Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-06, 11:36    [Rada] Początkujący z masą pytań.

Witam!
Chciałbym zacząć moja historię z harmonijką, gram już ponad 6 lat na gitarze a chciałbym też spróbować na harmonijce. Bardzo spodobała mi się harmonijka Suzuki Fabulous Diatonic z tego filmu:

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Ta harmonijka kosztuje około 150 euro więc grubo kasy. Ja chciałbym coś na początek nie drogiego ale w takiej tonacji i dźwięku jak ta harmonijka na samym początku tego filmiku.

Czy możecie mi coś polecić podobnego i wytłumaczyć co znaczy "Just Tuning" ?

Pozdrawiam wszystkich ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-12-06, 15:54    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Z tym Just Tuning, chodzi chyba o to, że ma nierówny strój, jak większość harmonijek, by dźwięki w akordach i ogólnie w grze lepiej brzmialy choćby w bluesie.
No harmoszka droga... Nawet baardzo droga...

Co do Tonacji nie wiem... Ale na początek najlepsza C i na niskich kanałach też tak gra... Dopiero jak się nauczysz grać "jakoś" można myśleć o innych harpach i tworzeniu czegoś wyjątkowego...

Co do harmoszek, jest full tematów na forum jaką na początek.
Zawsze są to odpowiedzi w stylu:
tonacja C:
-Special20 (80zł)
-freeblues (<50zł)
-marineband(80zł)

I wiele innych... Poszukaj w dziale o harmonijkach, a o każdym znajdziesz full opis.

Powodzenia w wyborze i grze
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-06, 16:21    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Dziękuje za odpowiedź.

Jeszcze mam pytanie czym różnią się Harmonijki właśnie w tej tonacji C, bo są na allegro takie przykładowo Hohner'a za 40 pln i w tej samej tonacji, tej samej firmy za 100 pln. Jaka jest różnica?

Widziałem też dobrą harmonijkę Suzuki Mr-200, też fajnie gra i kosztuje nie wiele bo 70 pln. Co sądzisz o niej?

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-12-06, 19:14    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Roznia sie szczelnoscia, wykonaniem, brzmieniem, podatnoscia na techniki. Na tych tanszych(prawie zawsze) po prostu gorzej bedzie ci sie gralo i wykonywalo techniki. To tak jakbys porownywal drogie struny z tanimi, zawsze roznica bedzie :cool:


Najlepiej sobie kup SPecial 20 hohnera, bo to dosyc uniwersalny harp no i ma plastikowy korpus.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-06, 21:32    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Właśnie obejrzałem dużo tych "harmoszek" Special 20 Hohner'a. Zainteresowała mnie tonacja G albo A ,ponieważ samo brzmienie jest pociągające na pojedyńczym dźwięku. Czy ciężko by mi było zacząć w takiej tonacji?

A z drugiej strony jak wyglądają lekcje online, czy są dostępne na internecie tak jak gitarowe, w jaki sposób się zapisuje dźwięki (w gitarze - akordy, taby itp.) ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-06, 21:55    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Z wymienionych przez Ciebie tonacji proponuję A, gdyż można na niej grać bluesa z gitarą w E, z tym że na niższych tonacjach trochę trudniej się gra, wymagają specyficznych rodzajów zadęcia, dlatego proponuję jednak zacząć od tonacji C (najbardziej uniwersalnej). Z tym Just Tuning to nazywa się to poprawnie Just Intonation, i polega na strojeniu nie przez podział oktawy na 12 równych interwałów żeby każdy dźwięk miał "perfekcyjną" wysokość, tylko obniżenie i podwyższenie niektórych dźwięków stroju równomiernie temporowanego (np 5 na wdechu jest w JI niższa) aby akordy brzmiały bardziej "okrągło" (przy równomiernym nie są zbyt przyjemne, porównaj akord na Hohner Golden Melody i na Heringu Vintage 1923). Co do materiałów do nauki na harpie to polecam kurs z www.bluesharp.pl, jest on płatny (10 zł) ale zawiera bardzo wiele przydatnych informacji.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-06, 22:52    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

A czym się różni Hohner Special D z tonacją C, od Hohner PRO HARP również w tonacji C ?

Dodam ,że zależy mi na bluesowo jazzowych kawałkach, niż na wielkich przebojach ,których można by się nauczyć na harmoszkę, pro harp chyba bardziej w tą stronę brzmi z tego co widzę na internecie?

Po drugie dodam ,że wszystko to dla zabawy i dobrego dźwięku ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-12-06, 23:15    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

ptaszny napisał/a:
ohner Special D z tonacją C

chodzilo ci oczywiscie o spec20 a nie specd :P

roznia sie brzemieniem mzoe takie porownanie:

gitara akustyczna i gitara klasyczna, niby te same dzwieki, ale sa inne xD

A jesli o jakies dokladne porownanie ot nie powiem, bo slyszlaem tylko jedena harmonijke z tych podanych ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-12-07, 00:31    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

MR 200, czyli Suzuki Harp Master nie jest w JI (Just Intonation) - czyli tym stroju, o którym pisał Pulatom, szczególnie nadającym się do gry akordowej (jak wspomniany Hering Vintage 1923), lecz Equal Tempered - równomiernie temperowanym. W HarpMasterze oktawa jest podzielona matematycznie na 12 półtonów, dzięki czemu melodyjki brzmią idealnie w każdej pozycji, lecz akordy są kanciaste i nieprzyjemne. Jeżeli jednak chcesz, aby brzmienie było bardziej zbliżone do Suzuki Fabulous w wersji JI, to chyba Hering Vintage będzie najlepszą opcją (opieram się jedynie na stroju, gdyż nie grałem zbyt wiele na tej harmoszce i o innych aspektach napisać nie mogę).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-12-07, 00:32    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Pro harp reaguje z niewielkim opóźnieniem ale i dłużej wybrzmiewa, Special20 reaguje błyskawicznie, ale wybrzmiewanie jest krótsze. Z tym, że to są minimalne różnice, wyczuwalne już przez naprawdę zaawansowanych harmonijkarzy. Mam jeszcze w domu jednego, ma kilkanaście lat i do dziś gra i stroi, choć już oczywiście dynamika i szczelność nie ta. Natomiast słyszałem od innych, że współczesna produkcja jest dużo gorsza, niższa jakość i przede wszystkim mała trwałość. I jestem w stanie w to uwierzyć, bo podobnie jest z Silverstarem - te sprzed 5-7 lat były zupełnie przyzwoite, mimo, iż to jeden z najtańszych modeli; dzisiejsze to jedna, wielka kupa.

Polecam Speciala20, bardzo dobry instrument, sam też używam; stawiam na równi z Marine Band.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-07, 11:10    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Ale widzę Młynek ,że grasz w tonacji D a nie w C jak wszyscy na początek polecają?

Trochę noobistyczne zadam pytanie,wybaczcie, ale czy trudno się gra na harmonijce? ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-12-07, 11:18    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

A to zależy :P

Im dłużej grasz tym jest coraz łatwiej;P

Ale mój nowo nabyty chromatyk to jest wyzwanie jak narazie :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-07, 11:41    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Wiadomo, już 6 lat na gitarze gram więc trochę o tym wiem ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-12-07, 12:22    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Moim zdaniem diatonik nie jest jakoś super trudny ale cymbałki to to nie są :P

Zależy co chcesz grać. Poziom trudnosci zależy od twoich wymagań( po opanowaniu czytych dzwięków i podciągów)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-07, 12:52    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

ptaszny napisał/a:
Trochę noobistyczne zadam pytanie,wybaczcie, ale czy trudno się gra na harmonijce? ;)


IMO najlepsza odpowiedź brzmi: nauczyć się jest całkiem łatwo, ale osiągnąć mistrzostwo bardzo trudno :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2008-12-07, 13:46    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Trudno się nie gra, tak jak wspomniał Pulatom osiągnąć mistrzostwo jest bardzo trudno.

Do gitary moim zdaniem najbardziej pasuję tonacja A, gdyż można najłatwiej się dostroić do gitary. Na początek polecam kupić książkę Sławka Wierzcholskiego pt. ''Harmonijka i blues" i harmonijkę Hohnera Blues Harp albo Special 20 ( koszta około 80 zł ) . Graj z tabulatur proste melodyjki typu wlazł kotek na płotek, albo płonie ognisko w lesie. Gdy przerobisz książkę graj ze słuchu, dużo improwizuj. Jak słuchasz bluesa masowo to szybko zapamiętasz melodie grane na harmonijce i będziesz sam je rozkminiał, aż kupisz sobię Seydela 1827 i będziesz najlepszym polskim wykonawcą bluesowym.
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-12-07, 13:52    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Pulatom napisał/a:

IMO najlepsza odpowiedź brzmi: nauczyć się jest całkiem łatwo, ale osiągnąć mistrzostwo bardzo trudno :D

święta racja, zagrać coś prostego może i w niedługim czasie idzie, ale coś niezłego to już trzeba samemu ćwiczyć i kombinować

Tak jak na gitarę szukałem, w necie masz wiele porad i jest pod tym względem nieźle. Co o harpa, wszelkie tutoriale ograniczają się tylko do podst: czyli uzyskiwanie prawidłowych dźwięków, zagranie jakichś tam melodyjek, pokazanie paru technik (bending wibrato etc.), pokazanie podstawowych zasad improwizowania do bluesa 12taktowego. A żeby robić coś fajnego, musisz już sam trenować i sam odkrywać nowe możliwości, dlatego każdy zaawansowany harmonijkarz ma swój charakterystyczny styl, bo każdy się uczył po swojemu. Jeden odkrył coś świetnego, inny nabył jakieś błędy nie mając nauczyciela, który wskazałby prawidłową drogę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-07, 15:26    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Ze mną jest trochę inna sprawa, gitara jest dla mnie odskocznią i świetną zabawą i tak to zawsze traktowałem, nie interesuje mnie "być mistrzem" blues'a czy innego gatunku muzyki grywalnego na harmoszce jak może wielu początkujących chciałoby, chodzi o sam dźwięk.

A widzę ,że próbujecie pod pasować mi harmonijkę na której mógłbym grać równocześnie z gitarą, ale nie o to chodzi, nie chcę łączyć tych dwóch instrumentów, jak na razie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-12-07, 18:38    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

ptaszny napisał/a:
Ale widzę Młynek ,że grasz w tonacji D a nie w C jak wszyscy na początek polecają?

Nie tylko. D to moja ulubiona tonacja ze względu i na brzmienie, i na łatwość grania podkładu przez gitarzystów (blues wychodzi w A-dur), ale harmoszki mam niemal do wszystkich pełnych tonacji (nie mam tylko Bb do grania w F-dur, bo to rzadko używana w bluesie tonacja). W C dur mam nawet 2: marynkę i Lee Oskara. Używam zamiennie: marynkę do wolnych, opartych głównie na brzmieniu, typowo bluesowych numerów, Lee Oskara do takich bardziej "wyścigowych".
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-12-07, 19:05    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Ja tu wcale nie mówię by być mistrzem etc... sam z takim zamiarem się nie wziąłem za harpa... Tylko jako nowe hobby, takie muzyczne, ew. by z kimś gdzieś móc zagrać. I, żeby tak sobie po prostu umieć grać coś fajnego, z kimś... to jednak trochę trzeba się napocić, chyba, że wystarczy Ci: granie melodyjek z tabów w stylu szła dzieweczka do laseczka...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ptaszny 

Posty: 12
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2008-12-07, 22:14    Odp: [Rada] Początkujący z masą pytań.

Wiadomo ,że od czegoś trzeba zacząć ;)

[ Dodano: 2008-12-08, 21:02 ]
Im więcej czytam na temat harmonijek tym mniej wiem ,którą wybrać ;/;/

Czym się różni Hohner Blues Harp C od Hohner Special 20 C ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu