Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-23, 23:59    [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Witam!
Zostałem upoważniony przez Maćka do zliczenia głosów i ogłoszenia wyników pierwszej edycji III serii Harmonijkowych Bitew. Punktacja przedstawia się następująco:

I miejsce - [b]SZCZYPIOR[/b] oraz [b]kamilteau[/b] - po 16 punktów
II miejsce - [b]Chainsaw[/b] - 8 punktów
III miejsce - [b]Pulatom[/b] - 5 punktów

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i zapraszam do komentowania prac. Swoją ocenę przedstawię w najbliższym czasie. Zwycięzcy mają oczywiście prawo do wyboru podkładu do następnej edycji HB - jakoś się dogadamy :)

Pozdrawiam!
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-24, 12:44    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Istotą skali trudności tej edycji HB była ośmiotaktowość podkładu. Tylko jeden uczestnik (Pulatom) nie poradził sobie z tą "przeszkodą". Ale brawa za zaangażowanie i odwagę. ;)
W grupie początkujących mieścił się występ Chainsow`a. Moim zdaniem dość ryzykowne było użycie do podkładu durowego (Ed) harmonijki D. Takie rozwiązanie wymaga dobrego opanowania trzeciej pozycji, oraz dobrania linii melodycznej, która nie drażni ucha. Trzecią pozycję najlepiej ćwiczyć w konfiguracji np.: podkład Em - harmonijka D, lub np. podkład Hm - harmonijka A. Poza tym Chainsow, ja osobiście mam do Ciebie dwie pretensje. Po pierwsze, wydaje mi się mało elegancka Twoja anonimowość (wiek, miejsce zamieszkania). Na tym poprzestanę bo musiałbym napisać długi wywód uzasadniający. Oceń to sam. Po drugie, zupełnie nieelegancki był Twój brak udziału w głosowaniu. To zachowanie również pozostawię bez komentarza. :(
Do występu Kamila trudno się z czymkolwiek przyczepić. No może czystość bendingu mogła być lepsza. Ale było budowanie melodii, myśl, tonque blocking, rytm itd. Bardzo fajnie! :)
Najwyżej oceniłem pracę Jędrka dlatego, że poza coraz lepszą techniką i innymi przymiotami harmonijkowej sztuki, zagrał - "po mojemu". Gdybym ja zabierał się do tej improwizacji, to po "odkryciu" ośmiu taktów zauważyłbym, że ten podkład pasuje jak ulał do najpopularniejszego bluesa ośmiotaktowego - Key To The Highway. Zagrałbym temat, a improwizację budowałbym wokół właśnie tego tematu. W prezentacji Szczypiora pojawił się temat tego utworu. Być może było to nieświadome, ale tak czy inaczej mi się podobało. Brawo! :)

Apeluję do wszystkich użytkowników Forum: bierzcie udział w Harmonijkowych bitwach, a jak nie macie jeszcze odwagi, to koniecznie bierzcie udział w głosowaniach!!! Grający uczestnicy HB oczekują tego od swoich kolegów. Nie rozumiem dlaczego w tej edycji nie głosowało tylu "starych wiarusów" Forum. :/

Na koniec zostawiłem sobie apel do Kolegów moderujących to Forum. Dla dobra uczestników HB i użytkowników słuchających, apeluję o skrócenie wymaganych regulaminem improwizacji do maksymalnie czterech chorusów!!! Każdą improwizację można przerwać w dowolnym miejscu. W czterech, czy trzech nawet, chorusach można zawrzeć wszystko. Na jam sessions harmonijkarz grający dłużej odbierany jest jako nudziarz. Rozważcie to proszę!!! ;)
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Beza 


Wiek: 61
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-24, 15:12    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Witam

Jestem mile zaskoczona umiejętnościami i zapałem uczestników HB.
Szczerze powiem iż wybór najlepszego był bardzo trudny.
Niewątpliwie Kamilteau posiadł na wysokim poziomie umiejętności techniczne i ma zdecydowanie bardzo dobry słuch muzyczny. Pozostali uczestnicy, poza małymi błędami natury technicznej wykazali się dobrą intuicją muzyczną,talentem i jestem pewna iż w niedługim czasie pokażą nam co potrafią. Pragnę wspomnieć, iż pracowałam z kilkoma zespołami muzycznymi, jeden z nich zdobył drugą nagrodę w ogólnopolskim przeglądzie zespołów amatorskich, więc temat nie jest mi obcy.
Pozdrawiam i gratuluję :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-24, 18:15    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

No to obiecane kilka słów ode mnie:

Zasadniczym problemem tej edycji była mała liczba uczestników. Nie wiem, czy było to spowodowane nieco inaczej niż zwykle zbudowanym podkładem, czy nasze forum też dopadł jakiś kryzys, ale nie to jest istotne. Jednak, jak gilva słusznie zauważył, podkład jest zagrany na bazie progresji akordowej w "Key to the Highway", więc aż tak bardzo "egzotyczny" nie jest.

Teraz po krótce o każdej pracy:

Pulatom - wszyscy się uczymy, więc dźwięki nie siedzące w tonacji, "sąsiady", czy zagubienie rytmu czasem nam towarzyszy. Uważam jednak, że niepotrzebnie zdecydowałeś się na przesterowanie brzmienia. Nie wiem, czy to wina Twoja, czy sprzętu nagrywającego, ale to "mięso" pozostawiało sporo do życzenia. Szkoda, bo wykonana akustycznie Twoja improwizacja mogłaby brzmieć naprawdę ciekawie :)

SZCZYPIOR - chwalimy Cię wszyscy, i słusznie. Charakterystyczne brzmienie, dobra technika, wyczucie... no i to, co szczególnie przykuło moją uwagę - zachowanie progresji akordowej i świetna gra harmonią. Słuchając od razu się wyczuwało, że improwizacja jest przemyślana, a zmiany akordów były ładnie zaznaczane ;)

Chainsaw - na plus na pewno fajne brzmienie - mikrofon od CB Radia dobrze się sprawuje. Było kilka fajnych, pomysłowych riffów. Na minus - parę dźwięków spoza tonacji, trochę na siłę "wepchany" overblow (nawet pasowało tam jego użycie, ale wybrzmiał z opóźnieniem i słychać było tą "siłowość"). No i to całe zamieszanie z głosowaniem. Ochrony Twoich danych osobowych się nie czepiam - podawanie wieku i miejsca zamieszkania nie jest obowiązkowe, co innego podawanie błędnych danych - te już jest naganne (ja akurat wiem, jak masz na imię, ile masz lat i skąd jesteś, ale umyślnie nie rozpowszechniam tych danych na forum). Ale istnieje niepisane prawo, że uczestnicy HB biorą udział w głosowaniu - tego wymaga zwykła uczciwość. Zapominamy o tym, że głosując na innych niejako "szkodzimy" swojej pozycji w HB, to przecież tylko zabawa ;) A Twoja reakcja, nieważne czym motywowana, wyglądała tak, jakbyś się na nas obraził. Jeżeli chciałeś złożyć samokrytykę, to miejsce na nią jest w tym temacie.

Co do mojej pracy - dziękuję za miłe słowa na jej temat, ale jeszcze bardziej jestem wdzięczny za wskazanie niedociągnięć. Jerzy oczywiście ma rację, że jakość moich podciągów pozostawia jeszcze sporo do życzenia, pracuję nad tym :D

Przyłączę się też do apelu o większą aktywność forumowiczów. Ostatnimi czasy nieco rozsypało nam się grono stałych bywalców forum (do którego pozwoliłem się nieskromnie zaliczyć :P ) - ale to akurat rozumiem, obowiązki... Niemniej każdy ma prawo głosu i warto z niego korzystać!

Odnośnie długości podkładu - temat już nieraz był poruszany i jakoś niewiele z tego wynikło. Trzyminutowa solówka to rzeczywiście stosunkowo długo, można by coś z tym zrobić... Ja ze swojej strony myślę, że cztery, pięć chorusów to optymalna ilość.

Pozdrawiam wszystkich!
Kamil
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-10-24, 21:26    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Ja na początku chciałem przeprosić, że samemu nie wziąłem udziału w HB, ani nie oceniłem prac forumowiczów. Niestety, uczelnia to paskudztwo pochłaniające wiele czasu i sił, więc nie było kiedy nagrać (a podkład fajny i niekonwencjonalny w porównaniu z tym, co było na forum wcześniej, z chęcią bym do niego coś wymyślił), ani nawet porządnie wsłuchać się w nagranie, co nie dało mi prawa do wiążących ocen i punktacji. Ale nadrabiam to teraz kilkoma słowami komentarza (wg kolejności nadsyłania prac).

Pulatom - przester niestety nie brzmi, ot niefajne cyfrowe przetworzenie. Tak jak mówił Kamil, lepiej by było akustycznie. Nie wiem, czy dobrze słyszę, ale były próby overblowów (to na plus), niestety, takie skwierczące (to na minus). Przykro mi pisać o tym, ale jest sporo sąsiadów i niedociągnięć, na początku sporo trudności z rytmem i nie mogę doszukać się progresji akordowej. Ale oczywiście jest sporo fajnych zagrywek, patentów, czy bardzo przeze mnie lubianego kilkukrotnego powtórzenia danego riffu, momentami niezłe podciągi. Niestety, praca mnie nie powaliła, ale ćwicz dalej, bo mam przeczucie, że będą z Ciebie ludzie!

SZCZYPIOR - to co myślę o Twojej pracy, już Ci napisałem na GG. Po prostu świetna! Super brzmienie, mikrofon łapie taki cottonowski przester nawet jak grasz z odległości, harmonijka płacze i łka, ale i potrafi warczeć i ryczeć, do tego siedzi wszystko pięknie w akordach i grasz dynamiką! Do tego 2 harmoszki i 2 pozycje (podejrzewam, że ok. połowy nagrania zmieniałeś harmonijki, co riff, dla dopasowania oktawy) i to obie harmoszki używane poprawnie, bez wyjeżdżania poza tonacje. Oktawy, efekty, super głęboko brzmiące podciągi, powtórzenia i frazowanie! Wszystko płynie bez wysiłku, nutki wślizgują się na swoje miejsce lekkimi obniżeniami. Improwizacja tworzy spójną całość, której z przyjemnością się słucha. Może i na nagranie by się nadawało? :)

kamilteau - idziesz za akordami, do tego Twój charakterystyczny syk harmoszki. To jest fajne, tak samo jak takie zapętlenie na początku (i nie tylko) improwizacji. Powtórzenie ważna sprawa i Ty ze Szczypsem o tym wiecie i z powodzeniem stosujecie. Całość płynie i kołysze, jeden dźwięk przechodzi elegancko w drugi. Fajne oktawy i tongue blocking. Ale Cię skarcę za słabą dynamikę (no, raz czy dwa się nią pobawiłeś)! Ale coś co zabrzmiało na nawet fajnego overa było. Dwie pozycje to też świetne urozmaicenie. Chociaż mogłeś trochę więcej pomęczyć niską oktawę w Seydel'u :) . Podsumowując też praca bardzo dobra, jakbym głos oddawał, tak jak Pan powyżej też byś dostał punkty :) .

Chainsaw - na początku fajny bluesowy riff, ale potem średnio wg mnie pasujące takie turli-turli ;) . Dobrze "wślizgujesz się" w dźwięk grając go najpierw z podciągiem, tak płacząco. Starasz się budować granie wokół akrodów i zazwyczaj to wychodzi, co się bardzo chwali. Do tego mądrze stosowane powtórzenia. To dopiero frajda pograć jeden lick w kółko żeby wszystkim się "wkręcił"! Też był over, ale zakwierczał ;) . Brudów (tych nieumyślnych, bo celowe są jak najbardziej na miejscu) i sąsiadów niedużo, w większości naprawdę dobre podciągi, mięsiste i głębokie. Klarowne i całkiem mocne brzmienie. Masz niektóre takie fajne, skomplikowane i melodyjne frazy w środkowym rejestrze. Też byś dostał punkta :) .

I to by było na tyle :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-24, 21:41    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Maciek, to teraz mnie zaintrygowałeś - gdzie Ty znalazłeś overa w mojej pracy?? Bo z resztą oczywiście się zgadzam - ciągle za mało dynamiki (chociaż może po części to wina mikrofonu od Skajpa, ale to nie usprawiedliwienie), chociaż trochę cieszy mnie to, że dopatrzyłeś się jakichś jej zalążków - kiedyś chyba w ogóle ich nie było. A co do niskiej oktawy w Seydlu, to są 2 podstawowe problemy:
- Niskie dźwięki byłyby słabo odbierane przez mikrofon i słabo słyszalne
- Granie w 3. pozycji wymaga dokładnego bendingu, a ten na tak niskich dźwiękach jest utrudniony, więc wolałem nie ryzykować. Chociaż oczywiście nie usprawiedliwia mnie to ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-10-24, 21:58    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

No coś mi tak tak zapiszczało overowato, ale jestem omylny, więc nie sugeruj się tym. Może miałem omam :) ? A mikrofon by to buczenie wyłapał, ale fakt, podciągać tam ciężko. Tak czy siak, mi się podobało!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-10-28, 00:06    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

witam, właściwie to nie wiem czy powinienem coś komentować gdyz nie startowałem do tej edycji i nie ocenialem, ba, nie zadałem sobie nawet trudu wysłuchania uczestników. Mam naotomiast pewne ogólne uwagi jakie nasunęły mi się po lekturze tematu;
1. Mała ilość uczestników i wynika z tego iż, podkłady są typowo ćwiczebne , chociażby biorąc źródło ich pochodzenia. Nauka to jedno a życie... harmonijka to nie laboratorium ani apteka.
2. Większość wielkich ćwiczyła na własnych błędach, przecietny słuchacz nie ma pojęcia o terminach uzywanych przez muzyków, ocenia efekt - brzmienie. Z brzmieniem jest jak z teatrem - czasem aktor pomiesza słowa z roli, tyle tylko że widz nie zna tekstu i cokowiek aktor powie uznane bdzie za dobrą monetę.
Podsumowując: błędem jest ocenianie w HB tylko pod względem techniki gry, efekt: pada popularność zarówno wśród grających jak i oceniających - więcej swobody, krótko: niech improwizacja będzie improwizacją a o trchnice będziemy mówić jak ktoś z uczestników tego forum będzie (czego każdemu życzę), progesjonalnym, sesyjnym muzykiem. Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-28, 14:50    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Hej Maćku! Trochę zaniepokoił mnie Twój post w związku z czym napisałem dosyć obszerną odpowiedź. Niestety w procesie wysyłania "moje dzieło" uleciało w przestrzeń (nie zapisało się). Jak dojdę do siebie, postaram się raz jeszcze napisać. :?
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-28, 18:12    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

To może ja ustosunkuję się do wypowiedzi Maćka.
1. Podkłady są takie, jakie są, bo takie można pobrać legalną drogą. Na nagrywanie własnych podkładów chyba nikt z nas nie ma warunków ani sprzętu. A tak w ogóle, to jak miałby wyglądać podkład "niećwiczebny" (pytam serio, teraz obowiązek wyboru podkładu spadł w połowie na mnie i będę wdzięczny za wskazówki)?
2. Każdy ocenia w taki sposób, na jaki go stać. Nie ma (na całe szczęście ;) ) z góry narzuconego schematu oceniania. Byłoby to prostu bez sensu, bo wszyscy ocenialibyśmy tak samo. Każdy z nas ma swój gust, swój smak i wiedzę (swoje kryteria) i na ich podstawie przyznaje punkty. A to, że padają tu czasem określenia z terminologii muzycznej, jest moim zdaniem tylko na plus, bo dzięki temu wszyscy się czegoś uczymy. Oczywiście, jeżeli założymy, że pragniemy zrozumieć to, co inni do nas i o nas mówią :) . Ja też uważam, że ocenianie tylko pod kątem techniki jest skrajnością, ale jeżeli ktoś chce tak robić, to nikt mu tego nie zabroni.
Podsumowując: niech każdy ocenia tak, jak mu rozum i ucho podpowiada. Jesteśmy różni i to jest naszą siłą. Ale przy tym nie wstydźmy się wypowiedzieć swojego zdania o improwizacjach kolegów, nawet, gdyby nasze słowa wydawały się banalne w porównywaniu z wyczerpującymi "wypracowaniami" bardziej doświadczonych forumowiczów. A i nie wstydźmy się brać udziału, niczyja reputacja na tym nie ucierpi, a możemy się tylko czegoś ciekawego o sobie dowiedzieć ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-29, 15:47    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Dzięki Kamil! Trochę mnie wyręczyłeś.

Maćku! Moim zdaniem ostatni podkład zaliczyć można do idealnych. Jedyne utrudnienie to jego ośmiotaktowa budowa. Grany jest przez żywych ludzi (nie przepadam za podkładami generowanymi elektronicznie) i dotyczy jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych bluesów ośmiotaktowych - Key To The Highway. Znacznie łatwiej jest budować improwizację mając jakby w tle gotową melodię. Podobnie jak Kamil nie kapuję, jakie Twoim zdaniem są podkłady niećwiczebne? Odpowiedz proszę na to pytanie!

Nie można nauczyć się gry na harmonijce bez zwracania uwagi na sprawy techniczne. Większość z nas zaczyna przygodę z tym kapitalnym instrumentem i w tej fazie "rozwoju" konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na elementy techniczne, które w rezultacie budują styl i BRZMIENIE harmonijkarza. Proces budowania improwizacji jest złożony, pojawia się zwykle po opanowaniu podstawowych elementów techniki gry. Improwizacja zagrana nieczysto, fałszywie, arytmicznie i akreatywnie - nie jest improwizacją. Potocznie mówimy na takie "granie" - PITOLENIE! Harmonijkowe Bitwy służą temu, aby poddając się zdrowej, mądrej krytyce, eliminować mozolnie, występujące błędy. Aż do uzyskania pięknych melodii, świetnie BRZMIĄCYCH, z nienagannym timingiem. Ten proces trwa niestety dosyć długo. ;)
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
suchi 


Wiek: 33
Posty: 151
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-29, 19:32    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Jak ktoś by cie poprosil zebys wyszedł na scene to nie bedziesz chyba mówił nie gram bo to jest "ośmiotaktowiec", "utwór ćwiczebny" itd. Ja byłem na jam session i grano piosenke "trouble no more" a to (o ile sie nie myle) 16 taktowiec i grałem jakoś i chyba żle nie wyszło. Musimy szukać czegos nowego nie zatrzymywac sie na 12 taktach. Musimy wychodzic temu na przeciw, gdyż poźniej w razie czego nie przestraszymy sie na scenie gdy bedzie trzeba cos takiego zagrac. :)
_________________
"Blues to muzyka w której większe emocje grają uczucia niż kalkulacje"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-11-13, 23:57    Odp: [GP III] HB I - wyniki i komentarze

Przepraszam ale nie bardzo ostatnio z czasem stoję , obowiązki zawodowe robią swoje.
Nie wiem czy jestem w stanie odpowiedzieć na wszystko co się tutaj pojawilo względem tego co pisalem wcześniej.
Cóż, jestem samoukiem w temacie harmoszki, zaczynalem jakieś 13 lat temu i coś takiego jak internet i warsztaty harmonijkowe to bylo coś co nawet w sferę wyobraźni nie wkraczalo.
Suchi przeczytaj laskawie swoje motto i postaraj się je zrozumieć "Blues to muzyka w której większe emocje grają uczucia niż kalkulacje" to naprawdę glęboka myśl. Mam wrażenie że moje dalsze wymądrzanie się na forum nie ma większego sensu i biorąc pod uwagę uwarunkowania osobiste, :) pragnę podziękować za uwagę. Życzę wszystkim powodzenia i wielu sukcesów na profesjonalnej scenie muzycznej. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu