Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-02-10, 22:46    Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Wiem, że nie wolno grać na zimnej harmonijce, że trzeba ją rozgrzać przed graniem, bo inaczej może szybciej zakończyć swój żywot. Natomiast mam pytanie o inną rzecz - czy samo trzymanie harmonijki na mrozie jej nie zaszkodzi? Chodzi mi o taką sytuację: wkładam harmonijkę do plecaka, idę do szkoły; na dworze -5 stopni, a ja idę pół godziny na przystanek... Czy to może w jakiś sposób zaszkodzić, rozstroić instrument lub zmniejszyć jego trwałość? Bo nie wiem, czy mogę bez lęku zawsze mieć kilka ulubionych harmoszek w plecaku, czy lepiej nie ryzykować...
Z góry dzięki za odpowiedź,
pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-10, 23:35    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Ja noszę swoje 5 harmoszek w futerale przypiętym do paska od spodni nawet na mrozie. No, kiedy było -20 to schowałem do plecaka :P Póki co nic złego im się nie dzieje.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-10, 23:39    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[b]Rolf[/b], zawsze możesz harmoszce zafundować "skarpetę" taką jaką produkują dla telefonów jeśli się obawiasz :P Ja swoją harmoszkę noszę w wewnętrznej kieszeni kurtki lub górnej kieszeni flaneli, więc się nie boję, że się "przeziębi" ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Miki_2008 


Posty: 51
Wysłany: 2009-02-11, 07:21    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Kamilteau, a masz może namiary na takie kabury do harmonijki. Ja trzymam harmonijkę w plastikowym futerale, który dodają do harmonijek. Szukałem właśnie takiej skórzanej kabury do paska która by mieściła plastikowy futerał od harmonijki, ale nigdzie nie mogłem znaleźć - może jakaś od telefonu?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-11, 10:22    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[b]Miki_2008[/b], Trochę poszukać po sklepach internetowych: http://www.harmonijka.com/?263,etui-na-pasek
Albo znaleźć krawca który Ci to zrobi :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-11, 11:01    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Ja noszę zawsze przy sobie, na pasku od spodni, dwie harmonijki w skórzanych futerałach firmy Seydel. Zamykane są na klapkę z magnetycznym zatrzaskiem. Dzięki temu harmonijki są zawsze ciepłe. Można to kupić u Romka Badeńskiego. Polecam!
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Miki_2008 


Posty: 51
Wysłany: 2009-02-11, 11:09    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Dziękuję Panowie za informację :D
_________________
Chociaż kiepsko gram i tak love moją harmonijkę :D
Moje Blowin in the wind na YouTube
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-11, 16:49    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[b]Miki_2008[/b], kaburę zrobiła mi mama ;) Można ją zobaczyć tutaj:

http://www.harmoszka.com/...ec-vt238,30.htm

Być może niedługo będę miał podobną na lewy bok :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Miki_2008 


Posty: 51
Wysłany: 2009-02-11, 17:17    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[b]Kamilteau[/b] Super się prezentuje kabura :) Chyba też będę musiał pomyśleć o kaburze "made in home"
_________________
Chociaż kiepsko gram i tak love moją harmonijkę :D
Moje Blowin in the wind na YouTube
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-02-11, 21:56    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[quote="Over"][b]Rolf[/b], zawsze możesz harmoszce zafundować "skarpetę" taką jaką produkują dla telefonów jeśli się obawiasz :P Ja swoją harmoszkę noszę w wewnętrznej kieszeni kurtki lub górnej kieszeni flaneli, więc się nie boję, że się "przeziębi" ;) [/quote]

No właśnie nie wiem, czy mam się obawiać, czy nie ma czego ^^
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
_Big_Mac_ 


Wiek: 36
Posty: 32
Skąd: Wrocław/Zielona Góra
Wysłany: 2009-02-11, 22:36    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Żadna skarpeta nie ociepli harmoszki :) Harmonijki to nie zwierzaki stałocieplne, one nie promieniują ciepła, które można odbić z powrotem kocykiem. Szmata (gruba) może najwyżej nieco opóźnić wychłodzenie, jeśli dobrze izoluje (na zasadzie termosu), ale jeśli instrument będzie leżeć w plecaku przez godzinę, to będzie tak samo zimny, jak bez żadnego pokrowca.

Od samej temperatury gorsze są nagłe zmiany. Materiał, który cyklicznie rozszerza się i kurczy, może spowodować rozszczelnienie. Na ile to rzeczywiste zagrożenie, nie wiem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-11, 22:38    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[b]Rolf[/b], dmuchaj na zimne, strzeżonego Pan Bóg strzeże itp, itd :) Ja noszę harmoszkę blisko ciała, by nie wystawiać ją na ujemne temperatury i się nie martwię... Choć ostatnio myślę o tym pokrowcu firmy Seydel... Chociaż 58zł szkoda... Wpierw poszukam czegoś na własną rękę ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-20, 16:37    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Lepiej tego pilnować, kumpel gra w garażu bez ogrzewania, szlag mu trafił marine banda. Wilgoć na stroikach + mróz robią swoje, przy zmianach temperatur może być niemiło.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
zlloty 

Wiek: 43
Posty: 17
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-02-20, 17:49    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

[quote]Harmonijki to nie zwierzaki stałocieplne[/quote]

Raczej zmiennocieplne ;)

Proponuję traktować harmonijkę jak nową kartę graficzną, czy inną elektronikę. Przy dużych zmianach temperatur odczekać te pól godzinki.
_________________
Żebym to ja jeszcze na harmonijce grać potrafił..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2009-02-20, 18:00    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

trzymanie harmonijki w zimnie jej szkodzi. Zdecydowanie. Wiem bo mojej zaszkodziło. Rozstroiła się zupełnie.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-02-20, 18:03    Odp: Czy trzymanie harmonijce w zimnie jej nie szkodzi?

Dzięki wszystkim za odpowiedzi... I dzięki Kuba za bardzo precyzyjną odpowiedź ^^ Nie popełnię Twojego błędu!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu