Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Sovan 


Wiek: 34
Posty: 50
Skąd: D.G.
Wysłany: 2008-11-09, 17:42    [BB] Strojenie

Witam. Ostatnio pytałem o harpa BB i wyszło tak, że kupuję nowego harpa Hohnera Special 20. Kasa jest a zamówienie złożone :D Z racji tego zabrałem się za zabawę BB i teraz mój BB się rozstroił. Jak stroić harpa? Wkładałem kartke pod stroiki, macałem, masowałem, molestowałem i nic. Jak stroiki mają być odgięte od płytki? Tak żeby kartka luźno pod nie wchodziła? Żeby dawała rade wejść ale ciężko czy jak? Czytałem różne posty na ten temat i oglądałem filmik na YouTube ale nadal mi nie wychodzi. Pomimo, że zmieniam harpa to i tak przydałaby mi się taka wiedza. Pozdro.
_________________
"Podczas wojny, która zmieniła świat, nikt nie walczył sam"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-09, 18:36    Odp: [BB] Strojenie

Pod stroik włóż coś cienkiego, na przykłąd żyletkę, i szlifuj go papierem ściernym albo drobnym pilnikiem. Szlifując końcówkę stroika podwyższasz dźwięk, a przy nicie obniżasz, zmianę wysokości można uzyskać dość znaczną. Musisz tylko uważać żeby nie połamać ani nie pogiąć stroika. Jeśli chodzi o prześwit to kartka powinna wchodzić lekko, ale nie może być też za dużej szpary (tak do około 1mm dla niskich stroików).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sovan 


Wiek: 34
Posty: 50
Skąd: D.G.
Wysłany: 2008-11-10, 00:35    Odp: [BB] Strojenie

Hmmmm zobacze. Boje się, że będzie tak: Jest sobie dźwięk. Obok jest wyższy, wyższy i nagle niższy. Na słuch mam lecieć?
_________________
"Podczas wojny, która zmieniła świat, nikt nie walczył sam"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-10, 00:41    Odp: [BB] Strojenie

Dobry do takich eksperymentów jest tuner gitarowy, np. bezpłatny AP Tuner.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sovan 


Wiek: 34
Posty: 50
Skąd: D.G.
Wysłany: 2008-11-10, 09:48    Odp: [BB] Strojenie

A jak tego używać? Na jakiej zasadzie to działa?
_________________
"Podczas wojny, która zmieniła świat, nikt nie walczył sam"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jayp 


Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-02-18, 22:19    Odp: [BB] Strojenie

Kolega dobre pytanie zadał a ja mam trochę inne, a szkoda nowego tematu. Czy ktoś faktycznie już tego próbował?
Moja co prawda jak na mój słuch gra czysto i pewnie większość polaków nie usłyszałaby fałszu, jednakże moja mama, która gra na skrzypcach i ma bądźmy szczerzy słuch wybitny twierdzi, że jest trochę za nisko. I teraz jak to nastroić, żeby było czysto nie uszkadzając jej całkiem? I czy w ogóle stroić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-18, 22:36    Odp: [BB] Strojenie

Szczypior z tego forum stroił harmoszki, gdzieś nawet zrobił temat z instruktażem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-18, 22:37    Odp: [BB] Strojenie

Oczywiście że warto stroić i naprawiać harmonijkę zamiast wyrzucać, jak będziesz to robił z odpowiednim wyczuciem to nic nie uszkodzisz. Mówiąc ogólnie strojene polega na szlifowaniu stroików - końcówek jeśli chcesz podwyższyć i przy nitach dla obniżenia. Trzeba pod stroik podlozyć cos cienkiego żeby się nie zapadał w dół i podszlifować pilniczkiem albo kawałkiem papieru ściernego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-02-19, 21:23    Odp: [BB] Strojenie

Mam takie pytanie jeszcze trochę pod temat, czy da się obniżyć tonacje harmonijki z C np do G? Bo tak się składa że mam lekko rozkalibrowanego ss i chce się nim pobawić :D Chodzi o to czy się stroiki za bardzo nie zjadą?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sovan 


Wiek: 34
Posty: 50
Skąd: D.G.
Wysłany: 2009-02-19, 21:36    Odp: [BB] Strojenie

Czytałem, że ktoś tu na forum tak zrobił z harpem, że zmieanił tonację. Myślę, że w takim razie da się zrobić takie coś z SS. Ale to tylko moje zdanie :D
_________________
"Podczas wojny, która zmieniła świat, nikt nie walczył sam"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-02-19, 23:03    Odp: [BB] Strojenie

Nie wiem, po co miałoby sie to dziać, lepiej nastroić do C.... osobiście nie wróże dobrze temu eksperymentowi, prędzej udeżałbym w dolutowywanie cyny,
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-02-20, 00:39    Odp: [BB] Strojenie

Z C do G ,moim zdaniem zniszczysz stroiki ,za duża odległość dźwięków, jak w dół to jeżeli Ci się nawet uda ,będą tak cienkie przy nasadzie ,że nie pograją długo ,jeżeli w górę to prawdopodobnie porobią się dziury przy końcach stoików. Z C to można w górę na D lub Eb, w dół na B lub Bb. Ja z G podwyższałem na Ab i końcówki stroików były już postrzępione.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu