Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Ziekam 

Wiek: 42
Posty: 4
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2008-10-09, 13:12    [Pytanie] Wiele pytań od początkującego.

Witam dzisiaj zacząłem grać i mam pytanie jak mam zaczynać??? Na razie potrafię wydobywać dźwięki :-P. Jak powinienem trzymać harmonijkę??? Czy usta podczas grania mają dotykać harmonijki??? Jak pozbyć się tego syfu od warg który zostaje na harmonijce??? Jak powinienem ułożone mieć usta???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-10-09, 15:13    Odp: [Pytanie] Wiele pytań od początkującego.

1. Probuj grac rozne latwe utwory np z tad http://www.harmoszka.com/...d26c73aedee5cfc
2. Hmmm.. wiec tak harmonijke trzymaj uzywajac kciuk i palec wskazujacy jednej reki a druga sobie troche pomagaj, ale ona jest poto aby wydobyc rozne efekty w czasie gry.
3. Tak usta maja dotykac harmonijki ( inaczej sie chyba nie da )
4. Zeby sie pozbyc tego "syfu" to moze umyj zawsze przed gra zeby :)
5. Masz je tak ulozyc, zeby czysto wydobyc dzwiek no i harp ma byc jak najglembiej wlozony do ust ( poprostu musisz odkryc taka swoja rownowage )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gogo 


Wiek: 44
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-21, 09:01    Odp: [Pytanie] Wiele pytań od początkującego.

Sam jestem początkujący i szukam lub szukałem odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. I jako początkująca osoba musze gorąco polecić internetowy kurs pana Dawida Wydry, możecie go znaleźć na stronie http://www.bluesharp.pl Jest poprostu świetny i przedewszystkim znajdziecie tam odpowiedzi na większość pytań jakie macie.
Oczywiście na tym forum też są odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania jakie może wymyślić osoba początkująca ale musicie mi przyznać racje jak powiem że większość początkujących osób zakłada ciągle nowe tematy, nie czytając innych przez co jest okropny bałagan.
A tam jest podane wszystko w sposób łatwy czytelny i zrozumiały dla osób początkujących co jest chyba rzeczą najważniejszą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SanDiego 


Wiek: 27
Posty: 59
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-10-21, 15:02    Odp: [Pytanie] Wiele pytań od początkującego.

Witam Ziekam. No. To rozumiem, że masz już harmonijke, jeżeli chcesz się uczyć wydobywać dżwięki. Jeżeli można to napisz mi co zakupiłeś i w jakiej tonacji? Jak wydobywać czyste dzwieki? Próbuj układać usta w dziubek. Jeżeli ci się to uda będziesz trafiał w jeden kanał iwydobujesz czysty dzwiek. Oczywiście, pamiętaj, że nie jest to aż takie proste jak się wydaje. Możesz także zagrać innym sposobem. Bierzesz do ust harmonijke (głęboko) tak żeby zajęły np. 4 kanały. Językiem blokujesz 3 kanały z lewej i najprawdopodobniej jak już to opanujesz będą ci wychodzić czyste dźwięki. Jak powinieneś trzymać? Między kciukiem i palcem obok. Kciuki powinny się znajdować na dole, reszta palców na górze. Najczęsciej wybiera się główną rękę do trzymania a ta druga służy jak już kolega wyżej napisał do wykonywania różnych technik. Np. vibrata ręcznego. Ale o tym jest gdzieś temat. Z resztą różni ludzie różnie trzymają harpa. Niektórzy jedną ręką np. ja czasami. W tym następnym pytaniu chodzi o wargi? Jeżeli tak, to oczywiście powinny. A ten syf to naskurek połączony ze śliną. Wiem nie jest to przyjemne. Co jakiś czas przetrzyj swoją harmoszke szmatką. Możesz ją także umyć pod strumieniem wody (Oczywiście jeżeli masz plastikowego harpa) Uwaga! Jeżeli masz drewno nie myj go wodą. Może ono wtedy nasiąknąć i zacząć pęcznieć. Jeżeli ten "syf" pojawi ci się w kanale to poleca podłubać wykałaczką :)
O ustach mowiłem już wyżej. Ale powiem jeszcze raz. Możesz je mieć ułożone w rurke bądź dziubek. Jesteś początkujący. Pamiętaj. Cwicz długo. Nie poddawaj się. Ciesz się grą. Powodzenia! :]

Oooo...jaki post mi wyszedł. No, nie licząc literówek :P
Za to to mi się nalęzy 1000 punktów i skrzynka piwa. Nie no żartuje :] :P
_________________
A odpowiedzi nie dał nikt...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2008-10-21, 16:02    Odp: [Pytanie] Wiele pytań od początkującego.

Ręki się nie wybiera!!! Koledzy pomyślcie jak zrobicie wibratto ręczne trzymając harmonijkę w prawej ręce? Można ale tylko wtedy kiedy trzymasz ją odwrotnie tak jak np. Sonny Terry. Jeżeli chodzi o drewniane korpusy to nie ma tak że nie wolno ich myć wodą... Chodzi o to że jeżeli będziesz myć go pod wodą często to po jakimś czasie będzie grał dobrze mokry a na sucho może być delikatnie nie szczelny. Dlatego poleca się impregnować korpusy ale to już inna bajka.

A co do wypowiedzi SanDiego to te 1000 punktów i skrzynka piwa to za 6 lat jak bedziesz dorosły. Gratuluje wiedzy jak na tak młody wiek. Tylko najlepsze jest to że widzę że też dopiero zaczynasz ;)
Pozdrawiam
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
SanDiego
SanDiego 


Wiek: 27
Posty: 59
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-10-21, 17:20    Odp: [Pytanie] Wiele pytań od początkującego.

Dzięki za gratulacje Bartek. To prawda, dopiero zaczynam. A tą wiedzę zyskałem dzięki temu forum i takim osobom jak ty.
I leci punkt, za poprawienie mnie z błędu, nie myśl sobie że za to, że mnie pochwaliłeś.
_________________
A odpowiedzi nie dał nikt...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu