Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
staszydlaw 

Posty: 8
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-11-27, 18:02    [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Witam forumowiczów.
Niedawno kupiłem harmonijkę Marine Band Deluxe w stroju "e", bo usłyszałem od znajomego muzyka, lecz nie harmonijkarza, że w e lepiej ćwiczyć niż w a. Od paru dni przeglądam sieć i czy to tylko złudzenie, czy naprawdę dużo graczy używa stroju a? Czy popełniłem błąd? Znacie jakiś dobrych artystów/utwory w których korzysta się z harmonijki w e?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-27, 18:20    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

W tonacji E gra się często na harpie, ale to wcale nie oznacza, że gra się na harpie w E. W tonacji E gra się na harmonijce w A - oczywiście mam na myśli najpopularniejszą, drugą pozycję. Harpa w E używa się dość rzadko, ale nie jest powiedziane, że nie da się na nim nauczyć grać. Jeżeli jednak chcesz pograć trochę z ludźmi, to zakup instrumentów w C i A jest jak najbardziej wskazany :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SanDiego 


Wiek: 27
Posty: 59
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-11-27, 20:28    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Tak jak Kamil. Ja bym kupił coś w A jednak. Oczywiście, nie wyrzucaj tej Marynki:) MBd to raczej sprzęt wysokich lotów i wysokiej ceny. Ja myślę, że lepiej kupić jakiegoś dobrego harpa, np. właśnie Marine Banda w tonacji E niż jakieś chińskie ścierwo w A.
_________________
A odpowiedzi nie dał nikt...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
staszydlaw 

Posty: 8
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-11-27, 21:25    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

a znacie jakichś artystów, co grają na harmonijce o stroju "e"?

[ Dodano: 2008-11-27, 20:25 ]
a znacie jakichś artystów, co grają na harmonijce o stroju "e"?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-27, 21:28    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Artyści grają na harmonijkach w różnych tonacjach. Jeżeli jednak pytasz o konkretny utwór - wybacz, ale nie jestem w stanie sobie żadnego przypomnieć.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-11-27, 22:29    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Blues wyjdzie Ci w H-dur. Nieczęsto stosowana tonacja, ale zdarza się. Możesz na tej harmonijce pograć do utworu "Blues o zużytych butach" Martyny Jakubowicz (z jej pierwszej płyty). Możesz też grać z jakimś gitarzystą - nie jest to najłatwiejsza tonacja, ale bez przesady, da się zagrać. Jeżeli chcesz korzystać z materiałów i warsztatów zamieszczonych w sieci - to bezwględnie harmonijka w "C". Natomiast gitarzyści, ze względu na komfort, najchętniej grają bluesa w E-dur (harmonijka w A) oraz w A-dur (harmonijka w D), w tej ostatniej nawet chętniej, bo wszystkie 3 funkcje podstawowej triady można zagrać na pustych strunach.

A na drugi raz nie słuchaj ludzi, którzy się nie znają, a tylko im się wydaje, że wiedzą :mad: .
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
staszydlaw 

Posty: 8
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-11-28, 12:07    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Mi też się wydawało, że wiem lepiej :) .
Znacie więcej muzyków, grających na harmonijkach "e"?

potrzebuję materiałów do nauki, nie wiem skąd brać pod harmonijkę w swojej tonacji
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-28, 12:23    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Wydaje mi się, że jak na razie grasz solowo, bez żadnego podkładu to z powodzeniem możesz używać materiałów do nauki na podstawową tonację C, jedyna różnica to to że masz na swojej Marince wyższe dźwięki, ale rozłożone są tak samo. Rozkład dźwięków do E i innych tonacji możesz znaleźć tutaj.
Btw. na harpach w E grał Bob Dylan, np. w "Mr Tamborine Man" albo "Love Minus Zero/No Limit", ale nie proponuję Ci uczyć się na tym techniki gry :D .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
staszydlaw 

Posty: 8
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-11-28, 14:01    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

"Tambourine man" jest kozacki, tylko czemu z niego techniki się nie uczyć? Nie kojarzę dobrze harmonijki, bo nie słuchałem go jeszcze pod tym kątem
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-28, 14:21    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Piosenki Dylana, w tym "Mr. Tamborine Man" są bardzo fajne (sam Boba uwielbiam :) ), ale jego zagrywki na harmonijce nawet jak brzmią ciekawie i klimatycznie to nadają się raczej do ćwiczenia tylko na początek nauki. Brakuje w nich różnych dosyć ważnych elementów technicznych, jak choćby trafianie w pojedyńcze kanały (Bob praktycznie cały czas wali po sąsiadach :P ) oraz podciągi które w jego wykonaniu nawet jak czasem wystąpią to nie są rewelacyjne. Ogólnie ten typ gry jest dobry do melodyjek w I pozycji (nie powiem że brzmią one źle), ale jak chcesz zabrać się za porządnego bluesa to już nie bardzo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2008-11-28, 15:52    Odp: [Pytanie] kupiłem harmonijkę w "e". co dalej?

Nie przejmuj się!

Ja rozpocząłem naukę na harmonijce w tonacji D i też mówiono mi, żebym zmienił instrument na inną łatwiejszą tonację. C dur jest "uniwersalny" do grania i jest to najbardziej polecana tonacja. Marine band deluxe to bardzo dobra harmonijka, więc graj najpierw z tabulatur. Graj różne melodyjki niezważając na to czy pisze, że piosenka jest napisana pod tonację C czy inną. I tak Ci wyjdzie, ewentualnie dźwięk będzie inny niż w tonacji C. Potem pomyślisz.

Pozdrawiam Patryk
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu