Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-20, 19:10    Odp: [Technika] Podciągi

Dużo lekcji na temat podciągów (i ich nagrań) możesz znaleźć na YouTube wpisując w pasek wyszukiwania hasło "bending on harmonica". Są one po angielsku, lecz słychać tam jak prawidłowo powinien brzmieć bend.
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-20, 19:34    Odp: [Technika] Podciągi

Ja zawsze posługiwałem się programem Harmopoint i zamieszczoną w nim wirtualną harmonijką. Rewelacja!
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-21, 12:37    Odp: [Technika] Podciągi

A i owszem, bardzo dobry program, żeby sprawdzić czy idzie się w dobrą stronę. Później pozostaje tylko poprawianie techniki i "docieranie" brzmienia :)
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
myambo90 

Wiek: 33
Posty: 2
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-09-22, 19:21    Odp: [Technika] Podciągi

Ok dzięki wam ;) , miałem chwilę przerwy, ale zabieram sie ponownie do ćwiczeń :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Barn 

Wiek: 37
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-23, 13:07    Odp: [Technika] Podciągi

Chciałbym prosić o upewnienie mnie, że żeby uczyć się podciągów muszę opanować pucker'a? Bo Tongue blocking mam opanowany i szczerze mówiąc, wolę grać tą techniką niż puckerem, w którym rzadko wychodzi mi czysty dźwięk :) Ale to oczywiście kwestia ćwiczeń. Przeczytałem tu, że możliwy jest bending z tongue blocking ale jest trudniej.

I druga sprawa -> Mam harmonijke Suzuki Folk Master, którą zakosiłem mojej dziewczynie, ale przeczytałem, że nie jest zła, ale nie jest też fajna :) Dlatego moje pytanie -> uczyć się bendingu na niej, czy zakupić jakiegoś Hohnera?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-09-23, 13:19    Odp: [Technika] Podciągi

Można robi obniżenie z tongue blockingiem, ale jest naprawdę dużo trudniej. Mi wychodzi wtedy rzadko kiedy. Ale taki Denis Gruenling gra tylko TB i podciągi śmiga jak szalony, czyli jest to możliwe. Ćwicz i nie zrażaj się, jednak polecam Ci nauczenie się puckera. Zastosowanie dwóch "chwytów" pozwoli Ci urozmaicić grę, czy stosować ten, który sprawdza się najlepiej w danej sytuacji. Np. TB nie zagrasz szybkiego stacatto, czyli krótkich, urywanych dźwięków, łatwiejszych do uzyskania językiem. Z kolei TB daje mocniejsze brzmienie i więcej zabawy z akordami. Jednak najlepiej opanować OBIE METODY!

A co do Folk Mastera. Kupiłem kiedyś takiego w G, zabiłem po 2 miesiącach i ogólnie nie byłem z niego zadowolony.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Barn 

Wiek: 37
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-23, 13:29    Odp: [Technika] Podciągi

No właśnie wole TB z racji że dźwięk jest mocniejszy, bo przy puckerze wiecej powietrza ucieka bokami, przez co dźwięk słabnie. Ale chyba jestem na dobrej drodze do opanowania go.

BTW. Przed chwilą włączyłem Bendometr sobie i niby udało mi się zrobić podciąg na 2 kanale do F#, ale to wymagało ode mnie takiego "ciągu" powietrza, że prawie mi się płuca zapadły, a to chyba na tym nie polega? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-23, 13:39    Odp: [Technika] Podciągi

Podciągi siłowe nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż niszczą one stroiki no i brzmienie ich jest bardzo kiepskie. Wykonując bendy staraj się jak najbardziej manewrować językiem, niestety TB nie ułatwia tego zadania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jakub 

Wiek: 37
Posty: 15
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Formia
Wysłany: 2008-09-26, 17:19    Odp: [Technika] Podciągi

Chciałbym dodać dość ważną kwestię, o której nie przeczytałem na forum.
Dość istotnym elementem w robieniu podciągów, oprócz języka(trochę do tyłu i środek ku górze) jest żuchwa. Ja jestem świeżym samoukiem, harmoszkę mam tydzień i podciągi zaczęły mi wychodzić dopiero dzisiaj kiedy do manipulacji językiem dodałem cofnięcie żuchwy(ruch mniej więcej taki jak się dziwicie lub starać przy zamkniętm otworze gębowym oddalić(w stronę kręgów szyjnych) zęby dolnej żuchwy od tych górnych. Potem to samo spróbować z harmonijką.
Myślę, że w ten sposób nie ma siły, żeby nie wyszlo.
Mało tego! Gdy wyszły mi wszystkie podciągi po kolei, spróbowałem z tongue blockingiem i co? i na 6 i 4 od razu poszły :D wystarczyło cofnąć dolną żuchwę. POWODZENIA!
_________________
"Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie." A.M.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-26, 17:46    Odp: [Technika] Podciągi

jakub napisał/a:
ruch mniej więcej taki jak się dziwicie


No coś w tym jest... nie tylko cofnięcie żuchwy, ale także wytrzeszcz oczu towarzyszy mi czasem przy podciągach :P Ja jednak bardziej cofam krtań niż żuchwę, ale efekt jest chyba ten sam - odciążenie języka, który może się wtedy zająć np. tongue blockingiem.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-26, 18:04    Odp: [Technika] Podciągi

Wydaje mi się, że cofnięcie żuchwy ułatwia również wykonanie dobrze brzmiącego podciągu na niskich kanałach (także obniżenie (3) o 3 półtony) oraz szybkie przechodzenie z dźwięku na wydechu na bend przy wdechu. Co do wytrzeszczu oczu to jest to chyba dość powszechny problem, ale można przecież grać z zamkniętymi powiekami albo założyć na występ ciemne okulary (wtedy wygląda się bardziej bluesowo :D ).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-09-26, 19:49    Odp: [Technika] Podciągi

Coś jest z tą żuchwą. Ja cofam wręcz całą twarz. Chodzi po prostu o zwiększenie komory rezonansowej, przy zachowaniu stałego przepływu powietrza, co powoduje powstanie podciśnienia robiącego czary ze stroikami. A co do oczu, ja podczas grania mam niemal ciągle zamknięte. A i okulary się przydają.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bio-diesel 

Posty: 4
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-11-20, 22:08    Odp: [Technika] Podciągi

witam, czy może mi ktoś powiedzieć czy to jest podciąg, jeśli tak to o ile jest dźwięk obniżony? podobno bendometer nie jest zbyt wiarygodny, z reszta obecnie nie mogę go zainstalować
Hohner blues harp ms C
4 draw
zwykły dźwięk i bend
draw4bend
Ostatnio zmieniony przez bio-diesel 2008-11-20, 22:21, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-11-20, 22:11    Odp: [Technika] Podciągi

No jest podciąg, jest, taki trochę syczący, ale już niemal o całe pół tonu, dobra robota!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bio-diesel
robal 


Wiek: 30
Posty: 77
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2008-11-25, 22:31    Odp: [Technika] Podciągi

No to i ja będę miał pytanie, aby nie tworzyć kolejnego tematu. Czy to jest już podciąg czy jeszcze?
http://www.speedyshare.com/214547299.html Tonacja C, 4 kanał.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2008-12-13, 20:05    Odp: [Technika] Podciągi

słuchałem próbek... ale dalej mam wątpliwości - dołączam się do robala z pytaniem

http://www.minigunmen.net...odciag_na_2.wav
czy to jest podciąg?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-13, 20:18    Odp: [Technika] Podciągi

Podciągu tutaj niestety nie osiągnąłeś, ponadto słychać takie syczenie - albo źle obejmujesz ustami pojedyńczy kanał albo za mocno wciągasz powietrze. Ale ćwicz i nie zniechęcaj się :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
robal 


Wiek: 30
Posty: 77
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2008-12-13, 21:52    Odp: [Technika] Podciągi

Od tamtego nagrania trochę minęło, trochę się zmieniło (mam nadzieję, że na dobre...).
Dobrzy ludzie niech powiedzą http://robal93.wrzuta.pl/audio/oknqYXAzig/bend - czy to jest już podciąg? Próbowałem na 4 i na 3 kanale.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-13, 22:15    Odp: [Technika] Podciągi

Oba kanały obniżyłeś prawie o pół tonu. Do pełnego (4)' jeszcze nieco Ci brakuje, trochę wyćwicz ułożenie języka. Co do (3) to jest to wg mnie najtrudniejszy kanał w harpie jeśli chodzi o bending, można na nim obniżyć do 3 półtonów, ale żeby go w pełni opanować musisz nauczyć się dodatkowo cofać i obniżać żuchwę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
piotrekp 

Wiek: 32
Posty: 7
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-03, 13:35    Odp: [Technika] Podciągi

Wrócę jeszcze na chwile do tematu podciągów. Chcę się właściwie upewnić, ponieważ nie chciałbym uczyć się błędnie, otóż jeżeli w tabulaturze mam np. (4)' to to będzie dźwięk C# a (3)''' to będzie Ab itd tak???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-01-03, 13:38    Odp: [Technika] Podciągi

Jezeli chodzi o harpa w ton C to tak, ale w innych tonacjach dzwiek bedzie zawsze inny. Dlatego podaje sie wszystko w tabulaturze, a nie w zapisie dzwieków.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hotbar 

Wiek: 36
Posty: 5
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-01-15, 22:51    Odp: [Technika] Podciągi

A ja mam pytanie o podciąg na trzecim kanale o pół tonu, bo mam z nim problem na moim Blues Harpie. Jest jakiś sposób? Zaznaczam żę podciągi o cały ton i półtora jak i na innych kanałach wychodzą bez problemu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-01-16, 00:10    Odp: [Technika] Podciągi

Ja słyszałem o dwóch sposobach:

1. Starasz się jakby mówić "tiiiiiiii" przy wdychaniu powietrza.
2. Robisz dokładnie to samo, co przy podciągu na 4 kanale (to by tłumaczyło, dlaczego tremolando na 3 i 4 kanale z podciągiem się udaje)

Powodzenia :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
hotbar
hotbar 

Wiek: 36
Posty: 5
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-01-16, 16:14    Odp: [Technika] Podciągi

"tiii" zadziałąło, dzięki! :pada:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-17, 17:35    Odp: [Technika] Podciągi

Przy nauce podciągów polecam program Lingot (Open Source, darmowy), który jest uniwersalnym tunerem. Wygląda mniej więcej tak:
[IMG]http://img174.images...z4.th.jpg[/IMG]
Mi pomógł doskonale :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Miki_2008 


Posty: 51
Wysłany: 2009-01-20, 21:49    Odp: [Technika] Podciągi

Mam pytanie, czy są na forum nagrane poprawnie jakieś podciągi? W większości na jakie trafiłem to linki były już nie aktywne.
_________________
Chociaż kiepsko gram i tak love moją harmonijkę :D
Moje Blowin in the wind na YouTube
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-20, 22:47    Odp: [Technika] Podciągi

Bardzo dużo nagrań podciągów jest na YouTube, wpisz w wyszukiwarkę hasło "bending on harmonica".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
tox 

Wiek: 46
Posty: 3
Skąd: Puławy
Wysłany: 2009-03-10, 11:42    Odp: [Technika] Podciągi

Bardzo fajna stronka, traktująca głównie o podciągach:
http://harmopoint.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-03-14, 13:41    Odp: [Technika] Podciągi

Chodzi mi głównie o podciągi na 3. Jak się do tego zabrać,, aby ćwiczenia były efektywne?
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-03-14, 13:58    Odp: [Technika] Podciągi

Na (3) ważne jest żeby trafiać dobrze w każdy z trzech dźwięków, jeśli nie mozesz dokładnie określić ich na słuch to przyda się albo inny instrument (chociażby gitara albo klawisze) żeby porównać dźwięk albo Bendometr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu