Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Adziu 

Wiek: 36
Posty: 5
Wysłany: 2009-01-24, 20:29    [Problem] Czytanie, granie itd :)

Witam szanownych muzyków.
ostatnio troszkę rzuciło mi się na bluesa i postanowiłem sobie kupić harmonijkę...oczywiście na początek tanią żeby zobaczyć czy mnie to wciągnie:) no i jak na razie jest fajnie. Mam ją od 2 dni i codziennie czytam i próbuję na niej grać. oczywiście wszystkiego w necie nie można się doszukać więc proszę o pomoc. Już mykam jakieś kotki i sto lat na pojedynczych-wydaje mi się że dość ładnych dźwiękach ale nie umiem przeczytać zapisów "nutowych" niektórych. Na marginesie powiem żę gram na waltorni prawie 13 lat i nie miałem problemów z hiperwentylacją czy tam bolącymi ustami bo mam ten okres za sobą.
a moje pytania brzmią
-czy można na harmonijce C uzyskać chromatykę tzn bemole i krzyżyki
-czy ta technika blokująca( przy graniu pojedynczych dźwięków) wystarcza na początek?
- które kanały powinno się blokować i z której strony i ile ich obejmujemy?
-o co chodzi w tym zapisie np
O my derling

4 4 4 3

5 5 5 4

4 5 6

6 % 5 $

$ 5 % %

5 $ 5 4

4 5 $ 3 # $ 4

te procenty i dolarki??:)
z góry dziękuję za odpowiedzi i wyrozumiałość dla początkujących :) pozdro
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-24, 20:41    Odp: [Problem] Czytanie, granie itd :)

Witaj Adziu, postaram udzielić się odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania :) .

[quote="Adziu"]-czy można na harmonijce C uzyskać chromatykę tzn bemole i krzyżyki [/quote]

Jest to mozliwe, jednak na typowej diatonicznej 10 kanałówce konieczne są do tego dodatkowe techniki wydobywania dźwięku, czyli bending i overbending (aby dowiedzieć się więcej na ich temat przejrzyj dział "Technika"), są to techniki na początku dość trudne w załapaniu ale ich opanowanie daje ogromne możliwości.

[quote="Adziu"]-czy ta technika blokująca( przy graniu pojedynczych dźwięków) wystarcza na początek?
- które kanały powinno się blokować i z której strony i ile ich obejmujemy?[/quote]

Technika o której mówisz to tongue blocking, mozna go wykonywac blokując zarówno kanały z lewej i zostawiajac kanał po prawej jak i odwrotnie (obejmuje się zwykle 3-4 kanały), jednak na początek powinieneś opanować wydobywanie czystego dźwięku samym układem ust, czyli tzw. pucker.

[quote="Adziu"]-o co chodzi w tym zapisie[/quote]

Te znaczki o ile się nie myle to dżwięki na wdechu, powstały one po naciśnięciu klawisza z numerem kanału i shiftem, przy używaniu specjalnej czcionki do tabów, np. nad 4 jest $, nad 5 %, nad 6 ^ itd.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adziu 

Wiek: 36
Posty: 5
Wysłany: 2009-01-24, 22:36    Odp: [Problem] Czytanie, granie itd :)

postaram się zastosować do Twoich wskazówek a w razie pytań....zapytam :P dzięki
ps jak ktoś ma jeszcze jakieś cenne wskazówki chętnie posłucham:) :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jakotaki
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-14, 12:45    Odp: [Problem] Czytanie, granie itd :)

[quote="Pulatom"]Te znaczki o ile się nie myle to dżwięki na wdechu, powstały one po naciśnięciu klawisza z numerem kanału i shiftem, przy używaniu specjalnej czcionki do tabów, np. nad 4 jest $, nad 5 %, nad 6 ^ itd.[/quote]

Dokładnie, też kiedyś miałem z tym problem, jak ktoś (głównie giluś ;) ) dodawał taby w czcionce Harmonica. Można ją pobrać stąd :) zainstaluj, skopiuj taby, wklej do Worda, zaznacz i ustaw tą czcionkę. Wszystko od razu stanie się jaśniejsze ;)
 
 
  
Odpowiedz do tematu