Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-16, 18:23    [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Mam takie pytanie: jak zastosować technikę tremolo na harmoszce? Jest to szybkie powtarzanie jednego dźwięku, czy też może szybkie przeskoki między jednym a drugim dźwiękiem? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-16, 18:52    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Szybkie powtarzanie dźwięku, szybkie przeskoki między jednym a drugim dźwiękiem to TREMOLANDO.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-16, 19:00    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tremolo ?? :shock:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-16, 19:10    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Skupmy się na harmonijce, w "Harmonijce i Bluesie" definicja harmonijkowego tremola jest taka, jak podałem wyżej ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-16, 19:19    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

kamilteau, okej, nie wiem więc pytam :) Dzięki za wyjaśnienie!

I dlatego mam kolejne pytanie odnośnie:

kamilteau napisał/a:
szybkie przeskoki między jednym a drugim dźwiękiem


Mianowicie: Jak? Ruszamy rękoma (trzymając harpa w obu, lub lewą ręką to tak trochę trudniej), czy kręcimy głową? A może jeszcze inaczej? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-16, 19:21    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Jak Ci wygodniej: można głową, można harpem, można i tym i tym naraz :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Over
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-16, 19:35    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Dzięki, masz za całość pkt :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jayp 


Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-02-18, 22:41    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Ja bym jeszcze dodał, że jak kiedyś zapytałem o to samo gościa który gra od wielu lat w zespole na harmonijce (czy głową czy rękami ruszać) to mi powiedział, że lepiej się uczyć rękami bo jak będę miał kręcić głową na koncercie przez pół godziny to mi odpadnie. Że nie wspomnę co będzie jak mnie ta głowa będzie boleć... :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-19, 10:02    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Z moich, dość wnikliwych, obserwacji tej techniki wynika, że większość harmonijkarzy największego formatu porusza głową. Tak też gra, czołowy polski nauczyciel Bartek Łęczycki, nie narzucając oczywiście nikomu swojego sposobu. Adam Gussow porusza w tremolando harmonijką. Ja sam stosuję sposób Bartka.
Muszę dodać, że wbrew pozorom ta technika wcale nie jest łatwa. Aby ją czysto wykonać potrzeba sporo ćwiczeń. Piękne tremolanda, oprócz Bartka oczywiście, wykonuje np. Charlie Musselwhite (ruchy głową, blues chicagowski), często z obniżeniem. http://www.youtube.com/watch?v=a0DmzHX0YjI ;)
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-02-19, 10:26    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

głową robi się to szybciej, no ale ręce można też wyćwiczyć
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-02-19, 12:41    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Głową jest trudno bo mózg się przestawia,ale najskuteczniej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-02-19, 12:50    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

No chyba, że ktoś nie ma mózgu, to po problemie ;D

A tak na serio: nie ma jednej szkoły. Podobno właściwiej jest rękami, ale konia z rzędem temu, kto to precyzyjnie zrobi przy graniu elektrycznym i nie rozluźni mu się uchwyt na mikrofonie - który daje 90% przesterowanego brzmienia. Czyli - każdy orze jak może. A jeszcze kiedyś słyszałem od pewnego, bardzo dobrego zawodowego harmonijkarza, że jedyna właściwa metoda, to JĘZYK... No, gdyby ktoś rzeczywiście umiał tak szybko poruszać językiem na boki, to jedno miałby zapewnione: wielkie powodzenie u kobiet :hah:
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-19, 13:04    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Ja stosuję technikę mieszaną, głowa w lewo, ręce w prawo i odwrotnie. Wtedy oboma narządami robię mniejsze ruchy dzięki czemu nie boli głowa, ani ręce. Udaje się wtedy szybko i łatwo przeskakiwać między kanałami.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-02-19, 13:52    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Ja musiałem się zastanowić jak robię, ale chyba bardziej głową, co do tremolanda obniżyc dźwięk, to nie ejst aż taki kosmiczny problem, większym chyba(przynajmniej dla mnie) jest sotosować rozbudowaną dynamike, czyli elegancko zwiększać i zmenijszać tempo tremolanda i robić to płynnie, ćwicze to, ale trudna sprawa
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-19, 16:58    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Ja chyba też stosuję technikę "hybrydową" - trochę rękami, trochę głową. Zrobienie długiego, równego tremolanda rzeczywiście nie jest łatwe, wymaga sporo precyzji i wytrenowanych płuc. A co do języka... trudno mi to sobie wyobrazić, ale nie wykluczam, iż jest to możliwe ;D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-19, 20:12    Odp: [Pytanie] Jak zastosować technikę tremolando?

Ja to czasem robię samym językiem, kierując nim strumieniem, w innym temacie o tym wspomniałem. Nie przez blokowanie, nie wiem sam jak to działa ale podkładam język pod kanał, gra czystą nutą a mogę nim dowolnie przesuwać.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu