Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
xxx 

Wiek: 89
Posty: 1
Wysłany: 2007-10-27, 18:32    Układ ust

Witam!
Moje pytanie brzmi: W jaki sposób powinniśmy układac usta grając. Poniżej daje 2 zdjęcia i chciałem się dowiedzieć który układ ust jest poprawny albo któremu jest bliżej poprawności.
1. [img]http://img100.images...a5.th.jpg[/img]

2. Czy moze tak jak wymawiamy głoske "U"
[img]http://img229.images...y8.th.jpg[/img]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-27, 18:36    Odp: Układ ust

Pierwszy jest lepszy. Na początku trochę trudniej jest nim trafić w pojedynczy kanał, ale potem stosując ten sposób możemy harmonijkę włożyć głębiej do ust, co zapewni nam lepszy dźwięk (donośniejszy, o pełniejszym brzmieniu). Warto jest trzymać wargi szeroko.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-10-27, 21:57    Odp: Układ ust

Ja gram a raczej uczę się na drugi sposób. Są jakieś poważne przeciwskazania żeby nie grac właśnie na ten 1 sposób?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-27, 22:19    Odp: Układ ust

Mój styl gry jest bardziej zbliżony do tego pierwszego (wargi szeroko), ale ja nie podnoszę tak wysoko ust :D Niektórzy twierdzą, że warto po prostu gwizdać w harmonijkę, ale u mnie to się nie sprawdziło - potem trudno jest robić efekty i trochę dziwnie to wygląda, jakby grający miał jakiś dystans do instrumentu (ja na to mówię: jakby całował swoją ciotkę :P ). No i ważna też jest rola języka.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-10-27, 22:32    Odp: Układ ust

A nie bolą was po chwili mięśnie okoła wargowe? ja jak tak chwile potrzymam usta to zaraz sie męcze :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-28, 20:07    Odp: Układ ust

Mnie już usta nie bolą, ani policzki, czasem język jak godzinę tongue blockingiem gram. A pierwszy sposób ma mega zaletę. BRZMIENIE! Dźwięk jest pełniejszy, głośniejszy, bardziej soczysty. Ja nawet jeszcze szerzej mam japę rozwartą. To jest taka zasada, że im głębiej harmonijka siedzi w ustach, tym dźwięk jest lepszy. Sposób pierwszy zapewnia głębszą aplikację, więc wynik jest oczywisty.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
muzyczka 

Posty: 1
Skąd: wrocław
Wysłany: 2007-11-15, 17:04    Odp: Układ ust

no ale im szerzej te "japy" pootwieracie - to tym trudniej grać na pojedynczym kanale ...

Więc co lepsze ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pawlikar 


Wiek: 34
Posty: 90
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2007-11-15, 17:53    Odp: Układ ust

lepszy ten pierwszy - lepsze brzmienie, łatwiej zrobić efekty i można dmuchać w pare kanałów na raz, ale drugi jest łatwiejszy na początek. Po jakimś czasie dojdziesz do wprawy i bez problemu będziesz trafiać w kanał trzymając harmonijkę głębiej w ustach
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-15, 19:55    Odp: Układ ust

muzyczka napisał/a:
no ale im szerzej te "japy" pootwieracie - to tym trudniej grać na pojedynczym kanale ...


Nie do końca. Jeżeli się to odpowiednio wyćwiczy, to wtedy grany kanał jest znacznie szczelniej objęty i mniejsze są szanse, że nie chcący dmuchnie się w kanały boczne. Harmoszka głęboko w ustach to najlepszy sposób na granie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-15, 20:02    Odp: Układ ust

Poza tym wąski rozstaw ust utrudnia operowanie akordem - zagranie akordu wymaga wtedy rozszerzenia warg, które trochę trwa i może zaburzyć rytm utworu.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2007-11-15, 21:50    Odp: Układ ust

Ja się właśnie ostatnio przerzuciłem z trzymania harpa ledwo co w mojej szpetnej gębie na sposób polecany przez przedmówców. Dodatkowo ten drugi zapewnia lepszy poślizg instrumentu przy dłuższej grze, co jest moim zdaniem dość istotne. Jak jest z graniem na początku - nie wiem, bo uczyłem się grając "dzióbkiem", ale przyzwyczajenie sie do głębszego trzymania harmonijki zajęło mi 1 wieczór :D
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-16, 21:43    Odp: Układ ust

Powiem troszkę dosadnie i proszę bez zbędnych skojarzeń ;]

Instrument powinien być solidnie umocowany w gębie. Zapewnia to głęboki, pełny i wspaniały dźwięk. To, że harmonijka nie ma poślizgu przy slidach, nie jest prawdą z powodu, że jest ona praktycznie cały czas nawilżana śliną.
Trzeba też wspomnieć że trzymanie harmonijki płytko na wargach powoduje ich podrażnienie, ponieważ szybko wysychają po długiej grze i harmonijka się do nich przyklej, czy też przy próbie przesunięcia harmonijki w wyniku zwykłego działania tarcia tworzą się podrażnienia/rany.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-11-16, 22:04    Odp: Układ ust

a ja mam tak że mam masymalnie w gębie bo chcąc nie chcąc rękoma dociskam harpidło maksymalnie do ustprzez co automatycznie usta ustawiają mi sie jak na rycinie numer 1
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
-so- 

Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-26, 16:31    Odp: Układ ust

To czy masz usta ułożone tak jak na rys 1 czy 2, to nie ma znaczenia, usta powinny raczej lużno opierać się na harmoszce. Powietrzem operujemy przez język (układając go w litere U) a nie przez wargi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-11-26, 16:53    Odp: Układ ust

Cytat:
To czy masz usta ułożone tak jak na rys 1 czy 2, to nie ma znaczenia, usta powinny raczej lużno opierać się na harmoszce. Powietrzem operujemy przez język (układając go w litere U) a nie przez wargi.


A to już w zależności od tego jak grasz... powiedział bym "zbyt śmiałe" twierdzenie ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-26, 21:05    Odp: Układ ust

-so- napisał/a:
To czy masz usta ułożone tak jak na rys 1 czy 2, to nie ma znaczenia, usta powinny raczej lużno opierać się na harmoszce. Powietrzem operujemy przez język (układając go w litere U) a nie przez wargi.


To, że luźno opierać i nie zaciskać to jedna sprawa. Jednak głębsze umieszczenie harmonijki ma niebywały wpływ na brzmienie, dlatego nie zgodzę się z Twoją tezą, że układ warg nie ma znaczenia. Wypróbuj obu metod, a usłyszysz różnicę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
-so- 

Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-28, 22:15    Odp: Układ ust

Troszke niejasno się wyraziłem. Na brzmienie ma wpływ, ale nie mozna powiedzieć jak jest lepiej, bo dobrze jest tak i tak. Zależy jak chcemy zagrać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-29, 18:19    Odp: Układ ust

-so- napisał/a:
bo dobrze jest tak i tak.


Właśnie metoda "wąskopaszczowa" jest tylko częściowo dobra, bo ma poważne wady. Może się wydawać, że łatwiej zagrać pojedynczy dźwięk, ale to tylko pozory. Ja ze swojej strony polecam trzymanie harmoszki głęboko w gardzieli.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-29, 19:07    Odp: Układ ust

Maciekdraheim napisał/a:
Może się wydawać, że łatwiej zagrać pojedynczy dźwięk, ale to tylko pozory.


Na początku na pewno jest łatwiej, ale po jakimś czasie kombinowania zauważyłem, że sposób "wąskopaszczowy" jest dużo bardziej męczący, mięśnie ust szybko wysiadają będąc w tak nienaturalnym układzie. Lepiej więc poświęcić trochę czasu prawidłowemu ustawieniu ust, żeby potem mieć pełny komfort gry :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-18, 14:14    Odp: Układ ust

Wszystko fajnie... Gram już od dłuższego czasu, nauczyłem się wydobywać czyste dźwięki, podciągi, wibrata itp... Przeczytałem niedawno te wszystkie wasze posty o głębszym wkładaniu harmoszki do ust, i zastosowałem się do tego... Rzeczywiście, różnica w dźwięku jest, ale... Muszę na nowo nauczyć się wydobywać czysty dźwięk ;( Co ciekawsze bardzo szybko męczą mi się teraz usta... Więc nie wiem co może być tego przyczyną... Coś źle robię? Czy po prostu muszę na nowo się przyzwyczaić?
I jeszcze jedno? Zauważyłem, że różni harmonijkarze pod różnym kontem trzymają harpa w ustach? Czy to cecha indywidualna, czy może jest jakaś zasada, pod jakim kontem trzymać harmoszkę?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-18, 14:32    Odp: Układ ust

To raczej kwestia przyzwyczajenia, u mnie to męczenie się warg po jakimś czasie przeszło (ale oczywiście nie można podczas gry mieć warg napiętych). A jeśli chodzi o kąt trzymania harmonijki to wydaje mi się że nie ma na to reguł (oprócz tego że podczas nauki podciągów przechyla się harpa o 45 stopni w dół żeby na początku ułatwić sobie obniżanie dźwięku), niewielkie różnice u różnych harmonijkarzy mogą występować.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-18, 19:17    Odp: Układ ust

[b]Over[/b], Twoje mięśnie przyzwyczaiły się do poprzedniego układu i pamięć motoryczna musi powstać na nowo. Ale sam widzisz, że różnica jest tego warta. A trzymanie harmoszki w ustach powinno być takie, żeby zapewnić jak najlepsze jej uchwycenie i nie wpływać negatywnie na osiągany dźwięk. Ja przykładowo mam harmoszkę przechyloną bardzo nieznacznie w dół, co pozwala lepiej mi ją objąć ustami.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
serdujah 

Wiek: 38
Posty: 11
Skąd: Węgorzewo
Wysłany: 2009-01-26, 22:11    Odp: Układ ust

witam
Nigdzie na forum nie natknąłem się na taki sposób układania ust i harmonijki jak na tym filmiku. Powiedzcie, co o tym myślicie.

http://pl.youtube.com/watch?v=E7gRh-TZ1mE
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-26, 22:17    Odp: Układ ust

Oglądałem nagrania tego kolesia i wg mnie w porównaniu z innymi materiałami na YT, to mistrzostwem nazwać ich nie mogę. Próbowałem tej metody, ale "standardowe" położenie harmonijki, oczywiście ze zrelaksowanymi i znacznie otaczającymi instrument wargami, działa lepiej. Gra jest bardziej selektywna, a i brzmieniowo metoda standardowa wydaje mi się lepsza. Do tego, nie mogłem się przyzwyczaić to takiego trzymania harpa w dłoniach. Ale podstawowa zasada nauki. Jeżeli coś działa dobrze dla Ciebie, to rób to! Ja wiem, że ta metoda to DLA MNIE nieporozumienie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-26, 22:26    Odp: Układ ust

Mi też jakoś nie odpowiada takie trzymanie harmonijki, nie widziałem za bardzo harmonijkarzy którzy przechylali by ją 30 stopni do góry, to już lepiej w dół ale nie aż tak.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-02-01, 16:59    Odp: Układ ust

To ja jeszcze mam taką wątpliwość. Co z językiem? Gdzie trzymacie język ,przy graniu normalnych czystych dźwięków ,bez podciągów ,blokowań ,/bo wtedy hula i to wiadomo/. Ja suwam językiem po krawędzi płytki stroikowej i jakby po nim wdmuchuję ,lub zasysam powietrze i nie wiem czy to prawidłowo ,bo nigdzie o ułożeniu języka nie ma ,tylko o ustach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-01, 17:06    Odp: Układ ust

Ja trzymam na dnie jamy ustnej. Wtedy nie przeszkadza on w przepływie powietrza i zapewni maksymalną objętość komory rezonansowej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
podguru
Mieczko$ 

Wiek: 31
Posty: 2
Skąd: Ełk
Wysłany: 2009-12-14, 22:03    Odp: Układ ust

Chłopaki, podpowiedzcie mi jedno; trzymam usta normalnie (rozluźnione), harmonijka zaś głęboko. Przy tej metodzie za cholerę nie wydobędę czystego dźwieku zaś przy "dzióbku udaje mi się to. Czy te trudności miną? Macie jakieś pomocne wskazówki? Poprostu nie wyobrażam sobie, jak można normalnie ułożonymi ustami (otwór między rozluźnionym ustami zajmuje kilka kanałów) zagrać pojedyńczy, czysty, dźwięk.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-14, 22:26    Odp: Układ ust

Harmonijka powinna być w ustach jak najgłębiej. Najlepiej tak, żeby dotykała kącików warg. Wtedy odpowiedni otwór ustawiasz tylną ich stroną i przy takim układzie powinieneś trafić. Poniżej garść zdjęć, jak to wygląda u mnie:

Tak to wygląda z boku, harmonijka bardzo głęboko, tak, żeby dotykała kącików ust. Zdarza się, że przechylam ją nieznacznie w górę lub w dół, zależy jak jest wygodniej w danej chwili:



Tutaj frontalnie z harmonijką. Zwróćcie uwagę na te "tłuste wargi", zachodzące daleko na harmonijce. Powinny ją mocno i "mięsiście" obejmować, ale jednocześnie być rozluźnione:



A tak wygląda ten układ bez harmonijki. Wargi mocno wysunięte, a otwór i tak duży, nawet większy od pojedynczego kanału. Jak to się dzieje, że trafiam, to nie mam pojęcia. Staram się kierunkować powietrze tylną częścią warg. Wtedy mamy i pojedynczy dźwięk, i najlepsze brzmienie:



Na ostatnim zdjęciu widać "czarną otchłań". To znaczy, że język jest na dole, gardziel jest rozciągnięta i nic nie blokuje przepływu powietrza. Takie ustawienie zapewnia najwięcej "mięsa" w brzmieniu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2012-01-20, 20:37, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-14, 23:25    Odp: Układ ust

czarna otchłań powiadasz :)
Ostatnio zmieniony przez gmx 2009-12-15, 20:55, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu