Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
flake92 


Wiek: 32
Posty: 6
Skąd: Krakuff
Wysłany: 2008-10-10, 21:21    Nauka

Po pierwsze witam na forum.
Zaczynam naukę gry na harmoszce, ale nie wiem, od czego zacząć. Gra ze słuchu, podciągi czy może od razu tongue blocking? Proszę o pomoc tak doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero zaczynają.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-10, 21:54    Odp: Nauka

Cześć, nie jestem jakimś doświadczonym harpiarzem, ale proponuję zacząć od nauki gry (oczywiście ze słuchu!) na pojedyńczych kanałach bez użycia języka (zwłaszcza 2 na wdechu), następnie wibrato, potem podciągi na wdechu i na wydechu, oraz tongue blocking. Jak już dobrze opanujesz bendy to możesz popróbować z overbendingiem. Porady nt. tych wszystkich sposobów gry znajdziesz w dziale "Technika".
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-10-10, 22:20    Odp: Nauka

overbendingiem i tonque blockingiem zajmij się później by grę urozmaicać języczkiem.

A na początek wypracuj dobre poruszanie się po harmoszce z czystymi dźwiękami, potem do tego pobaw się wibratami i jak rączka działa na dźwięki, a później obowiązkowy bending, aha z wibratem gardłowym też na początek daj se spokój.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Beza 


Wiek: 61
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-11, 17:41    Odp: Nauka

Witam!
Doświadczeniem nie pomogę Ci,bo sama ,,męczę,, harpa dopiero kilka dni,lecz pewien efekt już jest
i w miarę wychodzą mi pojedyńcze czyste dzwięki.Dużo pomógł mi kolega z forum udzielając prostej lecz bardzo skutecznej porady w tej sprawie.(Pojedyńczych dzwięków).
Najważniejsze to nie zniechęcać się,czasem jak coś nie wychodzi ,tylko ćwiczyć.
Najfajniejsze jest to,że po pierwszych trudach coraz łatwiej Ci się gra,a język i cała gębula jakoś tak się układają że ciągle coś nowego Ci wychodzi. I to jest właśnie To!!! :D
Pozdrawiam serdecznie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mach 


Wiek: 39
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-10-12, 13:42    Odp: Nauka

Zgadzam się w 100%.
Jak zaczynałem to nie mogłem zagrać czysto pojedynczymi dźwiękami prostych zagrywek i myślałem , że to nie dla mnie, nie zniechęciłem się, ćwiczyłem dalej aż w końcu się udało. Teraz gram płynnie, chociaż moja gra pozostawia jeszcze wiele do życzenia więc będę się dalej doskonalił.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
flake92 


Wiek: 32
Posty: 6
Skąd: Krakuff
Wysłany: 2008-10-14, 14:41    Odp: Nauka

Dzięki za rady ;) A pytanie trochę noob'owskie: czym jest wibrato? bo jakoś nie mogę złapać. A, i można nie używać ręki grając na harmoszce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-14, 14:52    Odp: Nauka

http://www.harmoszka.com/infopage.php?id=63
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
flake92 


Wiek: 32
Posty: 6
Skąd: Krakuff
Wysłany: 2008-10-14, 15:14    Odp: Nauka

No tego mi było trzeba. Dzięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-10-15, 23:44    Odp: Nauka

flake92 napisał/a:
można nie używać ręki grając na harmoszce?


Można. Ale jak chcesz grać dobrze - nie można ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Beza 


Wiek: 61
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-18, 21:50    Odp: Nauka

Witajcie
Po długich i ciężkich zmaganiach zaczęły wychodzić mi pojedyńcze czyste dźwięki! Czy moglibyście poradzić
coś na temat grania w drugiej pozycji? Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-18, 23:27    Odp: Nauka

Temat o 2. pozycji Jeżeli nie znajdziesz tam tego, czego szukałaś, prosimy o konkretne pytania ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Vinnie 

Posty: 11
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-01-09, 19:51    Odp: Nauka

Gram na harmonijce 3 dzień. Czyste dźwięki mi już wychodzą, mogę bez problemu zagrać gammę, czy 'gdy śliczna panna'. Czasem bluesowo improwizuję, chociaż to tak bardzo nie wychodzi. Gram, trochę czytam o technikach. Chcę się rozwijać. Robię to.

Pozdrawiam!
_________________
http://i217.photobucket.c.../Vora/o-rly.gif
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
BluesBoy 


Wiek: 113
Posty: 1
Skąd: żory
Wysłany: 2009-01-14, 19:05    Odp: Nauka

Hmm... Skoro już jest taki temat to tutaj napiszę

No to harmonijkę mam od 2 godzin i jestem zielony w tych wszystkich wibratach i innych technikach. Co robić na samiuteńkim począteczku? Bo wyczytałem coś o pojedynczych dźwiękach ale dalej nie wiem 'o co kaman'. ;)
_________________
eee... no tego... blues rządzi :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
max 

Wiek: 32
Posty: 15
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2009-01-14, 21:18    Odp: Nauka

witam

Zacznij od pojedynczych dźwięków grając np game lub proste utwory ze słuchu albo tabulatur. Dalej czytaj na forum o różnych technikach i w razie wątpliwości pytaj ;) Staraj się dużo słuchać harmonijki.
Jak masz pojedyncze dźwięki to zaczynaj szlifować podciąg i granie w pozycjach, riffy itp.

Mam pytanie do doświadczonych harmonijkarzy. Jak wyglądają wasze codzienne ćwiczenia?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-14, 22:40    Odp: Nauka

Co do pojedynczych dźwięków, to o to kaman, żeby dmuchnąć lub wciągnąć TYLKO przez JEDEN kanał. Najlepiej porównać z dźwiękiem docelowym powstającym jak zatkasz kanały sąsiednie palcami.

Co do drugiego postu, do doświadczonych harmonijkarzy się nie zaliczam, ale receptę mam prostą. Grać. I tyle. Przynajmniej tak wygląda mój "trening".
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-01-14, 22:51    Odp: Nauka

Na rozluźnienie warg polecam aktorskie ćwiczenie, czyli głośne i z szeroko otwartymi ustami wymawianie samogłosek: A, E, Y, I, O, U i takie różne. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu