Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Carnival 

Posty: 50
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-11-15, 19:58    Jak zrobić "wah-wah"?

Jak zrobić ten efekt. Bardzo mi się podoba. Jest wykorzustany w piosence Sony Boya Wiliamsona 2 , Got my Mojo Working.

PS: Podobno Sonny grał na Marine Band ? To prawda ? Chcę sobie taką sprawić. Jaka to tonacja>
_________________
"...Harmonijka to mój oddzielny świat , taki w którym stres jest nutami a szczęście dźwiękiem..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-11-15, 20:54    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Wah-wah robisz otwierając i zamykając prawą dłonią przestrzeń za harmonijką. Wystarczy zobaczyć jak on to robi na YT. W moich YouTube'owych filmikach często tak macham: www.youtube.com/harmonicapl

A w Mojo z Sonnym Boyem gra na harmonijce w G. Marine Banda używał, bo wtedy praktycznie tylko one były na rynku, choć cudownego brzmienia odmówić im nie można.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Carnival 

Posty: 50
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-11-15, 21:08    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Właśnie oczekiwałem na odpowiedź od samego mistrza harmonijki ;d

Kupię sobie marine banda chyba.. Ponoć dobra. W jakiej tonacji się opłaca ?
Chcę grać przeboje Sonnego i sonnego terrego. Amerykański blues. Coś polecisz ?
_________________
"...Harmonijka to mój oddzielny świat , taki w którym stres jest nutami a szczęście dźwiękiem..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SkoQ 


Posty: 7
Skąd: z Googli
Wysłany: 2008-11-15, 22:43    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Jakiś doświadczony nie jestem ale najbardziej uniwersalna jest chyba C
_________________
,,Nie bierz życia na poważnie, bo i tak nie wyjdziesz z niego żywy."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-11-15, 22:48    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Najpierw, do nauki kup C. Potem rozbudujesz stajnie. Wtedy przyda się A, D, F, G i Bb. Mając taki zestaw, zagrasz już niemal wszystko.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SanDiego 


Wiek: 27
Posty: 59
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-11-15, 23:32    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

No, dorzucisz do tego jednego czy dwa Lowy, a jak starczy kasy to kupisz sobie chromatyka na spróbowanie :D
_________________
A odpowiedzi nie dał nikt...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SkoQ 


Posty: 7
Skąd: z Googli
Wysłany: 2008-11-16, 09:14    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

a właśnie przy okazji, może ktoś dokładnie wytłumaczyc różnice diatonic Chromatic ? XD bo wiem ze chromatik ma okrągłe otwory i na tym moja widze o różnicach sie kończy...
_________________
,,Nie bierz życia na poważnie, bo i tak nie wyjdziesz z niego żywy."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Carnival 

Posty: 50
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-11-16, 11:05    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Chromatyk ma nieco inny dźwięk. Jest to w pewnym większym znaczeniu harmonijka jazzowa , diatonik to bluesowa. Poprzez przycisk który tam jest bodajże gdy grasz i wciskając go powyższasz dźwięk o oktawe ( ? )
_________________
"...Harmonijka to mój oddzielny świat , taki w którym stres jest nutami a szczęście dźwiękiem..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SanDiego 


Wiek: 27
Posty: 59
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-11-16, 11:20    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Tak, chromatyczna ma zboku taki wystający przełącznik, kosztują one więcej niż diatoniki, często mają 14 kanałów.
_________________
A odpowiedzi nie dał nikt...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-16, 11:49    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Przyciskiem zmienia się dźwięk o pół tonu, dzięki czemu nie jest konieczny bending i overbending do uzyskania pełnej skali chromatycznej (stąd nazwa instrumentu).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-11-16, 12:23    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Carnival napisał/a:
Poprzez przycisk który tam jest bodajże gdy grasz i wciskając go powyższasz dźwięk o oktawe ( ? )

Kompletna bzdura, co wyjaśnił już Pulatom powyżej. Nie gniewaj się, Carnival, ale jak czegoś nie wiesz, to nie pisz :x , bo tylko zamęt wprowadzasz. I zanim ktoś poprosi o wyjaśnienie pojęć użytych przez Pulatoma, odsyłam do innych wątków na tym forum, bo na temat bendingu i overbendingu napisano już tu całe tomy.

Żeby zobrazować różnicę pomiędzy diatonikiem, a chromatykiem: wyobraźmy sobie, że harmonijka to instrument klawiszowy i że gramy w tonacji C. Harmonijka diatoniczna ma tylko białe klawisze (pełne tony: cdefgahc) i aby uzyskać półtony, musimy klawisze jakoś inaczej naciskać. Sprawia to trochę trudności, zwłaszcza na początku, ale daje możliwości płynnej zmiany wysokości dźwięku, uzyskiwania różnych etapów pośrednich, czyli ćwierćtonów, a nawet jeszcze bardziej ułamkowych wysokości pełnych tonów (tzw. blue notes). To wspaniałe narzędzie do przekazywania emocji, które w bluesie są ważniejsze od techniki. Natomiast harmonijka chromatyczna ma wszystkie klawisze, łącznie z czarnymi. Mamy do dyspozycji pełną skalę, łącznie z półtonami (c cis d dis e f fis g gis a b h c), co daje nam nieograniczone możliwości precyzyjnego, szybkiego grania (charakterystycznego właśnie np. dla jazzu, ale i dla klasyki), lecz (coś za coś) - możliwość płynnej zmiany dźwięku jest znacznie utrudniona, o ile w ogóle możliwa. A blues bez tego "łkania" brzmi syntetycznie i nawet, jeśli zachwyca wirtuozerią - brak w tym emocji. To dlatego do bluesa idealnie nadaje się harmonijka diatoniczna, a do jazzu chromatyczna. Nie ma to nic wspólnego z oktawami, czyli odległością 8 pełnych tonów.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-16, 15:12    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Młynek napisał/a:
[...] oktawami, czyli odległością 8 pełnych tonów.


Oktawa to odległość 12 półtonów, więc tych całych tonów jest tam chyba 6, ale mniejsza o to ;)
Co do oktaw, może koledze się pomyliło dlatego, że częstym sposobem grania bluesa na chromatyku jest właśnie granie oktawami - "łapiemy" szeroko ustami kanały i środkowe zatykamy językiem. Wtedy blues nie brzmi już tak syntetycznie, jednak w dalszym ciągu jest utrudniona gra akordowa, do której harmonijki diatoniczne są bardzo dobrze przystosowane.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-11-16, 17:53    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

"Oktawa - interwał prosty zawarty między ośmioma kolejnymi stopniami skali muzycznej" - koniec definicji. Stąd zresztą nazwa (łac. octavus - ósmy). I wybacz kamilteau, ale nie kupuję Twojego wyjaśnienia. Mnie raczej wygląda na to, że kolega po prostu nie ma pojęcia, o czym pisze. Oczywiście, każdy kiedyś zaczynał i brak wiedzy nie jest żadną ujmą, tylko że wtedy należy po prostu wykazać minimum pokory i milczeć. Bo wypisywanie głupot na forum, gdzie wielu początkujących szuka informacji, jest po prostu szkodliwe.

Zresztą, jak widać, ja się na tym forum niespecjalnie udzialam - właśnie dlatego, że mi się flaki wywracają, kiedy czytam posty, w których kompletni ignoranci z wielką pewnością siebie wypowiadają się na temat spraw, o których wiedzą tyle, ile przeczytali u innego, takiego samego "eksperta". Jeszcze raz powtarzam - nie mam nikomu za złe braku wiedzy. Tylko niech się wówczas nie biorą za uczenie innych.

No dobra, temat był o czymś zupełnie innym, kończmy ten offtop. JAk zrobić wah-wah wyjaśnił już Maciek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-16, 18:48    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

OK, spokojnie :) Oczywiście, że osiem stopni, ale różnica między niektórymi stopniami wynosi pół tonu (np. między E i F lub H i C); cały ton i stopień to nie to samo ;) Upraszczając: oktawa = 8 stopni = 12 półtonów (czyli chyba zgodnie z regułami matematyki 6 całych tonów) i chyba nie ma sensu dalsze łapanie się za słówka :) . A co do wyjaśnienia - próbowałem podejść do sprawy z przymrużeniem oka, więc nie ma tu chyba co kupować ;) . Błądzić jest rzeczą ludzką, ale fakt - nieco pokory i sprawdzenie tego, co się pisze, nie zawadzi, zgadzam się w pełni. Mamy sobie w końcu pomagać, a nie wzajemnie wprowadzać w błąd.

OK, kończmy już ten offtop.
Pozdrawiam.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-11-17, 01:01    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Fakt, osiem stopni to nie osiem tonów, przyznaję, że byłem trochę nieprecyzyjny.

Też pozdrawiam

Wojtek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-03-15, 04:28    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Wracając do wah wah wydaje mi się że jeszcze bardziej jest to słyszalne jak jednocześnie odchylając dłoń uzyjemy podciągu ;) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-03-15, 12:41    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

masz rację, o wtedy nie tylko robimy wah-wah, ale też zmieniamy dźwięk, normalne że właśnie przez zmianę dzwięku o ćwierć-półtora tonu będzie bardziej słyszana różnica...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-07-07, 11:42    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Koledzy, może wskrzeszam temat trupa, ale nie chciałem zakładać nowego tematu do już istniejącego. Uważam, że można równie dobrze wykonać efekt "Wah Wah" BEZ użycia komory rezonansowej ze złożonych i rozchylonych dłoni. Przez specyficzne, delikatne zassanie (ale BEZ wykonywania podciągu - to co pisaliście wcześniej sprawia że robiać Wah Wah na przykładowo -2 robiąc podciąg robi się już -2b Wah Wah) i odchylenie warg na boki można uzyskać niemal identyczny efekt a w połączeniu z ruchem dłoni jest on jeszcze wyraźniejszy. Jak będę miał chwilę to nagram film albo klipa mp3 jeśli kogoś to w ogóle interesuje :P
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-07, 20:53    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Przydatna sprawa, szczególnie przy graniu z mikrofonem. Też używam takiego czegoś dla lepszego zaakcentowania ręcznego wah, albo wtedy gdy gram zupełnie bez ręki, np. gdy coś w niej trzymam. Sporo takich rzeczy z czasem robi się niemal instynktowanie, ja się np. nie zastanawiałem, co się w gębie wtedy dzieje.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
walet4511 


Wiek: 28
Posty: 3
Skąd: lubartów
Wysłany: 2011-03-03, 16:44    [Pytanie] jak zrobić "ło ło ło"?

Witam.
Mam pytanie jak zrobić takie ,,ło ło ło'' jakie robi Sonny Boy w 0:16 do 0:19? Cały czas próbuje i nic nie wychodzi.

http://www.youtube.com/wa...AnGVxAGkmo&NR=1
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2011-03-03, 17:45    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Oglądnij te filmiki, powinny pomóc:

http://www.youtube.com/watch?v=f18HQZ_YFFo

http://www.youtube.com/watch?v=DtqaqkaMrdI
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
walet4511 


Wiek: 28
Posty: 3
Skąd: lubartów
Wysłany: 2011-03-03, 18:07    Odp: Jak zrobić "wah-wah"?

Wielkie dzięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu