Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-12-23, 18:15    [Bluesman] Leszek Winder

Ciekawy artysta, tworzy niezłego bluesa. Osobiście jego twórczość średnio mi się podoba, jednak z zespołem Krzak nagrał jeden z moich ulubionych utworków polecam:

Winder Krzak - lista kowboyów


Strona artysty


[quote]

Leszek Winder urodził się 22 maja 1954 r. w Chorzowie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na przełomie lat '60 i '70. W 1971 r. wraz ze swoim pierwszym zespołem wykonywał na żywo muzykę podczas przedstawień spektaklu opartego na "Skowycie" Allana Ginsberga. W latach 1974-75 współtworzył wraz z Janem Skrzekiem (harmonijka, śpiew), Jerzym Kawalcem (gitara basowa) oraz Michałem Giercuszkiewiczem (perkusja) śląski blues-rockowy zespół Apogeum. Od 1975 r. występował w grupie Krzak, stając się po odejściu Jana Błędowskiego jej liderem i głównym kompozytorem. U schyłku działalności Krzaka rozpoczął równoległe występy pod szyldem Skibiński/Winder Super Session (po śmierci "Skiby" jako Winder Session), zapraszając do wspólnych koncertów i nagrań śmietankę polskich instrumentalistów z kręgu rocka i bluesa. W programach tej formacji uczestniczył także zespół Dżem, a Leszek Winder wziął gościnnie udział w nagraniach na ich debiutancki album, "Cegła". W roku 1985 zrealizował "na żywo" w studiach Polskich Nagrań swój debiutancki album "Blues Forever", a rok później stanął na czele trio Bezdomne Psy, którą współtworzyli Jerzy Kawalec (gitara basowa) i Michał Giercuszkiewicz (perkusja). W 1992 roku Winder przejmuje budynek Leśniczówki w WPKiW w Chorzowie. Wykonuje remont i z powodzeniem prowadzi go do dnia dzisiejszego jako Dom Pracy Twórczej "Leśniczówka". Z okazji jubileuszu 25-lecia powstania, w 1999 roku reaktywowała się w oryginalnym składzie grupa Apogeum. Dwa lata później na scenę wraca w swoim najsilniejszym składzie zespół Krzak, podczas koncertów przyjmowany z takim samym entuzjazmem, jak dwadzieścia lat wcześniej. Niestety, we wrześniu 2003 r. śmierć Jerzego "Kawy" Kawalca przerwała działalność grupy. W roku 2002 Winder zakłada Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT. Jako prezes stowarzyszenia realizuje szereg udanych projektów artystycznych promujących śląską muzykę (koncerty, spotkania, warsztaty muzyczne dla młodzieży). W tym samym roku powstaje Śląska Grupa Bluesowa - artystyczna i osobowa kontynuacja zespołów Apogeum i Bezdomne Psy. W 2004 r. rozpoczyna działalność formacja Błędowski-Winder Band - rozwinięcie myśli artystycznej grupy Krzak, bazujące na współbrzmieniu gitary i skrzypiec wraz z mocną, blues-rockową sekcją. W sierpniu 2004 r. zespół odbywa pierwsze tournee, a jesienią nagrywa album "3. Numer". W roku 2006 w Blues Top 2005 Winder zostaje wybrany najlepszym gitarzystą bluesowym w Polsce. Klub Leśniczówka stał się własnością Stowarzyszenia "SAT", a Leszek Winder może się wreszcie zająć tym, co kocha - grą na gitarze. [/quote]

[quote]Leszek Winder (ur. 22 maja 1954 w Chorzowie) - gitarzysta i kompozytor.

Jego debiut nastąpił w zespole Apogeum, Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz, Jan Skrzek w 1973, jednak największą karierę zrobił występując z grupą Krzak. Po odejściu z tejże grupy jego lidera Jana Błędowskiego, zajął jego miejsce i został również głównym kompozytorem grupy.

Na początku lat 80. grywał równolegle z liderem Kasy Chorych, Ryszardem Skibińskim, nazywając ten duet Skibiński/Winder Super Session, a po śmierci Skibińskiego zaczął występować pod szyldem Winder Session. Do roku 1985 w sesji wystąpili:

* Andrzej Nowak, Andrzej Urny (gitara)
* Jerzy Kawalec, Jacek Gazda, Krzysztof Ścierański (gitara basowa)
* Jerzy Piotrowski, Marek Kapłon, Andrzej Ryszka, Wojciech Morawski (perkusja)
* Rafał Rękosiewicz (organy Hammonda)
* Ireneusz Dudek (harmonijka ustna, śpiew)
* Martyna Jakubowicz, Jorgos Skolias (śpiew)
* Dżem i inni....

W 1985 wystąpił gościnnie w nagraniu płyty zespołu Dżem Cegła oraz nagrał swój pierwszy album Blues Forever, poświęcony pamięci Ryszarda Skibińskiego. W nagraniu tego albumu miedzy innymi uczestniczyli: Ryszard Riedel, Grażyna Auguścik, Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz, Jorgos Skolias, Tadeusz Nalepa, Andrzej Nowak, Rafał Rękosiewicz i inni.

W 1986 wraz z Jerzym Kawalcem i Michałem Giercuszkiewiczem założył zespół Bezdomne Psy; w tym samym roku wydał płytę "Bezdomne psy" oraz brał udział w nagraniach płyty Józefa Skrzeka i jego brata Jana 'Kyksa' Skrzeka. W roku 1992 przejął budynek "Leśniczówka" w Chorzowie. Po generalnym remoncie zorganizował tam Dom Pracy Twórczej „Leśniczówka”, gdzie realizuje szereg koncertów, nagrań oraz projektów artystycznych. W roku 1994 współtworzył zespół Skrzekwindergier, który zaprezentował się na Rawie Blues. W latach 2000 - 2003 wznowiła działalność grupa Krzak w swoim pierwszym składzie, z liderami Błędowskim i Winderem. Zespół koncertował z dużym powodzeniem do września 2003, kiedy zmarł basista zespołu, Jerzy "Kawa" Kawalec. Po tej śmierci zespół zawiesił działalność. W 2002 Winder założył Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT i został jego prezesem.

Obecnie gra w Śląskiej Grupie Bluesowej wraz z Janem 'Kyksem' Skrzekiem. W roku 2004 rozpoczyna działalność grupa BŁĘDOWSKI-WINDER BAND. To rozwinięcie myśli artystycznej KRZAK współbrzmienie gitary i skrzypiec z mocną sekcją blues rockową. W sierpniu 2004 roku zespół odbywa swoją pierwszą trasę koncertową. Jesienią 2004 zespół rozpoczyna nagrania płyty "3 Numer". Płyta ukazuje się w marcu 2005

W 2005 roku ukazują się poszerzone wznowienia płyt zespołu Krzak oraz unikatowe nagrania koncertowe z ostatniego okresu działania tej grupy

W 2005 roku w plebiscycie dziennikarzy i fanów Winder został uznany najlepszym gitarzystą w kategorii blues oraz rock. Płyta „3 Numer” została uznana najlepszą płytą gitarową 2005 roku

W 2006 roku w Blues Top pisma "Twój Blues" Winder zajął pierwsze miejsce w kategorii gitara.

W tym samym roku ukazuje się płyta "Skibiński Winder Super Session" unikatowy zapis koncertu sprzed lat.

W 2006 roku wznowił działalność zespół Krzak [Błędowski,Winder,Ryszka] W latach 2005 - 2006 ukazuje się 9 płyt Krzak /Metal Minde Records/ to reedycje poszerzone o nie publikowane nagrania oraz dwie premiery. Krzak zaczyna z powodzeniem koncertować ....

Leszek Winder gra na gitarze Fender Stratocaster 1970 Używa strun ERNIE BALL – Regular Slinky typ 2221 Wzmacniacz Marshall JCM 900 kolumna Marshall 1960 A. Wah-Wan VOX Limited Edition V847G[/quote]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2010-01-25, 17:23    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

osobiscie za listą kowbojów nie przepadam (alergia na ryska) ale lubie Czakusia i Skałki ;) no i koncertowy 10minutowy blues poświęcony pamięci Jerzego Kawalca
http://www.youtube.com/watch?v=nHTcEJtUme4

Czakuś
http://www.youtube.com/watch?v=7_kVIp1Tvl8

Skałki
http://www.youtube.com/watch?v=Lvl-n-5Larg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jimmy 

Wiek: 114
Posty: 5
Wysłany: 2010-02-04, 10:57    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

Ja mam wiele ulubionych utworów, ale wygrywa chyba Blues dla Dzidka z Blues Forever (ogólnie płyta godna polecenia). Leszek Winder jest dla mnie bardzo ważną osobistością polskiego bluesa, zespoły jak Krzak, ŚGB czy projekty jak Bezdomne Psy, Super Seessions spopularyzowały bluesa w Polsce, do tego kultowa leśniczówka ;p. Ostatnia płyta ŚGB średnio mi podeszła, ale zdania o panu Leszku nie zmnienie, należy go stawiać obok największych polskiego bluesa!
_________________
Blues with a feelin'... that's what I have today
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-04, 12:34    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

W kwestii formalnej: zgodnie z zasadami języka polskiego najpierw pisze sie imię, potem nazwisko! Zaczynanie od nazwiska to pokomunistyczny potworek językowy i stanowi nietakt. Jedyny dopuszczalny wyjątek, to spisy alfabetyczne, ale w tym wypadku nie mamy z tym do czynienia. Skoro tworzymy zakładkę o artyście, to chyba należy zachować to minimum szacunku.

Czy mogę prosić o zmienienie tytułu?
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2010-02-04, 15:55    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

juz mu sie cos nie podoba juz mu nie pasuje :?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-02-04, 16:29    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

[b]Młynek[/b], tytuł zmieniony, dzięki za sugestię. To było nie tylko niepoprawne, ale wprowadzało też bałagan, teraz chyba wszystko jest w porządku.

[b]Chainsaw[/b], człowieku, wytłumaczysz wreszcie, o co Ci chodzi?
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-05, 09:02    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

[quote="kamilteau"][b]Chainsaw[/b], człowieku, wytłumaczysz wreszcie, o co Ci chodzi?[/quote]
Ba, żeby on to sam wiedział...

Chainsaw, wyjasniłem bardzo konkretnie co i dlaczego mi się nie podoba. Uargumentuj, dlaczego uważasz inaczej, albo spadaj
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2010-02-08, 20:14    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

hitler :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-08, 21:45    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

[quote="Chainsaw"]hitler :P [/quote]

Oj, dziecko, dziecko... :? Tobie to tylko współczuć. Bo rokowania to raczej marne są.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2010-02-08, 23:16    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

to nie moje określenie Młynek tylko innego uzytkownila forum :) poprostu uwazan je za trafne(zdjecie w avatarze) :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-08, 23:38    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

Dobrze, synku, masz rację, ciesz się, a teraz zleź ze mnie, bo nie o mnie ta zakładka.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2010-02-09, 14:00    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

ok ok poza tym nie mow do mnie synku bo nie jestes moim ojcem (zresztą kto by chciał byc synem hitlera? :P ) dobra dosyc dziecinady
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-09, 14:21    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

[b]do administratorów[/b]: czy, mimo wolności słowa, musimy tolerować takie dno jak wypowiedzi chainsaw'a?
Albo staramy się trzymać poziom albo schodzimy do karczemnych przycinków okraszonych mruganiem oka i pokazywaniem języka, które niby ma być dowcipne. Żenada.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-02-09, 20:25    Odp: [Bluesman] Leszek Winder

[b]Drui[/b], nie musimy. Żeby nie było teraz niepotrzebnych kłótni i przepychanek, następna taka zaczepka będzie nagrodzona warnem, ale od razu takim obarczonym zakazem pisania przez miesiąc albo miesięcznym odpoczynkiem od forum.

A teraz, wracamy do tematu ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu