Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
parkiett 

Posty: 2
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2008-03-25, 16:17    Co wybrać?

Witam serdecznie!
Przeszukałm forum ( mam nadzieje, że wystarczająco dokładnie :) ale identyczego tematu nie znalazłam.
Otóz bardzo chce nauczyć się grać na harmonijce. Instrument ten fascynuje mnie już od dłuższego czasu, a to za sprawą mojego idola - Włóczykija :] .
I teraz pojawia się pytanie : jaką harmonijke wybrać? Chodzi mi o instrument odpowiedni dla początkującego, chcącego nauczyć się grać piosenek np. SDM'u czy Włóczykijowych kawałków. Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-25, 17:57    Odp: Co wybrać?

Tematów dotyczących wyboru harmonijki jest całe mnóstwo. Obszerny dział "Sprzęt" ukazuje niemal wszystkie tajniki. Ale w telegraficznym skrócie. Na początek i do takich zastosowań najlepsze są harmonijki diatoniczne, tj. te zwykłe z jednym rzędem dziesięciu kanałów w tonacji C. Na początek polecane są modele z plastikowym korpusem, bo drewno potrafi pęcznieć od wilgoci z ust, chyba, że jest impregnowane. A jaka harmonijka? Zależy ile chcesz wydać. Za 20-30zł kupisz znośne modele Hohnera: Silver Star i Blues Band. Za jakieś 60zł Hohner Big River Harp MS z plastikowym korpusem. Podobno bardzo dobry, różniący się od drewnianego (ale zaimpregnowanego) Blues Harpa MS tylko korpusem. Mam BH i bardzo sobie chwalę. Taka harmonijka kosztuje ok. 80zl. Tak jak znakomite plastiki: Special 20 (mam i bardzo sobie chwalę) i Golden Melody. Grają one bardzo lekko, mają przyjemne brzmienie i są bardzo podatne na obniżanie dźwięków i inne techniki. Zaś moja ulubiona harmonijka to Hohner Marine Band Deluxe. Chyba najlżejsza w graniu, jasne, klarowne i bardzo głośne brzmienie, świetnie zaimpregnowany korpus. Koszt ok. 120zl.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-29, 07:45    Odp: Co wybrać?

Podzielę się tu takim spostrzeżeniem ,być może pomocnym dla tych którzy zaczynają i mają problem z wyborem rodzaju harmonijki. Ja zaczynałem na tremolo /gra oparta na wydechu/i teraz ,jak uczę się grać na diatoniku ,to mam wielki problem z uzyskaniem brzmienia /gra oparta na wdechu/ .Być może na dalszym etapie ,będzie to bez znaczenia ,ale na razie przyzwyczajenie jest drugą naturą i mam z tym problem. Tak ,że przy wyborze pierwszej harmonijki warto wziąć to pod uwagę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-04-29, 22:20    Odp: Co wybrać?

Jestem jeszcze początkujący, ale mam już za sobą jakiś miesiąc ćwiczeń. Oto moje rady:

1. Kup jedną porządną harmonijkę za ok. 80 zł, na której będziesz doskonalił technikę. Na takiej za 20 nie opanujesz podciągów, bo robi się je na nich b. trudno. W tonacji C. Nie będę uzasadniał dlaczego C, żeby znów się nie wkopać :)

2. Nie dasz rady z większością SDM-ów. Jeżeli będziesz chciał zagrać dokładnie z nimi, to musisz grać w pierwszej pozycji i musisz mieć harmonijkę w takiej tonacji jak oni grają. Granie w drugiej pozycji dla początkującego odpada. Wydaje mi się, że grają w pierwszej, bo brzmienie jest takie bardziej folkowe niż bluesowe.

No i teraz jak się uprzesz na jakiś utwór, dajmy na to "Nie rozdziobią nas kruki", to musisz kupić harmonijkę w D. Jako że oni lubią D, to będzie ona dobra na parę innych kawałków też. W przypadku tej drugiej harmonijki może być badziew za 20 zł, ale praktycznie wychodzi on bokiem, jak się weźmie do ust coś godziwego. Ogólnie to z tym właśnie jest problem w harmonijce. Idealnie jest mieć kilka i to kilka dobrych :)

Osobiście stwierdzam, że po opanowaniu bendów na jednej harmonijce można od biedy grać w 4 tonacjach: pozycje I, II, III i XII. Tak więc harmonijka C obsłuży C, G, D i F. Jeżeli jako drugą kupisz D, to będziesz miał w niej D, A, E, G. Razem daje to praktycznie komplet.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-29, 22:53    Odp: Co wybrać?

Co do kupna na początek porządnej harmonijki ,zgadzam się z Jarkiem w 200% . Zrekompensuje to się w satysfakcji z grania i przyśpieszy naukę na tym wspaniałym instrumencie. Nie obawiajcie się tego ,że wydacie dużo kasy i potem nie będzie Was to pociągać .Harmonijka wciąga i staje się pasją !
Moja wypowiedź wyżej ,to sugestia ,do poszperania w temacie ,posłuchania różnych harmonijek i dopiero wyboru tej właściwej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-29, 23:05    Odp: Co wybrać?

To ja się zareklamuję. Na moim kanale na YouTube:

www.youtube.com/harmonicapl

zamieściłem recenzję swoich harmonijek. Kilka popularnych modeli, których brzmienia można posłuchać i wyrobić sobie opinię.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-29, 23:14    Odp: Co wybrać?

No właśnie .To zapraszam do odwiedzenia jeszcze mojego kanału ,gdzie gram na harmonijce tremolo i oktawowej/ oczywiście nie tak dobrze jak Maciek/ ale dla orientacji w temacie sądzę ,że wystarczy http://pl.youtube.com/user/aeroarte1 I Macie komplet.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
green3en 

Wiek: 33
Posty: 3
Skąd: świerczyniec
Wysłany: 2008-05-04, 21:23    Odp: Co wybrać?

Hej, zastanawiam sie nad kupnem harmonijki, z tego co znalazłam na tym forum wynika, że korpus w Marine Band nie jest zainpregnowany, tak? czyli na początek nie za bardzo się nadaje?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
azazel 


Wiek: 35
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2008-05-04, 21:35    Odp: Co wybrać?

Tak, w zwykłym MB drewno nie jest impregnowane i może pęcznieć, ale tak naprawdę, to nie jest to jakiś wielki problem, którego nie da się przeżyć, zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego grajka ;) Ja osobiście polecałbym Ci coś z czego najłatwiej wydobyć dzwięk, bo wtedy się nie zrazisz i gra będzie sprawiała Ci mnóstwo frajdy :) Jak masz troszke więcej pieniędzy to warto zainwestować w Marine Band Deluxe :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
green3en
green3en 

Wiek: 33
Posty: 3
Skąd: świerczyniec
Wysłany: 2008-05-04, 21:41    Odp: Co wybrać?

No właśnie, jeśli chodzi o kase to Marine Band Deluxe odpada, a np. Big River Harp? to były jedyne dwie harmonijki, którymi sie zainteresowałam :) wiem, ze w tej korpus jest plastikowy, a nadawałaby sie dla początkującego?

aaa i dzięki za poprzednią opinie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-04, 21:47    Odp: Co wybrać?

Dla początkującego polecam Special 20 Hohnera. Gra bardzo lekko, brzmi przyjemnie, a korpus ma plastikowy, więc żadnego pęcznienia nie będzie. A kosztuje tyle co zwykła Marinka. Naprawdę świetny instrument. Także Seydel Blues Solist jest dobry, bo reaguje bardzo lekko. Jednak nie ma numerków na pokrywach (co w praktyce nie robi żadnej różnicy), ale niestety, korpus jest kanciasty i mimo, że impregnowany potrafi pęcznieć. Jednak parę minut z papierem ściernym i odrobina wosku pszczelego (do kupienia w każdej świeczkarni) całkowicie eliminuje ten problem. Zaś harmonijka kosztuje ok. 70-80zł.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
green3en 

Wiek: 33
Posty: 3
Skąd: świerczyniec
Wysłany: 2008-05-04, 21:54    Odp: Co wybrać?

Dzięki :) więc będę się jeszcze zastanawiać :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
azazel 


Wiek: 35
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2008-05-04, 22:07    Odp: Co wybrać?

Tak jak powiedział Maciek, jeżeli dysponujesz kwotą oscylującą w granicach 70-80 zł to chyba najlepszą decyzją będzie zakup Special'a 20 (oczywiście decyzję musisz podjąć sama ;) ) To naprawdę świetna harmonijka, zwłaszcza za te pieniądze, dźwięk wydobywa się niesamowicie lekko i naprawdę daje mnóstwo przyjemności z gry :) Gdzieś powinien być temat odnośnie tej harmonijki, więc jak będziesz miała 5 minut, to możesz sobie poczytać :) , a tak btw dzięki za punkcik ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Młody
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-05-05, 06:45    Odp: Co wybrać?

Zamówiłem właśnie Speciala 20 w D
Będę mógłwyrazić obiektywną opinie i bede mogl porownac bo mam też MArine Band Deluxa, oraz Golden Melody
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Loli 

Wiek: 31
Posty: 6
Skąd: Korfantów
Wysłany: 2008-08-24, 21:59    Odp: Co wybrać?

Piszę tutaj bo mam podobny problem, a przecież nie bedę zakładac kolejnego tematu o tej samej tematyce :D Chciałabym rozpocząc swoją przygodę z harmonijką, no i właśnie nie bardzo wiem z którą:) po przeczytaniu paru tematów zauwazyłam, że naj częściej wymieniane są nazwy:
Marine Band Deluxe
Blues Harp
Golden Moelody
Specjal 20
Seydel 1847

Silver Star
Blues Band

To że najlepsza na początek jest harmonijka w tonacji C to już wiem (zawsze jakiś postęp na początek ;) )
Chciałabym grać na jakieś pożądnej harmonijce, ale kurcze nie chce jej zniszczyć. Czy naprawde lepiej jest kupić sobie na początek tańszą harmonijke, bo za pewne pierwsza harmonijka ulegnie zniszczeniu (z tego co przeczytałam w paru postach)? Kwetstie tego czy będe chciała kontynuować nauke tez mamy juz z łowy, bo będe chciała i się na pewno nie zrażę:) posze o pomoc :)
dziękuje :D
_________________
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Stunter 


Wiek: 33
Posty: 7
Skąd: K.L.I.N
Wysłany: 2008-08-24, 22:16    Odp: Co wybrać?

Ja na swoją pierwszą harmonijkę (Hering Free Blues) wydałem ~40 zł [dyszke drożej od SS] i jestem zadowolony. Brzmi super, szybko sie na niej uczę, poprostu pokochałem te instrumenty i to na pewno nie jest moja ostatnia harmoszka :D A co do zniszczenia używałem swojej na początku bardzo delikatnie ale sie przyzwyczaiłem że nic się z nią nie dzieje i już używam normalnie xD według mnie jak masz hajs i wiesz że bedziesz na pewno grała na tym instrumencie to kup sobie jakiś lepszy model tzn. 80zł+ ;)

Pozdro :harp:
_________________
Życie jest po to, żeby jeździć na moto...
...a w przerwach sobie gram.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-24, 22:29    Odp: Co wybrać?

Co do niszczenia, każda harmonijka prędzej czy później padnie. A jak wiesz, że to jest to, jak najszybciej kup porządny instrument. Nauka będzie szybsza, przyjemniejsza i od razu wyrobisz sobie dobre nawyki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-08-24, 22:30    Odp: Co wybrać?

Loli napisał/a:
najczęściej wymieniane są nazwy:


No to po krótce o tych nazwach:

Marine Band Deluxe - świetna harmocha, jeżeli możesz wydać 130zł, to jest godna polecenia
Blues Harp - dobra harmonijka, ciepłe brzmienie, ale w podobnej cenie można znaleźć lepsze
Golden Melody - fajny sprzęt, fajne brzmienie, ale jest dość nietrwały, no i nie każdemu pasuje jej nietypowy kształt... może lepiej na początek sobie ją odpuść
Special 20 - według wielu idealna harmonijka na początek: plastikowy korpus, podatna na efekty, brzmienie bez zarzutu
Seydel 1847 - najwyższa półka, kosztuje około 270zł... jeżeli chcesz szaleć, to proszę bardzo ;)

Silver Star i Blues Band (celowo umieściłaś je oddzielnie na tej liście? ;) ) - harmonijki z niższej półki, raczej nie polecam, bo można się zniechęcić, no chyba, że masz mało kasy...

No, to tyle z mojej strony :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Loli 

Wiek: 31
Posty: 6
Skąd: Korfantów
Wysłany: 2008-08-25, 17:05    Odp: Co wybrać?

Stunter dzięki za odp :)

#Maciekdraheim :) a co mniej więcej znaczy prędzej ?:D tzn. ile wytrzymuje taki instrument przy noralnym "początkowym" użytkowaniu ??:)

kamilteau dzięki za opis, tak celowo :D hmmm... to może Special 20 wybiorę?

Sądzicie że to dobry wybór? (liczę na SZCZERE odpowiedzi "najlepszy") :) :)
Kurcze mam nadzieje, że jej nie wydmucham na śmierć :D (jej śmierć :) o swoja sie nie martwię)
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Stunter 


Wiek: 33
Posty: 7
Skąd: K.L.I.N
Wysłany: 2008-08-25, 20:39    Odp: Co wybrać?

Hehe.
Szczerze mówiąc po przeczytaniu ogromnej ilości recenzji różnych harmonijek to chyba nie spotkałem się z negatywną opinią na temat Specjala, więc chyba dobra. "Chyba" bo nie widziałem na żywo i nie gram aż tak długo żebym mógł oceniać jakości sprzętów :P
a poza tym wiele osób z tego forum (duża większość) bardzo poleca ten model początkującym :)
_________________
Życie jest po to, żeby jeździć na moto...
...a w przerwach sobie gram.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-25, 21:44    Odp: Co wybrać?

Loli napisał/a:
Stunter dzięki za odp :)

#Maciekdraheim :) a co mniej więcej znaczy prędzej ?:D tzn. ile wytrzymuje taki instrument przy noralnym "początkowym" użytkowaniu ??:)

kamilteau dzięki za opis, tak celowo :D hmmm... to może Special 20 wybiorę?

Sądzicie że to dobry wybór? (liczę na SZCZERE odpowiedzi "najlepszy") :) :)
Kurcze mam nadzieje, że jej nie wydmucham na śmierć :D (jej śmierć :) o swoja sie nie martwię)
pzdr.


No właśnie nie wiadomo, ile to znaczy "prędzej". Ja zabiłem Suzuki Folk Mastera w 3 miesiące, zaś mój pierwszy BluesBand grał nieźle przez 3 lata. Nigdy nie wiadomo. A czy Special 20 to dobry wybór? Oczywiście, że najlepszy :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Loli 

Wiek: 31
Posty: 6
Skąd: Korfantów
Wysłany: 2008-08-26, 10:47    Odp: Co wybrać?

heh dzięki chłopaki :) to już wiem co kupię :) będe wpadać na forum i informować o postępach :D

pzdr. :D
_________________
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2008-12-27, 01:43    Odp: Co wybrać?

właśnie będę kupywał drugą harmonijkę bo mam już Howlin' Harp ale zastanawiam się nad kupnem special 20. a w jakiej tonacji najlepiej kupic do bluesa?? zaznaczam ze gram dopiero ponad 2 tygodnie i chciłbym wpłynąć na wieksze wody ;D
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-27, 15:50    Odp: Co wybrać?

Do bluesa granego z gitarą będzie dobra tonacja A do podkładu w E i D do podkładu w A. :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-12-27, 19:27    Odp: Co wybrać?

Pulatom napisał/a:
Do bluesa granego z gitarą będzie dobra tonacja A do podkładu w E i D do podkładu w A. :harp:


A Moim zdaniem do podkłądu w E kupic harmonijkę w E i grać w drugiej pozycji (w tonacji A) a do podkładuw A kupić harmonijkę w A i równiez grać w drugiej pozycji (w tonacji D). wtedy będzie najbardziej bluesowo ;) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2008-12-27, 19:33    Odp: Co wybrać?

aha spoko ;)
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-27, 20:01    Odp: Co wybrać?

binek napisał/a:
A Moim zdaniem do podkłądu w E kupic harmonijkę w E i grać w drugiej pozycji

Coś Ci się chyba pomyliło ;) . Do podkładu w E gra się w drugiej pozycji na harpie w A, a do podkładu w A na harpie w D.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2008-12-27, 20:04    Odp: Co wybrać?

a o co chodzi z tym do podkladu w E?? ja dopiero zaczynam wiec wole sie spytac, czy jest jakas zasada jak zaczac grac w dana piosenke np w tonacji G czy to po prostu jest zalezne od rodzaju harmonijki?? nie wiem wiec wole sie spytac
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-27, 20:12    Odp: Co wybrać?

Jak masz podkład w tonacji E-dur (łatwy do grania na gitarze) to grasz w tzw. II pozycji (cross harp, typowa dla bluesa), czyli bierzesz harmonijkę w tonacji A-dur. Podobnie jak masz podkład w A-dur to w II pozycji grasz na harmonijce w D, przy podkładzie G harmonijka C itd. Jeśli harmonijka jest w takiej samej tonacji jak podkład to mamy do czynienia z I pozycją (straight harp), w bluesie bardzo rzadką, stosowaną np. w folku i różnych "nie bluesowych" melodiach, od niej zazwyczaj zaczyna się grę na harmonijce.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2008-12-27, 20:16    Odp: Co wybrać?

aha no to dzieki bo wlasnie ostatnio gralem 1 raz z kuzynem razem on na gitarze a ja na harmonijce i mi zadal pytanie w jakiej tonacji zaczynam grac. ja lekko zdiwiony pwiedzialem ze mam swojego harp'a w C wiec ja w C. :) wiec do bluesa najlepiej z tego co czytam to bylo by zainwestowanie w special 20 w A?? :) wiesz wole sie zapytac kogos kto sie zna niz kupic nie taka jaka chce :)
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu