Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-07-10, 11:38    Błąd w harppedii, czy to ja czegos nie rozumie?

Witajcie harmonijkarze :harp:
Zawsze teoria muzyki byla dla mnie czarna magia, lecz ostatnio postanowilem sie za nia zabrac. Udalo mi sie ustalic, ze najbardziej podstawowa gama, czyli gama c-dur, zawiera nastepujace dzwieki (nazewnictwo amerykanskie): C D E F G A B C oraz ze odleglosc pomiedzy E i F oraz B i C to pol tonu, pozostale odleglosci to caly ton. Wydawalo mi sie, ze nastepujaca zaleznosc powinna byc utrzymana w kazdej skali durowej, czyli ze pomiedzy 3. i 4. oraz 7. i 8. dzwiekiem skali wystepuje pol tonu roznicy, oraz ze pomiedzy E i F oraz B i C wystepuje ZAWSZE pol tonu roznicy. Korzystajac z powyzszego, mozna ustalic dzwieki z kazdej innej gamy durowej, mam racje? Czyli gama G-dur to G A B C D E Fis G ? Mam racje? Wobec tego dlaczego w harppedii w dziale "teoria muzyki" napisano:
"Gama G-dur:
G A B C D E F G"??

Przeciez te dzwieki nie stanowia gamy G-dur, mam racje? A juz zupelnie nie rozumie stwierdzenia:

"Dzięki temu możemy powiedzieć że gama w D-dur, zawiera dźwięki
D E F_G A H C_D lecz zawartymi dźwiękami będą dźwięki D, E, Fis, G, A, H, Cis i D."

Wydaje mi sie, ze ta druga wersja jest poprawna, co natomiast oznacza ta pierwsza?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2008-07-10, 11:49    Odp: Błąd w harppedii, czy to ja czegos nie rozumie?

Rolf napisał/a:
Mam racje? Wobec tego dlaczego w harppedii w dziale "teoria muzyki" napisano:
"Gama G-dur:
G A B C D E F G"??


to jest błąd

Cytat:
"Dzięki temu możemy powiedzieć że gama w D-dur, zawiera dźwięki
D E F_G A H C_D lecz zawartymi dźwiękami będą dźwięki D, E, Fis, G, A, H, Cis i D."


niestety też nie wiem o co chodzi z tą pierwszą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2008-12-31, 09:53    Odp: Błąd w harppedii, czy to ja czegos nie rozumie?

Co do grania na Harpie jak już gdzieś wspomniałem dopiero czekam na sprzęt ale nie tracąc czasu postanowiłem zainteresować się teorią muzyki i tu nasuwa mi się problem związany z tym postem, będąc na harppedia czytałem w/w post i zupełnie nic z niego nie zrozumiałem ale teraz już mniej więcej wiem dzięki temu wyjaśnieniu ale problem mam tego rodzaju. wiem już że gama zaczyna się na 4 kanale i tak odpowiednio dla tonacji C-dur
4(4)5(5)6(6)7(7)
C D E F G A B C
dla g-gur
4(4)5(5)6(6)7(7)
G A B C D E F G
czyli teoretycznie dźwięk jaki oddaje harp w tonacji c na wydechu na kanale 4 odpowiednio jest taki sam jak dźwięk wydawany na Harpie w tonacji G na 5 kanale na wydechu?
czy mam rację?
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jacoharp 

Wiek: 33
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-12-31, 16:52    Odp: Błąd w harppedii, czy to ja czegos nie rozumie?

G A B C D E F G to skala miksolidyjska G czyli 2ga pozycja na harmonijce C

Myśle, że miało być:
"Dzięki temu możemy powiedzieć że gama w D-dur, NIE zawiera dźwięków
D E F_G A H C_D lecz zawartymi dźwiękami będą dźwięki D, E, Fis, G, A, H, Cis i D."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-01-01, 18:57    Odp: Błąd w harppedii, czy to ja czegos nie rozumie?

gofator napisał/a:
dla g-gur
4(4)5(5)6(6)7(7)
G A B C D E F G


Powinno być:
4(4)5(5)6(6)(7) 7
G A H C D E F# G

*Użyłem notacji europejskiej, czyli B to obniżone H
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-09, 14:58    Odp: Błąd w harppedii, czy to ja czegos nie rozumie?

Witam!
Jest co najmniej kilka gam durowych. Jeśli jesteśmy przy tonacji G to np:
G-jońska
G A H C D E F# G

G-miksolidyjska
G A H C D E F G

G-lidyjska
G A H C# D E F# G

Są też inne skale nie koniecznie modalne (starogreckie)
np
pentatonika G-dur
G A H D E G

Dlatego trzeba pamiętać że określenie DUR jest dość ogólne i może wywołać poważną polemikę ;)
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu