo c-harmonic minor (niestety, czym dokładnie się te stroje różnią nie wiem) i śmigasz "prawie jak w drugiej pozycji". Piszę prawie, bo np. w natural minor na kanale nr 3 możemy obniżyć dźwięk tylko o 1 ton (a nie półtora jak na Richterowej), za to na kanale drugim możemy obniżyć o półtora (a na zwykłej o 1), bo różnica między dźwiękiem dmuchanym a wciąganym jest większa niż standardowo.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-03-03, 19:22    Odp: [Pytanie] Na jaką tonację harmoszki MOLOWEJ się zdecydować??

Mol naturalny i harmoniczny różnią się tylko siódmym stopniem - w molu harmonicznym jest on podwyższony (septyma wielka), w molu naturalnym jest to septyma mała.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MBoX 


Wiek: 36
Posty: 158
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-04, 12:36    Odp: [Pytanie] Na jaką tonację harmoszki MOLOWEJ się zdecydować??

[quote="ma-rucha"]Witam, mam takie może trochę banalne pytanie, mógłbym dojść do odpowiedzi sam, ale niech tam, zadam je [/quote]

Zasada "społecznego dowodu słuszności" ;)
_________________
Listen To The LION... Inside Of You
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu