Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
pitfol 

Posty: 0
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2008-11-03, 22:45    Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Witam,

To mój pierwszy post, ale forum przeglądam już od dłuższego czasu. Pewnie każdy zauważył, że tematy w stylu "jaka harmonijka na początek" są regularnie klonowane i to bez względu ile razy temat był już wałkowany, dlatego mam taką propozycję:

Korzystając z możliwości forum opartego na php stworzyć ankietę, w której jednym kliknięciem można "oddać głos" na najlepszą harmonijkę dla początkującego.

Korzyści:
- od razu będzie widać te najczęściej polecane, bez grzebania na całym forum
- ilość nowo zakładanych w/w tematów znacznie się ukróci (mam nadzieję)
- prościej zagłosować kliknięciem niż po raz n-ty odpowiadać na to samo pytanie

Jako, że jestem początkujący, to fajnie byłoby gdyby ktoś bardziej obeznany w asortymencie stworzył listę sprzętu.

Co Wy na to?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-11-04, 18:05    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Moim zdaniem pomysł rewelacyjny. Ja dostaje gęsiej skórki, jak widzę piedćdziesiąty post pt. Harmonijka na początek czy czterdziesty ósmy post "Co lepsze - SS czy BB"

Pozdrawiam

Wojtek

[ Dodano: 2008-11-04, 18:06 ]
Moim zdaniem pomysł rewelacyjny. Ja dostaje gęsiej skórki, jak widzę piedćdziesiąty post pt. Harmonijka na początek czy czterdziesty ósmy post "Co lepsze - SS czy BB"

Pozdrawiam

Wojtek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Phantom_Blues 


Wiek: 42
Posty: 47
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2008-11-04, 19:22    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Doskonały pomysł. Co prawda ani jedna ani druga harmonijka do niczego się nie nadaje, ale przy większym wyborze będzie to wiarygodne.
_________________
-= Tombo Player =-
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
pitfol 

Posty: 0
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2008-11-04, 21:51    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Dobra, to podawajcie typy, bo wrzucanie całego asortymentu wszystkich znanych firm byłoby chyba bez sensu. Jak sie troche tego nazbiera, to założymy osobny temat z ankietą a ten pójdzie do wywalenia.
Z tego co wygrzebałem z niektórych porad na forum:
Hohner: Silver Star, Special 20, Golden Melody, Blues Band

Co jeszcze?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-04, 22:49    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Z Hohnerów to jeszcze ewentualnie Marine Band Deluxe chociaż to już droższy sprzęt, poza tym Hering Free Blues.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Phantom_Blues 


Wiek: 42
Posty: 47
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2008-11-05, 07:37    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Tombo Folk Blues, Hohner Blues Harp
_________________
-= Tombo Player =-
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-05, 08:03    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Hohner: PUCK, Traveller
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-11-05, 18:44    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Hohner Special 20. Co do samego pomysłu - wspaniały :) Ale proponowałbym w ankiecie zróżnicować kategorie cenowe - pewnie, że hering vitage jest lepszy niz free blues, ale w cenie np do 40 pln to free blues bedzie liderem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-05, 21:56    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

o wlasnie takie kategorie, byly by dobre:
15-40 PLN
40-80
80-130
dla milionerow :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Phantom_Blues 


Wiek: 42
Posty: 47
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2008-11-05, 22:23    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Proponuję rozważyć górną granicę na poziomie do 200 PLN. Swoją propozycję motywuję tym, że np. Tombo Aero Reed, której jestem użytkownikiem, jest bardzo dobra i warto porównywać instrumenty w tym przedziale cenowym.
_________________
-= Tombo Player =-
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-05, 22:51    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Też jestem za pomysłem podzielenia na kategorie cenowe, ale jak technicznie wykonać taką ankietę? To chyba wymagało by tylu tematów (ankiet) ile jest przedziałów cenowych, pytanie do każdego było by np. "Jaka harmonijka jest najlepsza dla początkującego w przedziale cenowym (cenie) x - y złotych". Dobrze by było to zebrać razem, jakiś osobny mały dział w "Artykuły, Rady, Noty i inne pomocne teksty" albo trwające przez pewien czas głosowanie i podanie wyników dla wszystkich cen w jednym temacie, do którego jeszcze ewentualnie początkujący mogliby dopisywać pytania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-05, 23:45    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

No moze byc tyle tematow, najlepiej tam gdzie sa te "wazne" tematy ( no ze nie znikaja jak ktos tworzy nowe tematy). Wszystko bylo by czytelne i kazdy wchodzil by tam gdzie chce... Takie cos robia np. na forach z bronia asg, takie rozwiazanie sie sprawdza.

I kazdy oddawal by glos i moglby wpisac sie w temacie i harmonijke opisac w kilku kategoriach:
-wygląd
-brzmienie i łątwość grania
-wytrzymalość
-cena/jakosc ( podsumowanie) np.


Harmonijka diatoniczna, firma Hohner, nazwa Blues Band
Wygląd
Jest to standardowo wygladajaca harmonijka. Posiada czarny korpus. Posiada wybita/wyglawerowana na pokrywach nazwe Blues Band, co dodaje jej sporo klimatycznosci.
Brzmienie i łatwość grania
Nie posiada ona zbyt wybitnego brzmienia. Nie nadaje sie zbytnio do grania akordami, najwyzej nadaje sie do grania pojedynczymi dzwiekam. Wolno reaguje na przepływ powietrza, wykonanie podciagow jest czesto niewykonalne; zwlaszcza dla poczatkujacych uzytkownikow.
Wytrzymałość
Jako, iż jest to produkt nie najwyzszej klasy mogą trafić sie mało wytrzymałe egzemplarze.
Podsumowanie
Nie jest to najlepszy wybór dla poczatkujacego muzyka, ale ze wzgledu na niską cenę jest czesto wybierana na pierwsza harmonijke.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-06, 00:14    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

OK, wszystko wygląda ładnie. Jeżeli zbierzemy odpowiednio dużą ilość głosów i zagłosują odpowiedzialni, nieco obeznani w temacie ludzie, to może wyjść coś fajnego. Jednak chyba lepiej będzie, jeżeli te tematy będą miały charakter wyłącznie informacyjny, bez pytań. Pytania stworzą bałagan, a o poszczególne modele zapytać można w dziale "Sprzęt". Tematy się przyklei, a informacje jakoś uporządkuje. A głosowania proponuję nie zamykać - wtedy wszyscy zainteresowani będą mogli się wypowiedzieć niezależnie od czasu. Do przedyskutowania pozostaje jeszcze kwestia progów cenowych.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-07, 12:38    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Wydaje mi się że najodpowiedniejsze będą kategorie które podał aris2423, czyli:

1. od 15 do 40 złotych

2. od 40 do 80 złotych

3. od 80 do 130 złotych

4. ponad 130 złotych (np. do 200)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
pitfol 

Posty: 0
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2008-11-14, 19:55    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Fajnie, że temat ruszył:)
Uważam, że te kategorie cenowe są jednak niepotrzebne, bo:

- chyba logiczne, że każdy kupi najczęściej polecaną harmonijkę na jaką go stać. Jak nie bedzie miał kasy, na tą "naj", to weźmie drugą, albo trzecią w kolejności. Wiem, że można dyskutować o inteligencji osób klonujących po raz setny ten sam temat, ale tyle pomyśleć to chyba każdy potrafi.

- ceny powoli, ale jednak się zmieniają. I za jakiś czas pojawiły by się prośby o aktualizację, albo tematy: "Która harmonijka na początek do 50zł (ceny w ankiecie są nieaktualneee!!!)"

- ankieta bez przedziałów cenowych będzie bardziej przejrzysta. Poza tym po różnicy w ilości głosów można będzie widać, czy warto dozbierać kasy na inny model

Mam nadzieję, że Was przekonałem, a jak nie to walcie swoimi argumentami:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-14, 21:44    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Tak właściwie to rzeczywiście lepiej było by bez tych kategorii cenowych :) . W takim razie do zrobienia będzie jedna ankieta (najlepiej w liście "Ważne tematy" w dziale "Artykuły, Rady, Noty i inne pomocne teksty", tytuł np. "Jaka harmonijka dla początkującego?"). Przed jej utworzeniem trzeba jeszcze zrobić listę modeli które się tam znajdą, raczej tylko dziesięciokanałówki. Z Hohnerów i Heringów mogły by to IMHO być:

1. Hohner Blues Band
2. Hohner Silver Star
3. Hohner Big River Harp
4. Hohner Blues Harp
5. Hohner Special 20
6. Hohner Marine Band Deluxe
7. Hering Free Blues
8. Hering Delta Blues
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-11-14, 22:08    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

No, ale to aż nie po bożemu nie umieszać na liście starej Marynki (Marine Band 1896 Classic), czy Golden Melody. Może kogoś zainteresują też pozostałe instrumenty z serii MS, np. Pro Harp czy Cross Harp. Z Tombo wiem, że są Folk Blues, Folk Blues Mark II (tombowa odpowiedź na Marine Banda, otwory po bokach i drewniany korpus), także Ultimo, czy Aero Reed oraz oczywiście Tombo Lee Oskar. Do tego harpy od Suzuki: Easy Rider, FolkMaster, HarpMaster, BluesMaster, ProMaster, Hammond, Fabulous, Pure Harp, Fire Breath (miało być bez ograniczeń cenowych :D ) i ich valvedkowane odmiany. Seydel też robi świetne harpy: Blues Session, Blues Solist, Blues Solist Pro, Favorite, Favorite Black, 1847, 1847 Silver. No i Heringi, gdyż na liście nie ma flagowego Vintage 1923, Black Blues, Golden Blues i innych. Przepraszam, jeżeli jakiś model pominąłem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-14, 22:28    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

zgadzam sie z Maciekdraheim, no bo przeciez jak bedzie np. na tej samej liscie special 20 i free blues, no to nikt nie bedzie glosowal na to drugie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Phantom_Blues 


Wiek: 42
Posty: 47
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2008-11-14, 22:38    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

No to zapodawajcie ankietę. Umieście na liście te wszystko harpy i wio! Czas głosować.
_________________
-= Tombo Player =-
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-14, 23:05    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Maciekdraheim napisał/a:
No, ale to aż nie po bożemu nie umieszać na liście starej Marynki (Marine Band 1896 Classic), czy Golden Melody.


Pominąłem MB 1896? :razz: :razz: Nie wiem jak to się stało, jakieś moje niedopatrzenie, dzięki za uwagę. A co do Golden Melody to wydaje mi się chyba jednak trochę za delikatna jak na instrument dla początkującego (to już prędzej inne z serii MS).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2008-11-22, 14:42    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Pulatom napisał/a:
A co do Golden Melody to wydaje mi się chyba jednak trochę za delikatna jak na instrument dla początkującego


Są różne opinie na jej temat. Mi się jeszcze nic z nią nie stało, więc apeluję o dodanie jej także do ankiety.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-23, 16:27    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Ok, to lista na razie wygląda tak:

1.Hohner Silver Star
2.Hohner Blues Band
3.Hohner Big River Harp MS
4.Hohner Marine Band Classic
5.Hohner Blues Harp MS
6.Hohner Cross Harp MS
7.Hohner Pro Harp MS
8.Hohner Golden Melody
9.Hohner Marine Band Deluxe
10.Hohner Meisterklasse MS
11.Hering Free Blues
12.Hering Vintage Harp 1923
13.Hering Delta Blues
14.Hering Black Blues
15.Hering Golden Blues
16.Tombo Lee Oskar
17.Tombo Folk Blues
18.Tombo Folk Blues Mk.2
19.Tombo Ultimo
20.Tombo Aero Reed
21.Suzuki Easy Rider
22.Suzuki FolkMaster
23.Suzuki HarpMaster
24.Suzuki BluesMaster
25.Suzuki ProMaster
26.Suzuki Hammond
27.Suzuki Fabulous
28.Suzuki Pure Harp
29.Suzuki Fire Breath
30.Seydel Blues Solist
31.Seydel Blues Solist Pro
32.Seydel Blues Session
33.Favorite
34.Favorite Black
35.1847

Tak IMO to jest tego strasznie dużo, czy jest w ogóle możliwe zrobienie ankiety z taką ilością odpowiedzi? Wydaje mi się, że dawanie niektórych, zwłaszcza droższych modeli jako harmonijek dla początkujących trochę mija się z celem, bo kto (pomijając kwestie finansowe) zaczynając grę na harpie rzuci się od razu na Seydla 1847 albo Suzuki Fire Breath? Proponował bym jednak trochę tę listę skrócić, wybierając modele które szczególnie nadają się na harpa na początek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-11-23, 18:10    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Jeśli się mylę, to proszę mnie oświecić.
Jeżeli dobrze rozumiem, to w ankiecie każdy ma jeden głos. Jak już wcześniej ktoś napisał, jeżeli do wyboru będzie na jednej liście z pytaniem "Co lepsze?" Marine Band i, powiedzmy, Silver Star, to ten drugi nie otrzyma zapewne żadnego głosu. I szczytny cel, jakim niewątpliwie jest ograniczenie powstawania tematów "Co wybrać" w dużych ilościach, nie zostanie zrealizowany, bo Blues Band i Silver Star nie otrzymają żadnego głosu i pytania o nie dalej będą zadawane. Podział na kategorie cenowe byłby już zdecydowanie lepszy, co nie znaczy, że idealny. Bo na przykład Heringa Free Blues można uważać za harmonijkę lepszą od dużo droższego Lee Oscara, a bezpośredniego ich porównania nie będzie w ankiecie.
Już kiedyś ktoś rzucił pomysł na utworzenie czegoś w stylu encyklopedii harmonijek. Opisanie tam złych i dobrych stron instrumentów i ocena poszczególnych ich, hmm parametrów, czy jak to nazwać, jak wygoda gry, brzmienie, wykonanie w skali od 1 do 10, byłoby lepszym rozwiązaniem. Ale to wymaga ogromnej pracy, w wyniku której powstanie artykuł, który mało kto przeczyta ze względu na monstrualną wręcz objętość.
Idealnym wyjściem byłoby natomiast uświadomienie nowych (ale przede wszystkim leniwych ;) ) użytkowników o istnieniu funkcji "szukaj". Bo opinii o różnych harmonijkach na forum już umieszczono tyle, że jak się chce, to można z nich wywnioskować, który instrument jest najlepszy za dane pieniądze.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-11-23, 21:05    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

A ja znowu przypomne o swoim koncie, gdyż najlepiej harmonijkę jest oceniać (jeżeli nie można przedmuchać samemu) słysząc ją w akcji, jeszcze lepiej, jeżeli osoba testująca coś o nich mówi, przedstawia tzw. "plusy dodatnie" i "plusy ujemne". A to się dzieje na moim kanale na YouTube i obiecuję, że jak tylko dostanę w łapki jakiś nowy sprzęt to pojawi się jego recenzja na www.youtube.com/harmonicapl .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-11-23, 21:13    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

No tak, najlepiej by było, gdyby wszystkie modele zostały przedstawione w ten sposób :P Niestety, jest to niemożliwe. Z tego co widzę, nie ma idealnego wyjścia z tej sytuacji. Zawsze bowiem pozostanie jakieś niedopowiedzenie. Ranking z taką ilością pozycji się raczej nie sprawdzi, bo instrumentów może być więcej, niż głosujących ;) A i niezliczona ilość porównań poszczególnych harmonijek do siebie nawzajem jest niewykonalna i zawsze będzie tych porównań za mało. Przede wszystkim warto zapoznać się z kilkakrotnie przywoływanym przeze mnie działem "Sprzęt" i ewentualne pytania na temat poszczególnych harmonijek kierować właśnie tam. Co do ankiety - trzeba to gruntownie przemyśleć :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-11-24, 17:08    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Moim zdaniem za dużo jest harmonijek na tej liście bo wychodzi na to że najlepsze do nauki są wszystkie markowe modele ;) . Na Silverstarze zaczynałem i uwazam ze jest to dobra na początek harmonijka (nauczyczyłem sie podciagów na niej) ale nie mozna jej stawiac w szeregu z MBDx. Jeżeli ktoś chce harmonijke idealną na poczatek - przystepna cena + brak rażacych wad + jakość - tp tylko Special 20. Jest żywotna, glośna, nie pęcznieje :D , łatwo wychodza podciągi, dobrze brzmi i jest tania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-24, 19:02    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Też jestem za tym żeby w takiej ankiecie umieścić modele szczególnie nadające się dla początkujących, np. jak wspomniał Binek Hohnera Special 20. Pewnie, zacząć można od każdej praktycznie harmonijki, ale na przykład z Marinką Classic początkujący może mieć sporo problemów z pęcznieniem i cięciem warg. Podobnie z Heringiem 1923, mogącym bardzo szybko się uszkodzić przez niekontrolowaną jeszcze siłę zadęcia. Wydaje mi się że jakby taka ankieta miała powstać to trzeba by było przedyskutować występujące na niej modele i ograniczyć ich liczbę do max. 10, takich faktycznie najbardziej odpowiednich, raczej rezygnując z tych w wysokich przedziałach cenowych (np. do 100 zł). Może nie rozwiąże to całkowicie problemu powstawania tematów "jaka harmonijka dla początkującego", ale myślę że dla niektórych wystarczy ona jako pomoc w wyborze pierwszego instrumentu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-15, 01:38    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

A jakby ocenę harmonijki zrobić w postaci oceny jakości oraz jakości względem ceny? Tego typu porównania znam z testów sprzętu komputerowego :) można zrobić zbiór recenzji - porządnych, wykonanych przez ludzi którzy faktycznie mieli dłuższy kontakt z daną harmonijką oraz ocenić kluczowe rzeczy, takie jak np. wygląd, trwałość, jakość dźwięku, łatwość gry, etc. Suma tych wartości składałaby się na ocenę jakości. Ocena ta, podzielona przez cenę (żeby uniknąć pytań "a teraz te harpy podrożały" - cena będzie taka, jaką zapłacił recenzent), da nam wskażnik "opłacalności". Nie wiem czy czegoś nie pokręciłem (od kilku dni ryję do kolokwium, średnio mi się myśli :) ), oto opis oceny przy teście odtwarzaczy mp3 na chip.pl:
Cytat:
Łączna ocena Możliwości (POWER) przetestowanych odtwarzaczy MP3 obliczona została jako suma punktów zdobytych w kategoriach jednostkowych, uwzględnionych z wagami:
Funkcjonalność (F) - 40%, Jakość (J) - 30%, Ergonomia (E) - 20%, Oprogramowanie (O) - 10%.
Do obliczeń wykorzystano wzór:
POWER = 40%*F + 30%*J + 20%*E + 10%*O
Ocena ECONO uwzględnia łączny wynik POWER i dodatkowo Cenę (C).
ECONO = POWER3/C * const
Wskaźnik ECONO przeskalowano tak, aby najlepsze urządzenie w tej kategorii uzyskało 100 pkt.


I jeszcze - proporcje między poszczególnymi wartościami możnaby liczyć na dwa sposoby - dla początkujących i dla zaawansowanych :) dla początkującego ważniejsza będzie "łatwość" harmonijki, dla zawodowca jej brzmienie.
_________________
nie chodzi o to by czuć smutek, tylko o to, by inni go poczuli, a tobie rzucali drobne na piwo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-15, 18:05    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Nawet niezła myśl, tylko że nie jest tak łatwo przedstawić w postaci wymiernej np. brzmienia albo wyglądu harmonijki. To co jednemu się podoba może nie podobać się drugiemu i na odwrót, dlatego nie zawsze coś takiego będzie wiarygodne (oczywiście że np. Silver Star zostanie oceniony niżej brzmieniowo niż Marine Band Deluxe, ale już z porównywaniem modeli w podobnej klasie cenowej mogą być problemy).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-15, 18:13    Odp: Koniec z tematami w stylu "harmonijka na początek"

Robicie z igły widły :) Po prostu napiszcie jaką harmoszkę do 50zł, jaką do 100 a jaką >100zł polecacie, i dla czego... W końcu pytają o to amatorzy, a nie ludzie obeznani i osłuchani... Dopiero drugą harmonijkę kupuje się uwzględniając brzmienie... Tak więc nie ma co przesadzać :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu