Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-10, 10:18    [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

ey...
Po co powstał dział "tabulatura"?
Z tego co wiem na harpie się improwizuje, albo gra ze słuchu.
Tabulatura zabiją własną inwencje...
Rozumiem - dla początkujących. Ale później to już samemu co nie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Śmiały Zajonc
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-06-10, 10:48    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Ludzie często szukają tabów, ponieważ nie potrafią ze słuchu zagrać ulubionych piosenek. Wiele osób chce umieć grać kawałki beatelsów, jednak nie potrafią np odczytać nut. Niektórym nie zależy na improwizacji i chcę grać stworzone już rzeczy... Nie sądzisz?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
filipw8, matiziom22
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-13, 19:46    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Aha, no chyba że tak :)
Ja osobiście nigdy nie korzystałem z tabów.
TO źle?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-13, 20:31    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Źle? Skąd, że znowu... wręcz przeciwnie. Taby "pomagają" szybciej rozpracować dany kawałek, jednak tym samym pozbawiają nas większej przyjemności jaką jest improwizacja (harmonijka ma to do siebie, że dobrze brzmi nawet gdy nie do końca trzymamy się tematu przewodniego utworu [oczywiście zachowując rytm]).
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-07-03, 13:32    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Hmm..Mnie sie wydaje ze trzeba umieć improwizować najpierw, niesądzicie?
Ja osobiście nie moge sobie tego wyobrazić...Coś chcecie zagrać na szybko gdzieś, nie zdaża wam sie pomylić otworów?? grasz grasz i jeden dmuch źle i wszystko do kitu.
Ja narazie na tabach sie ucze..potem myśle nad improwizacją jak lepiej ten instrument poznam, ale wątpie ze bede improwizować przy ludziach hehe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-07-03, 14:51    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

No ja też wolę mieć taby przed nosem. Jak sobie tak gram nawet z pamięci i mi się pomyli to się automatycznie zatrzymuje, a tak mogę szybko luknąć. A propo improwizacji to mnie cienko idzie :razz:
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
matiziom22
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-07-03, 15:53    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

ja tam mam w to wbite. tak w ogole to nie gram żadnych utworów na harpie bo ten instrumetnt do tego nie służy. "coś" grać to można np. na gitarze. Na harmoszce się improwizuje, ewentualnie gra ze słuchu. Ja osobiscie tak uważam i nie zmienie zdania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-07-03, 16:30    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

No w to nie wątpie zę na harmonijce sie improwizuje, ale Szczotker jak zaczynałeś grać to też improwizowałeś i grałeś ze słuchu?...Wychodzilo ci to wogóle wtedy? bo Jak teraz zainprowizuje to trochu tam zagram, ale nie ma dnia żebym sie nie pomylił w tym.

No jak da sie zagrać jakiś utwór zagrać na harpie to może też do tego służy:)...Większość sie improwizuje, ale tak zagrać utwór to czasem fajnie mi sie zdaje, nie?

A taby to oczywiście taka pomoc jak przy wszystkich instrumentach muzycznych

POzdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-07-03, 19:41    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Marlionkk napisał/a:
Mnie sie wydaje ze trzeba umieć improwizować najpierw, niesądzicie?
Ja osobiście nie moge sobie tego wyobrazić...Coś chcecie zagrać na szybko gdzieś, nie zdaża wam sie pomylić otworów?? grasz grasz i jeden dmuch źle i wszystko do kitu.


Improwizacja to wcale nie taka łatwa sprawa. Ponoć w szkołach muzycznych tego uczą, więc musi być jakiś stopień komplikacji. A z tym pomyleniem otworków, to jak już utwór się w głowie zakoduje, to nie ma bata. Zawsze wyjdzie :D . A w improwizacji harpowej można dosyć szybko złapać biegłość. Poznać parę "patentów" i jazda! I można nawet przy ludziach improwizować (ja np. nie cierpię przy ludziach melodyjek grać, bo mi to nie brzmi).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-07-03, 22:39    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

hmm..Niedaleko mam szkołe muzyczną, a nawet baardzo niedaleko od mojego domu. Tam nigdy nie byłem, więc bedzie trzeba tam wejść i sie spytać czy coś takiego jest hmm...



No...I byłem w tej szkole muzycznej :| Uczą grać na prawie wszystkich instrumentach muzycznych oprócz harmonijki ustnej :sad: A nie mam zamiaru specjalnie dojezdzać gdzieś tam do szkoły heh
NIewiem...A kto uczył sie w szkolach muzycznych grania na harmoszce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-28, 16:18    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

zgadzam sie w 100% ze Szczotkerem moim zdaniem taby to najgorsza rzecz szczególnie dla początkujących to zupelnie psuje inwencje jeżeli zaczynasz grac tabami zawsze będziesz gral według schematów trzeba dać sie ponieść :P
_________________

Ostatnio zmieniony przez SZCZYPIOR 2007-08-29, 17:20, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-28, 16:46    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Taby są świetną motywacją, jeśli coś, choćby jedna melodia wyjdzie, od razu chce się dmuchać, pluć i robić inne śmieszne rzeczy harmonijką. Po prostu ma się wrażenie, że jednak coś się udało. Na dłuższą metę jest to zaprzeczenie istoty harmonijki, ale nie przesadzajmy... Fajnie też zagrać coś, co się zna. A jeszcze fajniej, kiedy samemu się taby rozkmini :D Tak czy siak,
taby,
ładna sprawa.
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-29, 09:28    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Jednak wieksza radosc i satysfakcja jest kiedy sie samemu zagra(ze sluchu
:P ) ulubiona melodyjka na przyklad sswoja pierwsza na harmonijce
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MBoX 


Wiek: 36
Posty: 158
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-08-29, 10:45    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

No niby tak, ale jak się jest poczatkującym, i próbujesz-kombinujesz-niewychodzi to, co chcesz sobie rozegrać ze słuchu, to pi****lec może Cię w pewnym momencie strzelić... Wtedy taby są wyzwoleniem :D , tabów używam własnie w takich momentach, gdy naprawde nie potrafię czegoś rozegrać, a jak ćwiczę granie, to już wolna improwizacja
_________________
Listen To The LION... Inside Of You
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mordrag 


Wiek: 34
Posty: 33
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2007-10-11, 17:59    .

Ja to odbieram tak:
Stopnie nauki (Przynajmniej ja tak zacząłem):
1. Poznać harmonijkę jako tako żeby wiedzieć z której strony dmuchać.
2. Grać z tabów aż się nabierze wprawy i zacznie bezbłędnie rozpoznawać dźwięki
3. Spróbować swoich sił w pisaniu tabów.
4. Improwizować.

Szczypior jakoś nie widzę jak przeciętny człowiek bierze harmonijkę i zaczyna improwizować. ;] Wiem bo sam na samiutkim początku próbowałem i wiesz ...
...moja rodzinka ma mi to za złe do dziś XD
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-10-11, 18:06    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Moze jestem taki super genialny :D :D :D (zart) nie chodzimi od razu o improwizacje ale o zagranie wlazl kotek samemu np
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-19, 09:50    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

co prawda to prawda, taby są generalnie do kitu, ale nie dla tego, że zabijają inwencję. Po prostu często są źle rozpisane a przez to grający-z-tabów nie widzi błędów i je sobie utrwala (szczególnie gdy nie polega na słuchu). Z drugiej strony jak świat światem (no może trochę później) muzykę zapisywano na papierze. Nie bez powodu większość wirtuozów (wszelakich instrumentów) ma przed sobą nuty (co nie znaczy, że nie potrafią zagrać z pamięci). A jeśli chodzi o improwizację to przecież nie jest tak, że można dmuchać i ciągnąć jak leci. Każdy dźwięk w dobrej improwizacji jest przemyślany, pasuje jak ulał w miejscu, w którym autor go umieścił. Moim zdaniem nie zaimprowizuje się dobrze bez znajomości instrumentu, dźwięków jakie on wydaje i teorii muzyki.

No i stawiam się w opozycji do twierdzenia, że harmonijka nie służy do grania utworów. Zupełnie się z tym nie zgadzam! :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kashiash 

Wiek: 52
Posty: 23
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2007-11-19, 12:14    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

to nie prawda ze kazdy dzwiek w improwizacji jest przewidziany ... bardzo czesto grasz cos i dopiero slyszysz jak to pasuje do calosci. Oczywiscie starasz sie poruszac w zakresie dzwieków przewidzanych w danej skali, pasujacych do granego akordu itd..
ale jedna z wazniejszych maksym jest taka : nie wazne co zagrales, wazne co zagrasz potem... mozsz zagrac prawie kazdy dziwiek, wazne zeby potem z niego odpowiednio wrocic do tego co jest grane przez reszte zespolu.
Oczywiscie teoria muzyki znacznie to ulatwia ... potrzeba jeszcze intuicji muzycznej i sporo praktyki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-19, 17:05    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Kuba, Kashiash - według mnie obaj macie po części rację. Improwizacja bez znajomości fundamentów teorii muzyki jest bardzo, bardzo trudna (powiedziałbym nawet: niemożliwa, ale staram się raczej nie używać tego słowa w odniesieniu do muzyki :P ), ale wydaje mi się, że mówienie o tym, że każdy dźwięk w improwizacji jest przemyślany, to już przesada. Kashiash użył tu bardzo trafnego określenia: "intuicja muzyczna". O to właśnie chodzi! Gdyby podczas grania muzyk myślał o dźwięku, jaki teraz ma zagrać, to by się pogubił :P . Poza tym zauważyłem, że w improwizacji są dźwięki "kluczowe" (czyli te które powinny bezwzględnie pasować) i "luźniejsze" (tam można sobie pozwolić na "odlot").
No i na koniec poprę zdanie Kuby - harmonijka JEST INSTRUMENTEM I SłUżY DO GRANIA UTWORóW!!! To nie jest dziecięca zabawka, bo i z takim zdaniem się spotkałem :D
Pozdro dla wszystkich :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hesenaro

Posty: 3
Wysłany: 2009-05-31, 13:40    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

A mi nie zalezy na improwizacji. Po prostu chce sobie cos tam w domu brzdakac na harmonijce i lubie z tabow grac bo czesto nawet nie pamietam muzyki/piosenki a tak to jest fajnie przypomniec sobie cos
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marian 


Wiek: 34
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-06, 14:35    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Ja np. ostatnio próbowałem sobie rozpisać morskie opowieści ze słuchu, w sumie nietrudne, ale dla mnie (po tygodniu grania) nieosiągalne, próbuje sobie na razie grać z tabów niektóre utwory i dodaje mi to motywacji do dalszych prób. Może jestem taką niemotą, że nigdy nie będę w stanie rozłożyć jakiejś piosenki, ale jedno jest pewne: będę walczył.
_________________
"Wherever I go, with whomever I go may I see myself as less than all others, and from the depth of my heart may I consider them supremely precious"
Tenzin Gyatso, 14th Dalai Lama
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jaqbeu 

Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-07, 00:31    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Dzięki tabulaturom łatwiej nauczyć się niektórych połączeń dźwięków, które potem można "z doświadczenia" katować w improwizacji :) .
Ja się na przykład na gitarze uczyłem grać z tabulatur, żeby po jakimś czasie je olać i od tamtego czasu nawet nie tknąłem "wspomagaczy" :) . Po prostu wiem, co dobrze razem brzmi i z tego korzystam. Nie zabija to wcale inwencji, oczywiście zakładając, że umie się "zapomnieć" cudze pomysły na tyle, by je dobrze przerobić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Struś 

Wiek: 33
Posty: 8
Wysłany: 2009-06-07, 09:37    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Jako gitarzysta się z przeciwnikami tabów nie zgadzam ;] Po pierwsze nie każdy ma słuch, żeby rozwalić kawałek samemu (chociaż na harmonijce i tak jest dużo prościej niż na gitarze), po drugie taby zabijają inwencję w takim samym stopniu jak nuty, których używa każdy muzyk który tylko potrafi je czytać (czyli żadnym). Używanie tabów nie wyklucza grania ze słuchu ani dobrej improwizacji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bilbo1103 


Wiek: 32
Posty: 33
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2009-06-21, 09:43    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Moim zdaniem od czegoś trzeba zacząć, harmonijka jest moim pierwszym instrumentem i wiem, że gdyby nie taby to pewnie bym się za granie na niej wogóle nie zabrał. Poza tym po pierwszym zagraniu ze słuchu dłuższego utworu nie byłbym w stanie go zapamiętać, a taby właśnie w tym mi pomagają.

[quote="Majciochy.w.grochy"]Taby są świetną motywacją, jeśli coś, choćby jedna melodia wyjdzie, od razu chce się dmuchać, pluć i robić inne śmieszne rzeczy harmonijką. Po prostu ma się wrażenie, że jednak coś się udało.[/quote]

Popieram, po rozpisaniu jakiegoś utworu jestem cały w skowronkach.
_________________
"Nie każde złoto jasno błyszczy..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-06-21, 13:41    Odp: [Pytanie] Po co grać Tabulatury?

Granie z tabulatur na gitarze a harmonijce to co innego. Harmonijka ma mało dźwięków i niezwykle prosto ze słuchu większość melodii wypisać. Ja gram na harpie intra itd. piosenek, a w orginale jest to grane na flecie, słucham dźwięków z fletu i przekładam na harmoszke i jest git. Ja też byłem wniebowzięty jak gralem na początku z tabów i mi to duzo pomogło. Potem postanowiłem, że nie będę więcej używać tabów i nieuwieżyłem jak szybko zacząłem czuć muzykę dużo lepiej, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki dużo lepiej zacząłem improwizować, bo często grałem improwizując, przez co wykształciłem sobie kilka fajnych riffów, a słuchając dużo blues'a po prostu nagle zacząłem grać zagrywki które w fajnych utworkach słyszałem. Jako wyzwolony z tabów i szczęśliwy człowiek mówię: Nie tabulaturom po nauce wydobywania czystych dźwięków.

Na gitarze również gram, raczej nie improwizuję, korzystam z tabów i jest dobrze, jeśli chodzi o gitarę chcę tylko umieć odgrywać utwory innych ew. je lekko zmieniać pod własny styl.

A harmonijka to mój instrument wyzwolenia i expresji. :>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu