Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-24, 12:57    [Pytanie] Bending na dwóch kanałach na raz.

Witam,
chciałbym się dowiedzieć, czy na harpie można wykonać obniżenie dźwięku na dwóch kanałach jednocześnie, żeby uzyskać jakieś dodatkowe "akordy" (a właściwie dwudźwięki ;) ) do akomponiamentu lub wzbogacenia solówek? Dokładnie chodzi mi o to, jakim sposobem kontrolować obniżenie dwóch kanałów na raz, aby wyszła czysta kwinta/kwarta, pasująca do reszty dźwięków na harmonijce (jakieś specjalne ułożenie warg/języka/żuchwy?), i czy w ogóle można coś takiego zrobić.
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-10-24, 14:18    Odp: [Pytanie] Bending na dwóch kanałach na raz.

tounge blockingiem napewno sie da. I na sąsiednich też:P Ale trudnością jest tak obnizyć by graj powiedzmy ( 2 5 ) obniżyć tylko drugi kanał :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-24, 15:27    Odp: [Pytanie] Bending na dwóch kanałach na raz.

A jak na przykład weźmiemy kanały (2) i (3) to czy dałoby sie jakoś wykonać jednocześnie (2)' i (3)''? Te 2 dźwięki na harpie w C to byłby (chyba) dwudźwięk z akordu D, co dałoby bardzo fajny efekt w grze w II pozycji, dlatego ta kwestia nie daje mi spokoju :) . Próbuję grać coś takiego na różnych harpach, czasem wychodzi mi lepiej, a czasem gorzej, ale nie mam pojęcia co wpływa na odległość między tymi dwoma dźwiękami, jak (3) doprowadzę do odpowiedniej wysokości, to (2) gdzieś ucieka lub vice versa :| .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-24, 15:48    Odp: [Pytanie] Bending na dwóch kanałach na raz.

Myślę, iż może być z tym problem, ponieważ bendy na 3 kanale robi się w różny sposób - inaczej o pół tonu, inaczej o cały, inaczej o półtora. Być może możliwy do wyćwiczenia jest dwudźwięk (3')(4)', bo podciąg na 3 i na 4 kanale robi się w podobny sposób (to nie tylko moje spostrzeżenie, mówił o tym Romek Badeński na warsztatach ;) ). Ale już z (3)''(4)' (swoją drogą można zbudować na tym akord A-dur) może być duży problem, o ile w ogóle jest to możliwe. Na mój prosty rozum wymagałoby to zastosowania dwóch technik wdychania powietrza jednocześnie, czyli tak jakby posiadania dwóch niezależnych od siebie jam ustnych :P Ale mogę oczywiście się mylić, sam jestem ciekaw, czy komuś taka sztuczka się udaje...
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-24, 16:28    Odp: [Pytanie] Bending na dwóch kanałach na raz.

Niby tu staram się coś takiego zrobić, ale ten drugi akord, który chcę otrzymać (czyli D), jest taki trochę rozjechany, fałszywy i ciężko jest go utrzymać przez dłuższy czas. To musi mieć jakiś związek z ułożeniem warg, gdyż wystarczy że minimalnie przesunę harpa w bok, i zrobienie czegoś takiego jest już niemożliwe :/ . Ale z takich trzech akordów (G,C,D) to już fajny podkład rockandrollowy (i nie tylko) można zrobić :) , więc warto było by jakoś to rozpracować.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu