Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
MówMiAnt 


Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-06-08, 20:44    Czysty dźwięk

Jestem nowy na forum, szukałem takiego tematu, ale że go nie widziałem założyłem nowy, jeśli coś nie tak z regulaminem to proszę przesunąć/usunąć

Mam następujący problem, jestem kompletnie kompletnie początkującym i mam problem z wydobyciem czystego dźwięku. Czytałem o tym, że powinno się układać usta tak jak do gwizdania lub zwijać język w rurkę, jednak przy pierwszej metodzie zawsze obejmuje poboczne kanały, a nawet jeśli uda mi się zagrać pojedynczy dźwięku na wdechu to już nie potrafię tego zrobić przy takim samym ułożeniu na wydechu. Jeśli chodzi o drugą opcje potrafię wydobyć czysty dźwięk, ale nie potrafię w ogóle wydobyć wydechu.

Czy mam o prostu próbować do skutku, aż wyjdzie, czy może robię coś nie tak, bo czytam niektóre posty i widzę, że niektórzy już w pierwszy dzień nauczyli się wydobywać czysty dźwięk.

Z góry dzięki za pomoc ;)
_________________
Words don't last forever however your wounds will
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-08, 21:39    Odp: Czysty dźwięk

Ważna sprawa, żeby starać się ustawić wargi tak, aby trafić w jedną dziurkę, ale jednocześnie wsunąć harmonijkę możliwie głęboko w usta. Najpierw, żeby załapać jak to powinno brzmieć, zakryj poboczne kanały palcami. I próbuj do skutku. Mi to 2-3 tygodnie zajęło, nim porządnie zagrałem "Wlazł kotek".
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MówMiAnt 


Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-06-08, 21:59    Odp: Czysty dźwięk

Cytat:
zakryj poboczne kanały palcami


Tak właśnie robiłem ;)

No nic będe próbować, jeszcze tylko takie pytanie ... każdy może si nauczyć grać na harmonijce? : P
_________________
Words don't last forever however your wounds will
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-08, 22:01    Odp: Czysty dźwięk

Każdy. Ja się nauczyłem, to znaczy, że każdy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-06-08, 23:18    Odp: Czysty dźwięk

Ja też sie nauczyłem
Wystarczą chęci
nieco poczucia rytmu
no i najważniejsze
MIłOść DO MUZYKI
bez tego nic nie zrobisz
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-06-09, 00:08    Odp: Czysty dźwięk

Oczywiście, że każdy może. Każdy, kto oddycha, może grać na harpie. To tak piękny instrument, że nie trzeba mieć długich ani sprawnych palców, można w ogóle nie mieć ręki, a zagrać się da. Wystarczą chęci, odrobina serca i wytrwałości :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2008-06-10, 23:15    Odp: Czysty dźwięk

Na poczatku jest z tym problem bo trzeba dziwnie mocno i nienaturalnie ułożyć (ścisnąć) wargi. W tym temacie http://www.harmoszka.com/viewtopic.php?t=172 możesz usłyszeć czyste dźwięki.
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
japkO 


Wiek: 35
Posty: 4
Skąd: ciemna strona miasta
Wysłany: 2008-06-11, 12:57    Odp: Czysty dźwięk

Jako ze temat o czytosci dzwieku to nie bede zakladal nowego posta tylko zapytam tutaj. O czystosc dzwieku. Mam problem z 2 kanalem na wdechu. Ciagle ogladam film instuktarzowy Pana Gussowa, ktory znalazlem na tym forum ale dalej mi nie wychodzi. Moze ktos doswiadczony moglby doradzic co jeszcze mozna zrobic w tym kierunku ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sony 


Wiek: 33
Posty: 20
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Mielec
Wysłany: 2008-06-11, 14:25    Odp: Czysty dźwięk

:P a sprubuj na 2 kanale przy wdechu wypowiadac "iiiii" i jak wychodzi?

ps. nic na sile :harp:
_________________
"Ilu jeszcze jest takich jak on... "
Golden Melody A, Seydel Session C,
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-11, 20:10    Odp: Czysty dźwięk

Stary problem drugiego kanału. Zrelaksować się, oddychać naturalnie, a jak nie pomaga, to jednocześnie przez nos. I harmoszka głęboko w ustach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MówMiAnt 


Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-06-11, 22:48    Odp: Czysty dźwięk

Niestety mam mikrofon który nagrywa beznadziejnie wiec są pewne szumy, ale chyba da sie coś z tej próbki wyłonić. Nagrane tylko dwa dźwięki, 3 i 5 kanały na wdechu, ciagle uczę się wydobywać pojedyncz dźwięk, ktoś jest w stanie stwierdzić czy to jest ok? :P

http://www.speedyshare.com/371930441.html

Gdy wysyłałem koledze inne nagrania mowił coś o tym,żeby przeczyścił stroik, czy nastroił harpa, powiedziałem mu, że jest nowa, a on, że to normalne, że trzeba się tam pobawić, harp to Silverstar

z góry dzieki :pada:
_________________
Words don't last forever however your wounds will
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-06-11, 23:37    Odp: Czysty dźwięk

No jest blisko, ale jak grasz ten trzeci kanał to ja wyczuwam tam jeszcze inną częstotliwość, zatem jest odrobinę nieczysto. Piąty jest moim zdaniem OK :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2008-06-12, 17:30    Odp: Czysty dźwięk

Co do 2 kanału to ja nauczyłem się tak że język kładłem na płaczeniu dolnych zębów i dziąseł. Lekko naciskając na zęby. Potem już nie trzeba kombinować z językiem samo przychodzi.
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Musztarda 


Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Chojnów
Wysłany: 2008-08-13, 23:01    Pojedyńcze dźwięki

Jak powinno się grać pojedyńcze dźwięki? Trzeba układać język w literkę U zatykając sąsiednie dziury a zostawić tą po środku? Bo ja gram tak, że jęzorem zatykam dziurę po lewej stronie a wargą po prawej i zostaje jedna dziura po środku i dmucham i działa :D Ale nie wiem czy tak można czy to jest zły nawyk i lepiej się nauczyć układać język w U.
I jeszcze jeden problem. Jak gram to się ślinię :? i po pewnym czasie harmonijka zmienia mi przez to dźwięki jak tam ślina naleci w te dziury.... co trzeba zrobić, żeby tego uniknąć? Inni grają przez 5 minut i jest git a ja mogę najwyżej minutę :/
_________________
http://www.ping-timeout.de/sig/142.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-13, 23:12    Odp: Czysty dźwięk

Metoda z językiem w U może Ci potem sprawić sporo problemów. Najpierw postaraj się opanować wydobycie dźwięku samymi ustami (objęcie tylko jednego kanału), a potem objęcie wargami 3-4, z tego zatkanie tych z lewej językiem. A na ślinienie trening i częste połykanie wydzieliny :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Musztarda 


Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Chojnów
Wysłany: 2008-08-14, 00:44    Odp: Czysty dźwięk

znaczy grać umiem. zagram morskie opowieści albo och susana bez problemu ale czy powinno się grać z językiem ułożonym w U ? Czy można jakoś inaczej? Czy inna gra niż z jęzorem w U będzie pozwalała na te wszystkie podciągi i inne bajery ?

[ Dodano: 2008-08-14, 12:54 ]
I jeszcze jedno pytanie by nie zakładać nowego tematu. Jeśli chcę grać jakieś takie blusowe solówki to harmonijka w tonacji C się nie nadaje ? Albo na przykład grać jak ten koleś z programu "Survivor Man" na discovery :roll: on ma w jakiejś innej tonacji
_________________
http://www.ping-timeout.de/sig/142.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2008-08-14, 13:43    Odp: Czysty dźwięk

Musztarda napisał/a:
Jeśli chcę grać jakieś takie blusowe solówki to harmonijka w tonacji C się nie nadaje ? Albo na przykład grać jak ten koleś z programu "Survivor Man" na discovery :roll: on ma w jakiejś innej tonacji


W każdej tonacji możesz zagrać bluesowe solówki. Grać tak jak koleś z Discovery możesz grać w każdej tonacji, ale jeżeli chcesz grać dokładnie to co on to musisz przetransponować sobie do tonacji, w której masz harmonijkę.

Musztarda napisał/a:
Czy można jakoś inaczej? Czy inna gra niż z jęzorem w U będzie pozwalała na te wszystkie podciągi i inne bajery ?


Najłatwiejszym sposobem (według mnie) będzie objęcie kanału ustami (wtedy łatwo można wydobywać podciągi), albo sposobem Tongue Blocking - czyli obejmowanie wargami kilka kanałów i zatykanie językiem kanałów od lewej strony (tak jak pisał Maciek). Tylko w tym drugim sposobie chyba trudniej zrobić podciąg.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Musztarda 


Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Chojnów
Wysłany: 2008-08-14, 17:19    Odp: Czysty dźwięk

Oł je :D jakoś sobie zaczynam radzić już z podciągami :] spróbuje to wyćwiczyć i powinno śmigać :) wielkie dzięks
_________________
http://www.ping-timeout.de/sig/142.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-14, 22:01    Odp: Czysty dźwięk

Tak jak pisałem, ten U-blocking jest problematyczny. Do podciągów i bajerów nadaje się najlepiej "dziubek", a jak już naprawdę jesteś Mistrzu, to wtedy tongue blocking. A tonacja C jest jak najbardziej do bluesa! Może po prostu koleś używa innej harmonijki (nie widziałem programu), ale założę się, że na Twojej C zagrasz wszystko co on na swojej, tylko ciut niżej, lub wyżej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Beza 


Wiek: 61
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-10, 15:54    Odp: Czysty dźwięk

Witam!
Poradźcie mi jak poradzić sobie z łapaniem pojedyńczych kanałów żeby uzyskać dobre brzmienie?
Od niedawna próbuję grać na harpie i mam z tym problemy :sad:
Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-10-10, 19:41    Odp: Czysty dźwięk

Nie ma co się martwić, bo każdy miał z tym problemy. Na początku trzeba zrobić z warg taki dziubek, np. poprzez wsunięcie w usta palec, a potem jego wyjęcie, bez zmiany układu. Wtedy próbujemy trafić w pojedynczy kanał. Warto też, żeby usta były jak najbardziej zrelaksowane, a harmonijka głęboko wsunięta między wargi, ale tak, żeby nie stracić pojedynczego kanału. To zapewni najlepsze brzmienie. Na początku, żeby wiedzieć, jaki powinien być "dźwięk wzorcowy" można zasłonić sąsiednie kanały palcami, ale warto porzucić to jak najszybciej, bo potem palce będą tylko przeszkadzać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Beza 


Wiek: 61
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-10, 19:58    Odp: Czysty dźwięk

Dzięki wielkie!
Rzeczywiście metoda z wkładaniem palca dużo pomaga ,można załapać dość szybko o co chodzi.
Pozdro :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Nathard 

Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-26, 10:26    Odp: Czysty dźwięk

a układanie języka w rurkę i przykładanie go pod otwór w który chce zagrać? wtedy nie mam problemu z wydobywaniem czystego i pełnego dźwięku bo jeszcze mogę harmonijkę głęboko w usta włożyć. będą później z tym jakieś problemy? jeśli tak się nauczę?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-26, 10:40    Odp: Czysty dźwięk

Ze swojej strony odradzam tę metodę, gdyż może Ci ona bardzo utrudnić dalszą naukę gdzie język jest konieczny do innych rzeczy (np. bending i overbending). Na początek polecam wydobywanie czystych dźwięków samymi ustami (puckering), jest to naprawdę do zrobienia i też można uzyskać silny dźwięk. Podstawą jest tu jak najbardziej luźne i naturalne ułożenie warg na harpie, bez napinania mięśni i siłowego układania ust w "dzióbek", z początku będą wskakiwać sąsiednie dźwięki ale z czasem będzie coraz lepiej. :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
faun77 


Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-02, 14:22    Odp: Czysty dźwięk

Jako że temat istnieje dodam jeszcze pytanie. Jak już udało mi się uzyskać dźwięk z jednej dziurki i chcę zagrać prosty "wlazł kotek na płotek" to podczas przemieszczania ust na harmonijce burzy się moje misterne ułożenie dzióbka ;)
Czy zmianę dziurek wykonywać odrywając usta od harmonijki ?
Czy pracować nad usztywnieniem ust aby podczas suwania po harmonijce mieć cały czas odpowiednie ułożenie ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-02, 15:07    Odp: Czysty dźwięk

Podczas gry kanały zwykle zmienia się bez odrywania ust, a wargi mają być jak najbardziej rozluźnione, układanie ust w dzióbek przez napięcie mięśni nie jest niestety za dobrą techniką. Spróbuj nauczyć się łapać pojedyńcze dźwięki przy jak najbardziej naturalnym ustawieniu warg, aby możliwie szczelnie objąć jeden kanał (żeby powietrze nie uciekało bokami).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Miki_2008 


Posty: 51
Wysłany: 2009-01-21, 13:01    Odp: Czysty dźwięk

Mam [b]bardzo duuuuuży [/b]problem z wydobyciem jakikolwiek dzwięków od kanału 8-10 na MBD - szczególnie na wdechu. Jest na to jakiś sposób???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-21, 15:19    Odp: Czysty dźwięk

A jaką masz tonację? Jak harp jest nowy to górne kanały muszą się rozchodzić, zwłaszcza w wysokich tonacjach. Poza tym górne rejestry wymagają też specyficznego zadęcia, przede wszystkim nie można robić wdechu/wydechu za mocno.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-21, 15:39    Odp: Czysty dźwięk

[b]Miki_2008[/b], spróbuj na jednym wdechu zacząć bardzo delikatnie, wręcz zbyt delikatnie by wydobyć jakiś dźwięk, potem zasysając coraz mocniej. Czysty dźwięk łatwiej jest wydobyć cicho. Potem zwiększając siłę dmuchania w pewnym momecie dźwięk się "złamie", będziesz wtedy mniej więcej wiedział jak mocno można dmuchnąć. Coś takiego bardzo mi pomagało w opanowywaniu harmonijki w G.
I jeszcze jedna rzecz, na samym początku w górnych rejestrach często wychodziły mi przypadkowe podciągi, co strasznie psuło dźwięk. Mój problem tkwił w ułożeniu języka, który zbyt spięty psuł całą zabawę. Sprawdź zatem, czy ten nieczysty dźwięk nie jest właśnie jakoś obniżony.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szaman 

Wiek: 36
Posty: 6
Skąd: Rybnik City
Wysłany: 2009-01-25, 01:10    Odp: Czysty dźwięk

Witam wszystkich.
Pytanko mam odnosnie techniki wydobywania czystego dzwieku. 3 dni temu zaczalem swoja przygode z harpem, kupilem sobie na poczatek cos nie drogiego do nauki (Silverstar C). w zasadzie od wczoraj nawet mi wychodzi uzyskanie czystego dziwku, dzisiaj wyczaiłem Wlazl kotek na plotek i tez calkiem zgrabnie idzie :) Jednak, nie jestem pewien czy nie wpadam w jakis niepozadany nawyk. A mianowicie, czysty dzwiek udaje mi sie uzyskac tylko jesli harmoszke umieszcze dosc gleboko w ustach (oczywiscie zrelaksowane) i przechyle ja w gore o kat mniej wiecej 30 stopni.
Prosilbym o jakies opinie i z gory dziekuje :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu